Prepínač vstupov pre zosilňovač

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Sep 2014, 19:30

Prešla ma chuť reagovať, stále nemám odpoveď, prečo odpájať zem. Odpoveď typu "zemná smyčka" nie je pre mňa odpoveď, pretože zemnú smyčku treba ODSTRÁNIŤ, nie "flakovať" odpájaním zeme. Ten samý problém s brumom nastane vtedy, ak bude zemná smyčka medzi koncákom a hociktorým zdrojom signálu, ktorý bude práve zapnutý. A čo potom? Čo potom? Potom čo? Odpojíme zem, alebo čo? Bude to brumieť, a ak si dáš variť čaj, bude to brumieť viac... A sme kde? Sme presne tam, kde na začiatku, čili 6strán sa tu rieši o jednom a tom istom probléme, ktorého riešením je niečo, čo nás stále vracia dozadu k pôvodnému problému. Dosiahneme akurát to, že to nebude brumieť stále, ale pri počúvaní aj tak.

Ale keďže mám trpezlivosti dosť, chcem rozumný, ale naozaj rozumný argument, prečo odpájať zem. Keďže zemnú smyčku treba odstrániť, tak mi nasimuluj príklad, kde zemná smyčka nevzniká, teda za predpokladu, že je všetko správne pripojené. Načo v takomto prípade odpájať zem?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Duro » 07 Sep 2014, 19:41

Komar s tym tvrdenim "somarina" nemas pravdu.

Ide o to, ze ak je audio zem spojena na kostru zariadenia, cize na PE vodic a v sieti TNC je PE spojene s N (PEN), tak je audio zem spojena s pracovnym vodicom napajacia PC.. a ak tu audio zem spojis s dalsou v susednej zasuvke, tak si spravil to, ze si to PEN prepojil dvojmo a na tej audio zemi Ti bude vznikat ubytok napatia a to tym vacsi, cim vacsi prud bude nim tiect. A mas to tam.

To ze ti to funguje je super a nepopieram ze to funguje. Skus tam cvicne priviest signal z TV zo susednej miestnosti. Mozno to pojde tiez, mozno Ti to zacne nieco robit.
Gavin Milarrr napísal:Kamaráde, já to nemusím zkoušet, já mám léta praxe a nevím, proč bych to měl zkoušet zase. Ty teď navrhneš nějaký obludně blbý spatlanec zapojený do deseti smyček v deseti smyčkách a budeš křičet "vidíte, že to brumí, a proto je nezbytné zem odpojovat!". Jenže si jaksi neuvědomíš, že základní věc je používat mozek a dodržovat jistá elementární pravidla.
Gavin, ako si z toho setup-u styroch PC usudil, ze je tam vytvorenych 10 zemnych sluciek ? A co je na 4 PC obludne blby spletenec ?

Ja mam doma TNC siet. Kludne si to mozeme vyskusat. A nebude to ziaden spletenec.

To ze ma niekto roky praxe neznamena, ze sa nema co nove naucit. Tiez s elekro nerobim prvy tyzden a cim viac toho viem tym viac zistujem kolko toho este neviem.

-- Spojený príspevok 07 Sep 2014, 19:47 --
Drakoush napísal:Prešla ma chuť reagovať, stále nemám odpoveď, prečo odpájať zem. Odpoveď typu "zemná smyčka" nie je pre mňa odpoveď, pretože zemnú smyčku treba ODSTRÁNIŤ, nie "flakovať" odpájaním zeme. Ten samý problém s brumom nastane vtedy, ak bude zemná smyčka medzi koncákom a hociktorým zdrojom signálu, ktorý bude práve zapnutý. A čo potom? Čo potom? Potom čo? Odpojíme zem, alebo čo? Bude to brumieť, a ak si dáš variť čaj, bude to brumieť viac... A sme kde? Sme presne tam, kde na začiatku, čili 6strán sa tu rieši o jednom a tom istom probléme, ktorého riešením je niečo, čo nás stále vracia dozadu k pôvodnému problému. Dosiahneme akurát to, že to nebude brumieť stále, ale pri počúvaní aj tak.

Ale keďže mám trpezlivosti dosť, chcem rozumný, ale naozaj rozumný argument, prečo odpájať zem. Keďže zemnú smyčku treba odstrániť, tak mi nasimuluj príklad, kde zemná smyčka nevzniká, teda za predpokladu, že je všetko správne pripojené. Načo v takomto prípade odpájať zem?
zasadna otazka: pochopil si ako som myslel tie 4 PC ? Ak ano, tak ten rozumny argument mas. Ak si to nepochopil, mozem to skusit napisat neako zrozumietelnejsie.
0
Merať znamená vedieť.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4730
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Milos66 » 07 Sep 2014, 20:08

Duro, ty si ako pokazený gramofón. Stále melieš to isté a na otázky neodpovedáš.
Tak znovu to isté, čo sa ťa pýtal Drak a ostatní.
Je nutné odpájať GND za predpokladu, že nie si ťuťu a máš všetko správne spojené a nikde ti nevzniká sľučka? Jednoduchá otázka žiada jenoduchú odpoveď.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Sep 2014, 20:14

Duro napísal:zasadna otazka: pochopil si ako som myslel tie 4 PC ? Ak ano, tak ten rozumny argument mas. Ak si to nepochopil, mozem to skusit napisat neako zrozumietelnejsie.
Zásadná otázka: nevieš čítať? Hovorím za predpokladu, že je všetko správne zapojené a nevzniká smyčka.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Duro » 07 Sep 2014, 20:16

Milos66 napísal:Duro, ty si ako pokazený gramofón. Stále melieš to isté a na otázky neodpovedáš.
Tak znovu to isté, čo sa ťa pýtal Drak a ostatní.
Je nutné odpájať GND za predpokladu, že nie si ťuťu a máš všetko správne spojené a nikde ti nevzniká sľučka? Jednoduchá otázka žiada jenoduchú odpoveď.
A na ktoru otazku som podla teba neodpovedal ?

To ze mam doma TNC siet znamena ze som "ťuťu" ? Nehovoriac o tom, ze s to cele moze stat aj v TNS sieti.

To ze sa v tom prepinaci vstupov spoji zem moze mat za nasledok prave vytvorenie zemnej slucky. A preto to rozpajanie. Mna tiez prilis nebavi sa dookola opakovat. Ale diskutujuci aj napriek tomu ze je to uz na strane 2 ziadali znova. Tak ak mam este nervy tak preco nie ?

-- Spojený príspevok 07 Sep 2014, 20:17 --
Drakoush napísal:
Duro napísal:zasadna otazka: pochopil si ako som myslel tie 4 PC ? Ak ano, tak ten rozumny argument mas. Ak si to nepochopil, mozem to skusit napisat neako zrozumietelnejsie.
Zásadná otázka: nevieš čítať? Hovorím za predpokladu, že je všetko správne zapojené a nevzniká smyčka.
Takze, asi rozumies.. super.

A ako tie 4 PC z mojho prikladu spravne zapojim do prepinaca vstupov s prepojenymi zemami ??
0
Merať znamená vedieť.

Hinsi

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Hinsi » 07 Sep 2014, 20:29

Zatímco vy tu opravdu velmi konstruktivně plkáte už sedm stran nad celým kravínem s tučnými krávami, mám už kus 4kanálového přepínače hotovo.

Ne, nemyslete si, že to dělám kvůli vám/pro vás. Vy ste byli jen motivace, začít dělat jednu věc, kterou jsem chtěl už udělat dávno. Jeden takový přepínač by se mi tu hodil. :D
Prílohy
inputswitch.png

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Duro » 07 Sep 2014, 20:38

Hinsi, aspon tych 7 stran nebolo zbytocnych a sme ta motivovali.
0
Merať znamená vedieť.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Sep 2014, 20:47

Duro napísal:
Drakoush napísal:
Duro napísal:zasadna otazka: pochopil si ako som myslel tie 4 PC ? Ak ano, tak ten rozumny argument mas. Ak si to nepochopil, mozem to skusit napisat neako zrozumietelnejsie.
Zásadná otázka: nevieš čítať? Hovorím za predpokladu, že je všetko správne zapojené a nevzniká smyčka.
Takze, asi rozumies.. super.

A ako tie 4 PC z mojho prikladu spravne zapojim do prepinaca vstupov s prepojenymi zemami ??
Ale Ty asi nerozumieš :) Stále nemám odpoveď, prečo odpájať zeme za predpokladu, že nikde nemám zemnú smyčku. Nerieš teraz čipoviny, ako sú zapojené PC, koľko PC a aká je sieť. Rieš akýkoľvek zdroj signálu a akýkoľvek koncák, kde neexistuje zemná smyčka a vysvetli, načo odpájať signálovú zem? Len toto chcem počuť, chcem snáď nejaký komplikovaný vzorec, alebo niečo nemožné?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Duro » 07 Sep 2014, 20:52

ak Ti spojenim tych zemi nevznikne slucka, tak pochopitelne nie je potrebne zem rozpajat. Tvrdil som niekedy opak ?
0
Merať znamená vedieť.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Sep 2014, 20:59

