LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Wicker

Re: LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Príspevok od používateľa Wicker » 01 Nov 2011, 22:12

Že ja o ničom a nikom nič neviem...

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Príspevok od používateľa Thales » 02 Nov 2011, 00:04

Protože se ti lidé asi nechtějí pochlubit když to postaví v nějaké zmatlané podobě z recyklovaných součástek, na ošklivou desku od ruky, různě upravované nebo nějak jinak zprasené. Já se tomu nedivím.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Wicker

Re: LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Príspevok od používateľa Wicker » 02 Nov 2011, 09:43

Veď jasné, kto by tu investoval do niečoho iného ( pochopím ak ide o testovací kus ). Je to presne to isté ako v drede o DPA110. Tu si radšej niekto kúpi 3 pivá a pod. Tu je ľúto dať človeku aj 10€ za ochrany ( ktoré som mimochodom na bazoši bez problémov predal a majiteľ je s nimi spokojný ).

Takže asi tak... tu sa to nikdy s miesta nepohne pretože SKORO každý tu by chcel všetko hneď, všetko zadara a hlavne najlepšie na striebornom podnose až pod nos.

A pre to aj po tom mojom " návrate " ma sem moc nebaví písať, keď vidím... že je to stále o tom istom a ľudia sú furt taký istý.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12420
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Príspevok od používateľa boraicho » 02 Nov 2011, 10:15

Wicker napísal: že je to stále o tom istom a ľudia sú furt taký istý.
keby len isťý, už sú horší, niekedy ľudia pytaly o radu lebo chceli vedieť, a za tie roky to už vedia a ked nevedia,tak vedia kde to najdu a nemaju potrebu tu furt niečo vypysovať a vypytovať sa, viem podľa seba (ďakujem že som vyrastal v období bez PC a bez mobilu a pasol som kozy na lúke, a na zakladnej som bol bitý, takže si to viem porovnať ako to bolo predtým a ako teraz), ale tí mladí terajší, už nechcú radu už to chcú rovno dostať hotové. Ich nejaka rada nezaujíma
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Dandy87
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 04 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Mladá Boleslav
Vek: 55

Re: LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Príspevok od používateľa Dandy87 » 02 Nov 2011, 11:18

Chlapi já vám sem ty fotky dám, ale vemte v úvahu, že to zatím neni dotažený. Dělal jsem to s tím, že použiju jen to, co mám doma a to včetně nářadí, takže jsem kvůli tomu neběžel kupovat ani vrtáky. Naníc při zkoušení letuju dráty ze strany spojů. Prostě jak píšu, trošku prasečina. Deska je fotocestou ale přes papír, tak je maličko mázlá, nechtělo se mi shánět někoho s laserovkou. To LM-ko tam zkusim, jen co ho schrastim, ale i tak to hraje obstojně.
Prílohy
strana spojů
strana spojů
strana sočástek
strana sočástek
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12420
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Príspevok od používateľa boraicho » 02 Nov 2011, 11:39

ÁÁÁÁÁÁÁÁÁ

Obrázok
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Príspevok od používateľa Thales » 02 Nov 2011, 14:17

Když si to člověk zvětší tak až na ty fastony zespoda to není zas tak zlé a ty jsou vysvětlené prozatímním pájením přívodů k desce zespoda. Takže jakmile budou kabelové protikusy a ten prostřední faston k dispozici tak se to zapájení opraví, deska se pěkně vydrbe a bude to OK.

-----------------------------------------

Možná by neuškodilo popovídat si trochu o topologie zemění. Jsou dva nejdůležitější způsoby. Existuje i sice řada jiných možností ale ty tu řešit nebudeme.

Připomínám (je to v dokumentaci ale řada lidí to nečte) že ten prostřední faston je v případě koncepce dual-mono výhodné místo pro uzemnění předzesilovače pokud je použitý. Ten musí mít samozřejmě též zcela galvanicky oddělené kanály (tj včetně napájení). V tom případě se R4 nahradí drátovou propojkou a původní vývod signálové země se nepoužije buď vůbec (pokud není třeba signálové vodiče uvnitř kastle stínit) a nebo se tam stínění připojí ale jen na tomto konci, na druhém už ne (jelikož je propojení zemí realizováno z toho centrálního bodu. Toto je nejlepší možné řešení.

Naopak pokud se oba kanály zesilovače napájí z jednoho zdroje a kanály předzesilovače nejsou galvanicky oddělené, pak je centrální zemní bod vhodné vytvořit na desce zdroje a zemní vodič mezi zdrojem a kanály zesilovače natáhnout co nejsilnějším a nejkratším vodičem. R4 se pak opět neosazuje.

Neosazováním R4 se sice člověk připravuje o výhodu oddělené signálové a výkonové země, ale ne vždy to musí vadit, případně je možné toto realizovat třeba ve vstupních obvodech předzesilovače, tedy u nějakého komplexnějšího řešení. Naopak pokud se deska připojuje přímo nebo jen přes potenciometr přímo ke zdroji signálu může být přítomnost R4 na desce výhodou nezávisle na tom zda jsou oba kanály zesilovače napájené samostatně nebo společně.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Wicker

Re: LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Príspevok od používateľa Wicker » 11 Nov 2011, 16:33

Thales napísal:Když si to člověk zvětší tak až na ty fastony zespoda to není zas tak zlé a ty jsou vysvětlené prozatímním pájením přívodů k desce zespoda. Takže jakmile budou kabelové protikusy a ten prostřední faston k dispozici tak se to zapájení opraví, deska se pěkně vydrbe a bude to OK.
Súhlas.

Dandy87
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 04 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Mladá Boleslav
Vek: 55

Re: LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Príspevok od používateľa Dandy87 » 18 Nov 2011, 21:50

Dneska jsem konečně dodělal předzesilovač ze str. zosilnovace.eu. :rock: . Připojil jsem LaDu na dolní propust a k mému překvapení to docela zvládá hrát v poslouchatelné kvalitě. Mám 30-ti watovej basák z nějakých 5.1, takže asi akorát a zatím místo LMka TDAčko ale dobrý. To LMko bych docela rád vyzkoušel, snad na něj dojde. Nechal jsem si ho objednat do prodejny, to bude na dlouho :( .
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Príspevok od používateľa Thales » 18 Nov 2011, 23:56

Mnohem víc bys rozdíl poznal při fullrange poslechu. A pro jistotu ještě jednou - pozor na nepovedené kopie.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Dandy87
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 04 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Mladá Boleslav
Vek: 55

Re: LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Príspevok od používateľa Dandy87 » 19 Nov 2011, 08:55

Jo jo, to je jasný. Já to zkoušel různě, mám tady těch TDAček víc, takže byla kombinace. Ty TDAčka jsou taková nouzovka na zkoušení, mám přichystaný desky na 100w zes. od Jožiho, akorát se k tomu dokopat. Jen tu LaDU chci nechat na sub. Jaký kopie máš na mysli -LMka?
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Príspevok od používateľa Thales » 19 Nov 2011, 16:27

Už jsem to tu psal. Stejně jako spousta jiných jiných součástek lze se potkat i s obvody LM1875 od jiného výrobce než je National Semiconductor přestože nesou stejné logo. Ty pak hrají různě kvalitně a jsou různě odolné. Proto pozor abyste nebyli zklamáni jen proto že se vám podařilo koupit falzifikát.

Modul LaDa2075 byl spíše zamýšlen pro menší satelity, citlivější bedny nebo jiné nepříliš náročné využití. Použije-li se vhodně může přinést uspokojivé výsledky, o zesilovači pro pohon subu mám však jiné představy. Kdyby byly alespoň dva moduly použité v můstku tak když zavřu obě oči tak by se to nějak dalo na takové nenáročné večerní brumendo pokud ten sub nebude nějaká ludra líná. Jinak to sice hrát bude ale výsledek bude neadekvátní.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Patrik Varga

Re: LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Príspevok od používateľa Patrik Varga » 19 Nov 2011, 16:39

@Thales
Ako zistím či je LM1875 od National Semiconductor ?
Hlavne keď ho kupujem cez eshop.
Čiže fyzicky ho nemám ešte v ruke .

Používateľov profilový obrázok
duchna138
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 03 Apr 2010, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Príspevok od používateľa duchna138 » 19 Nov 2011, 18:04

Mám na Vás jednu otázočku. Ja som si tiež postavil tento zosik ale použil som TDA 2050. Oživil som ho a funguje, ale ak som tomu trochu vyťal (v norme) tak začalo "vypľúvať" reproduktor až som si myslel že odletí niekde. Ale len sem tam to robí neviem každé 2 sekundy. A začne sa chladič prehrievať jak hovado. Neviete čím to môže byť ? Ďakujem!
0

Dandy87
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 04 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Mladá Boleslav
Vek: 55

Re: LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Príspevok od používateľa Dandy87 » 19 Nov 2011, 20:40

Thalesi, jen abych Ti vysvětlil situaci - mám dvanáctiletýho kluka a protože se o elektroniku zajímá, dal jsem mu k dispozici mísu součástek a "poraď si kámo". Nějak to dopadlo a teď je tady halda modulů s TDAčkama a jedna LaDA, co jsem udělal jen tak pro zajímavost a jsem s ní fakt spokojenej. Udělali jsme s klukem předzesik s korekcema, to by sám nezvlád, a zkoušíme co se s tím vším dá udělat. Je mi jasný, že sub potřebuje jinou výbavu než je tohle, já sám mám políčeno na docela jiný věci, ale v rámci situace se to použilo. Ani jsem nečekal, že to bude hrát poslouchatelně, po zapojení toho jednoduchého modulu se to prostě poslouchat nedalo. S LaDou je to o něčem jiném, je vidět, že to neni jen tak hala bala spatlaný a hozený na stránky. A klukovi to určitě bude na sub stačit. A mně na jednoduchý stereo taky. :D

duchna138 : zkontroluj si zapojení a hodnoty součástek.
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Príspevok od používateľa Thales » 20 Nov 2011, 09:09

Dandy
Tak to potom jo. Vaše spokojenost mě těší. Cílem konstrukce bylo aby to bylo jednoduché a přitom aby IO byl jako v bavlnce, aby tedy nejslabším článkem byly jeho vlastnosti a nikterak je dále nezhoršovaly podmínky ve kterých pracuje. A koneckonců aby to i nějak vypadalo.

Patriku,
zda je IO originál před koupí z běžného eshopu nezjistíš jelikož fotku si tam každý může dát jakou chce někdy to prodejce sám neví a nebo se tě prostě bude snažit ojebat a bude ti tvrdit že to je originál i když není nebo to neví. Leda že bys to objednal u seriozního a ověřeného a nebo ještě lépe oficiálního distributora výrobce. Ideální by bylo kdyby je měli v nabídce EZK tak jako mají funkční LM3886 ale bohužel nemají. Ale třeba by je zařadili pokud by se ptalo dostatečné množství lidí. EZK je sice česká firma ale posílají až za hranicemi takže za slovenské poštovné a dobírka se bez přirážky platí běžně v eurech.

Duchna
ˇČemu říkáš "vypľúvať"? Popiš to nějak smysluplně. Jaký reproduktor s tím poháníš? Je ten reproduktor v nějaké ozvučnici? Jak se to chová při normální pokojové hlasitosti? Máš jeden modul nebo dva? Pokud dva tak oba se chovají stejně? Kvalitní fotky modulů shora i zdola jsou?
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
brdo1994
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 17 Mar 2011, 00:00
Bydlisko: trnava
Vek: 30

Re: LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Príspevok od používateľa brdo1994 » 26 Nov 2011, 19:34

caute chcem robit ladu s tda 2030,a mozem nahradit tie diody byv27 za 1n4007,a este mam dotaz moc vadi ked som pomiesal foliove kondenzatory a keramicke,nemam ich jak odmerat,samozrejme vsetko ostatne jak ma byt.multimeter mam len nemera cievky a kondenzatory.
0

Používateľov profilový obrázok
Percos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 21 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: Cífer, Trnava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Príspevok od používateľa Percos » 26 Nov 2011, 21:23

Na fóliových a keramických to vieš odčítať z popisu. Sú aj na to tabulky.
0
Místo mozku, z piva kostku. :)

neznamy

Re: LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Príspevok od používateľa neznamy » 26 Nov 2011, 21:24

tie diódy tam radšej nedávaj keď nemáš , pôjde to aj bez nich

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: LaDA2075 - NF zesilovač 20W s LM1875 nebo TDA20xx

Príspevok od používateľa Thales » 26 Nov 2011, 21:25

TDA2030 sice můžeš použít, avšak veškeré vlastnosti toho zapojení se budou odvíjet od vlastností toho obvodu. A ty jsou horší než u LM1875. Rychlé diody BYV27 sice můžeš zaměnit za obyčejné 1N4007, z hlediska prosté ochrany IO to postačí (TDA2030 ochranné diody uvnitř pouzdra neobsahuje takže je víc než vhodné tam mít alespoň nějaké když už ne rychlé), avšak použité rychlých diod je efektivnější. Kondenzátory jsou přece popsané tak hodnoty rozpoznáš jestli ti jde o toto. Pokud si však nakoupil ty kondenzátory které mají být svitkové v provedení keramickém a naopak tak toto zaměňovat určitě nedoporučuju. Pro nejlepší výsledky je lépe držet se původního osazení v dokumentaci.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok