Prierez kablu pre repro

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Darktin

Prierez kablu pre repro

Príspevok od používateľa Darktin » 14 Feb 2011, 11:46

Zdravim, mam taku zaciatocnicku otazku - ako moc ovplyvnuje prierez kablu kvalitu, vykon repraku ?

Teda o co ide - robim bednu pre subwoofer ktory ma okolo 100W, pocitam ze nikdy ho nazatazim ani 30W, a z konstrukcneho hladiska by bolo pre mna lepsie aby bol ten kabel co najtensi

Preto sa pytam ze aky by mal byt optimalne hruby ten asi 20cm kusok kablu v bedni.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 14 Feb 2011, 11:54

Měl by mít podstatně menší odpor než reproduktor (a snést bez nebezpečného ohřevu efektivní proud do repro při max. výkonu, ale ta podmínka bude v praxi asi vždy splněna, při 30W a 8Ohm bude proud 2A).
Drát průměr cca 1mm bude vyhovovat.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12420
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 14 Feb 2011, 12:45

Prečo aby bol najtenši?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

clarion

Príspevok od používateľa clarion » 14 Feb 2011, 12:56

Dvojlinka 2x1mm, resp 2x1,5mm. Dvojlinka, nie samostatné vodiče! Ak samostatné, tak do bužírky, alebo skrútiť do copu! To, že použiješ len taký malý prierez je nič prosti tomu, že samosatne vedené vodice (nijako neskrútené, alebo stiahnuté k sebe) majú tak brutálnu indukčnosť, že sa na výsledku podpíšu podstatne viac, ako drôt s väčším odporom...

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Príspevok od používateľa Hop377 » 14 Feb 2011, 13:12

Mohol by si mi to prosim vysvetlit ako je to s tou indukcnostiou?
0

clarion

Príspevok od používateľa clarion » 14 Feb 2011, 13:17

Je toho viac, ale aj tu na stránke je niečo:
http://svetelektro.com/clanky/medzi-zos ... u-376.html

Patrik Varga

Re: Prierez kablu pre repro

Príspevok od používateľa Patrik Varga » 14 Feb 2011, 13:20

...
Naposledy upravil/-a Patrik Varga v 14 Feb 2011, 13:23, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 48

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 14 Feb 2011, 13:21

Z hlediska silového je zapotřebí, aby měl kabel co nejmenší ztráty. Protože maximální napětí na živém drátu jsou řádově desítky voltů, pro delší vedení je asi nejvhodnější průřez 2,5mm2. Z hlediska přenosu signálu a impedance vedení je vhodné použít dvojité křížově kroucené vedení, což v praxi splňuje starý třífázový kabel CYSY 4x2,5, kde ve svazku spojíte jednotlivé žíly do kříže. Pro krátké vedení vyhoví i dvoulinka s jednoduchou izolací, můžete jí snížit komplexní složku impedance zkroucením, pokud to fyzicky jde. Kabel by měl ležet volně a nevytvářet smyčky, které představují parazitní zářiče odčerpávající výkon zesilovače -- podobně fungují poslechové smyčky pro sluchové protézy.
0

Patrik Varga

Re: Prierez kablu pre repro

Príspevok od používateľa Patrik Varga » 14 Feb 2011, 13:21

Darktin napísal: Preto sa pytam ze aky by mal byt optimalne hruby ten asi 20cm kusok kablu v bedni.
clarion napísal: To, že použiješ len taký malý prierez je nič prosti tomu, že samosatne vedené vodice (nijako neskrútené, alebo stiahnuté k sebe) majú tak brutálnu indukčnosť, že sa na výsledku podpíšu podstatne viac, ako drôt s väčším odporom..
Tak to by aj mňa zaujímalo.

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Príspevok od používateľa Hop377 » 14 Feb 2011, 13:23

Sorry, ale tam som nenasiel to, ze samostane vodice maju ovela vyssiu indukcnost ako dvojlinka. Teda?
0

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 48

Re: Prierez kablu pre repro

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 14 Feb 2011, 13:29

Patrik Varga napísal:
clarion napísal: To, že použiješ len taký malý prierez je nič prosti tomu, že samosatne vedené vodice (nijako neskrútené, alebo stiahnuté k sebe) majú tak brutálnu indukčnosť, že sa na výsledku podpíšu podstatne viac, ako drôt s väčším odporom..
Tak to by aj mňa zaujímalo.
No to zas takový kouzlo není. Každej vodič je indukčnost, která se projeví jednak jako ohmický odpor, jednak jako fázový posun proudu od napětí. Smyslem kroucení vodičů je jejich vzájemnou kapacitou indukčnostní efekt potlačit (kapacita taky způsobuje fázový posun, ale v opačném smyslu).
0

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Príspevok od používateľa Hop377 » 14 Feb 2011, 13:32

Dotaz bol na dvojlinku.
0

clarion

Príspevok od používateľa clarion » 14 Feb 2011, 13:33

Čím sú vodiče ďalej od seba a majú väčší prierez, tak sa zväčšuje indukčnosť. Ak chceš zmenšiť indukčnosť takejto dvojice, tak ju treba skrútiť. Indukčnosť, kapacita a odpor káblu sú veličiny, ktoré sú v kábli VŽDY prítomné, žial ideálny kábel neexistuje. Krásny článok na túto tému napísal Doktor Sýkora v AR/B 5/1993. Konkrétne na stranách 189 - 191...

Patrik Varga

Príspevok od používateľa Patrik Varga » 14 Feb 2011, 13:35

20cm káblik , f dajme tomu 20kHz
XL musí byť ozaj brutálne

clarion

Príspevok od používateľa clarion » 14 Feb 2011, 13:36

Hop377 napísal:Sorry, ale tam som nenasiel to, ze samostane vodice maju ovela vyssiu indukcnost ako dvojlinka. Teda?
Predpokladá sa, že je to dvojica vodičov, ktoré fungujú na princípe "tam" a "späť". Tým pádom vytvárajú nejakú sústavu o istej kapacite, indukčnosti a odpore. Tieto veličiny majú priamy vplyv na impedanciu a tlmenie sústavy. Pri istých nepraiznivých konšteláciách sa môže stať, že takýto "pár" vodičov bude mať útlm až niekoľko dB, čo rozhodne reprodukcii neprospeje...

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Príspevok od používateľa Hop377 » 14 Feb 2011, 13:39

No schvalne som spravil pokus, zobral som 1m meter bielej dvojlinky zakoncil 10 Ohm odprom, indukcost som nameral 5.92uH, po roztrhnuti som nameral 5.92 uH, pri skruteni 5.93 uH. Uznavam, ze nejaka chyba merania mohla vzniknut, teda dame toleranciu 10%. Kde je brutalny narast indukcnosti? Prosim aspon o teoreticke zdovodnenie, najlepsie najakym vzorcom.
0

clarion

Príspevok od používateľa clarion » 14 Feb 2011, 13:41

Patrik Varga napísal:20cm káblik , f dajme tomu 20kHz
XL musí byť ozaj brutálne
Pri f dajme tomu 20kHz to mať už takmer žiadny vplyv mať nebude. Indukcia sa uplatňuje hlavne smerom k dolnej časti frekv. spektra. To, že je to len 20 cm neznamená, že to treba odfláknuť a vyrobiť drek. Veci sa majú robiť poriadne, nie na prd.

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Príspevok od používateľa Hop377 » 14 Feb 2011, 13:44

S tym drekom suhlasim, ale bez urazky teoria o brutalnom naraste indukcnosti mi nesedi.
Podla mna je lespie a aj krajsie tahat dvojlinkou, ale nie kvoli zdovodneniu o brutalnej indukcnosti.
0

clarion

Príspevok od používateľa clarion » 14 Feb 2011, 13:48

Meranie indukčnosť kábla s odporom v sérii s káblom sa nedá, citujem Sýkoru: "indukčnosť je nutné měřit metodou, která není ovlivnena stejnosměrným odporem, zapojeným z hlediska měření do série s měřenou indukčnosti". Ja nie som profi merač, vychádzam s informácii od Sýkoru. Príde mi, že je to dostatočná kapacita v odbore prenosu zvuku...

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pin » 14 Feb 2011, 13:52

Indukčnosť závisí predovšetkým na ploche, aká je obklopená závitom vodiča. Čím väčšia plocha, tým väčšia indukčnosť. Napríklad pre kruhový závit je vzorec dole, a podľa neho je pri polomere závitu 20 cm a priemere drôtu 1 mm indukčnosť 1,5 uH (v okolí vodiča je len nemagnetický materiál), čo pri 20000 Hz predstavuje impedanciu 0,18 ohm. To sa asi na reprodukcii neprejaví.
Parazitná kapacita je samozrejme tým väčšia, čím sú vodiče k sebe bližšie, ale pri akustických frekvenciách nemyslím, že by mikrohenry s pikofaradmi hrali nejakú rolu.
Prílohy
L-slučka.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok