TESLA AZS215

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: TESLA AZS215

Príspevok od používateľa dan21 » 18 Jún 2020, 14:56

Ja si myslim ze "Tento fórum" je uplne v pohode :-)
Nikto ta od nicoho neodradzuje. Kazdy si moze povedat svoj nazor a je na tebe ci s nim suhlasis alebo nie :-)
Ja osobne by som v niecom starsom (ako trebars AZS215) nevymienal nic. Iba ak by to bolo nevyhnutne a nedala sa
zohnat original suciastka alebo jej rovnako stara nahrada.
Potom sa to moze zvrhnut na to ze pouzijes iba krabicu a urobis z toho druzicovy prijmac riadeny 5GHz procesorom .......(priklad).

Ale ako som povedal. Je to moj nazor. Ty s nim mozes/nemusis suhlasit a urobis si po svojom :-)
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: TESLA AZS215

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 18 Jún 2020, 15:30

Nedaj sa Adam, ak chceš niečo do J.B.Ť. kludne to do J.B. po svojom ;)
Ak tento fórum nevyhovuje, spýtaj sa napríklad na audiowebe.
Ono ani tak nejde o to, či by si niekto sluchom poznal, či je tam spínaný zdroj, alebo toroid v audio prevedení, skorej o to, že toto nieje zosík na taký tuning, je to skorej nostalgia, ktorú je lepšie zachovať a možno jej pomôcť hlavným kondíkom s vyššou kapacitou, ale nijak zvlášť to nesiliť...udávaný výkon je 2x15W. Samozrejme že vzhladom na rezervu vo výkone a trochu vyššie napätie v sieti môže ísť cez 20W, ale ak je to málo, radšej to sproste LMko, alebo Danwatt s rychlými trandmi, ako "moderná" alternatíva k tesláckými zosíkom s kýblíkom na výstupe, potráp spínaným zdrojom.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: TESLA AZS215

Príspevok od používateľa StefanST » 18 Jún 2020, 16:36

Často to tu tak vyzerá - bohatá diskusia, kopa nápadov, za aj proti, ...
No po čase ticho, akoby "zdochol pes". Žiadna reakcia, žiaden oznam, ako sa to nakoniec podarilo, či nepodarilo.
Asi je čas sa rozhodnúť a niečo urobiť. Obilie je už vymlátené, načo ešte prehadzovať slamu.
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: TESLA AZS215

Príspevok od používateľa AdamVarga » 18 Jún 2020, 22:57

F-r-a-n-t-i-s-e-k napísal:Nedaj sa Adam, ak chceš niečo do J.B.Ť. kludne to do J.B. po svojom ;)
Ak tento fórum nevyhovuje, spýtaj sa napríklad na audiowebe.
Ono ani tak nejde o to, či by si niekto sluchom poznal, či je tam spínaný zdroj, alebo toroid v audio prevedení, skorej o to, že toto nieje zosík na taký tuning, je to skorej nostalgia, ktorú je lepšie zachovať a možno jej pomôcť hlavným kondíkom s vyššou kapacitou, ale nijak zvlášť to nesiliť...udávaný výkon je 2x15W. Samozrejme že vzhladom na rezervu vo výkone a trochu vyššie napätie v sieti môže ísť cez 20W, ale ak je to málo, radšej to sproste LMko, alebo Danwatt s rychlými trandmi, ako "moderná" alternatíva k tesláckými zosíkom s kýblíkom na výstupe, potráp spínaným zdrojom.
Ja v tom naopak nevidím žiadny problém. Zosilňovač bude retro zvonka..ajtak sa málokto nájde kto sa pozerá pod kapotu. Nikdy som nemal peniaze na poriadny kúpený zosilňovač tak som postupom času riešil takéto veci.. A funguje to suprovo :D

Integráče som riešil raz a niesom s nimi vôbec spokojný. Neviem prečo. Síce papierovo dosahujú nízke skreslenia a tak.. Možno je to tou jednoduchosťou.
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: TESLA AZS215

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 18 Jún 2020, 23:27

To poznám, mám rád poriadne elektrárne :)
Nejaké tranzistorové zosíky si si už od základu postavil?

Čo sa týka toho zdroja, problém nevidíš, lebo ešte nemáš ku tomu ten správny cit. To je tá mladosť :D
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: TESLA AZS215

Príspevok od používateľa AdamVarga » 19 Jún 2020, 00:51

F-r-a-n-t-i-s-e-k napísal:To poznám, mám rád poriadne elektrárne :)
Nejaké tranzistorové zosíky si si už od základu postavil?

Čo sa týka toho zdroja, problém nevidíš, lebo ešte nemáš ku tomu ten správny cit. To je tá mladosť :D
Zopár maličkostí ano. Skoro vždy sa jednalo o kópiu už niečoho funkčného. Ako teda som spomínal som navrhol dosky pre AZSká (všetky) na nové súčiastky a tak. Nejaké to AZKčko (210/220 nové dosky som navrhol a použil budiče TO126 pre koncové stupne) a to čom spomínal dosky a menšie úpravy pre AZS (koncáky dosky).

Inak ako z mojej dielne len málinko polovodičových zosilňovačov bolo mojim vlastným výplodom. Aj to boli hudobné veci..spolužiakovy som robil 60W bassgitarové kombo s MJčkami (darlingtonmi) na nesimetrické napájanie čo zo seba dá 60W do 4 ohm a 40W do 8 (samozrejme s adekvátnym chladením) a nejakú dobu som ho používal ako koncák (koncák bol prakticky vhodný na čokoľvek).

Inak plánov mám dosť v eagli načmáraných aj odsimulovaných v LT Spice. Skôr som toho vyrobil svoje viac elektronkového ako tranzistorového. Do budúcna sa budem hlavne venovať elektronkovým zosíkom. Trocha som nespokojný s výkonom 35W tak do budúcna plánujem zostaviť niečo 80W s KT88čkami.

Ešte chvilku bude valcovať škola a potom pokoj od toho a konečne sa môžem pustiť do niečoho väčšieho.

Moja mladosť nieje obmedzenie ani handicap a myslím že ma kvôli sprostému číslu podceňujete. Majitel zosilňovača chcel z toho dostať najviac a ja to len plním. Zvukovo to neovplivní nič a žiadne negatívum to nemá. Len postarší ludia to berú tak že "moc práce pre mňa efekt nezaujímavý" lebo sú lenivší :) . Škoda že som niektoré tie historické zosilňovače a rádiá sem nedával pretože tie som fakt riešil tak aby vyzerali originál. Tam sa okrem toho jednalo fakt len o občasnom konzervatívnom používaní kým svoje veci si upravujem tak že keď to chcem počúvať deň čo deň nadoraz tak si to urobím tak ako uznám za vhodné a to teda originál hovňák alebo neoriginál je mi to jedno zapojenie je stále to isté len trocha viac nadopované napätím. Ak sa to robí s mierou rozumu nič zlého sa nemôže stať. Ak sa jedná o extrém ako moje AZS220 tak to je iný level prerábky celkovo ale stále rovnaké zapojenie.

Úprava: "problém nevidíš, lebo ešte nemáš ku tomu ten správny cit"
Konštruktér city nemá a predsa veci fungujú ako ich navrhne. Keď konštruktér začína mať city tak vymýšľa blbosti.
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: TESLA AZS215

Príspevok od používateľa AdamVarga » 19 Jún 2020, 02:15

Okrem toho už dlhodobom riešim nejaké to zapojenie pre moje 7NU74rky. Zatial som moc času nemal sa do toho pustiť plnohodnotne...ak to nieje jasné z času pridania príspevku tak neviem z čoho.
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: TESLA AZS215

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 19 Jún 2020, 08:22

Presne k tým klonom/neklonom inšpirovyných pôvodnými AZK sa "môžu" dať tie spínané zdroje.
Majitel tam chce takúto úpravu, lebo to videl u teba alebo si mu to ty poradil a chce ždímať maximum pre hlasný poslech malého pomaly historického zosíka.
Možno je dokonca rovnako starý, ako ty a ešte ku tomu nemá vzťah k elektru.
To nič nememí na tom, že to je domrvenie AZK.
Samozrejme svet sa nezrúti, pre takýto tunnig, len je to skôr na škodu veci a chalani a dedkovia tu ti chceli len v dobrom poradiť.
Tvoja mladosť je dôvodom toho, prečo nechceš chápať, čo ti tu píšeme a brániš si svoje do poslednej kvapky krvi, či ako to tu niekto napísal ;)
Ak už máš za sebou tolko AZKčiek tak sú na rade DPA :)
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: TESLA AZS215

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 19 Jún 2020, 14:52

LM-ká hrali blbo, lebo to boli buď pajcovačky, gain klony príp. niečo podobné, alebo autosugescia. Proste si vedel, že sú v tom LM-ká, tak sa Ti to zdalo zlé. Som si istý, že drvivá väčšina ľudí by v slepom teste nerozoznala origo LM3886 od priemernej mašiny z diskrétnych súčiastok. Veškeré markantné rozdiely medzi zosíkmi robí naladenie korekcií, loudnessu apod. Koncáky hrajú plus mínus na jedno brdo (samozrejme nie MBA810 oproti DPA380).
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: TESLA AZS215

