Elektricka gitara.

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Elektricka gitara.

Príspevok od používateľa maxmiz » 17 Sep 2018, 10:05

Rozmyslam zverejnit tu postup vyroby elektrickej gitary. Aj ked to je viac drevarska praca ako praca s elektronikou, predsa elektricka gitara spada do kategorie audiotechniky. Co myslite? Mam zverejnit postup?
0

Protek
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 26 Máj 2012, 07:57
Bydlisko: Levice
Vek: 62

Re: Elektricka gitara.

Príspevok od používateľa Protek » 17 Sep 2018, 10:20

Jasne.
0

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Elektricka gitara.

Príspevok od používateľa maxmiz » 17 Sep 2018, 14:27

Tak skusim. :)

Zverejnim postup aktualne rozrobenej gitary. Teraz je hotova na 50%. Cize prace este dost. Nie je to moj prvy nastroj. Ale konecne po nazberani skusenosti robim nastroj pre seba, presne taky aky chcem. Bez kompromisov.

Sem tam budem zverejnovat aj odkazy na obchody odkial beriem material. Nie je to reklama, ale skor odporucanie, kde sa daju zohnat potrebne veci.

-- Spojený príspevok 17 Sep 2018, 13:41 --

Som dlho rozmyslal, aku vlastne gitaru chcem, a som dospel ku zaveru, ze mal by to byt univerzalnejsi nastroj. Na ktorom by sa dalo zahrat aj melodicke aj tvrde veci. Skutocne univerzalne nastroje neexistuju. Vzdy to je kompromis.
Co sa tyka dizajnu... Pacia sa mi Parker gitary.
parker_fly_supreme_1.jpg
Preto som sa rozhodol inspirovat tymto tvarom. Nebude to 100% kopia kvoli viacerym veciam. Aj ked Parker maju pekny tvar, viac veci mi na nich nevyhovuje. A to: su prilis tienke. Maju karbonovy hmatnik.
Karbon na svoju gitaru naozaj nechcem davat. Preto bude spravena z dreva. Ako sa patri.

Pre tych, co chcu tiez stavat svoj nastroj, moja prva rada. Nakreslite si to na papier v meritku 1 ku 1. A robte korrekcie, kym s tvarom nebudete 100% spokojni. Tento papier vam posluzi aj na vyrobu sablon aj na poznamky ku postupu vyroby.

-- Spojený príspevok 17 Sep 2018, 13:50 --

Treba si ujasnit zvlastnosti konstrukcie.
1. Aka bude dlzka struny. Od tejto dlzky zavisi charakter gitary. Aj ked sa struny naladia na ten isty ton, pocit pri hre a zvuk bude rozny. Cim kratsia struna tym napnutie je slabsie, tym lenivsi je zvuk. Cim dlhsia struna tym ten zvuk je ostrejsi. Mne sa osvedcila dlzka struny 65cm. Klasicke fendery maju napriklad 62.5cm .
2. Rozhodnite sa ci gitara bude mat srobovaci alebo prechodzi krk. Srobovaci krk sa da lahko vymenit. Prechodzi krk vsak zabezpeci dlhsi sustain a plynuly prechod ruky ku vyssim prazcam. Na svojej gitare robim prechodzi krk.
3. Pocas kreslenia odporucam zabezpecit take veci ako kobylka, 0-ty prazec a ladiaca mechanika. To vam pomoze stanovit presne rozmery krku.

-- Spojený príspevok 17 Sep 2018, 14:03 --

Pre svoju gitaru sa mi podarilo zadovazit original Parker kobylku. :applause:
s-l300.jpg
s-l300.jpg (11.25 KiB) 7156 zobrazení
Je vynimocna tym ze ma v sebe integrovany piezo-snimac. Cize z toho sa da vydolovat zvuk podobny zvuku akustickej gitary.
Mechanizmus tremola je trosku specificky (pouzivaju ploche tlacne pruziny). A napodobnovat ho nebudem. Podrobnosti napisem neskor, vtedy ked to budem robit.

Kobylku som zohnal na ebay pred par rokmi, ked este boli za normalne ceny. Teraz su celkom drahe. Ak sa rozhodnete kupovat - overujte ci to ma v sebe piezo snimac.

0ty prazec mam grafitovy. Bol upravovany, tak aby konstrukcne sa podobal na Earvana prazce. Original Earvana, su celkom drahe, preto som zabrusil klasicky. Co su Earvana prazce a naco su dobre, odporucam pozriet na ich stranke.
EarvanaNut.jpg
EarvanaNut.jpg (9.62 KiB) 7156 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Elektricka gitara.

Príspevok od používateľa maxmiz » 17 Sep 2018, 18:49

Teraz je dolezite vybrat ake drevo sa bude pouzivat.
Presne popisovat vlastnosti drevin ne budem. To sa da najst na nete. Chcem len povedat, ze zvolene drevo naozaj vplyva na zvuk. Gitara spravena z dobreho dreva znie lepsie ako gitara z drevotriesky. Ale zas neodporucam nahanat prirodzene susene drevo. Drevo susene v peci je tiez dobre.
Na krk sa pouzivaju: javor, mahagon, padauk, wenge, palisander.
Na hmatnik: javor, palisander, eben
Na telo: jasen, mahagon, orech, wenge, jelsa
Na top: rozne okrasne dreviny, napriklad: rozne druhy javora (flame, quilt, bird eye), zebrano, oliva, bubinga, atd.

Drevo mozete zohnat z firmy Jafholz. Dreva na krky, pripadne nejake specialne okrasne dreviny odporucam brat odtial: http://shop.sollerguitars.com/ alebo odtial http://flamemaple.sk/sk/ Samozrejme su aj ine obchody.

Pre svoju gitaru som chcel nieco tmave. Povodne som zvolil orech. Ale pri navsteve firmy Jafholz, nic zaujimave orechove nemali. :crying: Ale napokon odtial som odniesol krasny kus Wenge.
wenge.jpg
-- Spojený príspevok 17 Sep 2018, 18:02 --

Doma este mam stare zasoby mahagonu a preto som sa rozhodol poprekladat wenge s mahagonom, tak ako to je ukazane na obrazku. Dovod: konstrukcne je to pevnejsia struktura. Ked ze wenge je trosku zradna drevina - velmi rado praska. Zaroven zvukovo, wenge je vyrazne stredove drevo. A mahagon ide viac do basov. No a zaroven je to pekne. 8)
guitar.png
-- Spojený príspevok 17 Sep 2018, 18:07 --

Na top som objednal slovensky zihany javor zo stranky flamemaple.sk. Toho dodavatela mozem len odporucat. Mam velmi pozitivne skusenosti. Takto vypadal kus javoru, ktory som pouzil na top gitary.
2012-06-07 09.34.26.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Elektricka gitara.

Príspevok od používateľa maxmiz » 18 Sep 2018, 09:44

Dolezita vec pre vyrobe gitary - zvolit spravne lepidlo.
Moja rada - zabudnite na epoxidy. Su to nevhodne lepidla pre hudobne nastroje.
Tak tiez nie su vhodne take lepidla ako napriklad Rakol, Herkules (prilis makke a slabe) a tiez nie su vhodne lepidla ktore vyzeraju ako sopel.
Najlepsie lepidlo ktore mozete pouzit je Titebond cerveny. Lepeny spoj je pevnejsi ako drevo samotne. Schne relativne rychlo. Nie je toxicke. A v pripade ak ste nieco pobabrali, tento spoj sa da rozobrat tak, ze ho zohrejete.
titebond.jpg
Lepidlo bez problemov sa da kupit na Slovensku. A nie je ani drahe.
0

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Elektricka gitara.

Príspevok od používateľa maxmiz » 21 Sep 2018, 18:47

Sa mi podarilo najst fotky zo zaciatku vyroby gitary.
Tu je kus wenge, co som kupil v Jafholz.
DSC00809.JPG
Potom nasledovalo rezanie na pozadovany obdlznikovy tvar.
DSC00811.JPG
DSC00812.JPG
Tu je nakres o ktorom som uz hovoril.
DSC00808.JPG
DSC00827.JPG
A vyrobena sablona tela. Sablony vyrabam zo sololitu. Ako sa pouzivaju - vysvetlim neskor.
DSC00825.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Elektricka gitara.

Príspevok od používateľa muziker » 26 Sep 2018, 16:40

Prešiel týždeň a stále je tu ticho, tak na spestrenie pridám aspoň niečo čo ma narýchlo napadá ... ak sa zakladateľ tejto témy neurazí (hádam nie :)).
Stavba el. gitary je síce pekná vec (a drevo pri spracovaní naviac aj krásne vonia), ale každý záujemca o stavbu nástroja si musí uvedomiť že vôbec nejde o lacnú záležitosť ak chce použiť tzv. "lepšie a krajšie" materiály, teda tradične používané drevo na el. gitary a naviac s peknou kresbou ... preto si treba nachystať dostatočné financie, lebo s nadšenia obávam sa dnes nič nikto nepostaví.
Na ilustráciu pár ukážok dreva používaného na el. gitary nižšie v prílohách (uvedené ceny berte ako ilustračné, akýsi priemer, podľa stupňa akosti sa môžu pohybovať vo väčšom rozsahu, preto nie sú fixné), prípadne ešte čosi naviac ak chcete použiť nejaký plátok fládrovaného javora, alebo iného dreva, ako vrchnú dosku tela. Kedysi dávno som popisal nejaké články o gitarách a o dreve na www.gitarista.sk len netuším či to tam ešte je...

Ako vidno je to dosť peňazí, a to sme sa ešte nedostali ku kovovým komponentom a elektronike.
Za kovové komponenty (ladiace mechaniky, kobylka, strunník, pražcový drôt, atď sa dá minúť tak od 100 € vyššie (záleží na nárokoch, tu treba povedať, že no-name kúsky z Číny budú samozrejme lacnejšie, ale tie značkové budú naopak drahšie/ale aj jednoznačne lepšie/).
Podobne to dopadne aj s elektronikou (snímače, prepínače, kondenzátory, potenciometre + gombíky, konektory, príp. aktívna elektronika a ďalšia potrebná bižutéria) až na to že tu bude asi tých 100 € jednoznačne málo.
Suma sumárum nie je problém minúť za materiály na stavbu el. gitary 400 - 500 a viac eur.
Samozrejme vyžaduje sa aspoň základná výbava dielne a niekoľko jednoúčelových nástrojov či prípravkov potrebných ku presnej práci (záleží od toho aj presnosť ladenia nástroja), čo jednorazovú stavbu dosť predraží. A nakoniec keď už budú všetky časti el. gitara pripravené, ostane ešte lakovanie, voskovanie a pod. podľa vlastného uváženia a predstáv. Skompletovanie (ak sme všetko vyrobili presne a dobre, už potom bude len ako taká čerešnička na torte.
Takže aj keď nám práca bude robiť radosť a cenu práce si nezarátame, jednoduchá kalkulácia nám napovie, že ak "nepožadujeme konkrétny nástroj postavený priamo pre konkrétneho a vyhratého muzikanta ktorý presne vie čo chce", vychádza ekonomickejšie zájsť do najbližšej predajne a kúpiť si hotový nástroj ... platí to najmä pre mladších začínajúcich gitaristov, ktorí ešte len hladajú svoj sound :)
Prílohy
Bahenný Jaseň USA z 2  ks ... 75 - 85 €.jpg
Bahenný Jaseň USA z 2 ks ... 75 - 85 €.jpg (7.25 KiB) 6842 zobrazení
Jelša USA ... 45 - 75 €.jpg
Jelša USA ... 45 - 75 €.jpg (3.98 KiB) 6842 zobrazení
Mahagon z 2 ks ... 80 - 100 €.jpg
Mahagon z 2 ks ... 80 - 100 €.jpg (10.34 KiB) 6842 zobrazení
Tvrdý javor Canada na krk ... 30 - 35 €.jpg
Tvrdý javor Canada na krk ... 30 - 35 €.jpg (18.68 KiB) 6842 zobrazení
Eben - hmatník ... 20 - 40 €.jpg
Eben - hmatník ... 20 - 40 €.jpg (6.01 KiB) 6831 zobrazení
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Elektricka gitara.

Príspevok od používateľa maxmiz » 26 Sep 2018, 18:29

MUZIKER, jasne ze sa neurazim :) Ja som zakladal tuto temu kvoli tomu aby vznikla diskussia medzi tymi co maju odskusanu stavbu nastroja a tymi co sa chcu do toho pustit. Postrehy odbornikov su viac ako vitane.

A suhlasim s tym co napisal MUZIKER. Stavba gitary nie je najlacnejsia zalezitost. Samozrejme sa da robit kompromisy. A da sa postavit gitaru aj za 100 eur, ale bude to sunt. Zaroven na zaciatok neodporucam siahat po najdrahsich a najlepsich veciach. Pri nedostatku skusenosti moze sa stat ze nejaky kus sa pokazite, ak to bude velmi drahy a krasny kusok dreva - bude vas to mrziet.

Najlacnejsia gitara ktoru som vyrobil stala asi 300eur. Ale v tejto cene nie je dielenske vybavenie. Prikladam jej fotku.
Guitar1a.jpg
Guitar1b.jpg
Takto vypada najlacnejsia gitara.

A toto je moja najdrahsia gitara komponenty ktorej stali 600 eur. Na materiali sa nesetrelo, aj ked nebol na nej pouzity ten najlepsi a najdrahsi material co sa da zohnat.
w_115637_1.jpg
w_115637_2.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Elektricka gitara.

Príspevok od používateľa Wili » 26 Sep 2018, 20:48

Tiez som postavil niekolko gitar, teda skor telo + hardware okolo, na hmatnik som si netrufol nikdy, ten som kupoval stale hotovy, trafit prazce tak aby to dobre ladilo je neskutocne tazke... len sa chcem opytat co si tu dal fotku tej basovej gitary, planoval som stavat nieco podobne a prave vidim ze mas krk v jednom kuse cez celu gitaru, je to citelny rozdiel oproti "klasickej" spojenej koncepcii? Vela som o tom cital a vraj to ma velke zvukove aj pevnostne prinosy ked ide krk cez cele telo, zaujimalo by ma ci to ma vyznam len z hladiska tuhosti ako celku alebo sa predlzuje aj dozvuk (sustain) atd... ?

ked sa tam vyfrezuju relativne hlboke kapsy pre snimace, dost silno to tuto suvislost krku a teda benefit tuhosti narusi, alebo sa len mylim a je to jedno? (ono pocitam ze takych 20mm tam este aj tak na dne ostane co asi je dost)
0

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Elektricka gitara.

Príspevok od používateľa maxmiz » 26 Sep 2018, 23:53

Mas aj fotky gitar? Inac krk nie je taky tazky ako ho zvyknu popisovat. Mal som kamarata co ma tiez odhovaral od zhotovenia krku. Ale krky sa mi vzdy podarili. Je tam par pravidiel ktore ked dodrzis, tak sa nema co pokazit. Ohladom prazcov - je na to jednoduchy vzorec. Zapamataj cislo 1.05946, alebo 12ta odmocnina z 2. Ked zoberies dlzku struny a vydelis tymto cislom tak ti vyjde vzdialenost kobylka - 1 prazec. Delis este raz mas vzdialenost kobylka - 2hy prazec. A tak dalej. Len potom dobre oznacit vzdialenosti na hmatniku a opatrne narezat. Su na to pripravky, ktore ukazem trosku neskor. A vzdy mi to ladilo. Na vylepsenie ladenia uz potom treba pouzit 0te prazce typ Earvana. A bude to dokonale.

Co sa tyka basy: s prechodzim krkom je vacsi sustain. Ale zas nerobil som porovnavacie testy. Pevnost nid je tam az taka podstatna. Skor je to o zvuku a pohodli hrania vo vyssich polohach. Diery pod snimace pevnost nenarusuju. Zostava tam este dost materialu. Asi 30mm hrubky. Netreba sa toho bat.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Elektricka gitara.

Príspevok od používateľa muziker » 27 Sep 2018, 00:39

Je jasné že sustain (dozvuk) je pri priebežných krkoch lepší, ale ak sa pri montovaných (lepených prípadne priskrutkovaných) krkoch dodrží "štábna kultúra" pri výrobe, tak bežný gitarista - začiatočník tam žiaden rozdiel nepozná. Problémy so sustajnom ale zvyčajne nastanú pri skrutkovaných krkoch len ak dosadacie plochy krku a tela nelícujú (nedosadajú) celou plochou. To sa občas môže vyskytnúť u lacných nástrojov vyrábaných v niektorých štítoch Ázie (sám som riešil jednu gitaru vyrobenú v Indonézii a kúpenú v predajni na Slovensku - perličkou bolo vypodloženie kvôli správnemu uhlu krku voči telu kúskom brúsneho plátna. Ako asi uzná každý, je to značná prekážka prenosu rezonancie ... a taký nástroj býva pomerne zvukovo "tupý" čo sa týka sustajnu).
Inak na Západe (USA, VB, Nemecko) boli v 90-tych rokoch (a myslím aj dnes sú) v ponuke aj celé knihy v cene cca 100 USD - ako kompletný stavebný návod pre rôzne nástroje. Niečo z nich by som ešte mal mať kdesi (doniesol som ich z Kanady - inak tam je situácia podstatne iná oproti Slovensku čo sa týka ponuky dreva :)).
Na záver - ešte dodnes mám viac rôznych nástrojov (el. gitary a basgitary) a jednu basgitaru s priebežným krkom ktorú používam vyše cca 20 rokov a nevšimol som si nejaký problém vplyvom "oslabenia" materiálu pri vyfrézovaní otvorov pre snímače. Nekoná sa ani žiadna deformácia, ani zmena zvuku, proste všetko je presne také ako má byť. Naviac basgitara nie je ani lakovaná, drevo je len voskované, takže krásne vynikne kresba dreva. Čo sa týka údržby, tak raz ročne drevo pretriem balzamom na kožu zn. PHILADELPHIA a trocha preleštím a stále je ako nová. Na zvuk to nemá žiaden vplyv.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Elektricka gitara.

Príspevok od používateľa lh » 27 Sep 2018, 06:11

muziker napísal:perličkou bolo vypodloženie kvôli správnemu uhlu krku voči telu kúskom brúsneho plátna.
Bežná prax aj pri Českej Jolane... Dokonca som mal v ruke Diamantku (rozumej top model Jolany) s takýmto "fabrickým tuningom". Na zaplakanie.
0

Používateľov profilový obrázok
sraj
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 400
Dátum registrácie: 26 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: PP
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricka gitara.

Príspevok od používateľa sraj » 27 Sep 2018, 11:07

pridám odkaz na jedno video....
Peter Jurkovič - výrobca exkluzívnych elektrických gitár
bohužiaľ tento pán už zomrel
https://www.stream.cz/slavni-neznami/10 ... kych-kytar
0
https://www.meteopp.eu/ MeteoStanica POPRAD - aktuálne údaje , +meteokamerka(test)
Mini Meteostanica Poprad : http://svetelektro.com/Forum/mini-meteo ... 42443.html
TempLogger : http://svetelektro.com/Forum/templogger-t8407.html

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Elektricka gitara.

Príspevok od používateľa muziker » 27 Sep 2018, 13:12

Ešte by som sa na chvíľku zastavil pri dreve .... ako sme už spomenuli tých pár druhov dreva, treba si uvedomiť jedno - nie je mahagón ako mahagón, nie je osika ako osika , nie je jelša ako jelša , .... z každého druhu existuje 4 - 5 (niektoré majú aj viac) rôznych "odrôd" z rôznych lokalít sveta a samozrejme majú aj rôznu kresbu, ale aj takú hmotnosť. ako aj rôzne akustické vlastnosti (ako príklad si uveďme taký mahagón, ale mohli by sme porovnávať aj iné druhy dreva ako javor, jaseň a podobne :) ).
Upozornil by som aj na možno menej známe drevo s názvom NATO (dnes ho používa pomerne veľa výrobcov gitár), ale aj tu platí vyššie povedané ... a nájdete ho najmä u akustických a elektroakustických nástrojov.
V duchu - Mr. google pomôže. Nato (palaquium) is a wood native to to the Philippines (nato), fiji islands (bauvudi), Indonesia (njatuh), & Sarawak (jangkar). Contrary to popular belief, it is not related to mahogany (swietenia) at all. Mahogany & nato are in two different order & families.
Don't believe marketing!
An interesting fact, nato was used to make early latex rubbers.
Also, a quick search would have turned up these...
http://www.ultimate-guitar.com/forum...highlight=nato

Samozrejme možno použiť na stavbu nástrojov aj viaceré "domáce" dreviny. Napríklad taká čerešňa je vďačný materiál, dobre sa robí s týmto drevom a má vcelku slušné vlastnosti - hlavne nerobí "chlpy" po vyhladení. Aj ázijskí výrobcovia používajú tamojšie miestne dreviny tohto druhu napr. na hmatníky - ako lacnejšiu alternatívu ebenu či palisandru.
Aj taký orech sa dá použiť pri stavbe basgitary na telo v kombinácii s inými druhmi dreva, ale je to ťažké a trocha "mastné" drevo.
Takto by sme mohli pokračovať aj ďalej, len je tu malý zádrheľ, ak máte v záhrade nejaký súci strom na vyrezanie. Po vyrezaní stromu a presušení, narezaní na "fošne" to chce pomerne dlhú dobu čakať kým je drevo "zrelé na použitie" pri stavbe nástroja, pretože nepredpokladám že niekto má doma klimatizačnú komoru na sušenie dreva. Preto je určite jednoduchšie kúpiť vhodný materiál tam, kde ho ponúkajú už pripravený na okamžité použitie - a ak je možnosť, tak si treba vybrať presne to o čom ste snívali ...

Ak by to niekoho zaujímalo, určite si nájde o tejto problematike dosť údajov (internet je prakticky veľká knižnica a bezodná studnica poznatkov, len sa tu treba vedieť obozretne pohybovať a rozlíšiť zrno od pliev, pretože je tu strašne mnoho hlúpostí a neprávd).

Boli tu spomenuté aj gitary z bývalého Československa z produkcie 60. - 70.-tych rokov, bohužiaľ použité materiály k ich stavbe boli mimo záujmu "mocných" a tak sa používali dostupné druhy dreva u nás v tej dobe, pretože míňať devízy na nákup lepších druhov jednoducho neboli ... výsledok poznajú najmä tí skôr narodení. Ja som to (možno trocha ironicky) zhrnul do vety - gitary sa robili kedysi z parketového dreva :D , aj keď to doslovne samozrejme neplatí. Bohužiaľ taký prístup bol poplatný vtedajšej dobe.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Elektricka gitara.

