Nf zosilňovač na sluchátka pre starších na počúvanie televízora

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

boro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 10 Nov 2010, 00:00
Vek: 80

Nf zosilňovač na sluchátka pre starších na počúvanie televízora

Príspevok od používateľa boro » 03 Feb 2021, 15:00

Dobrý deň,hľadám schému nf zosilňovača,na vstupe elektretový mikrofón,výstup na sluchátka,korekcie ktoré potlačia hudbu a vyzdvihnú reč.Chcem ho použiť pri sledovaní televízie.Robí mi problém rozumieť hovorovej reči napr.pri filmoch,kde je hudobný podmaz.Keď nastavím hlasitosť tak aby som rozumel reč,tak vzápätí musím znížiť hlasitosť,lebo hudba priam trhá uši.Z uvedeného vyplýva,že na kvalitu zosilňovača nemám vysoké nároky.Najdôležitejšie sú tie korekcie.
Ďakujem za ochotu.
S pozdravom boro
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Nf zosilňovač na sluchátka pre starších na počúvanie televízora

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Feb 2021, 15:31

Ono to vôbec nie je jednoduché niečo také docieliť... nejakým preladiteľným filtrom (presence filter) by to čiastočne šlo.
Asi najschodnejšie riešenie by mohlo byť - použiť nejaký továrenský AV Receiver s viackanálovým zvukom a počúvať len zvuk z "center" reproduktora pri navolenom vhodnom programe - napr. Dolby Pro Logic (nepamätám presne). Ten rozloží zvuk - mono-reč do centra a stereo-hudbu do hlavných/bočných reprákov.
Tiež to tak niekedy pri pozeraní TV mám pustené a zvuk reči je oveľa zrozumiteľnejší.
AV receiver stačí aj starší z druhej ruky (nemusí byť dnešná špička). Dá sa kúpiť do stovky napríklad...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Nf zosilňovač na sluchátka pre starších na počúvanie televízora

Príspevok od používateľa Sani1 » 03 Feb 2021, 15:41

Osobne si myslím, že by mohol poslúžiť aj "low pass" filter do niekoľko kHz, hovorová reč vyššie nebude.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Nf zosilňovač na sluchátka pre starších na počúvanie televízora

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Feb 2021, 15:55

A so spodkom pásma čo spraví ? Aj to potrebuje utlmiť, ináč mu to bude na basoch burácať rovnako.
Použiť by sa dal aj nejaký viacpásmový equalizer...aspoň 5 pásmový.
Ale zvuk to bude mať potom hrôzostrašný :mrgreen:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Nf zosilňovač na sluchátka pre starších na počúvanie televízora

Príspevok od používateľa Sani1 » 03 Feb 2021, 16:02

Ak nie "low" tak "band" pass s obmedzením veľmi nízkych frekvencií. Za málo peňazí, málo muziky, ale za pokus to stojí. Takže skôr "band pass" s možnosťou nastavenia hraničných f.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Nf zosilňovač na sluchátka pre starších na počúvanie televízora

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Feb 2021, 16:18

Preladiteľný presence filter sa bežne používal vo zvukarine na zvýraznenie spevu či zvuku nástroja a potlačeniu ostatného mimo freq. charakteristiku zdroja zvuku. Je to prakticky ten band pass filter. Nastavoval sa tam stredný kmitočet, šírka pásma a zosilnenie.... Nastavenie však chcelo cit a sluch... dnes to robia audioprocesormi..
Na celé zvukové pásmo sa to dá nahradiť práve mnohopásmovým equalizérom... máš na výber, čo chceš zvýrazniť/potlačiť.
Spracovanie v nejakom Dolby Surround precesore má iný efekt. Tam podľa rôznych algoritmov detekuje rôzne zvuky a rozkladá ich do samostatných kanálov.. Tým sa dá odlúčiť zvuk hudby od reči bez výraznej degradácie freq.charakteristiky. Výsledok je potom zvukovo príjemnejší.... Stojí to ale viac grošíkov.

Bez potrebného vybavenia je nastavenie band pass filtra len také "od oka" . Až si to zadávateľ témy bude stavať sám a priráta si aj čas, ktorý strávi laborovaním, tak tých 80 éčiek čo by dal za hotovú vec s istým výsledkom, mu bude aj málo :wink:

8) ale práve preto sme bastliči , aby sme nesedeli podaromnici po večeroch babám pri zadku :finga:
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 03 Feb 2021, 16:36, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Nf zosilňovač na sluchátka pre starších na počúvanie televízora

Príspevok od používateľa Sani1 » 03 Feb 2021, 16:26

Neviem, či boro chce niečo zbastliť alebo kúpiť niečo hotové, ale použiť AV Receiver na tento účel sa mi zdá "over kill", samozrejme ak ho nemá.
0

boro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 10 Nov 2010, 00:00
Vek: 80

Re: Nf zosilňovač na sluchátka pre starších na počúvanie televízora

Príspevok od používateľa boro » 03 Feb 2021, 16:40

Ďakujem za rady.Moja predstava je asi taká,že ten korektor by mal fungovať ako pri karaoke,ale opačne.Prepúšťať reč a maximálne tlmiť hudbu.Som schopný to aj sám zbastliť ak by som mal zapojenie.Pozeral som sa na rôzne korektory v AR ,PE ,ale nikde som nenatrafil na údaje ako tie korektory nastaviť,aké frekvencie zvoliť,aby to fungovalo podľa mojich predstáv.

boro
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Nf zosilňovač na sluchátka pre starších na počúvanie televízora

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Feb 2021, 17:02

boro napísal:
03 Feb 2021, 16:40
korektor by mal fungovať ako pri karaoke,ale opačne.Prepúšťať reč a maximálne tlmiť hudbu
tento systém práve vychádza z efektu stereofónie... hlas je v strede - má rovnakú fázu, amplitúdu, freq. a keď sa v jednom kanáli fáza otočí o 180 stupňov a na výstupe sa zmieša, tak sa maximálne potlačí...
Ostatné rozdlielne kmitočty v L a P kanáloch - hudba - bude prechádzať - aj keď s určitými zmenami ale výraznejšie.
Opačne to takýmto systémom jednoducho nejde....
V nejakom starom amáre niečo také bolo publikované, ale nespomínam si ani v ktorom ročníku...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Nf zosilňovač na sluchátka pre starších na počúvanie televízora

Príspevok od používateľa Sani1 » 03 Feb 2021, 17:40

Sorry, ale ja si stále myslím že pri hovorovej reči, ak niekto chce počuť o čom sa rozpráva, tak nemusíme riešiť nejaké stereo a bude rád že počuje. Tak na začiatok "band pass" čiže pásmový filter v oblasti niekoľkých kHz s nastavením dolnej, ako aj hornej obmedzovacej frekvencie (tým pádom máš šírku pásma), prípadne s nastavením zosilnenia.
Aj na starom autorádiu dokážeš nastaviť výšky a basy tak aby si zvýraznil reč a počul správy.
0

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: Nf zosilňovač na sluchátka pre starších na počúvanie televízora

Príspevok od používateľa Pozitron » 03 Feb 2021, 17:50

V telefonii sa volakedy prenasalo pasmo 300 Hz az 3400 Hz. To stacilo na zrozumitelnost.
Tematikou kompresie intenzity zvuku sa zaobera clanok autora Stanislava Kubina v Praktickej Elektronike 4/2020, strana 17. Je tam popis, schema, plosak ...
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Nf zosilňovač na sluchátka pre starších na počúvanie televízora

Príspevok od používateľa Sani1 » 03 Feb 2021, 17:56

práve som písal, že niečo podobné, na obmedzenie "akustického hluku" bolo zverejnené vlani v AR, ale dnes mi už "zmizlo niekoľko príspevkov", tak už neviem, asi nič
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Nf zosilňovač na sluchátka pre starších na počúvanie televízora

Príspevok od používateľa peterple » 03 Feb 2021, 19:22

Wau,
práve si tuším objavil dieru v ponuke. Samozrejme že riešiť to dnes analógovo je hodne staré retro. Celá vec je šitá na DSP. Dnes má takú vec každý vo vrecku s brutálnym výkonom. Takže 5 pásmový ekvalizér je pre neho smiešna záležitosť. Nie je to síce na to ale ja by som skúsil túto aplikáciu
https://www.techrepublic.com/article/ho ... utralizer/
Mohlo by to mať potrebné možnosti.

Čo som rýchle googlil tak väčšina aplikácií potláča hluk, to čo požaduješ ty zatiaľ nikoho nenapadlo (alebo som slabo hľadal). Škoda že počas mojich štúdií sa o tomto u nás ani len nechyrovalo. Takže moje vedomosti v danej oblasti sú takmer nulové. Pri tom znalý človek by zbúchal za pár dní a potenciálnych zákazníkov by mohlo byť pomerne hodne. Všetko potrebné na to sa dá nájsť zadarmo tu:
https://developer.android.com/reference ... hoCanceler
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Nf zosilňovač na sluchátka pre starších na počúvanie televízora

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Feb 2021, 19:29

Ten beťabútor z PE 4/2020 je kompresor dynamiky - vyrovnávač hlasitosti. S oddelením hudby od reči to má veľmi málo spoločné...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok