Vyhybka k reprakom

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

sqbo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 12 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 29

Vyhybka k reprakom

Príspevok od používateľa sqbo » 29 Dec 2015, 10:05

Zdravim, na sviatky som si urobil radost a zaobstaral si ozvucenie k PC.
Konkretne reciever Yamaha RX-V379 a repraky : http://www.rodel-audio.cz/produkty-yama ... etail-1697
Moja otazka znie : Ma zmysel k reprakom spekulovat nad nejakou vyhybkou ?
Pre kompletnost uvediem ze k PC je reciever napojeny cez HDMI kabel, pripade je hudba prehravana z USB.
Oproti creativom ktore mi tu roky sustali je to samozrejme znacny rozdiel, avsak subjektivne si myslim ze tie repraky nevyuzivaju naplno potencial ani vyskaca, ani stredobasu. Ten zvuk mi pride hrany velmi v strednom pasme. Nie som audiofil a mozno sa mi len zda zle :thanks: budem vdacny za rady :)
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4730
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Vyhybka k reprakom

Príspevok od používateľa Milos66 » 29 Dec 2015, 12:09

Ak to máš ku PC najjednoduchšie bude dokúpiť woofer. Trebárs aj bazárový.
Tie skrinky sú navrhnuté s maximálnym využitím oboch repro, takže upgrade asi neprichádza do úvahy.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

sqbo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 12 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 29

Re: Vyhybka k reprakom

Príspevok od používateľa sqbo » 29 Dec 2015, 15:48

Niekde na nete som cital ze vyhybku ani vytlmenie nemaju. Asi by stalo za to sa do nich pozriet ci ?
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3155
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Vyhybka k reprakom

Príspevok od používateľa elmoto » 29 Dec 2015, 16:32

ak nemaju vyhybku tak by sa tam patrila ale ak nemas skusenosti a nevies ako na nu pripadne na intrnete nenajdes na ne uz odladenu tak ti ju niekto odladi ale urcite za financnu odmenu. Necakaj zazrak za tych par eur co ta stali.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4730
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Vyhybka k reprakom

Príspevok od používateľa Milos66 » 29 Dec 2015, 16:47

Pri takých repro to fakt nemá význam. Veľká námaha a výsledok nejasný, možno horší ako originál.Čo očakávaš od 11cm stredobasu v tejto cene? To nie je Dynaudio.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 505
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Vyhybka k reprakom

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 29 Dec 2015, 16:59

sqbo: 4" stredobasáčik a 0,5" mylarová kalotka...to je samozrejme to najlacnejšie, čo sa dá urobiť. To mu bude zodpovedať aj výhybka a veľmi pravdepodobne tam bude akurát jeden kondenzátor. Aj keď ozvučnice vyzerajú na pohľad luxusne...
Odladená výhybka by tomu samozrejme pomohla...no nijaké hifi by z toho určite nikdy neurobila. Akurát by sa to stalo počúvateľným. Priprav sa však, že náklady na nové výhybky môžu kľudne dosiahnuť nákupnej ceny tých sústav.

Milos66: "Tie skrinky sú navrhnuté s maximálnym využitím oboch repro, takže upgrade asi neprichádza do úvahy." - Môžeš mi toto vysvetliť? Ja mám totiž u komerčných výrobcov úplne iné skúsenosti - a to také, že výrobca väčšinou nevyužíva ani 50% zvukového potenciálu meničov.

"Pri takých repro to fakt nemá význam. Veľká námaha a výsledok nejasný, možno horší ako originál.Čo očakávaš od 11cm stredobasu v tejto cene? To nie je Dynaudio." - Pri precíznom odladení výhybky určite nebude výsledok horší od originálu. S tým som sa ešte nestretol. 4" basáčik síce nepôjde ktovieako hlboko, ale to, že sú bedne zliate do stredu má na svedomí opäť len výhybka.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4730
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Vyhybka k reprakom

Príspevok od používateľa Milos66 » 29 Dec 2015, 17:26

Bavíme sa o tom, že on to urobí, odladí, navrhne, osadí, skompletuje? A výsledná námaha / cena toho projektu? Ty máš skúsenosti a určite vieš, čo to je za robotu niečo takéto spraviť. No 99% ľudí tu na SE to nevie - ani ja.
Nebude jednoduchšie k tomu zapojiť woofer ako som spomínal vyššie? Ak dotyčnému ide len o spodné prenášané pásmo pri posluchu cez PC, je toto najschodnejšia cesta.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3155
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Vyhybka k reprakom

Príspevok od používateľa elmoto » 29 Dec 2015, 20:19

Chapem milosa preco to tak napisal. Ide o o že by to bol naozaj luxus a museli tie bedne byt nejak vynimocne /limited edition ja neviem 100 kusov na svete, alebo omyl výrovcu a dal tam zlaté vodiče a bedne su teda rarita/ aby sa oplatilo sa s nimi tak zapodievat, ze by ich clovek za raz taku cenu este odladil. Ale chapem aj TLU pretoze vsetky taketo bedne na trhu co i aj kategoria niekolko stovak eur treba odladit a su vyrabane s kompromisom pomer cena/kvalita . Pre 1000 eur bedne predsa len vyrobca odladi vyhybku preciznejsie lebo cena toho prvku bude mensie percento z celkovej ceny ako u lacnych modelov.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 505
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Vyhybka k reprakom

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 30 Dec 2015, 09:04

Miloš: Je mi jasné, že on sám si tie bedne neodladí. Keby to vedel, buď si také sústavy nekúpi (za 100€ si postaví lepšie), prípadne ich má už odladené a sem sa pýtať ani nepôjde. Ja sám som bratovi odlaďoval Geniusy 1250, čo má pri počítači.
Získanie basov pomocou subwoofera je samozrejme u takýchto sústav najrozumnejšie, no to rieši len spodok...nerieši to stredné pásmo, nerieši to výšky a nerieši to naviazanie pásiem. Optimálne je pochopiteľne mať to odladené a doplnené subom. Tým som ale nechcel povedať, že sa má teraz pustiť do merania a simulácii, alebo to niekomu dávať robiť. Napísal som, aký je základný nedostatok tých sústav a ako sa to dá napraviť. Ale rozhodnutie je vždy na majiteľovi. Ja osobne by som takéto bedničky kúpil len v prípade, že ich dostanem za 30€ - kľudne použité a zachovalé...za ten pekný skelet to stojí, aj keby som rovno vymenil tie výšky, ktoré sú dobré leda tak ako supertweeter k nejakému papieru typu ARV161. Podľa kvality toho stredoasu by som potom pristúpil k 3/4" alebo 1" kalote.

Chlapi...zásadný problém - a myslím to všeobecne, nielen u tohoto prípadu - je to, že každý najprv kupuje a až potom sa ide pýtať. Malo by to byť opačne. Najprv by som si mal o danom produkte a jeho vlastnostiach zistiť čo najviac, potom pristúpiť k obchodovaniu.
0

divnyjean
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Jan 2014, 09:40
Bydlisko: všudezdejší

Re: Vyhybka k reprakom

Príspevok od používateľa divnyjean » 30 Dec 2015, 09:29

A vieš, čím to je, že každý najskôr kupuje? Lebo NECHCE počuť, keď mu iní povedia, že robí kravinu, chce to mať hneď a vždy to zaklincuje hláškou, že MNE TO STAČÍ...
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 505
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Vyhybka k reprakom

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 30 Dec 2015, 11:06

Hej, presne tak to je. :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4730
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Vyhybka k reprakom

Príspevok od používateľa Milos66 » 30 Dec 2015, 15:50

TheLastUnicorn napísal:Chlapi...zásadný problém - a myslím to všeobecne, nielen u tohoto prípadu - je to, že každý najprv kupuje a až potom sa ide pýtať. Malo by to byť opačne. Najprv by som si mal o danom produkte a jeho vlastnostiach zistiť čo najviac, potom pristúpiť k obchodovaniu.
A preto som si pred XY rokmi kúpil Shan Aztec 100 a mám ich do dnešných dní a hrajú stále úžasne.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

sqbo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 12 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 29

Re: Vyhybka k reprakom

Príspevok od používateľa sqbo » 31 Dec 2015, 03:59

repraky ma vysli na 49,90€ a reciever 240,12€ funglovka z obchodu. Nemyslim ze to bola zla kupa. Mam to len k pocitacu. Nie na diskoteky :)
Vyhybky by som poletoval v ramci volneho casu preto som sa pytal ci by to malo zmysel :)
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 505
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Vyhybka k reprakom

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 31 Dec 2015, 08:05

Príliš dobrá tiež nie, keďže ani jedno z toho v podstate nestojí za nič. A prirovnanie k diskotéke je úplne mimo, keďže kvalitatívne nároky po stránke zvuku sú u hifi a PA odlišné. Za tie prachy sa dali kúpiť sice bazarové, ale slušne hrajúce veci. S plechovým zvukom toho multikanálu už neurobíš nič, no bedničkám pomôcť môžeš. :)
1. jednu rozoberieš a vyvedieš z každého meniča káblik cez bassreflex von
2. zmeriaš to a odsimuluješ výžhybku/ dáš to zmerať a odsimulovať výhybku
3. výhybky postavíš a implantuješ do bedničiek
0

sqbo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 12 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 29

Re: Vyhybka k reprakom

Príspevok od používateľa sqbo » 31 Dec 2015, 11:36

Zvuk toho recieveru sa mi paci :) v kombinacii s Jamo 626 nema chybu. Ale vravel som uz na zaciatku nie som audiofil. :)
Cize prv merat, potom navrhnut a tak postavit ? Nic univerzalne nenajdeme ?
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 505
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Vyhybka k reprakom

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 31 Dec 2015, 11:58

Takých ako Ty sme už zopár vyliečili...ver mi, že ten multikanál neznesie porovnanie s akýmkoľvek stereo zosíkom ani nižšej strednej triedy. Bazarová záležitosť za 100€ si s tým utrie... :lol:
Nič univerzálne nenájdeme, lebo nič univerzálne v skutočnosti neexistuje. Buď ušiješ výhybku na mieru (ktorá bude rešpektovať vlastnosti a akustické stredy reproduktorov), alebo to nechaj tak, lebo to môže vo finále hrať ešte horšie, než teraz. Univerzálne výhybky, ktoré sa bežne predávajú sú dobré akurát na to, že nepoškodíš pripojené reproduktory frekvenciami, ktoré tam nemajú ísť. No po ostatných stránkach fungujú len s čistou odporovou záťažou a ako vieme, impedancia reproduktora sa neskladá len z odporu. Naviac do hry vstupuje kmitočtová charakteristika každého meniča, ozvučnica a fázový priebeh. Ak sa tieto veci (jedinečné pre každý reproduktor v konkrétnej ozvučnici) neadresujú vo výhybke, výhybka správne nefunguje. Výsledkom bude rozhádzaná frekvenčná charkteristika, množstvo prevýšení alebo dier, ktoré môžu dosahovať úrovní až +-10dB a špatné časové zladenie meničov na frekvencíách, kde hrajú oba meniče naraz (spôsobí, že povedzme frekvencia 4kHz k tebe príde z jedného meniča v inom čase, ako z druhého). Hrať to bude blbo, rozpatlano, jednotlivé pásma budú ako keby odtrhnuté (sústava musí hrať ako jedno pásmo, nesmieš počuť hrať zvlášť basák a výšku), niekde bude niečoho moc, inde zas bude chýbať...
0

Napísať odpoveď