DPA110 - legenda žije

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 22 Jún 2010, 17:36

Robiť si z toho kšeft ako stavebnicu ? :D
0
Naposledy upravil/-a Robio v 22 Jún 2010, 17:37, upravené celkom 1 krát.
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 22 Jún 2010, 17:36

Robio pod rypák protože i když se tu několikrát psalo ve kterém AR to bylo tak si to nikdo nenašel. To že desky jsou k mání u Kohouta se tu už také psalo. A nikdo se neptal "Chci si udělat desku sám - dají se někde sehnat podklady?".
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
martens
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 860
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: ČR(Orlová)
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martens » 22 Jún 2010, 17:37

nalimko33 napísal:Thales:
toto si mal urobit uz na samom zaciatku a dat nam ostatnym cas na realizaciu...
skusim sa opytat sinclaira ci bi mi neurobil sadu na dva konce a hotovo...
Thales to tu asi nechtěl dát protože všichni brečí že to nejde najít nebo tak si myslí že všechno chcou pod rypák a ve finále se na to vyserou teda až na tebe všichni nikdo se ani vůbec nezájímal ale v témě jak zničit tchýni maj plno keců...Robio samozřejmě jsem nemyslel tebe tak to prosím tak neber je to myšleno obecně.
0
DPA330Mk4

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 22 Jún 2010, 17:38

Ja som to písal aspoň dva krát.

Áno, lenže raz niekto hovorí že z AR ne a raz nekto áno. ( nemyslím iba z toho nového AR)

A ty to celý čas máš a nedáš to sem...


martens, neviem už na čo narážaš..ale nebral som to osobne...

Už som hovoril že keď za tým DPA niekto ide, tak to zoženie. Možno to bude trvať dlho, veľmi dlho ale jde to...


thales, a v čom je ten zosilňovač napr. lepší od UNI50 ? ja vidím horšie parametre.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
martens
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 860
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: ČR(Orlová)
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martens » 22 Jún 2010, 17:43

Ne na nic jen jsem psal proč to asi Thales nechtěl pustit a když napsal že to chcete pro rypák tak jsem nechtěl abys to pral osobně to co jsem já napsal.Děkuji.
Robio:A teď když už jsou k mání i předlohy i když takové jaké jsou tak půjde z toho udělat doma deska?
0
DPA330Mk4

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 22 Jún 2010, 17:53

Nevím co si chtěl říci tím AR tak na to nemůžu reagovat. V AR ta konstrukce vyšla i s popisem.

Nepřijde mi že by vyhledání podkladů k DPA trvalo dlouho. Kdybych se vsadil a někdo to zacvakal tak do konce týdne mám hotovo a to i kdybych ty podklady na desku neměl. Je 3/4 na 6 vzal bych telefon, brnknul bych Kohoutovi, pak bych poslal Denklovi mailem objednávku, do pátku mám všechno doma a přes víkend bych to udělal. Kde je problém?

V čem se ti zdá horší než UNI50? UNI50 je o cosi jednodušší ale jinak DPA je simetrická konstrukce. Pokud vím Joži chtěl také páchat nějakou celosimetriku protože i on ví že celosimetrické konstrukce se chovají lépe než nesimetrické, jen se k tomu zřejmě ještě nedostal. Až se k tomu dostane věřím tomu že si s tím pohraje a má dobrou šanci to DPAčko trhnout ale zatím tu nic takového není. A nemyslím si že by to Joži bral jako přímou konkurenci a nějak mu to vrtalo hlavou. Ale i když třeba někdy něco takového zveřejní tak si nemyslím že by to byla konečná pro DPA110 protože je postavená z dobového materiálu a myslím že spousta lidí na to najde doma větší či menší část potřebných součástek a nebude se jim chtít kupovat nové.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 22 Jún 2010, 18:04

no lenže to si ty...ty DPA poznáš už niekoľko rokov...ale keď si niekto "neznámi" zaumieni postaviť DPA tam má značné problémy...

A dosť pochybujem že väčšina má nakradnuté tesla súčiastky, takže by som skôr povedal že konštrukcia na nové súčiastky je viac výhoda ako konštr. so starými súčiastkami.

A zasa...pýtaš sa čo sa mi zdá horšie, však píšem že parametrovo ju UNI trhne.


Tebe by trebalo prísť niekam do 4 ročníka niekde na elektrotechnickú školu, keď si žiaci vyberajú čo robiť...Samozrejme 90% si ich vyberie zosilňovač a profáci z toho už šedivia. Ale to by nebol ten problém, všetci si vyberú transiwatt, pretože sa to dá kúpiť u učiteľa a ten im dá všetko potrebné a stačí to len popájkovať...keď spomenieš TDA, LM alebo niečo podobné tam nemajú šajn o čom je reč...Tak sa nečuduj že je tu kopa konštrukcií s TDA ktoré sú v podstate základ, a tiež to nevyzerá ako do vitríny. O nejakom DPA sa im ani nesnívalo a ak im to napr. na PC ukážeš tak začnú do teba rýpať či si na hlavu padnutí že načo by také niečo stavali...

A samozrejme všetko staré je pre nich automaticky zlé.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
JAKUB G
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1386
Dátum registrácie: 17 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Kanianka
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JAKUB G » 22 Jún 2010, 18:12

Aby som uviedol na správnu mieru. Podklady pre symetrické zosilňovače ktoré s brachom pripravujeme, teda JPA100S, a JPA250S, nebudú voľné. Dlho sme premýšľali už nad JPA100, ale nakoniec sme ju pustili. Samozrejme, že záujemcom DPS nie je problém spraviť. Myslím si že JPA100 je pre bežného poslucháča viac menej nadštandard, a kto chce viac tak si musí niečo aj kúpiť. My tiež nežijeme zo vzduchu. Nehovorím, že na tom chceme zarábať, ale mohli by sa aspoň trochu vrátiť náklady a čas strávený pri navrhovaní/zostavovaní.Mohli sme sa k tomu postaviť ako väčšina. Spravím si pre seba niečo dobré, a na ostatných sa vyseriem.

Inak Thales. Práve UNI50 bola navrhnutá kvôli viac menej náhrade IO ako TDA7294/93, LM3886... tak isto aj TDA20XX. Ďalej pre náhradu rôznych paskvilov z pandatronu a všeliakých pofidérnych zapojení ako tuná uviedol Orvi(ten mosfetový pošuk). Cenovo to vychádza fakt dobre. Zišlo by sa aby to niekto spočítal kto na to kupoval všetko, a kupoval to v maloobchode. No ale keď niekto chce tranzistorový zosilňovač s troma tranzistormi, lacnejší ako TDA2030 mysliac si že je lepší ako spomínaný obvod, tak nech si stavia...

Robio, Porovnávaš neporovnateľné. DPA má napríklad lepší odsup s/š. IMD má tiež lepšie...

Prišiel nám mail od jedného pána z čiech a písal, že zvukovo je podľa neho a jeho kolegu lepší ako DPA110.....
citujem:
"Zvukově, kdyby to nebyla kacířská myšlenka, se nám zdá lepší než, co jsme měli možnost poslouchat bipolární DPA /110, 220/2/, 440-tady už je to hodně o výkonu/.

Celkově spokojenost, a když vezmu v potaz jednoduchost zapojení a použití běžně dostupných součástek, tak je to velmi kvalitní zesilovač."

Samozrejme ide o subjektívny názor, a ten nikomu neberiem.
0
Naposledy upravil/-a JAKUB G v 22 Jún 2010, 18:19, upravené celkom 1 krát.
Výkonové zosilňovače a ich konštrukcie
http://www.zosilnovace.eu
Facebook – zosilnovace.eu

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 22 Jún 2010, 18:16

Ale jo, to se školami chápu a bohužel všechno a v plném rozsahu cos napsal. je to smutné. Ale tak zas na druhou stranu předpokládám že sem chodí i lidé kteří mají zájem o věc protože je to baví a proto že hledají informace jak si to udělat co nejlépe. A právě pro ty to tu je.

Nepsal jsem i o tom že staré součástky jsou výhodnější. Bylo to myšleno tak že je to prostě alternativa. Kuknu do šuplíku, vidím tak KD607/617 a co napadne většinu lidí jako první? Transiwatt. Transiwatt má jistě své klady (například jednoduchost a to že nepotřebuje na výstupu ochrany) ale také má své mouchy které jsou daní za jednoduchost. Jinak DPA110 se dá osadit i novějšími součástkami. Sice by nebyl problém hodit sem nějaký seznam alternativ ale bylo by dobré kdyby se k tomu vyjádřil třeba i Joži, přeci jen má v tomhle mnohem větší zkušenosti než já.

Jakube já to beru to cos napsal, to je v pořádku. Dejme tomu že někdo chce nějakého mikrosubíčka, vyhodnotí že 50W je OK tak ta UNI50 je na to jak šitá. Je blbost a zbytečnost tam cpát DPA110. Ale na klasické bedýnky bude mít ta simetrika DPA svůj smysl.

Jinak co je lepší a co je horší - to už pak také může být otázkou subjektivity podobně jako u TDA729x a LM3886. nedá se říci který z nich je lepší - prostě mají jiný charakter zvuku. TDAčko je takové drsnější takže pokud na tom někdo bude poslouchat rock a metal tak mu asi sedne lépe a kdo poslouchá nějakou decentnější a jemnější hudbu zas mu lépe sedne LMko. každopádně je to zajímavá alternativa a když tu na stránkách takových věcí bude více můžou se smazat různé blbosti.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
zuzanka
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 06 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Luhačovice
Vek: 61
Kontaktovať používateľa:

DPA110

Príspevok od používateľa zuzanka » 22 Jún 2010, 20:17

Thalete, takže jednomu z účastníků této diskuse mohu poslat dvě sady originálních součástek na DPA110? Desky budete mít od Kohouta? A kde máte osazovák, podle kterého to ten kluk /nalimko/ bude stavět?
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 22 Jún 2010, 20:24

Thales, k tomu porovnávaniu, poviem len toľko že som ešte ani jedno nepočul, tak budem držať hubu...

Tak iste, staré súčiastky hlavne výkonové Tesla majú určite uplatnenie a niekedy to ani nejde porovnávať s tým odpadom z činy(s väčšinou).

Akurát dnes mi poslali email z EZK že to posielajú, takže sa veľmi teším keď si to konečne osadím a pustím...Nepochybujem o kvalite JPA100.
(stále mám takú dilemu či tam dať filtraciu 4x10m(2x2) alebo 8x10m,(4x4) ale tých 40m na kanál bude asi prehnané)

A Kubo, nikto vám určite nebude mať za zlé že nejaké vaše moduly nebudú free...To by sme boli sprostí keby sme vám to mali za zlé...Ja som si myslel že už UNI50 a následne JPA100 budú viac menej "za popatok" a mne osobne by to ani neprekážalo.
Sám som pár jednoduchších vecí navrhoval (upravený originál a dps) a viem že to je dosť roboti...Tak si to kľudne vynahradzujte. :wink:
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Príspevok od používateľa nalimko33 » 22 Jún 2010, 20:38

zuzanka: mam osadzovak od foxaudio
0

Používateľov profilový obrázok
zuzanka
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 06 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Luhačovice
Vek: 61
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa zuzanka » 23 Jún 2010, 09:32

Tak mi ho prosímtě oskenovaný hoď do mailu, já jej nemám, díky.
Balíček s kompletní sadou ORIGINÁLNÍCH součástek na dvě DPA110 pro Tebe už je na poště. ORIGINÁLNÍ znamená, že Ti to bude hrát tak, jako tenkrát Dudkovi v roce 1991 /uveřejněno 7-92/.
Byl jsem požádán Thaletem, abych uvedl na pravou míru náhrady dnes již nedostupných součástek DO DPA110, tak tedy:

KC307=BC556B
KC308=BC558B
KC237=BC546B
KSY71=BC550B
KSY81=BC560B
KF469=BF471, 2SC3502, 2SC2911
KF470=BF472, 2SA1380, 2SA1209
KD135, KD139=BD139
KD140=BD140
KD607=nemá cenově stravitelnou náhradu, v nouzi BD249C, TIP35C
KD617=nemá cenově stravitelnou náhradu, v nouzi BD250C, TIP36C
KZ260/15=BZX85C-15
KZ141=BZX55C-4V7
KA262=1N4148
KA263=BAV21
KY132/150=1N4007
1N5403=1N5408

Použijete-li původní desku, která je navržená na velký rozptyl RM tehdejších součástek /byla navrhována tak, aby tam sedlo všechno, co kdo sežene/, snažte se sehnat /Aukro, Denkl, Pesimat, Tipa/ pokud možno původní axiální kondenzátory, protože radiály s roztaženýma hnátama jak děvka vůbec nevypadají dobře.
Variantní řešení by bylo vyřadit budicí tranzistory a místo koncových KD607/617 vsadit poměrně hbité Darlingtony MJ4032/MJ4035, které sic nejsou nejlevnější, ale EZK je pořád prodává.
Všem potenciálním stavitelům přeji šťastnou ruku a výborně hrající zesilovače.
0
Naposledy upravil/-a zuzanka v 02 Okt 2010, 23:39, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
orvi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 03 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: ZP
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa orvi » 23 Jún 2010, 10:05

ked to tu tak vidim, tak DPA nejdem stavat urcite, urcite nie. Polske stavebnice ani vidiet nechcem, je to p***vina aku este svet nevidel, a tranzistorák sa už neodvážim stavať ani jeden, lebo druhá UNI50 MI UZ NEJDE, AJ KED JE VSETKO ODKONTROLOVANé A mam nepajcovane suciastky :roll:

ja neviem, ziadny tranzistorák pre mna tu neje, tak sa na to vyserem
0
Čo nehorí, to sa nehreje, čo sa nehreje nema napatie a co nema napatie to nefunguje

Používateľov profilový obrázok
Andrew180
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1378
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Andrew180 » 23 Jún 2010, 10:16

Jožiho/Kubov zosík ti podľa mňa jednoducho MUSÍ ísť! MUSÍ byť chyba medzi stolom a stoličkou. :?
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
JAKUB G
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1386
Dátum registrácie: 17 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Kanianka
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa JAKUB G » 23 Jún 2010, 10:44

Orvi. Prečo mi nenapíšeš aby sme problém vyriešili? Prečo si vzdal tú prvú dosku? Keď niečo nefunguje tak musím hľadať závadu a nie hneď vyhodiť do koša.....
0
Výkonové zosilňovače a ich konštrukcie
http://www.zosilnovace.eu
Facebook – zosilnovace.eu

Používateľov profilový obrázok
orvi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 03 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: ZP
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa orvi » 23 Jún 2010, 12:55

nahrady, ktore som daval za bc tranzistory sa nedaju nazvat nahradami, pretoze mi dedo (elektronik uz 20 rokov) povedal ze tam mam dat hocjake NPN a PNP tranzistory, ze to aj tak musi ist. ale potom som o nahradach cital na nete a urobil som verziu 2 a ta mi tiez najprv nesla, ale potom nejak zazrakom ide. neviem tu chybu prveho zosiku najst, ale ten co mi ide, tak to je paradicka, zvuk vyborny. 8)

budem sa pokusat dalej a uvidime co z toho. :roll:

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 4 minútach:
JAKUB G napísal:Orvi. Prečo mi nenapíšeš aby sme problém vyriešili? Prečo si vzdal tú prvú dosku? Keď niečo nefunguje tak musím hľadať závadu a nie hneď vyhodiť do koša.....
inak len tak od veci, na vasej stranke je napisane ze su pouzite tranzistory BC639 a BC 649, no v scheme su BC639 a BC640. Tak ako je to?

:wink:
0
Čo nehorí, to sa nehreje, čo sa nehreje nema napatie a co nema napatie to nefunguje

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Jún 2010, 14:00

orvi napísal:nahrady, ktore som daval za bc tranzistory sa nedaju nazvat nahradami, pretoze mi dedo (elektronik uz 20 rokov) povedal ze tam mam dat hocjake NPN a PNP tranzistory, ze to aj tak musi ist.
Mám taký pocit, že ešte máš hodne ďaleko za dedom, aby si ho súdil ...

Určite tvoj dedo má pravdu v tom, že to s hociakými VHODNÝMI tranzistormi musí ísť. No určite nie tak, že za 300 mW tranzistor pacneš nejaký 70 W, alebo za 60 V dáš 30 V ...

Iná vec je výsledný zvuk a prípadné kmitanie. Ale to je už iná téma. Preto sa neznalým neoplatí experimentovať ...

P.S.: A ak by si sa kukol do katalógu, tak zistíš že tranzistor BC649 neexistuje ako pár k BC639 ! (Nikto nie je neomylný, chybička sa "vloudí". No my sme preto inteligentné bytosti, aby sme aj trochu rozmýšľali ...) !
zuzanka napísal:KD607=nemá cenově stravitelnou náhradu, v nouzi BD249C, TIP35C
KD617=nemá cenově stravitelnou náhradu, v nouzi BD250C, TIP36C
Ale tieto náhrady majú iné púzdra ...

Prečo by tam nemohli ísť páry 2N3055/ MJ2955 ?

(P.S.: Se*ie ma toto automatické pricapnutie, ak reagujem na iný príspevok).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 23 Jún 2010, 14:20

Protože mají nižší závěrné napětí a jsou pomalejší. Při sníženém napájecím napětí by to nejspíš nějak chodilo ale to je pak zase zabíjení jinak dobrých vlastností této konstrukce.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
martens
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 860
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: ČR(Orlová)
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martens » 23 Jún 2010, 16:19

orvi napísal:ked to tu tak vidim, tak DPA nejdem stavat urcite, urcite nie.
Jsem to něpochopil cos tím myslel...


A když se na to vysereš tak se nic nenaučíš nic nebudeš vědět a je to smutné když ti tu Kuba podává záchrannou ruku.Ale to už tu psal.
0
DPA330Mk4

Napísať odpoveď