Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Varn├í doska s ─Źasovan├şm

Varn├í doska s ─Źasovan├şm

Problematika ohladne regul├íci├ş (PI, PID), ovl├ídania pohonov, odmeriavan├ş veli─Ź├şn, automatiz├ície PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Varn├í doska s ─Źasovan├şm

Odosla┼ąod aladar » 06 J├║n 2018, 04:57

M├íme varn├║ dosku, ktor├║ sa pomerne ┼ąa┼żko ovl├ída pomocou kapacitn├Żch senzorov. Okrem toho, je to ┼ąa┼żkop├ídne ovl├ídanie na viac stla─Źen├ş, k├Żm sa dostanem k tomu ─Źo chcem, pri kr├ítkom v├Żpadku pr├║du(<1sec.), ktor├Ż sa tu ob─Źas stane n├ím to vypne a ani si nev┼íimneme, ┼że bol v├Żpadok. A nakoniec, ke─Ć je to elektronika, u┼ż by to mohlo vedie┼ą aj viac, ako len zdr┼żova┼ą oproti klasick├Żm ot├í─Źav├Żm r├Żchlym "kolieskovym" regul├ítorom. Vn├║tri pekne cvak├í rel├ę, ke─Ć sa lat┼ła sp├şna a vyp├şna, tak┼że nebude moc probl├ęm to zapoji┼ą na Arduino/NodeMCU. U┼ż len spr├ívne vybra┼ą. Arduino zvl├ídne z├íklad, ─Źo chcem, NodeMCU by n├ím na d├┤va┼żok umo┼żnilo vypn├║┼ą ─Źo to na dia─żku, alebo minim├ílne signalizova┼ą stav. Ten by sa dal samozrejme aj jednosmernou komunikaciou z Arduina cez 433MHz do in├ęho pr├şjma─Źa, ak by som sa mal b├í┼ą, ┼że mi to niekto hackne a zapne na 200 hod├şn po─Źas dovolenky...
Pl├ín je kl├ívesnica 4x4, 2x16 znakov├Ż displej, ktor├Ż obsiahne aj zobraznie 3 na─Źasovan├Żch ├║rovn├ş ohrevu pre 3 platne a jednu tr├║bu. Pre v├Żpadky by to bolo nap├íjan├ę z akumul├ítora so sledovan├şm dl┼żky v├Żpadku. Priate─żka mi u┼ż logiku zad├ívania pr├şkazov ods├║hlasila. U┼ż sa len uisti┼ą, ┼że idem spr├ívnym smerom a nie smerom k po┼żiaru at─Ć. V┼íak mikroprocesor je len ─Źlovek a ─Źo sa m├┤┼że pokazi┼ą sa aj pokaz├ş.... Preto tu o tom teraz uva┼żujem "nahlas". A ─Źak├ím na varovania, ktor├ę sa mi e┼íte nezrodili v hlave. :D
aladar
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 127
Zalo┼żen├Ż: 04.06.2018

Re: Varn├í doska s ─Źasovan├şm

Odosla┼ąod SMITH » 06 J├║n 2018, 10:50

Je to induk─Źn├í , alebo ┼ípir├ílov├í doska ?
:-) Nikdy ne┼Ö├şkejte, ┼że n─Ťco nejde, proto┼że v┼żdy se najde blbec, kter├Ż nev├ş, ┼że to nejde, a ud─Ťl├í to ! :-)
SMITH
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1282
Vek: 43.84
Zalo┼żen├Ż: 29.09.2007
Paragraf: 23

Odosla┼ąod aladar » 06 J├║n 2018, 11:19

SMITH nap├şsal:Je to induk─Źn├í , alebo ┼ípir├ílov├í doska ?
┼ápir├ílov├í. E┼íte som to neotv├íral, ale ke─Ć pozer├ím fotku* tu na f├│re uverejnenej inej induk─Źnej dosky, kde som predpokladal tienenie elektroniky pred indukciou/elektromagnetick├Żm po─żom, tak to tam nie je(predpoklad├ím to je zelen├Ż plo┼í├ík), tak pod─ża m┼ła v tom principi├ílne rozdiel nie je. "Len" sa napoji┼ą medzi u┼ż├şvate─żsk├║ logiku a logiku udr┼żiavania nastavenej teploty, preto┼że do toho u┼ż by som ┼íaha┼ą nechcel.
*fotka induk─Źnej Obr├ízok
aladar
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod SMITH » 06 J├║n 2018, 13:09

Ono sa to d├í zisti┼ą aj inak . ┼ápir├ílov├í bude hria┼ą aj ke─Ć tam nebude hrniec , induk─Źn├í nie ...
:-) Nikdy ne┼Ö├şkejte, ┼że n─Ťco nejde, proto┼że v┼żdy se najde blbec, kter├Ż nev├ş, ┼że to nejde, a ud─Ťl├í to ! :-)
SMITH
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1282
Vek: 43.84
Zalo┼żen├Ż: 29.09.2007
Paragraf: 23

Odosla┼ąod amater63 » 06 J├║n 2018, 19:53

aladar nap├şsal:
SMITH nap├şsal:Je to induk─Źn├í , alebo ┼ípir├ílov├í doska ?
┼ápir├ílov├í. E┼íte som to neotv├íral, ale ke─Ć pozer├ím fotku* tu na f├│re uverejnenej inej induk─Źnej dosky, kde som predpokladal tienenie elektroniky pred indukciou/elektromagnetick├Żm po─żom, tak to tam nie je(predpoklad├ím to je zelen├Ż plo┼í├ík), tak pod─ża m┼ła v tom principi├ílne rozdiel nie je. "Len" sa napoji┼ą medzi u┼ż├şvate─żsk├║ logiku a logiku udr┼żiavania nastavenej teploty, preto┼że do toho u┼ż by som ┼íaha┼ą nechcel.
*fotka induk─Źnej Obr├ízok

Ahoj,stejn─Ť jsem to nepochopil.Pro─Ź ? Co jsi cht─Ťl ┼Ö├şdit..
Pr├şlohy
indukcni_deska_foto.jpg
Indukce,foto info..
amater63
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2290
Zalo┼żen├Ż: 02.05.2016

Odosla┼ąod romiadam » 06 J├║n 2018, 22:32

Popis Pros├şm ako si to cel├ę predstavujes. Ako bude┼í pod─ża kl├ívesnice 4x4 riadi┼ą 4platne + trubu. Ako bude┼í riadi┼ą v├Żkon na jednotliv├Żch ┼ípir├íla ch cez kl├ívesnicu 4x4?
Ak u┼ż m├í┼í n├íkup predstavu, popis ju. Potom m├┤┼żeme radit.
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 3029
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod aladar » 07 J├║n 2018, 01:39

romiadam nap├şsal:Popis Pros├şm ako si to cel├ę predstavujes. Ako bude┼í pod─ża kl├ívesnice 4x4 riadi┼ą 4platne + trubu. Ako bude┼í riadi┼ą v├Żkon na jednotliv├Żch ┼ípir├íla ch cez kl├ívesnicu 4x4?
Ak u┼ż m├í┼í n├íkup predstavu, popis ju. Potom m├┤┼żeme radit.

Obrázok
Kuzlo je v tom, ze funkcne su 3 platne a truba, takze pismena A, B, C budu na vyber platne a D na vyber truby. (Samozrejme povedzme 2 kliky navyse obsluzia aj trubu, kto by potreboval.)
Po vybere platne zad├ím hodnotu od 1-9 (Mozem aj 0.) Ak nic neurobim, tak sa to spusti na prednastaveny cas povedzme 90 minut. Ak chcem zadat iny cas, tak hned po tomto mozem zadavat cas vminutach od 1 do 99. Hm..alebo do 999 :D A ak chcem zadat po urcitej dobe inu hodnotu sily varenia, stlacim hviezdicku a prve dalsie cislo je sila a dalsie mozne, doplnkove je dlzka. Takto, ak by som mal na disleji 16 miest na jednu platnicku a 4 riadky(v prvom prispevku som sa pomylil a napisal som povodny napad na 2 riadkovy displej.) tak mozem mat bez medzier 3 rozne urovne pocas varenia. Napriklad rychlo to zohrej, potom var na slabsom a nakoniec udrzuj tepl├ę.
K├│d: Vybra┼ą v┼íetko
A9(15)6(60)1(60)

Alebo obsirnejsia info
K├│d: Vybra┼ą v┼íetko
A-mal├í v─żavo hore 9-15min, 6-60min, 1-60min Ost├íva 93 min├║t

Asi zvolim 2 displeje po 2 x 16 znakov. Tie 128x160px su asi moc male pre beznu zenu, co chce sporak pouzivat a nie studovat displejicek. Mriezka bude na opravy-mazanie pocas pisania. Dlhym stlacenim mriezky by sa to mohlo aj vestko vypnut. Displej bude ukazovat blikanim prebiehajucu fazu a cas do konca. Zadanim pismena sa povodny program asi zrusi... kto bude sachovat s jednotlivymi fazami varenia? Farbu hviezdicky by som rad niecim oteruvzdornym zmenil na zltu a pismena na zelene. Netusim co dlho vydrzi. bude to na doske kuchynskej linky hned vedla sporaku s trubou. Zaliate silikonom a zalepene proti preteceniu. Samozrejme elektronika nebude pod miestom mozneho tecenia. Pre istotu dam tlacitko na vypnutie, pripadne reset celej srandy poblizku. Mozno sietovy vypinac na zdroj 220V... Na trube treba regulovat iba cas. Ale kludne mozem tam spravi tiez udrziavaci rezim, ktory bude udrziavat jedlo urcity cas teple. Ked som videl/kupil v spec predajni elektroniky, cize nie v Cine rele na 220V 16A, nezdalo sa mi podla sily kontaktov, ze by malo vydrzat takyto prud. Mam dat na dojem a hladat silnejsie, alebo to fakt staci(obecne, nechce sa mi ho teraz po polnoci fotit.), alebo je mozne zapojit 2-3 vedla seba?

amater63 nap├şsal:Ahoj,stejn─Ť jsem to nepochopil.Pro─Ź ? Co jsi cht─Ťl ┼Ö├şdit..
Aby mala priatelka viac casu na sulozenie a nemusela odbiehat od suloze do kuchyne, alebo nemusela po prihoreni vetrat. Pripadne aby mohla ist prec z domu ked chce a nemusela cakat na dovarenie, alebo nemusela niekoho ineho ukolovat vypnutim, ked sa to dovari. Aby som nemusel dialkovym zastavovat film, ked si ho chceme obaja pozriet a nemusel jej vysvetlovat co sa tam stalo, ked aj tak je najlepsie si to pozriet samemu. Aby sme mohli ist spat, ked sa nam chce. Proste ma to velky prakticky vyznam pre celu domacnost. :)
Okrem toho je otravne ked chces zapnut platnu na 6, kliknut na jednu plosku, potom si naklikat platnu, tam kliknut, ci m sa dostanes na 9 a pootm klikat dole na 6. A ked to chces zmenit, to iste od znova! Moja iniciativa je "Za znizenie poctu klikov na varnej doske!" A samozrejme nas stve, ze to niekedy, hlavne rozhorucene zle reaguje a ides si prst zodrat, alebo ako to pretlacenie bruska prsta nazvem.

SMITH nap├şsal:Ono sa to d├í zisti┼ą aj inak . ┼ápir├ílov├í bude hria┼ą aj ke─Ć tam nebude hrniec , induk─Źn├í nie ...
My mame spiralovu, ale aj pre zaujimavost ma zaujima silnoprudovy rozdiel, nuansy tychto druhov tepla a zvlastnosti pri ich samostatnom regulovani.
aladar
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Nasp├Ą┼ą na Automatiz├ícia

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist