Pískanie v repro

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Fer
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 04 Apr 2019, 13:16

Pískanie v repro

Príspevok od používateľa Fer » 25 Jún 2020, 00:13

Zdravím zas som sem prišiel pre radu mam zapojené zosiľnovače ako na obrazku. signalove kable mam vedene zvlast od napajacích.
a mam problém že pri naštartovanom aute mi piska v repro ked je zapojený kábel čislo 2, keď ho odpojím bud od jedneho alebo od druheho zosiku tak je vsetko ok. Akonahle ho pripojím zas píska

je to zapojene tak že radio-signalový kabel-2x Y rozdvojka na 4 kanál- do zosiku- na zosiku je výstup out- z toho cez signalový kabel- vstup LR do monoblocku na Subwoofer

vie poradiť niekto niečo ? zatial tam pchať nechcem odrušovacie srandy nakolko viem že by to malo fachať bez toho
Prílohy
zosiky.png
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Pískanie v repro

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 25 Jún 2020, 06:51

Máš tam zemnú slučku, to je imho celý problém. Skús odpojiť modrý kábel z kábla č.2. Ak to bude robiť problémy, asi bude treba galvanické oddelenie toho signálu.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Pískanie v repro

Príspevok od používateľa Edgar » 25 Jún 2020, 10:30

No mne príde divné už len to, že to robí len s naštartovaným motorom...
Ale áno ako prvé by som skúsil kábel 2 zapojiť bez tienenia (zožen nejaký lacný lebo to budeš musieť strihať alebo si vyrob taký kde na jednom konci nebude GND), ak nepomôže tak
https://www.alarmshop.sk/ostatne-kable- ... 37169.html

Každopádne bude to debilne navrhnutý zosilňovač, keď má signálové a napájacie GND prepojené dokopy.
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Pískanie v repro

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 25 Jún 2020, 12:28

Lebo až po naštartovaní sa uvedie do činnosti alternátor. :)
0

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Pískanie v repro

Príspevok od používateľa Juroo » 25 Jún 2020, 12:51

To nemusí byť len alternátor. Auta už majú el. škrtiace klapky riadené PWM, klimakompresor regulovaný ventilom cez PWM, riadenie časovania ventilov cez PWM atď. Zväčša sú to frekvencie okolo 200-500Hz, no napr. škrtiaca u citroena piští sama od seba a to je určite niekde na 1kHz a pod. ...

Napr. tu škrtiacu aj ja počujem v zosilňovači, ale úroveň to je taká. že je to jemne počuť len pri zapnutom zapaľovaní a vypnutom motore. Zosilňovač však mám len jeden. Kostra zosilňovača ide čo najkratšie na karosériu. Zosilňovač je pod sedadlom spolujazdca. Rádio a zosilňovač je prepojený 4x RCA (4 kanál) kde som žiadnu zem nerozpájal ... asi mám len šťastie že to neblbne, alebo dobrý zosilňovač.
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Fer
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 04 Apr 2019, 13:16

Re: Pískanie v repro

Príspevok od používateľa Fer » 25 Jún 2020, 13:03

no skusim to zapojiť bez toho tienenia a uvidím v priebehu dňa píšem zatial dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Pískanie v repro

Príspevok od používateľa Edgar » 25 Jún 2020, 15:53

TheLastUnicorn napísal:Lebo až po naštartovaní sa uvedie do činnosti alternátor. :)
Však áno, ale keby to bola zemná slučka tak to robí aj bez alternátora nie?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Pískanie v repro

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Jún 2020, 16:29

Alternátor - ako zdroj rušenia je v tej slučke. Aj keď to na pohľad tak nevypadá.... nebeží - neruší, vyrába prúd - ruší...
Spôsobuje to hlavne nedokonalé pospojovanie karosérie a rôzne "zemné" potenciály v rôznych častiach vozidla.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Pískanie v repro

Príspevok od používateľa Edgar » 25 Jún 2020, 17:42

Čiže ak niečo funguje len z baterky tak tam zemná slučka ani nemôže byť? Len ak je to napr. trafo? (prirovnávam z dôvodu podobného typu napätia: striedavé -> usmernené -> filtrované)
0
Naposledy upravil/-a Edgar v 25 Jún 2020, 17:44, upravené celkom 1 krát.

Fer
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 04 Apr 2019, 13:16

Re: Pískanie v repro

Príspevok od používateľa Fer » 25 Jún 2020, 17:43

mr.dred napísal:Spôsobuje to hlavne nedokonalé pospojovanie karosérie a rôzne "zemné" potenciály v rôznych častiach vozidla.
Tu si mi vnukol nápad že ešte by som mal poriadne ukostriť motor a karosériu ináč zvyšok je dobre naťahaný
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Pískanie v repro

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Jún 2020, 18:50

Fer napísal:ešte by som mal poriadne ukostriť motor a karosériu
To by mohlo pomôcť, niekedy to môže úplne odstrániť problém...pokiaľ nie, tak potom použi nejaký galvanický oddelovač.
Edgar napísal:ak niečo funguje len z baterky tak tam zemná slučka ani nemôže byť?
môže vzniknúť aj tak.. viď problémy v autách - je to úplne oddelená sústava primárne napájaná z batérie a predsa tam rušenie vzniká. Hlavne z alternátora. Ďaľšie rušenie môže vznikať pri chode rôznych motorčekov (stierače, ventilátory, pal.čerpadlo...), alebo použitím DC/DC meničov (nabíjačka na mobil, napájanie kamery,menič napätia v zosilňovači..).
Aj pri čistom napájaní nejakého audioreťazca z batérie môže vzniknúť zemná slučka - záleží od prevedenia a pospojovania jednotlivých komponentov, ale pokiaľ tam nie je zdroj nejakého rušenia, tak sa nepriaznivé účinky slučky neprejavia. Vyrovnávacie prúdy môžu tiecť aj cez signálové vedenia, ale majú iba jednosmerný charakter a tie sa cez väzbové kondenzátory neprenášajú.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Pískanie v repro

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 25 Jún 2020, 21:03

Presne ako píše mr.dred. V podstate to vysvetlil celé za mňa. V slučke sa musí vyskytnúť nejaká striedavina, inak sa to počuteľne neprejaví. Najčastejšie je to ten altík, ale samozrejme to môže byť napr. aj solenoid ovládania modulačného tlaku v automatickej prevodovke, ktorý je riadený pwm-kom. To už však je menej pravdepodobné, než alternátor. :)
0

Fer
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 04 Apr 2019, 13:16

Re: Pískanie v repro

Príspevok od používateľa Fer » 26 Jún 2020, 08:12

no skusil som to prepojit bez signalovej zeme medzi sebou, no sub sa nesprával tak ako by malo ale zmizlo to este skusim uzemnit motor o koaroseriu poriadne, ak sa to nebude dat tak skusim pozriet sko je spravený ten 4 kanal myslíte že by bolo realne oddelit signalovu zem od napajacej
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Pískanie v repro

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 26 Jún 2020, 10:09

Ak nie si v tejto problematike zbehlý, tak než laborovať a spôsobiť nejaké škody bude najjednoduchšie toto:
https://www.avelmak.sk/index.php?lm=666 ... icle=73490
Neviem teda, aké máš auto, ale u modernejších alebo zložitejších vozov sa neradno s elektrikou príliš zahrávať, ak nechceš prísť o SAM jednotku apod.
0

Fer
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 04 Apr 2019, 13:16

Re: Pískanie v repro

Príspevok od používateľa Fer » 26 Jún 2020, 10:45

práveže poznám všetky riziká a podobne, však som tie zosilňovače dával dokopy pojdem ten 4 kanal dat von a mrknut ho to JBL GTO14001 je kvalitne postavený kusok tam je to spravené tak že medzi šasi a GND su dané kondenzatory
0

Fer
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 04 Apr 2019, 13:16

Re: Pískanie v repro

Príspevok od používateľa Fer » 26 Jún 2020, 14:30

Tak som zobral multimeter a zmeral som spojitosť medzi napájacou zemou a signalovou na oboch zosikoch a nič nieje spojené jedine čo robí spojenie napajacej zemi a signálovej tak je rádio a keď naštartujem a rádio odpojim od zosikov tak to nepiska asi medzi rádio a zosiky napcham oddelenie a bude pokoj chcel Som sa tomu vyhnúť Ale asi sa nedá

-- Spojený príspevok 26 Jún 2020, 14:32 --

Ale prv skúsim uzemniť motor a kostru na batériu poriadnym káblom
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Pískanie v repro

Príspevok od používateľa mr.dred » 26 Jún 2020, 14:47

Odpoj anténu z rádia a prestane to :P pokiaľ áno, je to ďaľší zemniaci/kostriaci bod - ukostrenie antény o karosériu - ale to nie je je riešenie.... Riešenie je ten oddelovač :wink:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Fer
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 04 Apr 2019, 13:16

Re: Pískanie v repro

Príspevok od používateľa Fer » 26 Jún 2020, 15:39

Problém je ten že anténa ani pripojená neni a ukostril som motor a stále budem to riešiť cez ten oddeľovač
0

Fer
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 04 Apr 2019, 13:16

Re: Pískanie v repro

Príspevok od používateľa Fer » 30 Jún 2020, 12:07

Zdravím no dnes mi prišiel ten oddeľovač a vôbec to nepomohlo, no skôr takto keď ho zapojím do obvodu tak teraz počuť aj pískanie aj take piskave zrnenie... ten oddeľovač ma aj uzemnenie keď jednu stranu územním tak to prestaňte no ešte je tu jeden problém ten oddeľovač mi “filtruje” nízke frekvencie alebo takto proste úplne sa znížia basy je možné že to ma veľký útlm ? Značka oddelovaca je holywood
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Pískanie v repro

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 30 Jún 2020, 13:13

Čo sa deje (ako to znie) keď zapojíš tak ako si to mal na prvom obrázku a odpojíš magnat od JBL ?

Tie oddeľovače mávajú v sebe oddeľovacie transformátory tak to zväčša stiahne basy (teda ak sa nemýlim :confused: ) ....
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok