American Audio VLP600 kondenzátory + realita

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Jurajzkosic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Dec 2013, 22:52

American Audio VLP600 kondenzátory + realita

Príspevok od používateľa Jurajzkosic » 05 Dec 2013, 00:00

Zdravím vás. Chcel by som sa opýtať na dva vaše názory ohľadom toho zosiku. Prvý: mám možnosť zaobstarania kondenzátorov s kapacitou 22000uf/35v za lacný peniaz a nieje to odpad. Teraz sú tam 10000uf/35v. Rád by som vedel či to bude mat nejaký význam ako napr. lepšie podanie nižších frekvencii a podobne.
Druhý názor by bol, aký vlastne môže podľa vás reálne poskytnúť tento koncový stupeň výkonu. Výrobca píše 200w/8hm na kanál a 300w/4ohm na kanál. Sú tam dva páry 2sc5200 a z jedného páru sa dá údajne dostať aj viac ako 100w. Pridám fotky a aj by ma zaujímalo načo je pri tých 2sc5200 toľko tých menších tranzistorov. Sú tam budiče a potom som našiel podľa označenia Darlingtonové tranzistory. Má nejakú výhodu toto zapojenie ? Vďaka
Prílohy
1426751_759001744114454_101933723_n.jpg
1480705_759001484114480_1836601646_n.jpg
0

majkx
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 13 Okt 2012, 15:39
Bydlisko: Veľký Šariš
Vek: 27

Re: American Audio VLP600 kondenzátory + realita

Príspevok od používateľa majkx » 05 Dec 2013, 07:57

2SC5200 myslim vyraba TOSHIBA , nie ?

Tie kondendzatory mas na vystupe ?
Ak ano , tak teoreticky by ti mohli pomoct , neviem ti to teraz so 100% urcitostou povedat , nemam tu multisim :/

Ku 2SC5200

Vyrobca udava maximalny vykon 150W , cize si musis overit ake mas napajanie v danom zosilovaci.
Doporuceny je ale maximalne 100W zrejme koli skresleniu a prehrievaniu.
Cize ak chces vecsi vykon , doporucoval by som ti zosilnovace.eu si zobrat nejaky volny projekt,
a nasledne ho zapojit do mostika s tvojim zosilnovacom :)
0
4.Rocnik SPSE-PO , Elektrotechnika , Priemyselna Automatizacia

Project Electico : http://svetelektro.com/Forum/project-el ... 40861.html

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: American Audio VLP600 kondenzátory + realita

Príspevok od používateľa Wili » 05 Dec 2013, 08:28

Tie kondenzatory su tam urcite ako filtracia, kedze tam tie kondenzatory vidim 4 a pises ze su na 35V, pravdepodobne to bude tak ze su dva a dva v serii, inak by nebolo mozne dosiahnut tych 200W@8R. S napajanim 35V sa taky vykon do 8R neda dosiahnut, jedine mostikom a ten tam nebude na kazdy kanal zvlast, lebo to je malo pravdepodobne, potom by sa cely stereo zosilnovac nedal pouzit v mostiku co sa predpokladam da.

Co sa tyka vykonu, tych 200W@8R to dat teoreticky moze, aj tych 300W@4R je teoreticky realnych ale kto vie ci neide o nejaku spickovu hodnotu, pripadne RMS vykon (10% THD) takze je v limitacii a aj to pri budeni jedneho kanalu. Pri stereo rezime Ti vykon urcite o dost klesne a ide len o danu "spickovu hodnotu". Oni vedia ze ten zosilnovac nikto nebude budit cistym sinusom takze to radi poddimenzuju = planovane zastaravanie :finga:

Co sa tyka filtracie, urcite bude podanie basov lepsie s vacsou hodnotou kondenzatorov, pretoze su dost poddimenzovane a urcite aj trafo. Otazne je ze ked to nadimenzujes tak ako ma byt, zdroj bude uz tvrdsi a moze odprasknut koncove tranzistory pri clipe pri poriadnych basoch. Ale nevieme ake to je zapojenie, ked to je trieda H, nemalo by k niecomu takemu dojst, ked to je nejake ABcko tam uz to riziko zvladania vysokych vykonov, pri 2 paroch toshib je vyssie. Mozno to je Hcko, to by davalo logiku serioveho radenia kondenzatorov v napajani iny zmysel v tom nevidim.

Tvoja otazka naco su male tranzistory, jeden par budu budice, dalsi predbudice, dalsie rozkmit atd...


To ci to koncove tranzistory vydrzia alebo nie sa da zistit tak, ze pomerias ake napajanie ma koncovy zosilnovac.
0

Používateľov profilový obrázok
JAKUB G
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1386
Dátum registrácie: 17 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Kanianka
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: American Audio VLP600 kondenzátory + realita

Príspevok od používateľa JAKUB G » 05 Dec 2013, 11:47

Kondenzatory budu v serii. Ziadne Hcko. Nechaj to tak ako to je, neoplati sa v tom rypat. Zakial to ide to predaj. Zmeraj napajanie zosilnovaca a pozri na sitku vykon trafa. z tych dvoch parov viac ako 200 do 4 by som netahal. Kazdopadne tam bude napajanie tak okolo 65V to zodpoveda udajom o vykone, akurat dimenzovanie koncovych stupnov stoji za hovno. Este jeden par koncov by to zlepsil, no zislo by sa potom fuknut tam namiesto plastovych budicov MJE15032/33.
0
Výkonové zosilňovače a ich konštrukcie
http://www.zosilnovace.eu
Facebook – zosilnovace.eu

Jurajzkosic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Dec 2013, 22:52

Re: American Audio VLP600 kondenzátory + realita

Príspevok od používateľa Jurajzkosic » 05 Dec 2013, 13:26

Vďaka za odpovede. No tak fakt neviem teraz či meniť tie kondenzátory na zdroji či nie. A áno tie filtračné kondenzátory na zdroji sú v sérií aj keď nerozumiem aký to ma význam. Možno aby sa dali použiť lacnejšie s nižším napájacím napätím. Toroid je tam poddimenzovaný pretože aj na ledkách vidno sťahovanie napätia keď hraje nízke frekvencie. Pýtal som sa na tie kondenzátory aj preto, lebo ak udrie kopak v pesničke viackrát po sebe, zdá sa mi, že sa stráca nižšie pásmo. Trafo má 490VA a napájanie vidno na obrázku. 47.9x3.92=187,7W by sa z tej vetvy teoreticky dalo dostat max nie ?
Prílohy
602913_759244294090199_1009195582_n.jpg
0

Jurajzkosic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Dec 2013, 22:52

Re: American Audio VLP600 kondenzátory + realita

Príspevok od používateľa Jurajzkosic » 05 Dec 2013, 13:31

Na 2sc5200 som nameral v pokoji 64,9 v a pri pustenej muzike na cca 3/4 to klesne asi na 60v.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: American Audio VLP600 kondenzátory + realita

Príspevok od používateľa Wili » 05 Dec 2013, 14:13

47.9V * 1.414 = 67.73V + pripocitajme kolisanie siete, v zasuvke sa stane ze nameras aj 238 V bez problemu, takze dajme tomu s rezervou je spicka na kondenzatoroch v kludovom stave okolo 2x68-70V. To je hrozne vela na dva pary Toshib!!! Zjavne to doteraz prezilo len vdaka tomu poddimenzovanemu trafu, nechaj to tak inak ich odpecies. Skor mi pride ze ten zosilnovac je vhodny na budenie do 8R na nejake satelity. Ono presne ten "kopak" keby udrel s poriadnym nabojom kondenzatorov a tie by pumpli do tranzistorov kolko sa im zaziada hned by boli odstrelene az do vesmiru :rolleyes:

Vyrobca velmi dobre vie preco poddimenzoval trafo a kondenzatory :D
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: American Audio VLP600 kondenzátory + realita

Príspevok od používateľa rudko » 05 Dec 2013, 14:28

A áno tie filtračné kondenzátory na zdroji sú v sérií aj keď nerozumiem aký to ma význam.
do serie su preto aby zvladali napajacie napatie cca 65V. kedze jeden zvlada 35V tak ak das dva do serie mozes ich pripojit na 70V, avsak kapacita ide na polovicu, teda je to vlastne ako keby si mal jeden kond 5mF/70V
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: American Audio VLP600 kondenzátory + realita

Príspevok od používateľa muziker » 05 Dec 2013, 17:00

Teraz sú tam 10000uf/35v,....tie filtračné kondenzátory na zdroji sú v sérií aj keď nerozumiem aký to ma význam.
Ako ti odpovedal rudko, je to pre možnosť použitia 35 V kondíkov pre napätie do 70 V. Zvýšením hodnoty filtračných kondenzátorov vo filtračnom reťazci zdroja (v obidvoch vetvách) skutočne dosiahneš viac energie pre vyžiarenie tónov nízkych frekvencií (prakticky sa používa až do 60 000 uF na vetvu). V tvojom prípade je ale reálny problém, a síce či ti to prežijú tranzistory v koncovom stupni tak, ako ti povedal napr. Wili.
0
muziker

Jurajzkosic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Dec 2013, 22:52

Re: American Audio VLP600 kondenzátory + realita

Príspevok od používateľa Jurajzkosic » 05 Dec 2013, 17:36

No ja som ten zosilňovač kupoval ako nový, bazarovky vyhrané som kupovať nechcel a používa sa doma k PC. Tak nechám to tak nebudem sa v tom vŕtať. Vďaka, že sa nikto do mňa nezačal obúvať že sa pýtam hlúposti , že som amatér a pod. ako som si tu všimol.
Ešte jedna vec. Ak ho zapojím do premostenia, pridám hlastosť, v reproduktore začne akoby praskať alebo ako to opísať a membrána pri tých praskaniach poletuje. Mám dva kusy týchto zosilňovačov a obidva robia to isté. Bolo to skúšané na x reproduktoroch a x vstupných zariadeniach. Stále ten istý problém a len v premostení. Stereo režim je OK. Zosilňovače majú odohranú jedinú akciu a to bez problémov. Neviete v čom by mohol byť problém? A pri tom praskaní vôbec nieje v klipe .
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok