prudove zatazenie kondenzatora

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
einsteinmino
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2249
Dátum registrácie: 16 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa einsteinmino » 07 Sep 2008, 11:57

tak ma napadlo ze aky max. prud znesie vystupny kondenzator na NF zosilnovaci? napr na scheme:
neberme do uvahy, ze ma vykon 10W :D
Ale dalo by sa cez takyto kondenzator tahat vykon cez 200W do 4ohmov?? Samozrejme napätovo prisposobeny. Mam na mysli normalny kondik bipolarny 4700uF napr na 100V.
Ved 200W vykonu=28V/3,5A? neviem ci su tie ampere dobre vyratane, kedze to nie je cisto odporova zataz :D A co tak vyzsi prud :?: :idea:
Prílohy
10WCA_http.electronics-diy.com.jpg
0
___________________________________________
Pracujem na 1kW meniči do auta, na zosilňovač

Split

Príspevok od používateľa Split » 07 Sep 2008, 12:47

tazko povedat..v podstate kondenzator sam vytvara prudove spicky...a v zosilnovaci je tento prud premenlivy...a inak podla toho vypoctu to tiez nieje presne lebo zosilnovac ma co sa tyka ucinnosti slabe vlastnosti...akurat pri vacsom prude sa ti ten kondenzator bude zahrievat takze nepriamym nasledkom bude asi tepelne znicenie a opotrebovanie dielektrika...takze asi tak

OT:vyzsi...to je fakt brutal..a to este ja pochadzam z juzneho slovenska :lol:

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 07 Sep 2008, 14:23

nebere sa tam do uvahy aj odpor kondika? podla mna je to dost dolezity faktor,preto sa aj skladaju vystupne kondiky z viacerych mensej kapacity.a bola by blbost stavat 200W zosik z nesymetrickym napajanim,take nieco som este nevidel

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Sep 2008, 23:22

Pri 200 W sinus do 4 ohm je špičkový prúd 10 A. (10na2 x 4 = 400 W špička).

Kondenzátor ten prúd znesie. Jeden kratšie iný dlhšie. Preto sa vyrábajú aj kondenzátory na impulznú prevádzku. Dobrý výrobca maximálny dovolený impulzný prúd uvádza ...

Osobne som videl a vymienal spústu elektrolytov Tesla 5 G/ 50 V, použitých za "socíku" v impulzných zdrojoch, ktoré nemali kapacitu, lebo sa upálil vnútorný prívod na letovacie očko. A nepomohla im ani skutočnosť, že ich bolo zapojených paralelne tuším desať alebo dvanásť. (Ale tam mohli byť odbery rádovo až v stovkách A).

A na upresnenie, v zosilňovačoch sa bipolárne kondenzátory obyčajne nepoužívajú, stačia unipolárne ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa pajky » 21 Máj 2021, 18:59

Caute. Nejdem zakladat novu temu, snad to sem sedi.
Chcel by som sa opytat.. mam kondanzator 150mF/63v a chcem spravit bodovu zvaracku. Aky je max pracovny prud kondenzatora? Bude vlastne pracovat do skratu. Nevadi mu to?
Dik.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Máj 2021, 19:46

Začnite konečne pracovať s katalógovými listami, všetky potrebné informácie sú tam ako na dlani. Je to presnejšie, ako hádať čísla len tak.
Na kondíku bude určite výrobca a typ, tak sa mrkni po datasheete.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa pajky » 21 Máj 2021, 20:14

To som spravil ako prve. Prikladam foto.
Ak som pochopil spravne, je tam udaj len nejake zvlnenie pri určitej frekvencii. Ziadne Ipeak.
Preto som bol zvedavy aj na nejake skusenosti clenov.
Prílohy
20210521_200903.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Máj 2021, 21:34

Dobre, ešte nám upresni, čo je to pracovný prúd kondenzátora, ja také moc nepoznám.
Datasheet:
https://www.nichicon.co.jp/english/prod ... s/e-nr.pdf

Hľadáš údaj "rated ripple current", ktorý je v tabuľkách + počítaš koeficient frekvencie, čo je v tabuľke úplne dole. Pokiaľ však správne chápem, Ty ideš robiť bodovačku, teda najprv nabiješ kondenzátor a potom ho celý prudko vybiješ cez elektródy. V tomto prípade Ťa nezaujíma rated ripple current, pretože medzi dvoma vybitiami bude asi pomerne dlhý čas. Či ako?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa pajky » 21 Máj 2021, 22:08

No a prave by som potreboval objasnit tuto problematiku.
Mozes skusit objasnit ten ripple current. Pre info..
Ano pojde to v inom rezime, preto by som chcel vedieť ako sa to v nom bude spravat, ake to bude mat nasledky a tak..

Podla mna to zalezi od vnutornej konštrukcie, co vydrží dielektrikum, elektrody, prepoje.. a to by som chcel vediet kedze v manuale to nevidim.

Chcem to spravit, tak to potrebujem.. a to sme este len pri kondiku.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Máj 2021, 22:11

Po anglicky dúfam vieš... https://www.nmr.mgh.harvard.edu/~reese/ ... s/tec2.pdf
Slušná dávka informácií okolo kondenzátorov, tak tým by som začal, ak si teda v štádiu vývoja. Stojí to za prečítanie celého dokumentu, ak je teda čas :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Máj 2021, 10:37

Neviem, či sa môžem zamiešať do debaty odborníkov. No poďme trochu logicky uvažovať !

Naštudoval si si niekde, akú energiu (Ws) a prúd (A) potrebuješ na bodový zvar, akého materiálu, akej hrúbky a podobne ? Že máš nejaký väčší kondenzátor, čo s tým ? Uložená energia v ňom je 1/2.C.U^2, pri 50 V je to do 200 Ws. Prúd pri 10 miliOhm záťaži 5 000 A, časová konštanta asi 1,5 milisec. Bude to zvárať ? A hlavne, koľko asi tých povedzme 5 kA impulzov ten kondenzátor vydrží ?

Čo som na internete videl, skôr nejaký superkapacitor, (radšej batéria kondenzátorov), či nejaký akumulátor a podobne, mi dáva väčší zmysel. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa Atlan » 22 Máj 2021, 10:43

Pouzi trafo z mikrovlnky a na kondik sa vybodni.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa StefanST » 22 Máj 2021, 14:17

Atlan napísal:
22 Máj 2021, 10:43
Pouzi trafo z mikrovlnky a na kondik sa vybodni.
Pouzi akumulátor a na trafo z mikrovlnky sa vybodni.

Toto je príklad imperatívnej rady - také mám najradšej :axe:
https://slovnik.aktuality.sk/synonyma/? ... t%C3%ADvny
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Máj 2021, 14:35

Dolfi napísal:
22 Máj 2021, 10:37
Neviem, či sa môžem zamiešať do debaty odborníkov. No poďme trochu logicky uvažovať !

Naštudoval si si niekde, akú energiu (Ws) a prúd (A) potrebuješ na bodový zvar, akého materiálu, akej hrúbky a podobne ? Že máš nejaký väčší kondenzátor, čo s tým ? Uložená energia v ňom je 1/2.C.U^2, pri 50 V je to do 200 Ws. Prúd pri 10 miliOhm záťaži 5 000 A, časová konštanta asi 1,5 milisec. Bude to zvárať ? A hlavne, koľko asi tých povedzme 5 kA impulzov ten kondenzátor vydrží ?

Čo som na internete videl, skôr nejaký superkapacitor, (radšej batéria kondenzátorov), či nejaký akumulátor a podobne, mi dáva väčší zmysel. :wink:
Neviem, prečo si stále taký "ofučaný", však samozrejme, že sa môžeš zapojiť a dokonca je to aj vítané, pretože si jeden z posledných členov, ktorí majú ešte čo k problematike povedať. Neviem teda ako zvyšok fóra, ale ja si Tvoju prítomnosť veľmi vážim.

K výpočtom by som ešte dopočítal vnútorný odpor kondenzátora, teda ESR. Moc to však asi nespraví. Ale so zvyškom musím súhlasiť, s jedným kondenzátorom toho moc "neučaruje", potreboval by ich viac.

No a k otázke životnosti je ťažko sa vyjadriť, hlavne tieto kondenzátory neboli určené pre takýto režim prevádzky. Čo by sa dalo vypočítať je produkované teplo vnútri kondenzátora, avšak to je asi málo. Na druhej strane si položme otázku, koľko takých "bodov" plánuje robiť. Pretože na občasné použitie to bude s batériou kondenzátorov funkčné a lacné riešenie, no na každodenné použitie nie, ale zas tam sa predpokladá, že pri každodennom použití mu to produkuje nejaký finančný zisk, takže asi by si kúpil (alebo postavil) nejaké lepšie riešenie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa pajky » 22 Máj 2021, 17:25

Mam 2x150mF a jeden 60mF.
Rozmyslam ci do toho ist, ci ich zbytočne neznicim.
Jasne, nieje to na nonstop pouzivanie..
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Máj 2021, 17:37

Nie som "ofučaný", len po zlých skúsenostiach som "opatrný", nech zas niekoho zbytočne nevytočím svojimi názormi.

Viem, je to úplne mimo tému. No nedá mi ! Len tak, pre všeobecné poznanie: Zoberme si ten kondenzátor 150mF a obyčajný DC zdroj, trebárs na 10 A. Potrebujeme naň asi 16 A trafo. Nabíjacia špička prúdu do kondenzátora je asi 7x vyššia (70A). Pred časom to reálne zmeral/ potvrdil Jenda. Zvlnenie pri 50Hz je približne: (čas zavretia usmerňovača x I)/ Uzvl = kapacita, (7.10^ -3 sec. x 10 A)/ Uzvl. = 150.10^-3 F, Uzvl. je teda necelých 0,5 V (ak som sa nesekol). No podľa mňa je tento konkrétny typ kondenzátora prúdovo preťažovaný, lebo opakovaný nabíjací prúd (Rated ripple) je pre neho len 26 A (pri 60 Hz) !!!
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa StefanST » 23 Máj 2021, 01:32

Ale ty nemusíš nabíjať kondenzátor max. prúdom "čo trafo dá". Môžeš obmedziť nabíjací prúd na prijateľnú hodnotu napr. do série zapojeným rezistorom.

Príklad:
Kondenzátor chcem nabiť na 50V, trafo má 35V ef, t.j. 50V špičkovo. S rezistorom 5ohm obmedzíme max. nabíjací prúd (pri vybitom kondenzátore) na 10A.
Pre nabitie kondenzátora treba dodať náboj C x U = 150mF x 50V = 7,5C. Pre uvedený náboj by sa nabíjal pri 10A dobu 0,75sec. Keďže kondenzátor s rezistorom tvorí RC člen s časovou konštantou 0,75sec, nabíjanie bude trochu pomalšie: za 0,75s sa nabije na 63% , za 1,5s na 87%.
Časy budú ešte trochu dlhšie, lebo sa nabíja len počas vrcholu sínusovky sekundárneho napätia.
Keďže nabíjanie nebude príliš časté, trafo by mohlo byť trochu výkonovo poddimenzované

Maximálny vybíjací prúd však zostáva ako vlastnosť kondenzátora. Je otázne, aký prúd treba a akú energiu treba dodať pre kvalitný zvar.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Máj 2021, 11:48

Ale tu nikto nenabíja kondenzátor prúdom," čo trafo dá" ! To je základné zapojenie DC zdroja: trafo, mostík filtračný kondenzátor !!! Nad čím , prosím ťa, filozofuješ ? To sú jednoducho základné zákonitosti ! Uhol otvorenia usmerňovača pri 50 Hz je asi 3 msec., nabíjací prúd kondenzátora je asi 7x väčší, ako je stredná hodnota výstupného prúdu a hotovo !

Ale poďme k tomu tvojmu objavu, doporučenému 5 Ohm nabíjaciemu odporu ! Čo sa asi bude na takom 10 A zdroji diať ? No nedostaneme z neho "takmer nič" ! Uhol otvorenia usmerňovača sa síce zvýši, špička nabíjacieho prúdu pri 35 striedavých bude (35 V x 1,414)/ 5 Ohm = necelých 10 A, celý výkon ostane na tom odpore a z DC zdroja, akože 50 V/ 10 A, nedostaneme nič !

Skús sa trochu zamyslieť, kým tresneš nejakú hlúposť ! :wink: :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa pajky » 23 Máj 2021, 15:50

Odporom ziskas akurat to, ze kondiky pri nabijani nedostanu taku prudovu spicku. Ale tak tvrdym zdrojom ich nabíjať asi nikto nebude. Trpiet budu pri takomto vybijani. Keby som ich mal radsej viac a mensich..
Pouzit akumulator by tiez nemuselo byt tak zle. Ale kondik mozem nabit na nejaky naboj + urcit cas. Pri akumulatore asi len ten cas.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Máj 2021, 21:23

Ešte raz a naposledy ? Čosi som popozeral po internete a podľa mňa je najpredvídateľnejšie urobiť bodovačku z MOT-u. Nič moc tam netreba vymýšľať, nič moc sa nepreťažuje, nič nemá dôvod odísť. Napríklad taký príjemný seriálik asi o štyroch častiach začína tuná: https://www.youtube.com/watch?v=iigLXVtXD9c.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď