prudove zatazenie kondenzatora

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Máj 2021, 21:35

Odhliadnuc teraz od všetkého: začali sme matematicky riešiť problém, ktorý netreba. Ja mám matematické riešenie problému rád, ale tam, kde to treba. Aby sme nejak ukončili myšlienku kondenzátorov, tak myslím si, že tu treba upustiť od nejakých výpočtov a nastoliť si inú otázku: aké sú náklady na výrobu a aká je teoretická životnosť? Ak mám kondenzátory a chcem občasne bodovať plechy na akumulátoroch Li-Ion, tak nemá zmysel riešiť životnosť kondenzátorov - pravdepodobne ma prežijú, pretože toľko bodov robiť nebudem. A navyše, kondíky mám v šuflíčku, takže náklady sú naozaj minimálne. Aj za cenu, že im vedome dávam "do tela" a preťažujem ich!

No a ak tú bodovačku robím s nejakou perspektívou dlhodobého a častého používania, tak sa prikláňam k názoru Dolfiho - previnúť nejaký MOT (alebo iný, na to vhodný transformátor). Tiež to nie je nič, čo by Ťa ekonomicky zruinovalo a životnosť bude niekoľkonásobne dlhšia, zvlášť, ak to urobíš blbuvzdorné a budeš si sledovať teplotu transformátora, napr. bimetalovým termostatom s fixnou teplotou.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa pajky » 23 Máj 2021, 21:42

Dolfi..
Nezmienil som sa. .. bodovku s trafom mam spravenu, sice to nieje MOT, ale z trafozvaracky tej lacnej, co je mozno ten problem, pretoze to blbo boduje, bud to prepalim, alebo neprevarim. Mot som uz neskusal, lebo pred dlhou dobou som to skusal a moc sa mi to nepacilo.
Ma to regulaciu casu a prudu. A nejde to vyladit na pekny zvar. Myslim ze z dovodu casu sytenia jadra.
S menším jadrom by to mozno bolo lepsie. Naprazdno asi 5v a nie do tvrdeho skratu som nameral asi 600A.
Pozeral som kondenzatorove videa zvaraciek a celkom sa mi to pacilo, tak preto...
Prílohy
DSC_0217.JPG
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Máj 2021, 09:40

Téma ma zaujala ! Zdá sa, že až taká jednoduchá problematika to nie je. Preto beriem späť tie moje predchádzajúce názory.

Ak to nie je vojenské tajomstvo, mohol by si (pajky) sem dať riešenie, s ktorým si sa prípadne inšpiroval. Mňa by totiž zaujímal princíp riadenia výkonu toho bodového zvaru a prípadne spínací prvok zvarovacieho prúdu. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa pajky » 24 Máj 2021, 10:47

Riadiaca doska je popisana s Motom hocikde na youtube. Spinac je triak v primare trafa. Nastavis si prud a cas. Vlastne triakova regulacia so spinanim v nule. A to druhe je cas, alebo pocet period.
Ja ked nastavim maly cas, tak to nezbodne asi pre to, ze sa jadro nestihlo nasytit.
A ked pridam, tak uz asi stiha, ale vykon je uz potom moc. Mozno s Motom by to slo lepsie. Ale zase ci dostatocne dobre.
Prílohy
DSC_0218.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa Drakoush » 24 Máj 2021, 10:55

A aký je priemerný čas trvania zvaru, alebo teda počet periód, za ktoré je zvar ukončený?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa pajky » 24 Máj 2021, 10:59

Nemal som to na osciloskope. Pozrite si na youtube uzivatela TO220, celkom dobre videa ma.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa Atlan » 24 Máj 2021, 11:04

Pri podovom zvarani sa nastavuje zvlast cas predohrevu a zvlast cas samotneho zvarania.
To trafo vyzera ako z zvaracky na elektrody, tj. Totalne nevhodne. Potrebne previt sekundar aj primar. 5V nevhodne napatie.

Navyse zbytocna robota ked MoT to zvladne lepsie a je mensie tj na zamyslany ucel idealne.
Sekundar rozhodne medenym vodicom, najlepsie pasovina.

Potom este je otazka pritlaku, najlepsie pouzit cez pruziny s dorazom, tj stale rovnaky opakovaby pritlak.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa pajky » 24 Máj 2021, 11:33

Preco je to trafo totalne nevhodne?
5V je vela?

https://youtu.be/r8bpJqHUEaI [/youtube]
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Máj 2021, 12:13

Dolfi napísal:
24 Máj 2021, 09:40
Ak to nie je vojenské tajomstvo, mohol by si (pajky) sem dať riešenie, s ktorým si sa prípadne inšpiroval.
Prepáč, mrzí ma, že ani presne neviem položiť otázku. Já som to smeroval ku kondenzátorovej zváračke ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa Atlan » 24 Máj 2021, 13:05

No ked das lepsiu fotku a prezradis z coho to trafo je.elektrodoove trafo je meke naprazdno ma vysoke napatie ktore pri natiahnuti obluka klesna na cca 20V, preto ma zvycajne inac riesene vinutie res magneticke bocniky a jadro na regulovanie vykonu.
Ak by si tam mal trafo z MiG mag zvaracky uz si na tom lepsie, pac to je trafo ake potrebujeme tvrde (problemom je velke vystupne napatie, to ide upravit na sekundari)
Podstatou je dostat vykon z primaru cez sekundar na zvaracie elektrody, tak ze treba pouzit male napaatie a velky prirez vodicov, zbytocne aby sa neohrievalo co netreba. Vysoke napatie, nevhodny pritlak, kratkodoby obluk a prepaleny bodovaci pliesok.
Trafo sa spina v maxime sinusovky, tym sa znizia prudove narazy.
Kazdy pouziva mot, lebo je male s velkym sytenim a doda potrebne prudy. A zadarmo. Ak neratam trn mensi problem s vinutim sekundaru ale to ide riesit.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa pajky » 24 Máj 2021, 15:30

Trafo je zo zvaracky, ta klasika elektrodova s mechanickou regulaciou prudu.
Reguláciu som odstranil. Sekundárne vynutie tiez a nahradil 50mm2 med. Vystupne napatie naprázdno je 5V..
Trafo riadi elektronika z videa v prispeku vizsie.

Dolfi pridam video inšpirácie na kondikovu zvaracku, musim pohladat.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Jún 2021, 19:56

Už "pár dní" uplynulo a nič ! Tak som sa tešil na pokračovanie témy ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa pajky » 03 Jún 2021, 12:30

Nj, nieje cas sa s tym hrat.
Pozeral si kanal na trubke od toho TO220?
Mal tam nieco o syteni jadra Motu. Asi by som to este skusil, ci by to nepomohlo. Nemusel by som dalej vymyslat.
Co som tak studoval, tak na kondenzatorovu bodovku vy to chcelo väčšiu kapacitu a kondiky na velke prudy.
Asi by to nejako islo aj s tymi mojimi, ale skoda ich znicit, niesu na to stavane.
Este by ostaval akumulator.
Takze teraz som v stadiu skusit este to trafo ale musim dokoncit nejake veci, nech nemam vsetko rozrobene.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa Dolfi » 03 Jún 2021, 14:22

Keď som to tu rozvíril, tak občas kuknen aj na kanál od TO220.

Myšlienka eliminácie rôznej hodnoty prúdu pri zapnutí trafa je jednoduchá. Nechať trafo trvale čiastočne nabudiť (cez žiarovku), alebo pár periód pred zvarom cez relátko (a žiarovku/ odpor).

Pozeral so aj pokus o zváranie a dvojnásobné odpálenie modulu s 8 ks SMD FET tranzistormi. Síce sú to dobré 300 A, vyše 400 W tranzistory, s malým Rdson, no bez chladenia si pravdepodobne moc "neškrtnú".
Len pre zaujímavosť si to trochu spočítajme. Tuším tam tiekol prúd cez 1 600A, čiže cez 200 A na tranzistor. Pri Rdson = 0,76 miliOhm je tam úbytok asi 160 mV a okamžitý stratový výkon asi 32 W. Viem, že tam boli impulzy 10, 20 až 50 msec. v asi 10 sec. intervaloch. No stačí sa to teplo rozptýliť a neprehrejú sa tie tranzistory bez chladičov ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa breta1 » 03 Jún 2021, 16:23

Výpočtem mi to vychází pro nejnepříznivější případ t1=50ms a periodu opakování t2=10s střední tepelný vyzařovací výkon pro každý FET jen Pv=32 x 0,05/10=0,16W, takže velmi málo.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa Dolfi » 03 Jún 2021, 17:30

V poriadku ! Tak potom, prečo sa tie tranzistory porúčali ? Jedine, že by jednorázová vzniklá energia bola vyššia, ako dovolených 750 mJ (Ws) ? (32 W x 50.10^-3 s = 1,6 Ws)

DS (napríklad): https://datasheetspdf.com/pdf-file/9671 ... N04S4-R7/1

Prvú časť, kde pôvodný modul "prskol", akosi neviem nájsť. Druhá časť, kedy ten modul odišiel po oprave, je tuná:
https://www.youtube.com/watch?v=LLFNyefZr0g&t=53s .
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa matoh » 03 Jún 2021, 17:44

Len tak ma napadlo či sa nezanedbáva stratové teplo kým sa zopne prechod .
Nieje vtedy RDS vyššie ?
0
Naposledy upravil/-a matoh v 03 Jún 2021, 21:36, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa pajky » 03 Jún 2021, 18:52

Prave pozeram na trubku a oni tam skusaju co mam poskladane ja.
Presne toto trafo, len primar bez odbociek a triak mam 100A, preklemovany transilom, lebo mi tiez raz odysiel..

https://youtu.be/1ye4J6ElcaM
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: prudove zatazenie kondenzatora

Príspevok od používateľa pajky » 16 Jan 2022, 16:41

Sledujete ten kanal od TO220? Fety odpalia indukcnost kablov na vystupe, teda naindukovane napatie "po zvare"
Tiez tam uz ma bodovacku z kondenzatorov. Kopu 600ks 2200uF. A ze je skvelá.
Mam sice 3 velke kondiky, ale tie by asi trpeli, neviem ci by to vobec prezili.
0

Napísať odpoveď