A sme doma. Takže celkové riešenie je ZEM NEODPÁJAŤ.
A vieš prečo? Pretože zemná slučka je nežiadúca a treba ju odstrániť, z čoho logicky vyplýva, že zemná slučka tam nebude, pretože ak by bola, bude odstránená, AKO TO MÁ BYŤ. Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď a som rád, že si ma konečne pochopil.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4730
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Milos66 » 07 Sep 2014, 21:02

Heuréééééka. :partyman:
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Duro » 07 Sep 2014, 21:05

Drakoush napísal: Pretože zemná slučka je nežiadúca a treba ju odstrániť, z čoho logicky vyplýva, že zemná slučka tam nebude, pretože ak by bola, bude odstránená...
Tak teraz som ta nepochopil.

Zemna slucka je neziaduca a preto tam nebude ?
0
Merať znamená vedieť.

Komar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 11 Aug 2009, 00:00
Vek: 40
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Komar » 07 Sep 2014, 21:34

Co si madar, ci daka forma mimozemskej entity?
Ved si tu vetu od Drakousha precitaj este raz, vobec nepisal "Zemna slucka je neziaduca a preto tam nebude ?"

Toto je velmi spravne:
Tiez s elekro nerobim prvy tyzden a cim viac toho viem tym viac zistujem kolko toho este neviem.


Este raz - ak mame vstupy 1-2-3-4-5 komplet odpojene, aj zeme, ale na kanal 6 privedieme zabrumeny signal so zemnou sluckou od chladnicky, naco sme odpojili zem na kanaloch 1-5? Tak ci tak to bude brumiet a mame zbytocne zlozite zariadenie a nezmyselne odpajanie.
Iny pripad - na kanali napr. 2 bude brum a zem spojena, bud brumiet vsetko - kanal 2 vsak bude nepouzitelny ci uz zapojeny alebo nezapojeny - je nutne brum odstranit.
Este obcas nastane situacia, ze sa dokonca cez niektory vstup brum uzemni a paradoxne ti neodpojenie zeme pomoze.
0

Hinsi

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Hinsi » 07 Sep 2014, 21:51

Budete si tu pořád trhat občanky nebo někdo začne něco užitečnýho dělat?
Prílohy
inputswitch.png

peterhostak77
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 23 Dec 2012, 20:27
Bydlisko: Považská Bystrica
Vek: 46

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa peterhostak77 » 07 Sep 2014, 22:03

No ten brum vie pekne potrápiť. Keď som dal dohromady svoj DPA440 bol krásne ticho v zosilňovači sú zabudované odpájateľné korekcie ďalej symetrický budič linky s THAT1646 a preamp PA04B. Keď som zapojil gramo alebo dvd alebo PC bolo ticho. Ak som ale zapojij Notebook alebo Satelit hneď tam bol brum aj keď slabý. Nepomohlo Odpájanie zeme akonáhle bol zapojený aj samotný notebook alebo Satelitný prijimač začalo to brumieť. Skúšal som prepojiť kostru satelitu s kolíkom alebo ak chcete s PE v zásuvke brum bol sice o niečo slabší ale stále tam bol. Notebook som vyriešil odpojením Vodiča PE od zdroja notebooku hneď bolo ticho.Satelit bol zložitejší. Pôvodne som mal v zosilňovači výkonovú zem výkonových zosilňovačov spojenú s kostrou. Tak som zeme odpojil a zapojil som na každú zem po dve antiparalelne zapojene diody 1N5408 a paralelne k nim ešte odpor 10R 5W a prepojil s kostrou. Problém vyriešený dokonca som odpojil aj simetrické budiče linky a aj moduly PA04B. Je to krásne ticho. Myslím že tie odpory čo niekto dáva k relátkam s názvom skratovacie odpory sú zbytočné. Ja ich tam nemám a pri prepínaní vstupov nepočujem ani najmenší lupanec a to som mal ucho nalepené na reproduktore. :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Duro » 07 Sep 2014, 22:05

Komar napísal:Co si madar, ci daka forma mimozemskej entity?
Ved si tu vetu od Drakousha precitaj este raz, vobec nepisal "Zemna slucka je neziaduca a preto tam nebude ?"

Toto je velmi spravne:
Tiez s elekro nerobim prvy tyzden a cim viac toho viem tym viac zistujem kolko toho este neviem.


Este raz - ak mame vstupy 1-2-3-4-5 komplet odpojene, aj zeme, ale na kanal 6 privedieme zabrumeny signal so zemnou sluckou od chladnicky, naco sme odpojili zem na kanaloch 1-5? Tak ci tak to bude brumiet a mame zbytocne zlozite zariadenie a nezmyselne odpajanie.
Iny pripad - na kanali napr. 2 bude brum a zem spojena, bud brumiet vsetko - kanal 2 vsak bude nepouzitelny ci uz zapojeny alebo nezapojeny - je nutne brum odstranit.
Este obcas nastane situacia, ze sa dokonca cez niektory vstup brum uzemni a paradoxne ti neodpojenie zeme pomoze.
Madar nie. Cize skor ta mimozemska entita. Ale aspon "neuzemnujem brum" :finga: Myslim, ze si nepochopil ako ten brum vznika. Pretoze ten kanal 6 so zemou od chladnicky nemusi sposobit brum, ak ho pripojim do zosilnovaca ktoreho vstup je galvanicky oddelny (co vacsina zosilovacov je). Niektore tam maju aj taky prepinac ktorym to mozes uzemnit na kostru aby si uzivatel vstup vedel v jednom bode uzemnit.

Ty tu chces pouzit signal ktory je zabrumeny uz pred tym ako ho niekam pripojis. To Ti nepomoze ani oddelovaci transformator.
0
Merať znamená vedieť.

neznamy

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa neznamy » 07 Sep 2014, 22:09

miestna hifisticka smotanka, ukamenujte hinsiho, pouzil miesto 4€ rele analogovy multiplex... POLOVODIC a dokonca KONDENZATOR v ceste signalu, to je predsa NEODPUSTITELNY hriech, sak take skreslenie sa neda pocuvat

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Sep 2014, 22:11

Neboj, aj to bude, až sa sem dostavia dotyční.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 48

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 08 Sep 2014, 07:05

To jste na to ještě nepřišli, že Duro je kazatel, a ne konstruktér? On má pravdu, protože má pravdu, a teď tu trpí za hříchy nevědomých.

Tak ještě jednou: zemní smyčky jsou závada a závady se odstraňují. Ty závadu obcházíš a to ještě tak blbě, že produkuješ závadu další. Myslíš si, žes objevil Ameriku a že máš evangelizační povinnost tuto svou pravdu hlásat do světa. Ale mučednickou slávu tady nezískáš, maximálně tě tu budou mít za zabedněného blba.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Duro » 09 Sep 2014, 16:25

Rozhodol som sa urobit malu demonstraciu toho preco je v niektorych pripadoch lepsie odpojit spolu so signalom aj zem.

Cely setup bol takyto:

Obyvacka so SATelitnym prijimacom vystup scart, kabel na 2 CINCHE (2m dlhy)
Izba s PC vystup jack 3.5mm, kabel na 2 CINCHE (5m dlhy)

Zosilnovac v podobe autoradia s externym stereo vstupom. POZOR zapojeny je len jeden reproduktor (dajme tomu ze Lavy).
Takze do Laveho vstupu bol privadzany signal (bud z PC alebo SATelitneho prijimaca) a Pravy vstup ma samozrejme spojenu zem s Lavym vstupom. Cize ak som nieco pripojil do praveho vstupu, tak bola pocut len zmena sposobena spojenim dvoch zemi. Mohol som tu zem pripajat aj inde, ale toto bolo take pohodlne. Radio je zapojene cez maly adapter 12V. (oddeleny pochopitelne)

Video je natocene v rychlosti a na prvy pokus, takze nie je uplne tip top, ale inteligentni pochopia aj z neho.

Pri PC bola aj 2kW konvica, ktoru som zapinal striedavo. zap/vyp, zap/vyp. Na videu je pocut len take lupnutie, ale v skutocnosti to z brumu urobilo "super brum 50Hz" ale s menej harmonickymi ako ten predtym, tak to mobil dobre nezachytil.
Tu konvicu som zapinal/vypinal len vtedy ked je na videu obrazok s napisom 2kW konvica bla bla. Inak bola konciva cely cas vypnuta.

Z uvedeneho vyplyva ze: odpojenie zeme na prepinaci vstupov moze vyznamne prispiet k cistejsiemu signalu.

link na video:

http://youtu.be/ssc1rUS5N5E

poznamka pre vsetkych hlavo kruticov - ak si myslite ze video je FAKE. Mozeme urobit neaku konferenciu, kde to kludne postavim a zdemonstrujem znova.
0
Merať znamená vedieť.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok