Strana 1 z 1

Prepínač vstupov-ošetrenie lupnutia

Napísané: 30 Aug 2017, 14:50
od používateľa Prcek111
Zdravím

Prešiel som na fóre všetky témy ohľadom prepínača vstupu pre zosilňovač a z uvedených informácií som zostavil takéto zapojenie.

Chcel som použiť niečo nové, preto som volil ako prepínač analógový polovodičový switch- TS3A24159
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/ts3a24159.pdf
Na každom vstupe je DP filter pre odrušenie vysokých frekvencií.
Vstup AUX2 je pripravený na Dual-Mono, ale táto funkcia je primárne vyradená piatym switchom.

Prepínač som rozchodil a po funkčnej stránke ide. Po pripojení na osciloskop a ďalšom meraní som zistil je pri prepnutí sa na výstup generuje nežiaduce lupnutie(voltage peak). Tento efekt je počuteľný z reprobedne. Zistil som taktiež, že po prvotnom zapnutí sú lupnutia najintenzívnejšie. Následne po prvom prepnutí a opätovnom vrátení sa na vstup v krátkom čase je lupnutie slabšie.
Chcel by som odstrániť tento nežiadúci efekt. Kde je jeho pôvod a ako ho odstránim ?

Re: Prepínač vstupov-ošetrenie lupnutia

Napísané: 30 Aug 2017, 17:29
od používateľa Wili
Ten HP filter namiesto kazdeho zo vstupov stacilo dat na vystup a len jeden, tym by si odfiltroval ciastocne aj tie spicky co vznikaju pri prepinani. Tiez na vstupoch nemas ziadnu zataz a nemas ich oddelene napr. kondenzatorom (foliak 1u - 4u7 podla zataze), kazdy vstup musi mat nejaku zataz napr. 100k-220k a rovnaku zataz by mal mat aj vystup a pripadne idealne tiez oddeleny kondenzatorom, tym vyrovnas potencialy a pri prepinani zminimalizujes lupnutia, skus ci to pomoze a ak nie tak pouzi jazyckove relatka...

Re: Prepínač vstupov-ošetrenie lupnutia

Napísané: 01 Nov 2017, 23:16
od používateľa Prcek111
Chcel by som opäť oživiť túto tému a konečne sa dopracovať k niečomu.

Ak som správne pochopil WIli-ho tak by to malo vyzerať pre jeden kanál asi takto.

Chcem sa ešte spýtať či je dobré ak je vstup pripojený na zem ak nie je zvolený. Nebolo by lepšie ho nechať v stave vysokej impedancie (nepripojený). Pretože ja sa domnievam že práve tým že sa ten vstup "odzemní", tak sa može generovať ten lupanec.
Ak by mal byť výstup taktiež oddelený kapacitou, ako by som to mal realizovať? tak isto ako ten vstup záťažou a kapacitou alebo ich zapojiť ako HP filter s Fc=0.7hz, Mal by byť pred alebo za tým DP filtrom ?

Zdá sa mi že to zbytočne komplikujem, len chcem dosiahnuť toho aby som nepočul lupance.
Inak riešenie bez žiadnych prvkov (filtrov záťaží a oddelení) nebude dobré ?

Re: Prepínač vstupov-ošetrenie lupnutia

Napísané: 03 Nov 2017, 14:51
od používateľa Wili
ak to ma byt urobene dobre, tak to komplikovat musis, jednoduche veci nefunguju dobre. Nechce sa mi to kreslit a nemam tu na PC akurat ziadny program na schemy tak ti to popisem:

vstup (napr. cinch) -> seriovy kondenzator (napr. foliak 4u7) -> paralelny odpor na zem 47k -> prepinac -> na vystup prepinaca paralelny odpor o zem 100k -> seriovy foliak 4u7 -> paralelny odpor o zem 100k

teraz mas ako-tak vybalancovane potencialy pri prepinani, za tym uz nasleduju veci pre operak takze napr. LP filter = seriovo odpor 1k a paralelne o zem 100p

pripadne si popozeraj servisne manualy tovarenyskych high-end vyrobkov a tam uvidis ako to robia

Re: Prepínač vstupov-ošetrenie lupnutia

Napísané: 03 Nov 2017, 16:35
od používateľa hpeter
kamen urazu je ten integrac, nefunguje to ako rele ktore ma skutocne plavajuce kontakty, bez akelkolvek referencie voci napajaniu.
vnutri multiplexory/spinace vyzeraju takto , cize signal musi byt AC oddeleny. (stred signalu napasovat voci 1/2 napajania)
za druhe, amplituda (spickova) sa musi zmestit do vcc inak spicky sa cez diody orezu. -skreslenie (3v3 vcc --> 1,6vpk max, aj to presne na stred)

za tretie, kedze su to mosfety a nie rele, tak su tu dalsie problemy, napr presluchy medzi fetmi na cipe (pri vysokych impedanciach vstupu staci pikofarady) a cez fety samotne (kapacita D-S vo vypnutom stave)
dalej napriklad lupance sposobene charge injection, zapnutim-vypnutim fetu (DC V, kapacitne injektovany z gate do kanalu)

ja by som sa vyprdol na toto, a postavil z mini rele (napr takamisawa a5w)
jazyckove su este lepsie na signaly o nizkej urovni (+zanedbatelne parazitne kapacity)
(parazitne kapacity pri vysokych frekvenciach su vacsi problem ako pri audio..)

Re: Prepínač vstupov-ošetrenie lupnutia

Napísané: 03 Nov 2017, 20:16
od používateľa Prcek111
Ďakujem za všetky reakacie.

Takže hpeter , dnes som nezávisle od teba prišiel na to, že switch ktorý som použil sa nehodí na audio, pretože nedokáže prenášať signál bez JS. zložky. Hneď som googlil a našiel som tento switch: TS5A22364
datasheet: http://www.ti.com/lit/ds/scds261h/scds261h.pdf

Je prispôsobený tak aby mohol prenášať aj zápornú pól-vlnu signálu oproti zemi. Pri napájaní 3V3 (tak ako plánujem) dokáže preniesť signál od -2,2V do 3,3V. , čo znamená že oproti nule môžem prenášať max 4,4Vpp. (bude mi to stačiť)

Pred a za pridám veci tak ako napísal Wili. Nevzdám sa a rád tento koncept dobojujem do úspešného konca. Idem navrhovať, potom ukážem.

Re: Prepínač vstupov-ošetrenie lupnutia

Napísané: 03 Nov 2017, 23:03
od používateľa nalimko33

Re: Prepínač vstupov-ošetrenie lupnutia

Napísané: 04 Nov 2017, 00:51
od používateľa Prcek111
Za dnešok som spravil toto.
Ak nie je vstup zvolený, signál je uzemnený cez vnútorný shunt rezistor (cca 3KOhm) privedený na zem.
Tá mágia s tými zemami je tam kvôli dual mono koncepcii, resp. umožňuje aby sa AUX2 dal zapojiť ako dual mono, Inak sú zeme medzi sebou prepojené.
Na výstupe je pre všetky vstupy jeden LP filter pre cca 700Khz
Ešte som sa zamýšľal, že ako je je to so zemou toho samotného switchu. Ja ju mám oddelenú od samotného signálu a používam ju len ako digitálnu zem. Nemôže to robiť problémy ?

Re: Prepínač vstupov-ošetrenie lupnutia

Napísané: 04 Nov 2017, 08:09
od používateľa zdeno6505
Staré dodre CMOS4053

Re: Prepínač vstupov-ošetrenie lupnutia

Napísané: 04 Nov 2017, 13:46
od používateľa martin knocik
Lupance sposobuje rychle zopnutie mosfetov. TS5A22364 ma dobu zopnutia 40 ns. Co tak skusit použiť CMOS spínač s pomalým spínaním MAX4992 ( 20 - 150 us), alebo MAX4991 ( 120-630 ms (tento má milisekundy, nemam tam chybu))

Re: Prepínač vstupov-ošetrenie lupnutia

Napísané: 04 Nov 2017, 21:46
od používateľa hpeter
Rychlost spinania nie je podstatna, lupnutie vznikne vzdy ked bude na spinači DC napatovy rozdiel (skokova zmena napatia)
Zabudol som na jednu vec, ze by mohol vzniknut problem s brumom, ked vsetky vstupy maju pospajane zeme (ak bude medzi zariadeniami rozdiel potencialov)
Mna tieto sracky cakaju tiez ked budem davat headamp do finalnej krabice (prepinanie medzi internym usb dac a xlr bal

Re: Prepínač vstupov-ošetrenie lupnutia

Napísané: 04 Nov 2017, 22:20
od používateľa boraicho
ak namiesto elektronickych prepinačov dam relatka, tak tam lupnutia nebudu?

Re: Prepínač vstupov-ošetrenie lupnutia

Napísané: 05 Nov 2017, 11:59
od používateľa kamilko
Ja najprv dam koncak do MUTE, a az potom prepinam vstupy a ladim stanice. Mozno ze by tvoj problem vyriesilo jedno rele co ti skratuje vstup do koncoveho zosilnovaca. Inak 4053 s symetrickym napajanim funguju relativne pekne.

Re: Prepínač vstupov-ošetrenie lupnutia

Napísané: 06 Nov 2017, 23:34
od používateľa Prcek111
Chcem sa poďakovať za všetky pripomienky.
4053 poznám, ale rozhodol som sa použiť niečo nové a teda popasovať sa s problematikou trochu inak. AK by som nechcel vymýšľať tak by som hneď použil signálne relé a bolo by po probléme.
Ak teda samotný problém spočíva v rozdielnom DC offsete, tak by to tie kapacity mali vyriešiť a zaťažovacie odpory pomôcť s imunitou voči rušeniu.
hpeter- vďaka za ďalší postreh. Myslím že toto by sa dalo vyriešiť že by som odpájal aj samotné zeme a teda vždy by bola pripojená iba jedna zem. Ale podľa mňa existuje aj nejaké lepšie a jednoduchšie riešenie - nenapadá vás niečo ?

Re: Prepínač vstupov-ošetrenie lupnutia

Napísané: 07 Nov 2017, 17:08
od používateľa hpeter
otvorene kontakty rele mozu mat na sebe take velke napatie az pokial nepreskoci iskra (obrazne povedane).
to plati aj cievka<--->kontakty. co s tymto ic nebude mozne - napatie uz par volt pretecie cez ochranne "esd" diody na cipe. (ak by rozdiel medzi zemami pristrojov by bolo tak velke)
dobra otazka - hifi spotrebic trieda ||, tam byvaju spinane zdroje, a sekundar minus dc byva oprety o x/y kondenzatory. je mozne namerat cca 110~ cinch voci pe. ak sa mylim tak prosim ma ihned opravte
Obrázok