Príspevok od používateľa AdamVarga » 19 Jún 2020, 18:07

F-r-a-n-t-i-s-e-k napísal:Presne k tým klonom/neklonom inšpirovyných pôvodnými AZK sa "môžu" dať tie spínané zdroje.
Majitel tam chce takúto úpravu, lebo to videl u teba alebo si mu to ty poradil a chce ždímať maximum pre hlasný poslech malého pomaly historického zosíka.
Možno je dokonca rovnako starý, ako ty a ešte ku tomu nemá vzťah k elektru.
To nič nememí na tom, že to je domrvenie AZK.
Samozrejme svet sa nezrúti, pre takýto tunnig, len je to skôr na škodu veci a chalani a dedkovia tu ti chceli len v dobrom poradiť.
Tvoja mladosť je dôvodom toho, prečo nechceš chápať, čo ti tu píšeme a brániš si svoje do poslednej kvapky krvi, či ako to tu niekto napísal ;)
Ak už máš za sebou tolko AZKčiek tak sú na rade DPA :)
Stále mi nikdo nevysvetlil prečo je to to "domrvenie". Rád by som počul objektývny názor/dôvod.

DPAačka som ani neriešil a aby som pravdu povedal v živote som ani jeden nevidel neskúšal a neriešil. Dosku síce viem navrhnúť na čokoľvek bez toho aby s vedel ako sa to správa ale aj tak - nemám nejaký moc veľký záujem už o tranzistoráky. Tie ktoré som vyrobil mi dostavujú (aj susede to stačí) a v poslednom čase sa venujem elektrónkovému audiu.
Ajtak poväcsina tých AZK a AZS dosiek smerovali do domácky vyrobených zosilňovačov a iba dva zosilňovače boli v stave katastrofálnom. Sused je stolár, exteriér spravil nádherne na azs 217tku a potom sa ma pýta či ide zachrániť prehoretú dosku. Tak tam išli tie moje nové dosky do starého zosilňovača.

Ja návrh spravím na čokoľvek. Miliardu krát vidím kvantum nápadov na čokoľvek a vždy to stroskotá na doske. Až dorazím domov môžem poslať aké tie dosky vyzerajú ktoré som navrhol.

Však keby bola vízia nejakej dosky DPAčka tak len potrebujem schému a približne ako vyzerá originál cez foto.
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: TESLA AZS215

Príspevok od používateľa AdamVarga » 20 Jún 2020, 02:08

TheLastUnicorn napísal:LM-ká hrali blbo, lebo to boli buď pajcovačky, gain klony príp. niečo podobné, alebo autosugescia. Proste si vedel, že sú v tom LM-ká, tak sa Ti to zdalo zlé. Som si istý, že drvivá väčšina ľudí by v slepom teste nerozoznala origo LM3886 od priemernej mašiny z diskrétnych súčiastok. Veškeré markantné rozdiely medzi zosíkmi robí naladenie korekcií, loudnessu apod. Koncáky hrajú plus mínus na jedno brdo (samozrejme nie MBA810 oproti DPA380).
Je v tom niečo pravdy... Už len ten stereotyp okolo integráčov. Podľa datasheetov by to malo byť dobré. Obvody kompenzované do dokonalosti s skreslením 0,03% na max výkon. Toto už moc zachádza do subjektívnej kategórií kto a čo má rád. Nemohol by som povedať že môj elektrónkový zosilňovač je lepší lebo mám skreslenie 0,4% na 20W s 30db spätnou väzbou. Nieje to papierovo lepšie ako integráč no predsa mi to znie lepšie ako LM3886 alebo TD7265 ktoré som v minulosti postavil.
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: TESLA AZS215

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 20 Jún 2020, 11:24

Eletrónka je špecifická záležitosť už kvôli výstupnému transformátoru a závislosti frekvenčného priebehu na impedančnej charakteristike reprosústavy. Často práve táto závislosť (ktorá sa najviac prejavuje na spodných kmitočtoch) robí ten zvláštny zvuk, ktorý ľudia pripisujú najmä zvýšenému obsahu 2. harmonickej (netvrdím, že nemá určitý podiel). Ďalšou vecou je nízky DF. Keď sa toto všetko sčíta, dostaneme ten lampový zvuk, ktorý môže byť pre niekoho príjemnejší. Ja lampové veci až na zopár výnimiek od Canoru moc nemusím. Podobne nemusím zvukovo ani rôzne predpotopné tranzistorové zdochliny z tzv. "zlatej éry hifi" s "mäkkým a teplým zvukom", ktoré hrajú dobre s dobovými reprosústavami, ktoré sú všetko možné, len nie dobré. Výsledok je ten, že nedostatok jedného komponentu kompenzuje nedostatky toho druhého. :)
Príkladom budiž teslácke výtvory ako AZS215-217, 810-816A prípadne B73 vďaka ktorým vznikli legendy o úžasne hrajúcich 1PF 067 08, ktoré v skutočnosti hrajú katastrofálne. No trvale zaradené fyziologické regulácie hlasitosti (v prípade B73 s brutálnym zdvihom najmä dole) z nich robili počúvateľné boxy. No skúste ich zapojiť na rovný zosilňovač s DF väčším ako 50. Z 1PF06708 sa razom stávajú nebasujúce, ujačané a neuveriteľne otravné bedne. Opačný extrém zasa nasáva pripojením inak vyrovnaných sústav k B73. Zvuk je mdlý, bez detailu a veľmi ťažkým spôsobom prebasovaný.
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: TESLA AZS215

Príspevok od používateľa AdamVarga » 20 Jún 2020, 21:57

Ja používam "Home Made" reprobedne z MDFky. Staré teslácke som ani nikdy nejak special neriešil inak dosť pravdepodobné prvé čo by bolo že by som ho vykostil a osadil niečím iným. Preto ja reprobedne keď sa k nejakým dostanem rovno sa ich zbavujem niekomu komu pasujú k zosilňovaču. Okrem toho aj tie moje bedne niesu ideálne takže by to mohlo byť lepšie. Suseda mám stolára takže časom bude zostava stereo Rekreačné počúvanie ak sa dám aj do návrhu bední.

Môj výstupák na elektronkovom je toroid z Poľska (TOROIDY TTG-EL34-PP). Riadil som sa podľa schémy Mullard 5-20 ale nakoniec tam došlo k pár úprav. Zavedenie zdroja konštantné ho prúdu v katódach fázového obracača a zmena niektorých hodnôt. Ten zosilňovač má len jednu "vadu" a to je dátový obracač. Slabý drive a teda vysokofrekvenčna charakteristika v čudu. Napriek tomu v základe znel celkom super ale trocha upravovania v invertore a výšky sú úplne iný level. To čo plánujem s KT88 bude mať v podstate ten istý vstupný zosilňovač a obracač/budič bude s 12BH7 na 70% Max Wa. Kým sa ja k tomu dostanem že ešte jeden elektronkáč postavím...no to bude ešte ďalej v budúcnosti
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: TESLA AZS215

Príspevok od používateľa AdamVarga » 21 Jún 2020, 16:52

No tak tu sú niektoré dosky ktoré som navrhol. Ľavá čierna je kópia zdroja BK127 s úpravou na výstup 0-3A 0-30V, pravá čierna doska je kópa AZS koncákov (a TO3 tranzistory sú pripojené na vodičoch), spodná biela doska (farebná hudba) bola maturitná práca spolužiaka (samozrejme ja som mu ju robil..), a pravá biela doska je elektrónkový zosilňovač ktorý som doteraz už skoro rok nemal čas dať dokopy (EL34 50W EICO HF60 úprava).
Prílohy
photo_2020-06-21_16-40-29.jpg
photo_2020-06-21_16-40-28.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: TESLA AZS215

Príspevok od používateľa AdamVarga » 23 Jún 2020, 23:40

No, vyzerá to na ticho. Každopádne ďakujem za schému ktorú som zháňal. Pomohla :).
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: TESLA AZS215

Príspevok od používateľa AdamVarga » 24 Jún 2020, 22:38

Ešte by ma zaujímala jedna otázka. Kde sa tak dajú zohnať "AXIÁLNE" elektrolytické a fóliové kondenzátory? (A to teda elektrolyty nie z ebay od strejdu ho ale nichikony alebo ELNA a tak..)

Ja som tie ružové elektrolyty na koncákoch už vymenil za radiálne nieže by to bolo kritické ale určite by som lepšie privítal keby to bolo bližšie pôvodnému.
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: TESLA AZS215

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 24 Jún 2020, 22:54

V TME aj vo Farnell...ceny sú "super" 8)
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: TESLA AZS215

Príspevok od používateľa AdamVarga » 24 Jún 2020, 23:09

Zabudol som dodať že vrámci cenového dosahu obyčajného smrtelníka. V TME nemajú vhodné kondenzátory. To čo majú "MIFLEX" je ad 1 drahé ad 2 sú pre elektrónkové zariadenia. Trocha moc veľké a moc drahé. Tie si rozhodne nemôžem dovoliť ani ja ani nikto komu som niečo opravoval.

Každopádne do bola len otázka či náhodou niekto nevie o nejakom zdroji takých súčiastok.
0

mirec10
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 12 Sep 2008, 00:00

Re: TESLA AZS215

Príspevok od používateľa mirec10 » 07 Nov 2020, 17:04

AZS215 (alebo 216 ?) som mal kedysi na intraku. Akurat maval problem so sykavkami, kedze vysky som mal obvykle na maximum ...
217 bol udajne najviac vydareny.
Ten s tymi LED limitermi bol tusim 218
0
NEKLAM
NEKRADNI
NEPODVADZAJ
STAT NEZNASA KONKURENCIU

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok