TDA8954

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

TDA8954

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 22 Júl 2020, 16:44

Caute chalani, kedze audio nie je moja silna stranka, mam otazku. Vykuchal som koncovy stupen z domaceho kina, je tam 4x TDA8954, podarilo sa mi ho rozbehat, ide paradne, akurat tam mam ako keby presluchy medzi jednotlivymi IO a vstupmi.
Jedine co je ine oproti beznym zapojeniam su kondiky na vstupe - 100pF zapojeny priamo medzi vstup a zem. Nikde na schemach som nevidel takto zapojeny vstup. Mozu oni sposobovat to, ze ked pustim signal iba do prednych, tak velmi potichu hraju aj zadne? alebo tie kondiky maju nejaky speci tajny vyznam?
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: TDA8954

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 22 Júl 2020, 18:05

S D-čkami nemám v podstate žiadne praktické skúsenosti, ale aj tak :D
Tie kondíky sú súčasť dolnej priepuste na vstupe, ešte im chýbajú predradné odpory, možno boli na druhej doske. To samo o sebe nieje nič tajné :)
Napadajú ma dve možnosti prečo hrajú aj zadné...vzájomná indukcia medzi výstupnými tlmivkami a druhá zrejme bližšie k pravde, presluchy sa šíria cez napájanie.
Asi by som vyskúšal napájať predné a zadné konce oddelenými zdrojmi a uvidí sa...ak to bude v tom treba poexperimentovať odrušenim napájania.
Ako D to do napájania musí púšťať slušný bordel, takže to zrejme potrebuje aj blokovacie kondíky v dobrej kondícii, tu by si hladači vysokých ESR prišli na svoje :D
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: TDA8954

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 22 Júl 2020, 19:51

praveze ziadne odpory, ono to islo na druhej doske rovno do dsp procesora (mozno tam su).
takze ono to zalezi aj na napajani, ja to zatial skusam na klasike: trafo + usmernovac + kondiky (ziadny spinany zdroj, pekne 100w EI trafo. v podstate som len chcel vediet ci to funguje. samostatne napajanie bude problem, to je jedna doska, kde je komplet 5.1 koncak + regulator ventilatora. ale ma to oddelenu napajaciu a signalovu zem.
indukcia medzi tlmivkami asi nie, tie su tam origo. aj tak premyslam, tie kondiky na vstupe bezne vidim jednotky nF, ale tu je to 100pF.
Inak, je to z domaceho kina panasonic, mam aj servisny manual, kde su komplet schemy.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: TDA8954

Príspevok od používateľa Edgar » 22 Júl 2020, 22:24

Bolo by dobré zistiť, či to robilo aj v poskladanom a plne funkčnom stave, ale predpokladám že si to rozoberal práve kvôli tomu, že niečo tam nefungovalo (okrem zosilňovača samotného). Skúsil by som ešte jednu vec a to skratovať tie zadné vstupy na GND, či aj vtedy sa to tam bude objavovať, aspoň zistíš či to tam ide cez vstup alebo nejak inak... Možno to tak bolo aj vo funkčnom stave, len výrobca si povedal že "pri tom hluku to aj tak splynie", alebo fakt nechápem :D pretože pochybujem že tam boli oddelené napájacie zdroje.
0

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: TDA8954

Príspevok od používateľa deepspace » 22 Júl 2020, 22:35

V čase keď som ešte opravoval v komerčnom servise čiernu techniku som mal tu česť zopár týchto výtvorov opravovať, a pokiaĺ ma pamäť neklame, crosstalk medzi prednými a zadnými reproduktormi bola bežná vec, bez ohladu ma výrobcu.. vtedy som si myslel , že za to môže DSP processing..,
Ale je to fakt dávno, tak to berte s rezervou :)
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: TDA8954

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 23 Júl 2020, 05:42

Edgar: udrel blesk a odisiel zdroj, a kedze repro mam v stene, a ma to 3 ohm repro, tak som si chcel rozbehat aspon ten koncak.
To prave neviem, ci to bolo origo, v rezime 5.1 som to pustal malokedy, a pri 2.0 on dava zadne, center a sub do standby rezimu, cize su ticho.
Vstupy na gnd to som skusal, hraje to aj tak.
deepspace: ok, takze to neriesim, a pouzijem to, co vyrobca, budem vypinat ostatne repro - staci mi na jeden pin priviest 0
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: TDA8954

Príspevok od používateľa Juroo » 23 Júl 2020, 10:27

Podľa https://www.nxp.com/docs/en/data-sheet/TDA8954.pdf str.21
Neviem v akom zapojení je konkrétne tvoje zariadenie, keď že sú tam štyri IO (predpokladám mostík pre sub, možno pre center a zvyšné dva IO v stereo režime).
V stereo režime je "channel separation" iba 70 dB, tak to sa nie je moc čo čudovať že tam je presluch. (dobrý zosilňovač by mal mať aspoň tých 90dB nech to nie je cez bežné reproduktory počuť, 70dB je dosť zlá hodnota ...)
Ale to je presluch v rámci jedného IO. Všetko záleží od implementácie, no ten odstup bude buď ako vyššie uvedené číslo alebo ešte horší. Preto sa pravdepodobne ostatné kanály dávali do režimu "mute".

Keď sa nad tým zamyslím, ak by som bol konštruktér a mal pracovať s týmito IO, tak by som jedným IO nepúštal spoločne L a R kanál ale práve FL/RL a druhým IO FR/RR kanál. Z toho dôvodu by bol minimalizovaný presluch medzi ľavou a pravou stranou v stereo režime a zadné kanály dal do standby režimu (čím sa vypne PMW modulácia a repro ostane ticho, pravdepodobne preto si si to doteraz nevšimol). V 5.1 režime potom ten presluch medzi prednými a zadnými kanálmi už evidovať nebudeš.
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: TDA8954

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 23 Júl 2020, 13:35

Juroo: presne, predne, zadne su klasika, a center a sub su mostik.
Pozri, na to, ze to domace kino ma rok vyroby 2008, necakam zazraky. Lenze tych 70db je presluch pravy/lavy, ale ja mam presluch predny/zadny - este som specialne pozeral, ci nahodou to nie je tak, ze lavy predny a zadny je jeden IO, a prave druhy, ale nie. Je to proste jeden IO = predne, jeden su zadne.
Lenze ty vies dat do standy iba cely IO, teda nemas na vyber. A ano, presne tak to riesili oni. na doske maju pekne urobene to, ze po zapnuti napajania su IO v standby, bezi len ventilator a ochrany. Konce zapnes privedenim log.1 na pin. vtedy ide vsetko. A potom su tam 2 piny, kde si vies vypnut bud predne, alebo zadne+center+sub. teda vies si defakto jednym pinom prepinat 2.0, alebo 5.1
Ale ked tak premyslam, tak obcas som mal pocit, ze trocha zvuk pocut aj zo zadnych pri stereo, len to som myslel, ze je zalezitost DSP.
uz viem, ze to nie je chyba, ale vlastnost, tak to dalej riesit nebudem, aj tak zdroj zvuku bude telka, alebo nejake raspi. chcel som len vyuzit ten koncak, ked uz ho mam, a repro su trocha nestandardne 3ohm, a na receiver za 200 ecok nemam.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: TDA8954

Príspevok od používateľa Juroo » 23 Júl 2020, 16:13

Pozri, to je všetko v poriadku, nehovorím že to máš zahodiť, iba dôvod prečo počuješ onen presluch :wink:
Ešte než sa hodí "flinta do žita". Dve veci ...
Vyskúšaj zapojiť iba jeden kanál, napr. ľavý predný a skús popočúvať v ktorých kanáloch je ešte počuť presluch.
Druhá, uveď sem model toto receivera alebo ešte lepšie hoď sem ten servisný manuál. Troška to veci usmerní
Možno sa niečo nájde, možno nie ... uvidíme
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: TDA8954

Príspevok od používateľa Edgar » 23 Júl 2020, 22:00

pocitujlasku ... Ako píšeš tak pri výbere 2.0 sa vypínali priamo jednotlivé IO pre ostatné kanály čiže presluchy nehrozili a pri 5.1 sa to tam proste nejak stratilo, presne ako som spomínal :lol: Ale som si naivne myslel že domáce kiná sú trochu serióznejšie audio zariadenia (obzvlášť teraz keď sa ich cena vrátila tak 20 rokov dozadu) ale vidím že bohužiaľ nie. Receiver je proste receiver no.
0

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: TDA8954

Príspevok od používateľa deepspace » 23 Júl 2020, 22:17

Domáce kiná bol dobrý nápad, ale zlé prevedenie, 5 kanálový amplifier v krabici o veĺkosti DVD prehrávača, Dčkové zosilovače a plastové reprobedničky čo hrali jak kýbel , s vymyslenými zvukmi s DSP procesora.., nikdy som tomu neprišiel ja chuť.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: TDA8954

Príspevok od používateľa Edgar » 23 Júl 2020, 23:17

Niektoré mali zosilňovač v bedni so subwooferom a do DVD išiel len komunikačný kábel.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: TDA8954

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 24 Júl 2020, 07:13

Juroo, netreba. ja som len chcel vediet ci to tak byva bezne. Nehadzem flintu do zita, ale idem si k nemu doplnit ovladanie cez atmegu a ku telke idealne.
Deepspace: ono ku telke staci, lepsie ako tie repraciky v tv. Aj ked, vtedy to stalo pekne prachy na tu dobu: rok 2008 a tusim stal cez 10 tis.
je to konkretne panasonic sa-ht860 4 stlpove repro, sub a center.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď