odpálené piezo tweetre?

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

jimmypd
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 29 Okt 2014, 00:55
Bydlisko: prievidza

odpálené piezo tweetre?

Príspevok od používateľa jimmypd » 16 Sep 2020, 21:06

Dobrý deň. Mal by som nejaké otázky ohľadom mikrosystému Pioneer X-HM26D, konkrétne k reproduktorom S-HM6,prípadne podobným produktom v tejto cenovej hladine. V dobe keď som to kupoval, sa všade uvádzalo že reproduktory sú dvojpásmové, konkrétne kuželovitý woofer a kupolovitý tweeter. Žiaľ nebola to pravda,tweeter je piezoelektrický a Pioneer si to dokonca neskôr zmenil aj na svojich stránkach. To by som ešte vedel prežiť,aj keď to beriem ako zavádzanie zákazníka. Ide ale o to, že keď nalepím ucho na tzv. woofer tak počujem celé pásmo..reproduktor sa tvári a hrá ako širokopásmový a keď sa chcem započúvať do výškača tak takmer nič nepočuť. Keď tomu viacej prikúrim,piezo tweetre začnú niečo chrchlať ale o nejakých vysokých frekvenciách sa nedá hovoriť. Keby porovnám hlasitosť tweetre hrajú možno 2% z toho čo woofer. Čo by ste mi poradili?odpálili sa tie výškače oba naraz a mám to reklamovať?Alebo to tak má byť?Na druhej strane hrá to celkom fajn a svoj účel muzika v kuchyni to plní. Len mi ide o ten blbý princíp. Keby tie tweetre aj vymenili a nedajbože by začali neviem ako pekne cinkať,tak to už by bolo zase príliš veľa výšok..A vôbec,čo je to za odrb?Aké dvojpásmo?keď tam dali širokopásmový reproduktor?Čo sú tam tie pieza na okrasu? Ako to má teda byť?Nemáte náhodou niekto doma takýto mikrosystém alebo podobný?Dík za info
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: odpálené piezo tweetre?

Príspevok od používateľa cool-zool » 17 Sep 2020, 11:31

No že sa podvádza zákazník je žiaľ v dnešnej dobe bežné .... Samozrejme že s tým nesúhlasím .... Troška ma zaskočila tvoja reakcia na daný druh reproduktorov , ale čo som vygooglil na nete ( https://www.dcfever.com/trading/view.php?id=5911646 ) nevyzerá to ako piezo výškač ?!
Že výškače sa časom porúčajú je žiaľ tiež bežná vec , ale keď vravíš že je tam dosť výšok , tak to asi nebude pravda (výškové repro nemajú kričať ale iba dopĺňať farbu zvuku .... Ako hrali za nova ??? Zmenil sa zvuk ??? Keď ich prekriješ na skúšku napr.rukou tak by mal byť počuteľný rozdiel .... A možno mysleli tým dvojpásmom ten zadný bassreflex ? :cry:
0

jimmypd
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 29 Okt 2014, 00:55
Bydlisko: prievidza

Re: odpálené piezo tweetre?

Príspevok od používateľa jimmypd » 17 Sep 2020, 12:49

Nie tie repro v tvojom odkaze sú iné , na týchto sa nedá zhodiť ani mriežka. Prečo ťa zaskočila moja reakcia na daný typ repro? V mojom chápaní je dvojpásmo ked jeden menič hrá stredy a basy a druhý menič výšky, samozrejme by tam mala byť výhybka. Predpokladám že v týchto bedničkách ani výhybka neni, kedže woofer hrá basy ,stredy aj výšky a ak sa nemýlim piezo výškač kondenzátor nepotrebuje :oops: Jasné ,skúšal som zakryť aj tweeter aj woofer,rukou aj handrou aj neviem čím ešte,to isté na druhej bedničke,ale vždy mi vyšlo len to že všetko čo počuť hrá len ten woofer a ten tweeter akoby tam ani nebol.Fakt až ked dám hlasitosť za polovicu sa začnú ozývať tie pieza,ale to je len také chrchlanie,keby ich odpojím ani by si nikto nevšimol rozdiel. Odkedy som to kupoval som si veru rozdiel vo zvuku nevšimol,asi to tak hralo od novoty. Keby boli odpálené tak ani nepípnu nie?Ale načo to tam je ked to skoro nehrá?Ale ako fakt hrá to celkom dobre za tie peniaze,tak neviem či to tak má byť,či to mám reklamovať :cry: Pripomína mi to praktiky Vietnamcov na tržnici v 90tych rokoch :?
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: odpálené piezo tweetre?

Príspevok od používateľa cool-zool » 17 Sep 2020, 17:08

No na kvalitnú reprodukciu (repro bedne ) sú tu aj iný odborníci , ale to sa bavíme v úplne inej cenovej relácii ... Mýliš sa tým že pred piezo repro sa nič nedáva ... , ale dáva aspoň bipolárny 1 - 2,2uF kondenzátor a odpor !!! Možno v tých tvojich odišiel ten obyčajný kondík čo tam dávajú a preto ho nepočuješ a keď pridáš hlasitosť tak chrčí ....
Zakočila ma tvoja otázka zhľadiska princípu , keď si to kupoval mal si si to preveriť , určite ho nemáš doma týždeň .... Ale zase v princípe dvoj , troj a viac pásmových reproduktoroch máš správny názor , ale to tiež platí iba pri kvalitnejších reprobedniach , nie pri takýchto mikrosystémoch a pod....
0

jimmypd
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 29 Okt 2014, 00:55
Bydlisko: prievidza

Re: odpálené piezo tweetre?

Príspevok od používateľa jimmypd » 17 Sep 2020, 17:39

Ako myslis preverit? Ked som to kupoval aj na stranke vyrobcu aj v manuali co som k tomu dostal bolo jasne pisane 2 way speakers ,dome tweeter..tak som myslel ze kupujem plnohodnotne dvojpasmo,samozrejme viem ze to neni ziadne hifi ,len som chcel vediet ci tu niekto nema skusenost s takym niecim ,viem ako sa ma spravat dvojpasmo mam doma aj take :confused:
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: odpálené piezo tweetre?

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 23 Sep 2020, 08:57

Sú to bežné ázijské paktiky v reproduktorovej branži. Za vrchlíkom alebo plastovým krytom, čo sa tvári ako kalotová výška, prská iba nejaké piezo. Sú to tie isté pieza (pliešky), ktoré sa používajú ako pípaky v hodinkách, multimetroch atď. Tie sa naozaj zapájajú napriamo bez akéhokoľvek predradníka alebo nebodaj výhybky. Ono to po zvukovej stránke vlastne nie je nič. Bohužiaľ. Ako podvod na zákazníka sa to však príliš brať nedá, pretože či je v špecifikácii piezo tweeter, alebo kupolovitý tweeter je jedno. Má to tvar kupole? Má. Je tam písané niečo, že ide o elektrodynamický výškový reproduktor s membránou v tvare guľového vrchlíku? Nie je. Tým pádom je výrobca aj predajca z obliga. Ty si si zariadenie kúpil, lebo Ti zvukovo vyhovovalo. Nekupoval si ho predpokladám s nožom na krku, tiesni a ani za inak nevýhodných podmienok. Ja si o spotrebke dávno nerobím ilúzie...
0

jimmypd
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 29 Okt 2014, 00:55
Bydlisko: prievidza

Re: odpálené piezo tweetre?

Príspevok od používateľa jimmypd » 24 Sep 2020, 18:01

Bohužial je to tak.Mne to nedalo a nakoniec som rozobral tie bedničky,samozrejme oba reproduktory su zapojene napriamo k zosilovaču.Odpojil som ten širokopasmový aby som zistil ako hraju tie pipaky...no otras.Aký má vôbec význam to tam dávať?Ako hrať to hralo,ale strasne slabučko..ten širokopásmový ho niekolkonásobne prehluší..a to je asi aj dobre. :roll: Všimol som si že ta plastová kupolka je naprd nalepená a ked na nu pritlačím zvuk sa mení viac k mojej spokojnosti a pripomína to ovela viac výškový reproduktor. Pokúsil som sa to teda nejako vytuniť a samozrejme sa ten pliešok rozpadol. :potlesk: Tak by som sa chcel poradiť či má zmysel to opravovať. Na nete sa dajú kúpiť len tie samotné pliešky. Podobný repro som nenašiel na montážny otvor 34mm. Ako to vlastne funguje?Samotný pliešok nebude hrať však?Až ked by som prilepil naň tu plastovu kupolku akože membránu,či? :oops: Alebo tam jednoducho nechať len tie širokopásmové a na bzučiaky sa vykašlať? Skušal som oba repro cez generátor tónov a ten širokopásmový zahrá ešte vyššie ako ten tzv tweeter. Takže asi neni čo špekulovať..Len čím zabedniť ten otvor čo ostane po tých bzučiakoch?Aby to bolo zvukovo tak ako má byť?
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: odpálené piezo tweetre?

Príspevok od používateľa cool-zool » 24 Sep 2020, 21:49

Kúp si tam nejaké lacné auto výškové repro za 2eur čo pasujú do dier aspoň približne , sprav jednoduchú výhybku (kondík 1 - 2,2 uF + nejaký odpor aby nekričali 4,7 - 10 Ohm , možno aj viac a máš to ....
P.S. niečo podobné : https://www.dtelektronik.sk/kategoria/a ... o-spt-001/
alebo tú dieru po nich prelep zvukotesne a zakry nejakou mriežkou ......
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: odpálené piezo tweetre?

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 25 Sep 2020, 14:48

Je to celé o marketingu. Výrobcu stojí piezo s vrchlíkom možno 20 centov a už môže na systém napísať, že má "2 way speakers". O nič iné tam nejde. Proste tam naspäť vlep len tie vrchlíky ako záslepky, alebo si zožeň malé reálne kalotové výškače a zapoj ich tak, ako písal cool-zool.
https://www.bsacoustic.sk/reproduktory- ... -09353789/
https://www.bsacoustic.sk/vysokotonove- ... /902-7344/
https://www.soundimports.eu/en/dayton-a ... 6fa-6.html
https://www.soundimports.eu/en/peerless ... 04-04.html
Prípadne aj nejaké tie autovýškače. Aj na aliexpresse je toho na výber dosť.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok