Reverzny di-box

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Juri1990
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 29 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 33

Reverzny di-box

Príspevok od používateľa Juri1990 » 16 Nov 2020, 15:55

Pred casom som rarazil na jeden problem. Aj to, ze bezne sa take nieco nepredava. Mixpult ma symetricky(xlr) vystup co je dobre, ale vykonovy zosik nema symetricky vstup. A rozmyslal som, ze spravit zo symetrickeho signalu povodny nemoze, byt take tazke, robi to kazdy xrl vstup. Teoreticky by na to mali stacit 2 operacne zosilnovace, jeden to invertuje a druhy spocita. Aj ked, co sa stane ako 'mechanicky' spojim 2 rovnake signaly/kable, nespocitaju sa? Tusim by to malo byt cele vo vysledku (hot - cold)/2. Len neviem, ze co z toho viem spravit na jednom OZ a ako ich poskladat. A najvacsi problem, je, ze OZ som videl naposledy pred vysse 10 rokmi na skole. Takze ani neviem ci potrebuju napajanie +9V a 0, alebo +9V a -9V, napriklad. Vydel som nejaku schemu a tam islo Vcc- na gnd. Ale to zase neviem, ci je random OZ, alebo nejaky co nie je bipolarny.

Toto je ta schema co som nasiel https://sound-au.com/project35.htm

Teraz som nasiel nieco co vyzera, ako to co hladam, len sa to vola inak ako som myslel. https://sound-au.com/articles/balanced-io.htm
0
Viac informatik ako elektrotechnik, o dosť viac

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Reverzny di-box

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Nov 2020, 03:16

Najjednoduchší pasívny prevodník
14-outputs-to-balanced-4-patchbay-fractal-axe-fx-iii-gearslutz (1).jpg
p35-f2.gif
Použiť sa určite dajú aj takéto trafká z aliexpressu
XLR TO RCA.png
...mám doma až chceš
Samotné trafáčiky 2€ za oba + poštovné
Modul 2,50€ + poštovné
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Reverzny di-box

Príspevok od používateľa Hop377 » 17 Nov 2020, 07:53

V pripade ze netahas signal z mixu do zosilnovaca desiatky metrov, tak najjednoduchsie mas spojit pin 1 a 3 na XLR s GND zosilnovaca pin 2 XLR na zivvy zosilnovaca, nepotrebujes ziadny prevodnik.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Reverzny di-box

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Nov 2020, 13:40

Hop377 napísal:
17 Nov 2020, 07:53
tak najjednoduchsie mas spojit pin 1 a 3 na XLR s GND
Na prasáka ano, ale treba si uvedomiť, čo sa deje vo výstupnom obvode mixu, keď mu pripojíš "studený" výstup na GND - čiže vyskratuješ ho ! Nemusí to operák prežiť pri vyššom vybudení...Na symetrickom VSTUPE to nie je problém...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Juri1990
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 29 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 33

Re: Reverzny di-box

Príspevok od používateľa Juri1990 » 17 Nov 2020, 15:58

Videl som pasivne di-boxi, ze su jednoduche a ide to cez trafo. Ale nie som uplne fanusik takehoto riesenia, aj ked som si nedavno kupil jeden pasivni dibox :D
Pozeram tie schemi, ze na jednoduchy input staci jeden OZ a na 'lepsiu' verziu su 2 OZ.
Pozeram tento link a trochu som strateni v tych grafoch a textoch. https://sound-au.com/articles/balanced-io.htm
Nie je ideal vyrovnana charakteristika? Co som pochopil, tak by som chcel Figure 7 - Conventional Balanced Input Circuit With Input Filters alebo Figure 10 - 'Super Balanced' Input Stage. Len som v tom trochu strateni, ci je ten s 2 OZ lepsi, alebo ma len lepsie vlastnosti na speficicke opuzitie.
A nakoniec som uplne strateni, ze na ake hodnoti zhanat suciastky a napajanie. Ze aky je maximalne/pracovne napetie. Ci mi staci zroj 12V, alebo radsej 24. Aky tam bude maximalny prud/vykon.
Jedine co som nasiel, je pre yamaha mg10: 0dBu is referenced to 0.775 Vrms, nominal +4 dBu 1.228 V, Max. before clip +24 dBu 12.28V.
0
Viac informatik ako elektrotechnik, o dosť viac

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Reverzny di-box

Príspevok od používateľa Hop377 » 17 Nov 2020, 17:18

To Dred, nestane sa nic, pretoze GND na XLR, nema nic spolocne so signalovou zemou operaku, je to len tienenie.
Btw: vsetky redukcie su takto zapojene. https://www.bhphotovideo.com/c/product/ ... le_to.html
Prílohy
Rane.png
0

Juri1990
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 29 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 33

Re: Reverzny di-box

Príspevok od používateľa Juri1990 » 17 Nov 2020, 18:16

To Hop377. Na to by som nespoliehal. Vsetky XLR co som videl mali tieneny 2-zilak. A tienenie bolo zapojene bud 1+case, alebo pre pouzitej aj na dmx 1 bez case. A co som opravoval koncovky, alebo si robil redukcie, tak som zapajal 1 bez case.

+ Mame redukciu xrl jack, kde je tieneny jednozilak a 3 nie je zapojena vobec, ale ked uz to covek taha kus, ze ma zosik v predu, tak je fajn vyuzit symetricky signal, aj ked to uz je znazne vacsie napetie ako z dynamickeho mikrofonu, kde to bez symetriky nema ani zmysel.
0
Viac informatik ako elektrotechnik, o dosť viac

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Reverzny di-box

Príspevok od používateľa Hop377 » 17 Nov 2020, 21:50

Tusim si necital povodny dotaz zadavatela a tiez si asi nepochopil obrazok, to nie kabel ale predpisane zapojenie pristroja.
Samozrejme ze XLR ma standartne tienenu 2zilu, kde tienenie pripajas na 1, ved to je zakladne zapojenie, ale my sa tu bavime o redukcii z XLR na nesymetricky konektor, na kratku vzdialenost.

A ked nezapojis 3 co budes mat vztazny potencial k 2? Nechyba Ti tam nieco?

Mal by napisat do Neutriku, ze ich redukcie su zle, mozno zacnu vyrabat podla Teba.
0

Juri1990
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 29 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 33

Re: Reverzny di-box

Príspevok od používateľa Juri1990 » 18 Nov 2020, 09:58

Ked nezapojim 3 tak mi tam zostane povodny nesymetricky signal. Ale to som riesil z xrl na jack. Ak by som to chcel pouzit opacne, asi by sa patrilo zapojit 3 na 1 :roll:
0
Viac informatik ako elektrotechnik, o dosť viac

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok