Odrušovač

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Metalweb
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 11 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Martin (MHC)
Kontaktovať používateľa:

Odrušovač

Príspevok od používateľa Metalweb » 28 Sep 2008, 15:26

Nazdar,chcem sa spýtať či existuje nejaké zapojenie alebo rovno hotový výrobok na odrušenie akustického signálu,niečo také ako odrušovací filter.Mám postavený zosilňovač ale tak komplikovane že akékoľvek prestavby neprichádzajú do úvahy.Bolo by super keby sa to dalo umiestniť na výstup.Skúšal som dať trafák do kovovej skrinky,použil som tienené káble a stále nič,existuje niečo také?ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
einsteinmino
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2249
Dátum registrácie: 16 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa einsteinmino » 28 Sep 2008, 15:35

čiže tam máš brum?
0
___________________________________________
Pracujem na 1kW meniči do auta, na zosilňovač

Používateľov profilový obrázok
Metalweb
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 11 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Martin (MHC)
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Metalweb » 28 Sep 2008, 16:01

Áno,už mi tu veľa ľudí radilo ako ho odstrániť ale nič nepomohlo
0

Používateľov profilový obrázok
einsteinmino
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2249
Dátum registrácie: 16 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa einsteinmino » 28 Sep 2008, 16:05

skus hodit foto. Mas kovovu krabicu? Mas pripojeny PE vodic? A este aky mas typ koncaku, predszosiku ..skus co najviac popisat
0
___________________________________________
Pracujem na 1kW meniči do auta, na zosilňovač

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 28 Sep 2008, 16:08

V tvojom prípade by asi pomohlo ak by si si niekde požičal osciloskop alebo navšívil niekoho kto ho má a zistil odkiaľ ti ibe brum do zosiku. Napájanie, zem, indukcia, ... Podľa toho najlepšie zistíš ako odrušiť zosik. Predpokladám že si skúsil všetky univerzálne možnosti odrušenia takže treba presne lokalizovať zdroj rušenia. Hodne by pomohlo ak by si napísal čo všetko si skúsil a hlavne aký to malo výsledok. Pômože aj indícia že sa to zlepšilo čiastočne.

Ďalšou indíciou je či je tam rušenie stále alebo iba za určitých podmienok. Ďalej by pomohlo ak by si odhadol na akej frekvencii je brum 50 alebo 100Hz. Napovedalo by to odkiaľ ide rušenie. Doplň tieto informácie a niečo skúsime.

Nejaká pásmová priepusť ktorá ti odfiltruje 50/100Hz na výstupe zosika asi nieje moc reálna. Ak ti to ide zo strupu pômôže úprava vstupov alebo galvanické oddelenie. Ak sa to nabaluje vo vnútri tak pomôže jedine zásah do zapojenia.
0

Používateľov profilový obrázok
Metalweb
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 11 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Martin (MHC)
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Metalweb » 28 Sep 2008, 16:14

Ako prvá rada ktorá tu odznela bolo použiť tienené káble a spojiť ich do jedného bodu,pred filtračný kondenzátor.(Neviem síce či som to robil správne,ale robil som to podla toho ako mi radili)Dosť som sa s tým bavil,moc nepomohlo,teda vôbec.Jednu chybu som urobil že som dal na bedňu konektory zdroja signálu a zdroja napájania hneď vedľa seba(ešte pripomeniem že sa jedná o aktívnu reprobedňu 2x20W)Potom mi radili dať trafák do kovovej skrinky,nepomohlo.najväčší brum je pri najvyššej hlasitosti.Kamarát mi odporučil odrušovač,ale pre jeho vysokú cenu ma to odradilo.Som vyznávač tvrdej muziky takže pri počúvaní tej mojej muziky mi to nevadí,lebo to nepočuť,ale ja to chcem mať dokonalé tak to chcem odstrániť.
0

Používateľov profilový obrázok
Metalweb
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 11 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Martin (MHC)
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Metalweb » 28 Sep 2008, 16:18

niečo o zosíku
Prílohy
scan0001.jpg
scan0002.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
einsteinmino
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2249
Dátum registrácie: 16 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa einsteinmino » 28 Sep 2008, 16:31

to foto mozes dat? skusal si to zapinat (ozivovat) az ked si to mal vsetko namontovane v tej bedni? ci? a potenciometre mas vsetky rovnake?.a ten zdroj signalu?
0
___________________________________________
Pracujem na 1kW meniči do auta, na zosilňovač

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Sep 2008, 16:31

A ak je to z toho vlákna, čo si pamätám, tak tam bola rada dať čo najďalej od seba zosilňovač a reproduktory, (aj iný reproduktor). To si určite neskúsil ...

Tak isto by bolo vhodné dať čo najďalej aj trafák od reproduktorov a zosilňovača a posúdiť účinky ...
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 28 Sep 2008, 16:37, upravené celkom 2 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 28 Sep 2008, 16:31

Takže pamätám si na teba bolo to už dávnejšie. Najdôležitejšia informácia je tá že je to závislé od regulátcie hlasitosti. Takže sa ti to indukuje pred IO3. Osobne to vidím na dlhú vzdialenosť káblov zo vstupu k vstupom IO2. Všimol som si v zapojení že je tam iba oddelovací kondenzátor 4,7uF. V tvojom prípade by som skúsil dať na vstup (U3 a U4) odpor cca 22k ku svorkám 1 a 2. Ak by sa to zlepšilo tak by som ten odpor naspájkoval priamo na IO2. Jeden odpor na pin 1 a 3 a druhý 8 a 3. Skús sa pohrať s hodnotu odporov (napríklad ak to presnate tak zväčšuj hodnotu odporu lebo malý odpor ti znižuje citlivosť. Možno by nebolo od veci tam dať trimek M1, znižovať jeho hodnotu potom ho odmerať a dať tam pevný odpor. ). Skús a daj vedieť.

PS: tienenie zo svtupu musí ísť na zem (svorka 1) predzosilnovača a odtiaľ na uzol AGND (ak som správne pochopil tak ten máš na kondenzátore). Prepoj už nemusí byť tiemený a prepoj to len káblikom. Ide iba o vyrovanie potenciálov. Nieje od veci aj kostru vstupu prepojiť káblikom s AGND. Nezabudni že prehnané pospojovanie nieje na škodu.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Sep 2008, 16:49

A ako píše "datam", nemáš problém vo vstupnom predzosilňovači. Čím to budíš ? Skús vyskratovať vstupy na zem (tienenie) a posúdiť úroveň brumu.

A nemáš zbytočne vysokú citlivosť vstupu, (zosilnenie predzosilňovača ? Dá sa to odhadnúť, ako máš vytočenú hlasitosť pri plnom výkone. Potenciometer by mal byť minimálne v 2/ 3 dráhy ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Metalweb
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 11 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Martin (MHC)
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Metalweb » 28 Sep 2008, 16:57

Nerozumiem teraz,rovno medzi piny 1 a 3 , 8 a 3 pripájkovať rezistory?
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 28 Sep 2008, 17:30

Metalweb napísal:Nerozumiem teraz,rovno medzi piny 1 a 3 , 8 a 3 pripájkovať rezistory?
Urob to podľa toho môjho postupu. Snažil som sa to celkom zrozumitelne popísať.

Jedná sa o prispájkovanie rezistora 22k na piny 1 a 3 obvodu IO2 a druhého rezistora 22k na piny 8 a 3 obvodu IO2.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Sep 2008, 17:41

Metalweb napísal:Nerozumiem teraz,rovno medzi piny 1 a 3 , 8 a 3 pripájkovať rezistory?
Áno. Tým definuješ vstupnú impedanciu predzosilňovača. No pozor na spodnú frekvenciu. Pri 10 k odporoch je až 20 Hz pri poklese - 3 dB.

No zdá sa, že zásadne mi neodpovedáš na úplne základné rady, (ako je vytočený potenciometer hlasitosti) ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Metalweb
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 11 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Martin (MHC)
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Metalweb » 28 Sep 2008, 17:52

Ďakujem za rady :-) trošku pomohlo,aj tebe dolphi,riadil som sa aj podla tvojih postrehov 8) 8)
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 28 Sep 2008, 19:15

Trošku pomohlo? Ja som bol v tom že to chceš odstrániť úplne. Na správnu cestu som ta naviedol a všetko podstané som už napísal takže čakáme až napíšaš že to je úplne preč.
0

vietor

Príspevok od používateľa vietor » 28 Sep 2008, 21:30

ok tak to zmazem.
Naposledy upravil/-a vietor v 28 Sep 2008, 22:03, upravené celkom 1 krát.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Príspevok od používateľa Dolfi » 28 Sep 2008, 21:52

vietor napísal:mozno velky vstupny odpor a tym aj citlivost.R2,102 nedavaj.alebo skus to zapojit bez tych operacnych,co na to napajas? mp3?(ak ti bude stacit vybudenie).prepacte,ze som vam do toho skocil :lol:
Ale nie. Dobre že si to zopakoval ... Veď toto sú základné veci. Vytočenie potenciometra hlasitosti a vyskratovanie vstupov. No žiadna odozva ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 29 Sep 2008, 12:34

Ale hlavné je že to nakoniec hreje pri srdci :wink: Ak sem príde normálny človek tak si to nájde a určite mu to pomôže.
0

Používateľov profilový obrázok
Metalweb
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 526
Dátum registrácie: 11 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Martin (MHC)
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Metalweb » 29 Sep 2008, 13:05

Dolfi:Nie každý sa narodí ako "odborník na zosilovače".Ja sa orientujem na iné veci a toto bol môj prvý taký väčší projekt,ale ďakujem všetkým
0

Napísať odpoveď