Príspevok od používateľa muziker » 27 Sep 2018, 16:19

... a pokračujem v spomienkach :)
Samostatná kapitola pri stavbe el. gitary bude určite krk, hmatník, pražce, ladiace mechaniky. Myslím že autor tejto témy jej bude určite venovať patričnú pozornosť, lebo od zvládnutia tejto časti gitary závisí mnohé - od presnosti ladenia nástroja až po pohodlie gitaristu pri hraní ...
Krk môže mať viacero profilov (C – U – V) pričom každý môže mať viacero variácií.
Akási zvláštnosť (možno skôr akýsi úlet povedal by som) čo som si pred cca 10 rokmi všimol na krkoch - presnejšie na hmatníkoch u gitaristov ako Ritchie Blackmore alebo Malmsteen sú tzv. scalloped fretboards (viď fotky nižšie v prílohách pár ukážok na rôznych gitarách, ale napr. aj na basgitare signature modeli Billy Sheehana), ktoré ako ukázal čas nedožili masívneho rozšírenia medzi gitaristami.
Malmsteen si prvý scalloped .... urobil sám a bol to hmatník bez pražcov, iba ?vyfrézované? (či inak opracované) drevo hmatníka - neviem o tom že by to niekto robil profesionáne na sériovo vyrábaných nástrojoch. Malmsteen povedal, že vraj sa mu na tom hrá oveľa ľahšie a lepšie - hlavne bendy a vibráto. Spočiatku to môže obnášať nejaké zvláštnosti ba až negatíva, čo sa týka rýchlosti hry gitaristu, ale je to prakticky len o zvyku. Zvuk to prakticky nezmení a o to v tomto prípade reálne ani nejde, ale ide tu hlavne o pohodu pri hre na gitaru. Takže to som spomenul len na spestrenie tohto rozpávania a obveselenie čitateľov :D

Ak si netrúfate zhotoviť vlastnoručne krk alebo telo el. gitary - ale napriek tomu by ste si chceli vyskúšať stavbu el. gitary, je tu aj jednoduchšie riešenie - nakúpiť hotové diely (či polotovary) a potom si z nich podľa vlastných predstáv nástroj poskladať. Dnes sú v ponuke rôznych e-shopov aj jednotlivé diely, na ilustráciu napr. u nás na Slovensku tu:
http://shop.sollerguitars.com/
https://www.muziker.sk/gitarove-tela-a-krky
... ale u nás a našich susedov v ČR je viac ďalších a podobných e-shopov ako:
https://www.avbasses.com/cz/vlastnosti/ ... cni-dreva/
http://www.manahuna.cz/
https://www.chn.cz/naradi-a-material/

Samozrejme ponuka je široká aj v inom zahraničí (a objednaný tovar pošlú aj na Slovensko), na ilustráciu napr. tu:
http://www.warmoth.com/
https://www.gear4music.sk/sk/Elektricka ... asti-diely

Aj pražcových drôtov je na trhu viac druhov čo do tvaru alebo materiálového zloženia od ktorého závisí aj ich tvrdosť a tým pádom aj ich opotrebenie počas hrania ... inak túto úproblematiku rozoberajú gitaristi aj na svojom fóre: http://forum.gitaristi.sk/index.php?topic=57190.0
Na ukážku niečo z ponuky:
https://www.augustinus.sk/boston-prazco ... fw-1329058
http://shop.sollerguitars.com/index.php ... ocel-drot/
http://www.muzikant.eu/muzikant/eshop/1 ... zcovy-drot
https://www.madamusic.sk/?s=pra%C5%BEco ... ct&lang=sk
https://imusicdata.sk/hudobne-nastroje/ ... covy-drot/
https://www.etronic-parts.com/Guitar-pa ... 57_86.html
Prílohy
Scalloped fretboard 1.jpg
Scalloped fretboard 2.jpg
Scalloped fretboard 3.jpg
Scalloped fretboard 3.jpg (17.61 KiB) 6632 zobrazení
Scalloped fretboard 4.jpg
Scalloped fretboard 5.jpg
Scalloped fretboard 6.jpg
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Elektricka gitara.

Príspevok od používateľa muziker » 27 Sep 2018, 19:41

Našiel som svoje staré poznámky o rôznych druhoch dreva vhodných na stavbu gitár a basgitár. Text popisujúci vlastnosti, vzhľad + nejaké poznámky ku spracovaniu a výskytu. Na úvod aspoň pár všeobecných údajov:

O druhoch dreva pre stavbu hudobných nástrojov.

Keďže dnes sú klasické druhy dreva používané na stavbu gitár už menej dostupné v tých kvalitatívnych triedach ako to bolo kedysi, hľadajú sa lacnejšie druhy dreva. Aj preto sa začali používať dreviny ako Lipa, Topoľ, Orech, ale aj rôzne odrody Čeresne (používa sa napr. v Ázii namiesto Palisandra) a množstvo iných druhov dreva tak z našich končín, ako aj exotickych druhov dreva.
Sklady s klasickymi druhmi a poriadne vysušeným drevom a skladované viac rokov (až 40 rokov) majú len také firmy ako napr. FENDER, GIBSON a ďalší starí producenti gitár. A gitary postavené z takého dreva sú dnes v ponuke za riadne vysoké ceny.
Na ilustráciu: Kedysi v 70-tych rokoch nebol problém kúpiť špičkový orig. GIBSON LP Std. alebo Custom za 300 USD (US dolár sa vtedy predával za 21 - 25 Kčs). Dnes vychádza rovnaká gitara v USA aj cca 20-násobne drahšie.
----------------------------------
Ale vráťme sa k drevu: Každý kus dreva je jedinečný. Ak aj budete veľmi hľadať medzi rôznymi kusmi dreva z toho istého druhu, bude takmer nemožné nájsť dva úplne rovnaké kusy.
Budú sa líšiť v pórovitosti, textúre, farbe, odtieni, hmotnosti a hustote.
To ale nemusí znamenať, že jeden kus bude lepší ako druhý. Značí to len to, že každý kus dreva je odlišný od ostatných kusov dreva a tým je vlastne jedinečný.
Ak si vyberiete nástroj, vyrobený z niektorého druhu dreva s konkrétnymi vlastnosťami ktoré spolu z vzhľadom vyhovujú vaším potrebám a osobnému vkusu, budete hovoriť o ňom v superlatívoch.
Ak sa vám zvuk dreva páči menej jako jeho vzhľad, nič nie je stratené. Siahnete po laminovaných materiáloch. Tenká vrchná vrstva lamely poskytne vzhľad dreva podľa vášho výberu, pričom nezatieni tón dreva použitého pod lamelou.
Zvukové vlastnosti dreva závisia od jeho druhu. Tiež od jeho hmotnosti a hustoty.
Vo všeobecnosti platí, že ťažšie drevo má dobrý sustain a zachováva si jasný a zrozumiteľný tón. To je veľmi dôležité pre basgitary, ale aj pre gitary s výraznými hĺbkami.
Veľmi ľahké drevo ale nebude mať jasný tón ale bude naopak zniet matne a nezreteľne. Nepomôže ani použiti kvalitných snímačov.
Stredne ťažké drevo možno zaradiť medzi tieto dva extrémy. Preto býva zvyčajne tradičnou voľbou materiálu vhodného pre výrobu gitár.
Lesy na Zemi poskytujú mnoho rôznych druhov drevín. Dokonca aj pri jednotlivých druhoch možno nájsť niekoľko podskupín.
Najrôznorodejším a zároveň najviac ceneným drevom dnes je javor. Jeho rôznorodosť je daná existenciou mnohých poddruhov a jeho prispôsobivosťou rôznym klimatickým podmienkam.
Má ťahové a tlakové drevo nachádzajúce sa na stromoch, ktoré rastú na hrebeňoch vrchov a sú dlhodobo vystavené poryvom vetra. Vytvárajú kučierky typické pre veľmi kvalitné drevo vhodné pre stavbu hudobných nástrojov.
Používa sa pri stavbe majstrovských huslí. Při troche šťastia možno takéto drevo nájsť aj v našich podmienkach.
..................................
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Elektricka gitara.

Príspevok od používateľa maxmiz » 27 Sep 2018, 19:56

Diky MUZIKER! Linky su skvele. O niektorych obchodoch som vobec nevedel. Este dodam jeden o ktorom viem: http://www.madinter.com
Ja beriem material z obchodu sollerguitars.sk, flamemaple.sk a snimace od http://www.electrosonic.szm.com. Ludia co spravuju tieto obchody su velmi ochotni a su profikmi v svojom odbore. Prvy je vyrobca gitar, druhy je drevar s zameranim na drevo pre hudobne nastroje a treti je vyrobca snimacov a gitarovej elektroniky.

Teraz nastava cas aby sme prebrali vybavenie dielne. Najlepsie ak zozeniete nejaku vhodnu nie vlhku miestnost. Da sa robit aj v byte ale je to peklo. Prach budete mat vsade.
Potrebujete dobry rovny stol. To je zaklad.
Z elektrickeho naradia potrebujete:
Priamociara pila na rezanie obrysov tela a krku.
ImgW.jpeg
Pasova bruska (da sa aj bez nej ale vo vela pripadoch je to uzitocny nastroj)
black-and-decker-ka88-pasova-bruska-3.jpg
Vrtacka a stojan.
vrtacka.jpeg
vrtacka.jpeg (8.1 KiB) 6583 zobrazení
Rucna frezka. Velmi dolezity nastroj! Ak mate pristup ku klasickym strojarenskym frezam, tak sa da zaobyst aj bez nej. Inak je to nastroj MUST TO HAVE!
frezka.jpg
Tiez musite si zabezpecit pristup ku cirkularu. Nemusite ho mat v dielni. Staci ak sa dohodnite v nejakej stolarskej dielni nech vam spravia potrebne rezy.
Tiez je dolezita hoblovacka s pretahovackou. Je nenahraditelna pre zarovnanie vacsich ploch a obrusenie dreva na potrebnu hrubku. Tiez ju nemusite mat doma. Ale pristup ku nej musite vybavit.
hoblovacka.jpg
A tiez je dolezita rucna bruska.
bruska.jpg
Ako vidite, je toho celkom dost. Ale oplati sa do toho zainvestovat. Su to nastroje ktore vyuzijete vela krat. Ani len pri gitarach.

muziker napísal: Má ťahové a tlakové drevo nachádzajúce sa na stromoch, ktoré rastú na hrebeňoch vrchov a sú dlhodobo vystavené poryvom vetra. Vytvárajú kučierky typické pre veľmi kvalitné drevo vhodné pre stavbu hudobných nástrojov.
Používa sa pri stavbe majstrovských huslí. Při troche šťastia možno takéto drevo nájsť aj v našich podmienkach.
..................................
http://flamemaple.sk/sk/ :)))
maple-959-425x760.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Elektricka gitara.

Príspevok od používateľa hpeter » 27 Sep 2018, 20:15

masaker :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Elektricka gitara.

Príspevok od používateľa muziker » 28 Sep 2018, 08:58

... ak vás to zaujalo, pridám pár slov zo svojich starých poznámok o klasicky používaných druhoch dreva pri stavbe nástrojov :

Pozrime sa na najpoužívanejšie druhy dreva pri stavbe elektrickej ale aj akustickej gitary a tiež basgitary. Ako prvé uvediem "fendrácku" klasiku:

Jelša (angl. Alder): Patrí medzi ľahšie druhy dreva. Má plný zvuk. Jeho struktura je uzavretá. Ľahko sa lakuje. Má prirodzenú žltohnedú farbu a tenké nevýrazné čiary. Vyzerá dobre v povrchovej úprave "sunburst". Pre dobré zvukové vlastnosti a pomerne nízku cenu je jelša jedným z najpopulárnejších druhov dreva vhodných na výrobu elektrických gitár. Používa sa na výrobu tela (BODY). Je typickým drevom na stavbu nastrojiv typu FENDER STRATOCASTER a TELECASTER.
..................................

Jaseň (angl. Ash): Na stavbu elektrických gitár sa používajú dva najrozšírenejšie druhy jaseňa, a to 1./ Severský tvrdý jaseň a 2./ Južný močiarny mäkký jaseň.

Severský druh je veľmi tvrdý, ťažký a hustý. Jeho hustota poskytuje jasný tón s dlhým sustainom. To robí toto drevo veľmi populárnym. Je krémovej farby. Stáva sa ale, že jeho dreňové drevo má občas ružový alebo nahnedlý odtieň. Póry sú otvorené. Preto na ich vyplnenie je treba veľké množstvo laku. Močiarny jaseň je drevo cenené z viacerých dôvodov. Je to vhodné drevo pre hudobné nástroje. Ponúka mimoriadne vyrovnaný jasný a teplý tón. Je to skôr ľahšie drevo. Má otvorené póry. Je vhodné najmä pre úpravu
lakovaním priehľadným bezfarebným lesklým lakom. Je typickým drevom na stavbu nastrojiv typu FENDER STRATOCASTER a TELECASTER.
..................................

Ďalšia "historická" značka gitár je americký GIBSON - je známy používaním mahagónového dreva.

Mahagon (angl. Mahogany): Na elektrické gitary sa najviac cení drevo vyťažené v amazonských pralesoch. Dnes sa tu ale už neťaží a tak aj jeho cena je vysoká. Používa sa hlavne africký mahagón. Je to stredne ťažké až ťažké drevo. Má jemnú štruktúru s dobrými hudobnými vlastnosťami. Jeho tón je teplý a plný s dobrým sustainom. Ľahko sa lakuje. Vyzerá dobre nalakované čírym alebo priehľadným červeným lakom. Je to typické drevo na stavbu gitár zn. GIBSON, PRS a ďalsích.
Mahagónového dreva je ale veľmi veľa druhov a tie majú aj rôznu kvalitu. Preto lacnejšie kópie rôznych gitár vyrábaných rôznymi ázijskými výrobcami bohužiaľ nepoužívajú najkvalitnejšie druhy mahagónu práve z dôvodu zachovania nízkej predajnej ceny nástrojov.

Za pravý mahagón sa považuje Mahagón americký. Vyskytuje sa na atlantickom pobreží od Mexika po Panamu, v Bolívii, Peru, vo Venezuele, v Kolumbii, Ekvádore a Brazílii, ale aj v Indii a na Srí Lanke.
Jadrové drevo má žlto- až červenohnedú farbu, ktorá časom tmavne.
Štruktúra dreva má podľa typu rezu rôzne variácie: od pruhovanej cez vlnitú, škvrnitú až po korenicovú.
Kvalita, farba i vlastnosti dreva závisia od stanovišťa.
Mahagón má obzvlášť rovnomernú štruktúru dreva a možno z neho získať polotovary s dĺžkou až 2 m.
Mahagónové drevo nachádza využitie pri realizácií interiérov, v nábytkárstve a vyrábajú sa z neho klavíry, gitary a dalsie casti inych nastrojov.
..................................

Na hmatníky gitár sa používajú prakticky tri základné druhy dreva. Najrozšírenejší je Palisander, a tvrdý Javor. U drahých nástrojov je to ešte Eben.

Palisander (angl. Rosewood): Patrí medzi najťažšie druhy dreva. Používa sa niekoľko rôznych druhov. Tón je teplejší ako u javora, ale výšky sa môžu zdať utlmené olejovým charakterom jeho dreva. Pri lakovaní občas dochádza k ťažkostiam.
Používa sa na zhotovenie hmatníkov gitár, ale aj kobyliek a pod. Dnes sa už vo väčšej miere (najmä u ázijských výrobcov gitár) používajú za neho náhrady vo forme najmä ázijských driev s podobnými vlastnosťami. Platí to hlavne u lacnejších nástrojov.

Eben - jednotlivých druhov tohto dreva je veľmi mnoho - vyše 200 druhov. Gitaristi ho poznajú zväčša ako uhľovočierne drevo na hmatníkoch dnes uz luxusných gitár, aj keď v dávnejšej dobe sa používalo na všetky gitary strednej triedy. Keďže jeho zásoby sa scvrkli na minimum, jeho cena úmerne vzrástla a dostupnosť je tak menšia. Na pozícii hmatníka gitár, basgitár a ďalších strunových nástrojov má však vynikajúce vlastnosti. Nájdete ho na hudobných nástrojoch aj v iných pozíciách vzhľadom na jeho tvrdosť a "muzikálnosť".

Eben macassar - sa považuje za farebné ebenové drevo (vyše 200 druhov dreva afrického, amerického, ázijského i austrálskeho pôvodu sa označuje ako ebenové).
Poznáme ho aj pod názvom mramorové drevo. Pochádza z východnej Indie, nájdeme ho aj na Borneu.
Ide o veľmi zriedkavé drevo vysokej kvality, ktoré sa používa na intarzie. Vyrábajú sa z neho aj hudobné nástroje. Jadrové drevo je hnedé, červenohnedé s nepravidelnými tmavohnedými až čiernymi zónami.
..................................

Ďalšia odroda tohto dreva je Brazílsky palisander (angl. Brazilian Rosewood): Je to nádherné drevo s pestrou paletou farebných odtieňov, štruktúry a vzorov. Cena tohto dreva sa pohybuje veľmi vysoko nad cenou bežných druhov dreva používaných na výrobu gitár a preto aj cena nástrojov vyrobených z tohto dreva býva často dosť vysoká.
..................................

Ďalší adept na hmatníky ako aj na krky gitár a basgitár je Tvrdý javor (angl. Hard Maple): Je to veľmi tvrdé, ťažké a husté drevo. Niektorí výrobcovia ho používajú na výrobu krkov gitár. Má uzavretú strukturu. Preto sa na neho ľahko aplikujú povrchové náterové hmoty.
Jeho tón je veľmi čistý a jednoznačný. Má dlhý sustain. Toto drevo by sa nemalo farbiť. Vyzerá výborne nalakované priehľadnými bezfarebnými ale aj transparentnými farebnými lakmi.
..................................

Ale nie je javor ako javor - Žíhaný javor (angl. Flame Maple): Plamienky, žíhanie alebo tigrovanie zvyčajne hovoria o tom istom - o kučierkach alebo prúžkoch. Jednotlivé plamienky môžu byť blízko seba, naširoko, priame ale aj poohýbané. Toto drevo najkrajšie vynikne vo forme zrkadlovo obrátených a vzájomne spojených dvoch kusov.
..................................

Okrem uvedenych druhov sa používa aj Kučeravý javor (angl. Quilted Maple): Je to zriedkavejší vzor. Vyskytuje sa najmä u západoamerických druhov javora. Typický je "zvlnenými oblakmi". Niekedy aj v spojitosti so vzhľadom popcornu. Tento vzor môže obsahovať veľké široké vlny, ale aj malé tesne priliehajúce vydutia (mozole). Rovnako ako žíhaný javor, aj tento druh sa najčastejšie používa vo forme zrkadlovo zlepených polovíc. Občas ho možno nájsť najmä na elektrických gitarách aj vo forme jedného kusa dreva na telo (body) nástroja.
..................................

Rôznych druhov javora používaných na stavbu gitár je viac, aj Rozdrobený javor (angl. Spalted Maple): Toto drevo je produktom hniloby dreva. Tmavé čiary vznikajú napadnutím hubami. Je to ľahké drevo a dierkované. Používa sa len vo formr povrchovej dekoratívnej lamely. Ťažko sa
lakuje, keďže ľahko saje veľké množstvá laku. Každý kus tohoto dreva je jedinečný. Najlepší vzhľad má pod lakom tabakovej farby.
..................................

Ďalším pekným druhom javora je aj Očkovaný javor (angl. Birdseye Maple): Tento vzor sa vyskytuje len na východoamerických tvrdých javoroch. "Vtáčie oko" zvyčajne nezasahuje hlboko do dreva. Preto masívne dosky tohto dreva sa len veľmi ťažko získavajú. Gitara s vrchnou doskou pokrytou lamelami zrkadlovo zlepených polovíc tohto druhu dreva je veľmi pekná.
..................................

Rôznorodosť druhov javorového dreva uzatvára Uzlíkový javor (angl. Burl Maple): Je zvláštny druh javora zvyčajne obsahujúci kúsky vrastenej kôry z množstvom rôznych pórov. Používa sa len na dekoráciu vo forme povrchovej lamely. Na vyplnenie všetkých priehlbín a prázdnych miest sa často používa epoxid. Najlepšie vynikne pod priehľadným bezfarebným lesklým lakom.
..................................

Niektoré el. gitary mávajú telo (body) zhotovené okrem iných aj z dreva Lipa (angl. Basswood): Je ľahší mäkký druh dreva bielej farby. Často býva znehodnotená do zelena sfarbenými prúžkami minerálních farbív. Štruktúra dreva je uzavretá. Ale aj tak môže absorbovať väčšie množstvo laku. Nie je najvhodnejšie pre lakovanie priehľadným lakom. Tón tohto dreva je teplý a mäkký. Používa sa na stavbu lacnejších elektrických gitár. Je to ľahké drevo s pomerne dobrou rezonanciou.
..................................

Ďalším druhom dreva vhodným na zhotovenie tela najmä lacnejších el. gitár je Topoľ (angl. Poplar): Patrí medzi štandardné druhy dreva vhodné na stavbu elektrických. Pre svoju sivonazelenalú farbu sa dodáva väčšinou povrchovo upravené niektorým z farebných nepriehľadných lakov. Farba a vlastnosti tónu sú podobné jelše. Dobrému sluchu však neunikne jeho mierne utlmenie. Je to dané jeho nižšou hmotnostou a hustotou.
Štruktúra dreva má polouzavretú. Povrchové náterové látky prijíma dobre.
..................................

Ďalší druh dreva, ktoré nájdete na vrchnej ozvučnici každej poriadnej akustiky je
Smrek (angl. Spruce): Je to najviac cenený druh masívneho dreva vhodného na výrobu vrchných dosiek akustických gitár.
Je to ľahké ale tuhé drevo krémovobielej farby s typickými čiarami. Má vynikajíce hudobné vlastnosti, ktoré dodávajú jeho tónu pekné vykreslenie a jednoznačnosť, pri zachovaní príjemnej uchulahodiacej mäkkosti. Dodáva sa štvrtený. Kazdá dobrá akustická gitara má vrchnú ozvučnicu zhotovenú práve z tohoto dreva. Ceni sa ak ma huste letokruhy.
..................................

Ďalším zaujímavým drevom je Sekvoja (angl. Sequoia): Je vzácny druh dreva dostupný väčšinou ako tenká povrchová lamela pre sendvičové typy tela gitary (basgitary). Vzorovanie je jasné a odráža svetlo.
Jeho hĺbka však nie je taká výrazná ako napríklad u vzorovaného javora. Nie je vhodná na výrobu dlabaných nástrojov.
..................................
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Elektricka gitara.

Príspevok od používateľa muziker » 28 Sep 2018, 10:08

.... a aby toho bolo dosť na úvahy o výbere dreva na váš nástroj, pridám zo svojich poznámok ešte ďalšie druhy. Budú tak z našich končín ako aj tie exotickejšie napr. z iných kontinentov:

Jedným z novších druhov dreva z našich končín použiteľného na stavbu hudobných nástrojov - v tomto pripade pôjde hlavne o basgitary - teda presnejšie ako súčasť ich sendvičových druhov tela, prípadne aj ako súčasť pri stavbe ich priebežných krkov u týchto nástrojov je Orech (angl. Walnut): Je to ale tvrdé a ťažké drevo čo si treba uvedomiť ako prvé. Na druhej strane ale však až také ťažké ako napr. tvrdý javor nie je. Čo určite poteší je, že má podobný, ale na druhej strane nie až taký čistý tón ako tvrdý javor. Inak je to nádherné drevo s otvorenou štruktúrou. Na jeho povrchovú úpravu sa najlepšie hodia tzv. olejové laky, pretože veľmi dobre zvýrazňujú jeho štruktúru.
A aby to nebolo až tak veľmi fádne a jednotvárne, aj u orechového dreva poznáme rôzne odrody. V tomto prípade bude naviac zaujímavý tzv. Vzorovaný orech (angl. Figured Walnut): Vyskytuje sa hlavne ako žíhaný vzor. Je dostupný len vo forme zrkadlovo zloženej lamely z dvoch kusov nalepených na vrchnej doske gitary alebo basgitary.
..................................

Ďalšia z alternatív driev z domácich zdrojov by mohol byť aj AGÁT. Ak dobre viem, tak toto drevo sa viackrát použilo na výrobu menších častí gitary - ako napr. kobylka na akustiku, elektroakustiku, tiež boli nejaké pokusy použiť ho na hmatníky či krky. Na hmatník preto, lebo agát má podobné vlastnosti na tejto pozícii ako eben alebo palisander. Prírezy potrebných veľkostí by mali byť v našich končinách dostupné. Ide však o ťažšie a pomerne tvrdé drevo, preto s tým že bude trocha ťažšie spracovateľné a nástroj bude trocha ťažší (závisí od toho, na ktoré časti sa použije - telo by asi bolo dosť ťažké) treba rátať. Napríklad taká basgitara s telom z agátu má v pohode aj 7 kg čo už držať na pleci pár hodín vyžaduje aj trocha telesne dobrej formy. Zvuk takého nástroja je pekne stredový, prierazný, s trocha „roztrasenými“ basmi, ale elektronika to v pohode napraví ....
..................................

Teraz sa trocha posuňme na druhy dreva s výskytom mimo našich končín - k rôznym exotickým a vzácnym druhom dreva ktorých pôvod zaváňa diaľkami.
Ku mnohým vzácnym druhom dreva veľa krát ani neexistujú slovenské ekvivalenty názvov. Preto budú názvy uvedené tak ako sú uvádzané na internete a v literatúre.
Väčšina z týchto drevín sa používa na výrobu gitár hlavne na dekoratívne účely vo forme vrchnej vrstvy lamiel použitých ako vrchné dosky gitár. Majú dobré hudobné vlastnosti. Problém je iba v tom, že sú vzácne čo do ich výskytu. Zväčša rastú ako polokry a nižšie stromčeky. Nedorastajú do veľkých rozmerov. Preto aj ich drevo musí byť precízne sušené, spracovávané a rezané.

Prvý predstaviteľ spomedzi týchto druhov dreva je Bubinga - Je exotické silné a tuhé drevo. Používa sa najmä na výrobu krkov basgitár a je súčasťou lamiel. Firma Rickenbacker ho používa na výrobu hmatníkov a Warvick na výrobu tiel basgitár. Má jasný tón stredného rozsahu s hutnými dobre definovanými hĺbkami. Z tohto dreva robí napr. Crafter aj skvelé akustiky.
Stromy Bubinga dorastajú až do výšky 45 metrov. Rastú na území západnej Afriky, ktoré sa tiahne od východnej Nigérie cez Gabon až po Kongo.
Drevo bubinga má hnedú až fialovočervenú farbu. Za najcennejšie sa považuje drevo s kresbou korenice. No vyskytuje sa aj bubinga s hladkým pásikavým vzorom dreva v tangenciálnom reze.
Bubinga sa vysoko cení vo viacerych odvetviach. Je to v architektúre, nábytkárstve, ale aj pri výrobe hudobných nástrojov.
Vzor dreva veľmi pekne vynikne po úprave lakovaním. Ak sa bubinga dostane do kontaktu s kovom drevo sa môže sfarbiť namodro.

Ďalším druhom z radu exotických a vzácnych (aspoň v našich končinách) druhov dreva je Goncalo Alves - má veľkú hustotu a hladkú textúru. Pôsobí „voskovo“ na dotyk. Má žltohnedú farbu s tmavšími pruhmi čokoládovej farby. Má teplý a mäkký tón. Používa sa hlavne na výrobu krkov gitár a ako vonkajšia vrstva lamiel používaných na vrchné dosky gitár.

Ďalším druhom dreva z radu exotickych je aj KOA - pochádza z Havajskych ostrovov. Tohto dreva nie je mnoho a tak je jeho cena dosť vysoká. Gitara zhotovená z tohto dreva znie dosť podobne ako mahagónové GIBSONY.

Acacia koa - je ďalšie nádherné drevo. Pochádza z Havajských ostrovov. Preto je cenné, lebo zdroje sú obmedzené. Je stredne ťažké. Má vynikajúcu tvorbu tónu u basgitár. Dáva teplý zvuk. Veľmi podobný mahagónu, no s jasnejšie vykresleným tónom. Podobne ako orech, aj toto drevo možno povrchovo upraviť olejmi. Najlepšie však vyzerá hladko lakované čírym lesklým lakom. Občas ho možno získať aj ako žíhaný vzor.
Alternatívou KOA s podobnými vlastnosťami je tzv. Vzorovaná Koa - je veľmi pekné drevo. Najmä vo forme žíhaného vzoru. Získať ho možno len ako povrchovú vrstvu lamiel na vrchné dosky gitár.

Ďalšia "modernejšia" náhrada za pomaly už nedostatkový a preto aj primerane drahý tvrdý JAVOR je Zebrawood - je ťažký druh dreva s veľmi otvorenou štruktúrou. Má osobitý vzhľad so svetlými a tmavohnedými prúžkami. Najčastejšie sa používa ako vrchná vrstva laminovaných „topov“. Má veľmi podobný tón ako tvrdý javor.

Známe a obľúbené drevo je aj Zebrano – ťaží sa v Kamerune, Kongu a Gabone. Drevo je veľmi odolné proti plesniam, hmyzu (najmä termitom) a vplyvom počasia. Poznávacím znamením zebrana sú výrazne ohraničené tmavohnedé pásiky na svetložltom až zlatohnedom podklade. Zebrano sa musí sušiť veľmi opatrne a pri kontrolovanej rýchlosti, aby v dreve nevznikli trhliny. Táto drevina sa používa vo forme dyhy a povrch výrobkov sa upravuje lakovaním.

Ďalší druh z radu exotických druhov dreva pre hudobné nástroje, zvlášť pre elektrické gitary je aj Africký Padouk - je jasnej žiarivej oranžovej farby. Tá po čase vplyvom oxidačných procesov prechádza do teplých hnedých odtieňov. Na dotyk pôsobí „voskovo“. Má otvorenú štruktúru - ako palisander. Tón tohoto dreva má najbližšie ku javoru. Je to veľmi stabilné drevo, bez potreby akýchkoľvek povrchových náterov.

Ďalším "africkým" drevom a zároveň aj exotickým pre stredoeurópana je aj Muminga. Objavuje sa aj pod názvami ako Muninga, Mninga, Ambila, Mukwa, Kiaat, Kajat, Kajatenhout, Mutete, Mtumbati, Bloodwood, Angolský padauk, Africký hnedý padauk a pod.
V Afrike je veľmi cenené. Používa sa na výrobu exkluzívneho nábytku, jácht, umeleckých diel a hudobných nástrojov.
Toto drevo patrí ku veľmi stabilným, trvanlivým a atraktívnym druhom dreva. Jeho farebný rozsah sa pohybuje v rozsahu od bledohnedej, cez zlatohnedú, tmavohnedú, tehlovočervenú až po fialovočervenú s tmavočervenými pruhmi. Veľmi často vytvára aj nádherné vzory. Tieto veľmi pekne vyniknú vždy hlavne v úprave zrkadlovo spojených lamiel pouzitych ako vrchné časti tela gitary. Na zhotovenie tela (Body) gitár sa tiez používajú aj masívne dosky.
Hmotnosť tohto dreva a jeho tónové vlastnosti ale veľmi závisia od lokality výskytu. Pokrývajú preto takmer celý rozsah tvrdosti a hmotnosti jednotlivych druhov dreva ako takého.

V exotickych druhoch dreva pokračujeme drevom s pekným názvom Čierna Korina. Nájdeme ho dnes na mnohých moderných basgitarách ktorým dáva vo zvuku nádych zvuku mahagónového dreva: Čierna Korina - jej skutočné meno je „Africká limba“. Poskytuje stredne ťažké drevo, no občas sa dajú nájsť ja ľahšie kusy. Tón má veľmi podobný mahagónu. Za priaznivých podmienok môže poskytnúť drevo krásnej olivovej farby s čiernymi prúžkami. Je priam stvorené pre stavbu basgitár. Olejové nátery vyzerajú na tomto dreve veľmi dobre.
Protikladom (čo do názvu) tomuto drevu (Čierna Korina - „Africká limba“ je podobny typ a to
Biela Korina - má stredne ťažké drevo s podobnými hudobnými vlastnosťami ako Čierna Korina. Farbu má od svetložltej po zelenú a natretá do žlta zafarbenými priehľadnými olejovými nátermi vyzerá veľmi dobre. Je výbornou voľbou pre stavbu basgitár.
..................................

Dnes je v kurze aj ďalšie uvedené drevo z afrického kontinentu - ide o drevo Wenge ktoré je vhodné pri stavbe gitar a basgitar. Wenge pochádza z Afriky (Gabon, Kamerun, Kongo). Vyznačuje sa čiernymi a čokoládovohnedými prúžkami. Jadrové drevo má fialovočiernu farbu so svetlohnedými pásikmi, ktoré časom stmavnú na čokoládovohnedú farbu. Je veľmi odolné proti plesniam a hmyzu. Toto drevo (Wenge) je architektonicky veľmi hodnotné drevo. V tangenciálnom reze vytvára kvetnatý vzor s jemnou textúrou. Používa sa vo forme dyhy pri výrobe nábytku, obkladov stien a podlahy. Jeho povrch sa zväčša upravuje lakovaním.
..................................

Ďalším zaujímavým drevom je nepochybne aj Palisander santos, svoj domov má v Strednej a Južnej Amerike, juhovýchodnej Ázii a na Madagaskare. Jadrové drevo je tmavej farby. Odtiene základnej farby sa pohybujú v škále od tmavoružovohnedej cez purpurovohnedú, fialovohnedú až k hnedočiernej farbe, ktorá je potiahnutá širšími tmavými žilkami. Hladké plochy majú veľmi dekoratívny matný lesk. Povrch sa zvyčajne lakuje alebo upravuje olejom. Zvyčajne sa dodáva narezané tak, aby poskytovalo drevo s priamou štruktúrou, podobne ako Zebrawood, avšak čierne. Tento druh dreva je dostupný len ako vrchná vrstva lamiel používaných na vrchné dosky gitár.
..................................

Určite ste mnohí počuli aj o strome PLATAN, ktorý môže poskytnúť zaujímavý druh materiálu pre stavbu vysnívaného nástroja. Jeho drevo tiež radíme do skupiny exotickych druhov dreva pretože aj Australia je pre stredoeurópana exotická a vzhľad tohto dreva je mimoriadne zaujímavý a pekný. Naviac ponúka gitare vyrobenej tohto dreva "klasický" zvuk. Platan (angl. Lacewood) má svoj pôvod v Austrálii. Je to stredne ťažké drevo. Jeho štruktúra môže pozostávať z plôch (od veľmi malých až po veľmi veľké). Tie vytvárajú typický hadovitý vzhľad. Vyzerá veľmi dobre vo forme zrkadlovo zložených lamiel. Nie je zriedkavosťou aj vo forme masívnych dosák. Tón má podobný tónu jelše použitej napr. v orig. Fender Stratocaster.
..................................

Ďalší zaujímavý a zároveň "relatívne nový" druh dreva v gitarárskom priemysle, pritom naviac ide o značne exotické drevo je Nato - je to juhoamerický druh dreva. Toto drevo je známe aj pod označeniami ako napr. Mora, Pracuuba, Morabukea a Alcornoque. Vo všeobecnosti ho možno označiť ako materiál podobný mahagónu. Je však na rozdiel od mahagónu lacnejší a na druhej strane je pravdou aj to, že má o niečo nižšiu kvalitu. Dreňové drevo (jadro) dreva Nato môže mať žltkasto-červeno-hnedú farbu, prípadne načervenalo-hnedú, alebo tmavočervenú so svetlými prúžkami. Beľové drevo má hrúbku tak 5 až 15 cm. Jeho farba sa môže pohybovať od výrazne nažltlej až po svetlo hnedú. Textúru má vcelku rovnomernú. Veľmi často však táto býva hrubozrná. Treba si však u vedomiť, že to nie je práve najťažšie a najtvrdšie drevo. To môže na prvý pohľad mnohých záujemcov odradiť od kúpy nástroja z neho. Ak si však uvedomíte, aký je v tomto prípade pomer ceny a kvality, môže sa z neho okamžite stať celkom vhodný kandidát pre výrobu nástrojov, samozrejme nie najvyššej, ale najčastejšie v kategórii strednej cenovej triedy.
..................................

Ďalším exotickým druhom dreva aj keď nie celkom "gitarovým" je TEAK. Slávne teakové (čítaj tíkové) drevo sa ťaží v juhovýchodnej Ázii (India, Barma, Thajsko, Vietnam).
Kedysi sa používalo na stavbu lodí. Veľký dopyt a masová produkcia tíkového nábytku v 60. - 80. rokoch spôsobili, že zásoby teaku sa výrazne scvrkli, čo malo negatívny vplyv aj na súčasnú kvalitu dreva. Dnes už ťažbu teaku a obchodovanie s ním v krajinách pôvodu (najmä v Barme) kontroluje štát.
Z teaku sa vyrábajú interiéry exkluzívnych jácht, záhradný nábytok, interiérový nábytok a podlahy.
Teakové drevo je vhodné aj na použitie vo vlhkých miestnostiach, ako sú napr. sauny, kúpeľne, bazény.
Má pomerne vysoký obsah vlastných olejových esencií.

Alternatívou je Iroko - je to drevo zo zalesnených oblastí západnej a strednej Afriky. Jeho čokoládovohnedý tón farby so svetlými neohraničenými pásmi tak vcelku pripomína farbu Teaku. Na ochranu jeho povrchu sa nemusí bezpodmienečne použiť žiadna úprava, obľúbené je však lakovanie jeho povrchu.
..................................

Ďalším druhom z radu exotických druhov dreva je aj Kempas - rastie v Južnej Ázii a Austrálii. Je to tvrdý tropický druh dreva s typicky červeným odtieňom a takmer neviditeľnými žilami, a preto získal prezývku perlový mahagón.

Ďalší podobný druh dreva je aj Badi/bilinga - alebo zlatistý mahagón sa vyskytuje v západnej a strednej Afrike. Badi má výnimočný pomarančový odtieň. Na jeho upravenom povrchu vidno typické pruhy, meniace sa na vrkôčiky. Badi sa vyznačuje vysokou tvrdosťou.

Ďalším druhom z radu exotických druhov dreva je aj GUATAMBU - vyskytuje sa v Južnej Afrike.
Spomedzi všetkých už spomenutých druhov dreva je jediným zástupcom svetlého dreva. Ľahko ho spoznáte aj pod krycím menom drevo slonovej kosti. Má béžovožltú farbu a výrazné atraktívne žilkovanie.

Rovnako sem patrí aj IPE - je to juhoamerický druh dreva najvyššej tvrdosti. Je známy aj pod názvom diamantový orech. Toto elegantné tmavé drevo sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti poveternostným vplyvom a často sa využíva v exteriéri.

Do tejto kategórie patrí aj Merbau - vyskytuje sa na Malajskom polostrove a v Indonézii. Má hnedú, niekedy až hnedočervenú farbu. Medzi jeho typické vlastnosti patrí aj dobrá stabilita a vynikajúce parametre tvrdosti.

Jatoba - alebo diamantová čerešňa pochádza z Južnej Ameriky. Je jednotkou medzi dovážanými druhmi dreva v USA. Jatoba má červenohnedé zafarbenie a je veľmi stabilná. Vďaka tomu nachádza široké možnosti využitia.

DOUSSIE - svoj domov má v strednej Afrike.
Podobne ako ostatné exotické dreviny aj doussie má výborné technické parametre a tým pádom aj široké možnosti použitia.
Drevo má teplú svetlú červenkastú farbu a atraktívne žilkovanie.

To je asi tak všetko čo mám poznamenané o rôznych druhoch dreva ako vhodných kandidátoch pri rozhodovaní pred stavbou vašej vysnívanej gitarky či basičky ... dúfam, že som túto tému "nezaplienil" priveľmi siahodlhými rečami o dreve :)
0
muziker

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok