Meranie vykonu zosilňovača

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
UnReSt
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 25 Okt 2006, 00:00
Bydlisko: Košice - zapad
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Meranie vykonu zosilňovača

Príspevok od používateľa UnReSt » 27 Sep 2008, 17:27

Ako sa da čo najjednoduhšie zmerať výkon zosilňovača, napr. pomocou multimetra? Osciloskop nemam.
0
Katedra elektroniky a multimediálnych telekomunikácií
Fakulta elektrotechniky a informatiky
Technická univerzita v Košiciach
http://www.unrestwebsite.ic.cz

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 27 Sep 2008, 17:39

na vystup pripojiš 4ohm vykonovy rezistor a meras na nom napetie a teraz I=U/R a dostanes prud a potom W=U*I a mas vykon ale netreba sa na to spoliehať lebo nepočuj a hlavne nevidis skreslenie skus to merať rovno na repraku
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
einsteinmino
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2249
Dátum registrácie: 16 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa einsteinmino » 27 Sep 2008, 18:07

P=(U.U)/R
alebo
Prílohy
_vystupny vykon.JPG
0
___________________________________________
Pracujem na 1kW meniči do auta, na zosilňovač

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 27 Sep 2008, 19:26

1, Takto zmerá iba efektívnu hodnotu napätia.
2, Multimeter je stavaný na meranie sieťovej frekvencie 50Hz a pri (zosiky sa merajú buď v celom pásme alebo pri 1kHz) vyššej má veľkú nepresnosť.
3, Nezabudni že do odpora pôjde plný výkon zosilovača (osvedčil sa výkonový odpor a pohár s vodou).
4, meranie na repro - bez komentára - ak s repro tak jedine s predradníkom.

5, Presne to zmeriaš jedine scopom. - To mi pripomenulo že musím ísť zobrať môj do auta.
0

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Príspevok od používateľa penjo » 27 Sep 2008, 21:03

skus otvorit zosik a zmerat napatie na filtracnych kondikoch. a potom skus este spocitat kolko tam je parov trandov na kanal.

ak tam mas napr. +-80V a 4 pary, tak by si mal mat okolo 600W/4R
ak tam mas +-40V, tak max 300W/4R...
ale este je rozdiel, ci je to osadene mosfetmi, ale bipolarmi, lebo mosfety maju spravidla vyssie prevadzkove napatie...
tie vykony su ale skor orientacne, lebo pri napajani mozes mat 120W/4, ale aj tych 300W...vsetko je to o konstrukcii a o suciastkach
0

Používateľov profilový obrázok
ypsi
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1546
Dátum registrácie: 09 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 106

Príspevok od používateľa ypsi » 27 Sep 2008, 21:04

Taketo meranie bude vypovedne asi ako merat vykon auta podla dlzky spalenych stop po gumach pri rozbehu.
0
...som zhasol...

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Sep 2008, 00:13

Já by som sa priklonil k tomu meraniu, ktorým prispel "einsteinmino".

Dôvod je jednoduchý. Je úplne jedno, či signál je orezaný alebo nie. Špičkový detektor zaznamená maximálne špičkové napätie, aké je zosilňovač schopný dať. (Dokonca by som tam dal aj o rád väčší kondenzátor). A keď poznáme špičkové napätie, dokážeme spočítať špičkový výkon. No a sínusový je polovičný.

