Prepínač vstupov pre zosilňovač

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
TAZ
Power user
Power user
Príspevky: 939
Dátum registrácie: 12 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Ostrava
Vek: 56
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa TAZ » 05 Sep 2014, 14:33

citace "Uz pri zaciatku temy som povedal ze si Flek moze vybrat medzi "standardnym" riesenim a lepsim. Vybral si odpajanie zeme slobodne a dobrovolne. A taktiez stale je moznost tie GND rele neosadit a zeme spojit."

Ok tak dej to lepší řešení, to co si tady navrhnul je tak 2 kroky zpět, a ne jeden kupředu...
0
Elektrika je jak ženská, šáhneš kam nemáš a máš ji....

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 48

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 05 Sep 2014, 14:38

Ale PROČ je rozpojování země lepší? Odpověď "na základě zkušeností se domnívám" není odpověď.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Duro » 05 Sep 2014, 15:30

Uz som to tu pisal. Ak su vsetky zeme vystupnych zariadeni spojene moze medzi nimi tiect prud ktory sposobi ze sa tento prud namoduluje do signalu. Cim memej zemi sa tam spoji tym je pravdepodobnejsie ze to bude bez brumu ci rusenia. Fakt je to take nejasne??
0
Merať znamená vedieť.

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 48

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 05 Sep 2014, 16:38

Jenže to předpokládá špatnou konstrukci připojených zařízení. Pokud není nikde spojená zem jinou cestou, brumět nebude nic. A naopak, pokud jsou země spojeny jinak, bude to brumět i bez odpojování. Spojení zemí vstupních zařízení jinou cestou je daleko méně pravděpodobné než hnusné lupance při přepínání. Problémy s brumem se řeší jinak, a to symetrizací signálu nebo oddělovacím trafem.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Duro » 05 Sep 2014, 17:29

Gavin Milarrr napísal:Jenže to předpokládá špatnou konstrukci připojených zařízení. Pokud není nikde spojená zem jinou cestou, brumět nebude nic. A naopak, pokud jsou země spojeny jinak, bude to brumět i bez odpojování. Spojení zemí vstupních zařízení jinou cestou je daleko méně pravděpodobné než hnusné lupance při přepínání. Problémy s brumem se řeší jinak, a to symetrizací signálu nebo oddělovacím trafem.
Nepredpoklada, ale pocita to s tym. Lupance by tam byt nemali. Skusal si to a su tam lupance??

Mimochodom to oddelenie zeme som nenavrhol ja. Ale podporujem tu myslienku.
0
Merať znamená vedieť.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Thales » 05 Sep 2014, 18:23

Také podporuju tu myšlenku odpojovaných zemí.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Flek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 05 Mar 2014, 14:29
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Flek » 05 Sep 2014, 20:02

Myslím, že najlepšie bude keď to postavím a vyskúšam..
0

kubri
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 27 Aug 2012, 14:00
Bydlisko: Bánovce n/B
Vek: 41

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa kubri » 05 Sep 2014, 22:24

Duro napísal:Cink!

Mozes ich:

a, vsetky spojit
b, kazdu spinat spolu so signalom L+P

vsetky spojit je take bezne, ale moze sa stat ze ak ktorekolvek bude mat iny potencial zeme, tak zacne zemou tiect prud. Tym ze tade zacne tiect prud, tak na vodici zeme (tienenie) zacne vznikat napatie. Tym, ze na nom zacne vznikat napatie, tak napatovi rozdiel medzi zemou a signalom sa bude menit v zavislosti od prudu ktory tecie zemou.. a mas tam brum, vsakovake cvrkanie a pod. Najcastejsie to robia notebooky, mobily na nabijacke, pc, TV so zapojenou spolocnou antenou... Samozrejme ze je dolezite i to ako je to na strane zosilnovaca urobene. V praxi ak tie zeme spojis (4 vstupne + vystupnu) moze sa stat, ze Ti budu brumet (alebo inak rusit) vsetky vstupy. Ak tie zeme ale oddelis a budes ich spinat, tak toto riziko minimalizujes (pozor minimalizovat sa nerovna vylucit). Stale sa moze vstat ze vystupne zariadenie ma zem napatovo inde ako zosilnovac.. Tam pomoze uz len oddelovaci transformator, alebo opticke ci ine galvanicke oddelenie.
Bol som vyzvany o vysvetlenie preco pouzit oddelenu zem. Myslim, ze vyssie je to vysvetlene celkom pekne. Ak sa prepoja signalove zeme zariadeni ako je napriklad PC, ktore je napajane spinanym zdrojom a nejakym inym zariadenim napajanym zo siete, tieto signalove zeme urcite nebudu mat rovnaky potencial, spinane zdroje robia bordel do zeme, zvlast u PC. Tymito zemami bude tiect rusivy prud, prud sposobi ubytky napatia na signalovych kabloch a tie sa rovno pripocitaju k uzitocnemu audio signalu. Ak su uzitocne signaly radovo vo Voltoch, tak tento brum nemusi byt rusivy, ale ak sa zosilnuju slabsie signaly tak brum bude pocutelny. Samozrejme je, ze vstup zosilnovaca je galvanicky oddeleny od signalovej zeme akehokolvek vstupu. Uplne TOP je ked vstupna impedancia signaloveho vstupu a signalovej zeme voci referencnej zemi zosilovaca je rovnaka.
0

Používateľov profilový obrázok
Zeren
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 09 Nov 2013, 17:28

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Zeren » 05 Sep 2014, 22:53

Samozrejme je, ze vstup zosilnovaca je galvanicky oddeleny od signalovej zeme akehokolvek vstupu. Uplne TOP je ked vstupna impedancia signaloveho vstupu a signalovej zeme voci referencnej zemi zosilovaca je rovnaka.
Tohle nechápu, poprosil bych o vysvětlení.
0
It's better to be hated for who you are, than to be loved for who you are not.

kubri
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 27 Aug 2012, 14:00
Bydlisko: Bánovce n/B
Vek: 41

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa kubri » 06 Sep 2014, 00:12

galvanicky oddelena zem zosilovaca od zeme vstupneho signalu, aby medzi zemami zosilovaca a zdroja signalu netiekol prud, tou vstupnou impedanciou som myslel symetricky vstupny obvod zosilovaca, tj aspon diferencialny zosilnovac na vstupe :http://www.allaboutcircuits.com/vol_3/chpt_8/9.html Inak myslim ze to uz presahuje ramec temy, je na autorovi aby si to skonstruoval podla seba a vyskusal. Padlo tu niekolko nazorov ako na to, tak nech si vyberie :)
0

Richard_Gogola
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 22 Máj 2012, 16:50
Bydlisko: Imeľ
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Richard_Gogola » 07 Sep 2014, 11:12

ahoj Flek

ja som tiez raz toto riesil chcel som mat viac vstupov tak som to vyriesil prepinacom konkretne tymto a rozpajal som lavy a aj pravy + a este aj kostru. a bolo to dobre nesumelo nebrumelo pretoze si mal odpojeny neaktyvny vstup totalne.
http://avelmak.sk/index.php?lm=800&pg=det&article=27027

ale potom som dosiel na lepsie riesenie.
daj si kolko vstupov len chces a urob toto: vstup, nejaky mensi rezistor okolo 5kohm, potenciometer 10kohm, potom vsetky vystupy potenciometrov spoj a daj nejaky rezistor, s hodnotou treba experimentovat a potom uz nasleduje vsup zosilnovaca.

inac co stavias : .
0

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 48

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 07 Sep 2014, 11:32

Když audiořetězec brumí, je potřeba oddělovací trafo na signál. Třeba tohle: http://www.pokrok.eu/index.php?page=det ... bozi=50076

Odpojování země povede k lupancům při přepínání.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Richard_Gogola
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 22 Máj 2012, 16:50
Bydlisko: Imeľ
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Richard_Gogola » 07 Sep 2014, 11:39

hej aj mne to luplo ale oiba trocha

preto tie potenciometre su lepsie
0

Komar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 11 Aug 2009, 00:00
Vek: 40
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Komar » 07 Sep 2014, 11:59

Odpojovanie zeme pri prepinani vstupov je nezmysel.
Uvedomte si napr, ze hociaky mixpult ma aj 24 kanalov simultanne aktivnych a nic nesumi, nebrumi, kym nevytvorite zemnu slucku na niektorom vstupe externym zariadenim. Ani MUTE na ktoromkolvek vstupe neodpaja zem, bud je to riesenie digitalne alebo jednoducho odpoji prepinacom iba signal.
Odpojenie zeme bude na 99% pukat kvoli potencialom, ktore sa naindukuju na ktoromkolvek vstupe. Prechodovy jav sposobi, ze z par desiatok uV bude puk puk.
0

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Duro » 07 Sep 2014, 14:29

Komar napísal:Odpojovanie zeme pri prepinani vstupov je nezmysel.

nic nesumi, nebrumi, kym nevytvorite zemnu slucku na niektorom vstupe externym zariadenim...
presne tak.. kym nevytvori slucku. A tomu prave to odpajanie zeme zabranuje.

mixpulty maju takmer vzdy vsetky vstupy symetricke, to je trosku o inom.


Netvrdim ze to nelupne, ale myslim ze je lepsie drobne lupnutie, ako trvaly brum ci sum..
0
Merať znamená vedieť.

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 48

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 07 Sep 2014, 14:47

ZEMNÍ SMYČKY SE ODSTRAŇUJÍ GALVANICKÝM ODDĚLENÍM, NE PŘERUŠENÍM ZEMNIČE!
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Duro » 07 Sep 2014, 15:15

Gavin Milarrr napísal:ZEMNÍ SMYČKY SE ODSTRAŇUJÍ GALVANICKÝM ODDĚLENÍM, NE PŘERUŠENÍM ZEMNIČE!
Prosim ta co myslis tym "ZEMNIČ" ?? (inak pekné slovo Zem-Nič) :lol:

Mozno v cestine je to inak, ale podla mne dostupnej literatury:

Zemnič je zruseny termin(nazov) a novy nazov (termin) je Uzemňovač

A pojmom Uzemňovač sa rozumie vodive teleso ulozene priamo do zeme tak, aby vytvorilo spojenie so zemou, alebo ulozene do betonu, ktory ma dobre spojenie so zemou. Uzemnovac moze byt nahodny alebo zhotoveny (umelo vytvoreny).


Uzemňovač som nikdy nikomu neradil prerušovať ! Ved nás to chráni pred účinkami atmosférických výbojov.
0
Merať znamená vedieť.

Hinsi

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Hinsi » 07 Sep 2014, 15:17

Výborně, tahejte se za slovíčka, u kterých je naprosto jasné, co jimi autor myslel. Je fascinující, že po pěti stránkách textu stále nejsou zapojené 4 relé.

Komar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 11 Aug 2009, 00:00
Vek: 40
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Komar » 07 Sep 2014, 15:19

Mixpulty maju aj nesymetricke vstupy, napr. moj Pajac rovno 4 a napriek zapojeniu 4 roznych zariadeni a dokonca aj novebooku s trafom, nic nevrni, nebrumi.

Kto ti brani spravit z nesym. vstupu sym. a ten potom odpojovat?

Zem mozes pre kazdy vstup este odizolovat optoclenom, ten potom vypinat a mas pokoj, ziadny brum a lupance.

Odpajanie zeme ako takej je blud.
0

Hinsi

Re: Prepínač vstupov pre zosilňovač

Príspevok od používateľa Hinsi » 07 Sep 2014, 15:21

...stejně jako další blud je nějaké odpájaní země optočlenom. To jak si prosímtě představuješ, můžeš mi to namalovat?

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok