Autozosilňovač zamenená polarita

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Juicy
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 17 Máj 2014, 17:29
Bydlisko: BA

Autozosilňovač zamenená polarita

Príspevok od používateľa Juicy » 26 Mar 2024, 21:51

Zdravím, chcel by som vás poprosiť o pomoc,
zosilňovač bol omylom zapojený opačnou polaritou priamo na autobatériu (bez poistky na kábli), po zapojení po cca 3 sekundách spálilo 3x 30A nožové poistky na zosilňovači. Po výmene poistiek po zapojení na stab. zdroj 12V/1A sa zdá byť v poriadku, fungujú všetky 4 kanály, gain, výhybky, ale skúšal som ho iba pri veľmi malej záťaži..

Po rozobratí som našiel rozletený 100uF elektrolyt (označenie C119 na dps), ktorý vymením. Schému sa mi žiaľ nepodarilo nájsť. Ako je možné že to funguje aj bez toho kondíka? Ostatné súčiastky vyzerajú na prvý pohľad v poriadku, čo ešte skontrolovať? FETy by mali byť v poriadku, inak by spôsobovali skrat? Ide mi hlavne o to, aby to nemalo nejaký dopad na zvuk, chcel som ho použiť k lepším repro :)

Ďakujem za rady.
Prílohy
1.jpg
2.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
0
Naposledy upravil/-a Juicy v 27 Mar 2024, 02:36, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Autozosilňovač zamenená polarita

Príspevok od používateľa misocko » 26 Mar 2024, 22:03

Zosik bez kondika samozrejme pojde. Obzvlašť ak je na vstupe.
Celkovo by som však zosik otestoval na podradnejších reprakoch , alebo na dobrých reprakoch ale pri napajani laboratornym zdrojom, kde si vieš obmedziť napajaci prud.

BTW, kedy sa chlapi naučíte fotiť? (bez odlesku blesku, pripadne bez blesku s externým prisvietenim - staci aj druhy mobil)
0

Juicy
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 17 Máj 2014, 17:29
Bydlisko: BA

Re: Autozosilňovač zamenená polarita

Príspevok od používateľa Juicy » 27 Mar 2024, 21:38

Diky, skúšal som to s obmedzeným prúdom do 2A a zapojeným na repro, zdá sa, že to hrá normálne, ale ťažko povedať kedže pri plnej zátaži to má odber okolo 90A. Čo sa týka tych pnp a mosfetov na zdrojovej časti, tie by mali byť všetky v poriadku ak sa zosik zapne a funguje - pri poškodeni by spôsobovali skrat a ani by sa nezapol alebo sa môžu javiť v poriadku a pritom majú problém?

Vďaka.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Autozosilňovač zamenená polarita

Príspevok od používateľa misocko » 27 Mar 2024, 22:14

nemyslim. proste to schytali poistky a kondik
0

Milan Megles
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00

Re: Autozosilňovač zamenená polarita

Príspevok od používateľa Milan Megles » 28 Mar 2024, 09:29

tak koncove stupne su v poriadku, su napajane s meniča. A ten nefungoval pri prepolovani. A Mosfety to prežili v meniči.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Autozosilňovač zamenená polarita

Príspevok od používateľa mr.dred » 28 Mar 2024, 19:49

..robíme v robote síce DC step down meniče, ale pri nedajboh náhodnom prepólovaní (pri skúšaní) si to odnesú len nejaké šuvixové súčiastky, ktoré s funkciou "nemajú moc spoločného (sú len ochranného charakteru) - prerazená ochr. dióda , "odstrelená kapacita na vstupe a iné... ale výstup zdroja ostane v podstate "nedotknutý"... lebo menič sa pri prepólovaní "nerozbehne". To zabezpečuje riadiaci obvod SMPS zdroja.. alebo aj keď to bude len nejaký samokmit... ten s opačnou polaritou nefunguje..
Koncáky - ako píšeš sú v poriadku.. Prepólovanie tie Mosfety v zdroji prežili...a s minimálnym prúdom to funguje... tak nie ječo riešiť po výmene toho "vystreleného" kondenzátora by to malo (aj bez neho) ísť.. Baterka je lepší "kondenzátor"), ale filtrácia proti zákmitom má tiež svoj význam..
Juicy napísal:
27 Mar 2024, 21:38
ale ťažko povedať kedže pri plnej zátaži to má odber okolo 90A
Na tento údaj si prišiel kde ?? Ten zosilovňač má kilowatový. príkon?? A deklarovaný výkon ma aký...? To máš profi audio tunning s tromi doplňújúcimi alternátormi k motoru, alebo beríeš len štítkový údaj podľa poistky .... lebo zdroj, ktorý má aj 90A poistku v reále berie len niekoľko desiatok A ... poistkovej hodnote sa ani nepriblíži...Je to "poistka"!!
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Juicy
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 17 Máj 2014, 17:29
Bydlisko: BA

Re: Autozosilňovač zamenená polarita

Príspevok od používateľa Juicy » 28 Mar 2024, 20:49

Ok, ďakujem za všetky odpovede.
mr.dred napísal:
28 Mar 2024, 19:49
Na tento údaj si prišiel kde ??
Hrubým odhadom som vychádzal z toho, že má nameraných ~2x320W mono pri 13.4V, pri účinnosti triedy AB pod 50%.. asi sa mýlim, je to určite menej
0

Napísať odpoveď