Rozdiel môže byť len v tom, či to budíme sínusovým signálom alebo reálnym hudobným. V prvom prípade tak zistíme špičkový/ sínusový výkon pri plnom zaťažení, (pozor na deštrukciu zosilňovača pri dlhšom meraní) a v druhom prípade tzv. špičkový / hudobný výkon. (Mal by byť vyšší, lebo reálny signál je viac "deravý" a spôsobí menšie poklesy napájacích napätí ...).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

joži

Príspevok od používateľa joži » 28 Sep 2008, 10:08

penjo napísal:skus otvorit zosik a zmerat napatie na filtracnych kondikoch. a potom skus este spocitat kolko tam je parov trandov na kanal.

ak tam mas napr. +-80V a 4 pary, tak by si mal mat okolo 600W/4R
ak tam mas +-40V, tak max 300W/4R...
ale este je rozdiel, ci je to osadene mosfetmi, ale bipolarmi, lebo mosfety maju spravidla vyssie prevadzkove napatie...
tie vykony su ale skor orientacne, lebo pri napajani mozes mat 120W/4, ale aj tych 300W...vsetko je to o konstrukcii a o suciastkach
Chlapec netrep. +/-80V dostanes zo styxroch parov bezpecne max 400-500W, odkial mas 600?
pri napajani +/-40V dostanes tak 150W/4R?
co tam mas 200% ucinnost, nebo perpetum mobile?
A este vacsia je kravina o tych mosfetoch a bipolaroch, to mas odkial?

dusik16
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 01 Júl 2008, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa dusik16 » 28 Sep 2008, 10:38

sry za OT ale ako by sa to dalo zmerať osciloskopom?
0

Používateľov profilový obrázok
UnReSt
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 527
Dátum registrácie: 25 Okt 2006, 00:00
Bydlisko: Košice - zapad
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa UnReSt » 28 Sep 2008, 11:29

einsteinmino s tou schemou to nebude dost nebezpecne, hlavne pri vyssich vykonoch??
0
Katedra elektroniky a multimediálnych telekomunikácií
Fakulta elektrotechniky a informatiky
Technická univerzita v Košiciach
http://www.unrestwebsite.ic.cz

Používateľov profilový obrázok
einsteinmino
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2249
Dátum registrácie: 16 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa einsteinmino » 28 Sep 2008, 11:31

UnReSt napísal:einsteinmino s tou schemou to nebude dost nebezpecne, hlavne pri vyssich vykonoch??
preco by to malo byt? 8O ak pouzijes kondenzator na dost vysoke napätie aby ti ho neurvalo tak sa nic stat nemoze
0
___________________________________________
Pracujem na 1kW meniči do auta, na zosilňovač

joži

Príspevok od používateľa joži » 28 Sep 2008, 12:40

dusik16 napísal:sry za OT ale ako by sa to dalo zmerať osciloskopom?
Osciloskop pri merani výkonu, používaš viacmenej ako kontrolný prvok, to znamená, že kontroluješ výst. priebeh na osciloskope aby aj pri max. rozhmite nebol už orezávany. Podla mna je to co dal einstainimo, nie prene merania, nakolko obsahuje usmernovač, a na nom nastava to skreslenie. Ja si myslím, že diode je fuk ci je napatie sinusove alebo už obdlžnik, stale bude výsl. usmenene napatie rovnake, vyhladene kondom ti mezmeni prudko hodnotu realnej velkosti integ. pplochy pod tym obdlznikom. Ja osobne to meriam pomocou osciloskopu a Voltmetra sin. generatora, a odporovej zataze. na osciloskope kontolujem to aby nebola sin. orezana..Napr.zosik napajany +/-63v NAPRAzdno ma pri max. vybudeni do 4R napatie na vystupe okolo 33-34Vef.(striedave) co predstavuje cinny vykon do odporovej zataze okolo 280W. avsak pri budení obdlznikom je te výkon okolo 500W. a to uz je poriadna palka. Neviem, ja osobne by som metodu podla tej schemy nepovazoval za spravnu

Používateľov profilový obrázok
einsteinmino
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2249
Dátum registrácie: 16 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa einsteinmino » 28 Sep 2008, 12:56

trosku mimo temy, ale potom keby bolo v sieti napätie s obdlznikovym pribehom malo by to väcsiu ucinnost nie? ako sinus, ci sa mylim?
0
___________________________________________
Pracujem na 1kW meniči do auta, na zosilňovač

joži

Príspevok od používateľa joži » 28 Sep 2008, 13:24

ani nie, malo by to vacsie straty, pretoze stroje na to nie su stavane, stroje s usmernovacom(spinane sietove zdroje a pod. aplikacie), tym je to fuk, konic koncov, v spinanom zdroji ide takisto obdlznika do diody. Trafaky a podobne stroje, tym moc obdlznike nevonia, skuis si na UPSku zapojit zosilnovac.

joži

Príspevok od používateľa joži » 28 Sep 2008, 13:30

OT: einstainimo, nechces nahodou IR4426, ked robis s tymi sinanymi zdrojmi, idem si objednavat, tak ti mozem ziat. cena je okolo 60sk aj s danou

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Príspevok od používateľa penjo » 28 Sep 2008, 13:53

pre jozi:
poznas mpa 1000?? ake ma napajanie?? a pocet koncakov?
a k tym mosfetom: skus si porovnat schemu zosika rovnakeho vykonu osadeneho bipolarmi a unipolarmi (napr tie mosfety)...alebo si aj nieco precitaj o trandoch.
a tych 600W vymyslenych nie je...asi ta sklamem
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 28 Sep 2008, 14:23

penjo napísal:pre jozi:
poznas mpa 1000?? ake ma napajanie?? a pocet koncakov?
a k tym mosfetom: skus si porovnat schemu zosika rovnakeho vykonu osadeneho bipolarmi a unipolarmi (napr tie mosfety)...alebo si aj nieco precitaj o trandoch.
a tych 600W vymyslenych nie je...asi ta sklamem
O com tu meles? viem co je MPA1000.Ty mne ides nieco hovorit aby som si precital o tranzistoroch? Vies co je SOA charakteristika? a co tak zvazit k tomu prevadzkove podmiekny? ci tvoj zosilnovac ma pri prevoze 25stupnov celsia? A to s tymi mosfetmi som vobec nepochopil. Ci je to mosfet alebo bipolar, v zosilnovači pracuje ten prvok v LINEARNOM REZIME!!!!! ziadne spinacie parametre sa u neho neuplatnuju. Vykon prenesu rovnaky ako bipolar, sposob budenia je takisto rovnaky, akurat ze tie trandy nezeru take kvantup bazoveho prudu ako bipolar. Parametricky sa tie koncaky lisia hlavne v SR a aj odstupe, a trosku aj vo zvuku. MPA s 4parmi koncakov NEDA 600W do 4R pri napajani 80V, ani ked sa poseres. zmeraj si ten tvoj "ospevovany" koncak, a uz na mna s takymito zvastami nechod.

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Príspevok od používateľa penjo » 28 Sep 2008, 14:43

no SOA nahodou viem, co je...safe operating area-bezpecna pracovna oblast...a pri pasivnom chladeni do 8 ohmov na subbas mali chladice 36°, a chladenie je aktivne a bezi stale. aj ked pri plnom rozsahu by bol viac zatazovany. ale to je jedno
0

Používateľov profilový obrázok
einsteinmino
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2249
Dátum registrácie: 16 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa einsteinmino » 28 Sep 2008, 15:31

joži napísal:OT: einstainimo, nechces nahodou IR4426, ked robis s tymi sinanymi zdrojmi, idem si objednavat, tak ti mozem ziat. cena je okolo 60sk aj s danou
hmm no zo 3 kusy by sa zisli, potom by si mi ich poslal postou? ci?
0
___________________________________________
Pracujem na 1kW meniči do auta, na zosilňovač

joži

Príspevok od používateľa joži » 28 Sep 2008, 15:39

eistanimo, poslem, ked mi dojdu, das mi aderesu, poriesime to potom cez ss alebo mail
EDIT: jadra a kostry mas? ja idem skusit ten menic sietovy co si minule dal na upload, od toho poliaka

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok