Detekcia infrazvuku

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

jozefrv
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 03 Feb 2021, 20:31

Detekcia infrazvuku

Príspevok od používateľa jozefrv » 03 Feb 2021, 20:56

Ahojte, hľadám elektrikára, ktorý by bol ochotný v mene vedy :) poslať nejakú schému pásmovej priepuste / frekvenčného filtra v rozsahu od 1Hz až po alebo nad rozsah počuteľného zvuku.

Taktiež nejakého zosilňovača v tom istom frekvenčnom rozsahu.

Dielničku na výrobu dosky plošného spoja mám, takže by som potreboval len nejaké typy, rady a skúsenosti, kedže som akosi nikde nevedel nájsť schému nizkofrekvenčného zosilňovača a filtra/pasmovej priepuste.

Myslíte, že je potrebné kupovať tie drahé infrazvukové mikrofóny? https://www.grasacoustics.com/products/ ... t/712-47ac
alebo by sa dalo urobiť meranie infrazvuku aj s nejakým lacnejším tlakovým snímačom?

Osciloskop mi už cestuje z číny.

Riesi sa to aj na tomto fore https://pocujeminfrazvuk.eu/viewtopic.php?f=13&t=5
Pre viac info ohladne potreby tejto elektro schemy sa v pripade zaujmu da trosku viac docitat tu https://pocujeminfrazvuk.eu/viewtopic.php?f=11&t=3

Vizia je taka, ze sa pocas generovania infrazvuku sa vyladi/naladi pasmovapriepust, zosilni sa a na osciloskope bude viditelne dokazatelna.

Ďakujem veľmi pekne za akékoľvek informácie
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Detekcia infrazvuku

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Feb 2021, 23:57

Rastie nám tu nový NASA inžinier... Hádam len nechceš zostrojiť doma na kolene to, čo v laboratórnych podmienkach za miliardy dolárov učenci skúmajú a merať to čínskym osciloskopom za pár evry :lol:
Zrejme chceš odhaliť " niekoho" čo nám do tiel v podobe infrazvuku vnáša nepríjemné pocity, strach a hrôzu z niečoho čo jemu potom prinesie obrovské zisky.
Možno si si už prečítal, čo je infrazvuk, jeho vznik, pôvod, šírenie, intenzita, vplyv na okolie atď, ale určite to nie je dosť vedomostí.
Aj ty sám si zdrojom infrazvuku (a ani si to neuvedomuješ) a okrem teba je na zemeguli dosť veľa vecí čo ho spôsobuje. ....každý - čo i len nepatrný pohyb nejakej hmoty, ktorý dokáže spôsobiť sebemenšiu zmenu tlaku vzduchu ( a môžeš začať zemským jadrom až po vesmír) ho spôsobuje. A ty to chceš v domácich podmienkach s niečim za málo peňazí filtrovať a merať...
Budeš rád, keď relevantne zdetekuješ napríklad jeden pohyb dlaňou voči mikrofónu z metrovej vzdialenosti. Aj vtedy totiž už vznikne infrazvuk :wink:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Detekcia infrazvuku

Príspevok od používateľa Drakoush » 04 Feb 2021, 00:00

Kontaktuj užívateľa JohnnyElektro, on sa venuje výskumu raketovej technológie v domácich podmienkach, určite Ti poradí, ako na vec.
1
Obrázok 1
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Detekcia infrazvuku

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Feb 2021, 08:16

:finga: :finga: Táááák. A teraz už môžme ísť hľadať ten vočivotam infragenerátor :finga: :finga:
Prílohy
obrázok_2021-02-05_081305.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Detekcia infrazvuku

Príspevok od používateľa technikus110 » 05 Feb 2021, 09:00

Prednedávnom na AXN išla detská špionážna kriminálka s touto tématikou...

Ale tvoj problém sa volá TINITUS: https://primar.sme.sk/c/7644988/hucanie ... renie.html
Kedysi to postihovalo starších so skornatenými cievami, dnes je to vec sluchátka v ušiach a mobil s hudbou na plné gule...

Preto mám otázky:
1. ....Vizia je taka, ze sa pocas generovania infrazvuku sa vyladi/naladi pasmova priepust, zosilni sa a na osciloskope bude viditelne dokazatelna.....
Čím ho budeš generovať?
S akým výkonom? V tom krimi to mali na malú autobatériu a prevrátilo to Hammera.

2. Čo je pre teba infrazvuk? Sme tu odborníci (nie bábovkári, hoblikári a rekvalifikovaní xxx, takže sa vyjadrujeme exaktne v čísle a jednotkách Hz!!!)

Z tvojho blogu:

3. .....Vedeli ste, že 20Hz a 100W namierených na človeka, dokáže v určitej blízkosti roztrhať aortu a tým pádom zabiť človeka? Som rád, že máš aj medicínske znalosti, ale naozaj 20Hz??? To by po koncerte metalovej kapely s dobrým basákom po sóle, by boli všetci mŕtvi.

4. Teória HAARP.....

5. ....Spomínaný infrazvuk, ktorý sa šíri naprieč celým Slovenskom má isté charakteristiky a vzorce.
Odborníkov na tento problém majú v CZ sústredených vo výskumnom stredisku v Bohniciach. Laborka v SK je kúsok za Pezinkom.

A perlička z blogu na záver: ...Zámerne píšem slovo "vnímať", lebo nie som si úplne istý či sa môžem vyjadrovať o "počúvaní". Je to skôr cítenie alebo uvedomenie si toho ultrazvuku ako jeho počutie. (infra/ultra/kozmické žiarenie z Klingonu, všetko jedno. Aj tak je to z Číny!)

Do bábovky idú 4 vajcia.
- laik zoberie vajcia z chladničky a rozbije ich
- odborník pekár školiteľovi ale postaví otázku: " Aké? L-S-M-XL?"
- rekvalifikovaný MVDr sa opýta, či slepačie...
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Detekcia infrazvuku

Príspevok od používateľa misocko » 05 Feb 2021, 09:55

Ale no...
Asi starnem ale zacinaju mi totalne liezt na nervy hatovacie odpovede nesuvisiace so zadanim. Zadavatel sa opytal ako nieco zostrojit, vy ste mu napisaly ze je debil. A takto to tu dopadne s kazdou temou v ktorej si zadavatel dovoli napisat ze to chce pouzit na nieco nekonvecne. Smutne, ale je to vseobecne, nielen na tomto fore.
K teme, zobral by som nejaky reprak , asi vecsich rozmerov basak. Dat ho do 50 -100 cm dlhej trubky. Reprak napojit na najjednohsiu pasmovu priepust s jednym operakom. Pripojit na osciloskop a "pocuvat" a ladit...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Detekcia infrazvuku

Príspevok od používateľa Drakoush » 05 Feb 2021, 13:22

Miško, dovolím si nesúhlasiť. Na normálnu otázku sa tu vždy normálne odpovedalo. Ivan (technikus) nič nehejtoval, iba usmernil debatu tam, kde ju chceme mať.

Ja viem, že priemernosť aj podpriemernosť je teraz IN, ale nepáči sa mi to. Človek, čo nevie ani definovať problém, nemôže realizovať riešenie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Detekcia infrazvuku

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Feb 2021, 13:50

Stačilo, keď na tom jeho blogu som si prečítal... citujem:

"Myslím si, že dohľadanie zdroja pôsobnosti infrazvuku, ktorý sa šíri Slovenskom je v takomto prípade na mieste a bude potrebné zvážiť prihliadnutie aj úmyselného nasadenia infrazvuku, zhodou okolnosti aj napríklad počas globálneho strachu z pandémie nového koronavírusu a príprave opatrení, ktoré sú potrebné pre dosiahnutie určitého cieľa."
misocko napísal:
05 Feb 2021, 09:55
K teme, zobral by som nejaky reprak , asi vecsich rozmerov basak. Dat ho do 50 -100 cm dlhej trubky. Reprak napojit na najjednohsiu pasmovu priepust s jednym operakom. Pripojit na osciloskop a "pocuvat" a ladit...
:P Práve si mu pomohol vyriešiť jeho najväčší problém.... bude to takmer zadarmo :lol: :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Detekcia infrazvuku

Príspevok od používateľa technikus110 » 05 Feb 2021, 14:52

Tak ako mr.dred napísal, infrazvuk sa tvorí trením hmoty o hmotu. T.j a j prúdením vzduchu, trením sa zemských vrstiev, točením sa zemského jadra a všetky pohyby spojené s gravitáciou. Vieme to merať ako vlnenie/chvenie a najčastejšie mechanickými prevodníkmi.


Milí misocko použijem Wiki:

Infrazvuk je akustické vlnění, jehož frekvence je tak nízká, že ho lidské ucho není schopné zaznamenat. Přesná hranice mezi slyšitelným zvukem a infrazvukem neexistuje, ale udává se mezi 16 až 20 Hz. Spodní hranice se udává mezi 0,001 a 0,2 Hz. Je známo, že velryby, sloni, hroši, nosorožci, okapi a aligátoři používají infrazvuk k dorozumívání.

Ultrazvuk (UZ) je akustické vlnění, jehož frekvence leží nad hranicí slyšitelnosti lidského ucha, slyšitelného zvuku, která je cca 20 kHz. Někteří živočichové část ultrazvukového spektra vnímají, případně i vydávají (delfíni, psi, netopýři) a využívají jej jak k běžné komunikaci, tak zejména k echolokaci.

Oblast slyšitelného zvuku je tak asi mezi 20 Hz a 20 kHz.
3 neslyšné zvuky: infrazvuk, ultrazvuk a hukot v kládě.


1. Zadávateľ najprv hovorí o infrazvuku a potom o ultrazvuku. Aj ja som starý a senilný 60 ročný pán, ale VIEM, že je to tak trochu rozdiel. Preto som chcel aj frekvenciu v X Hz.
2. Chce niečo merať, takže ja som sa dovolil opýtať, ako bude vlnenie generovať a frekvenciu.
3. Ako technik určite vieš, že odfiltrovať 1Hz až 20kHz je sústava prekrývajúcich sa filtrov. Čiže zase "dáky" údaj o frekvenčnom rozsahu a nezaškodil by ani údaj v dB, aké potlačenie požaduje. To tiež potrebuješ pre výpočet filtru.
4. Následne potrebuješ rozsah v ktorom chceš merať. Čiže 0,001Hz do 10Hz. (napríklad) Tu tiež potrebuješ pre zosilnenie vedieť údaj v dB?

Toto je fajn, určite mu to pomôže.....
"K teme, zobral by som nejaky reprak , asi vecsich rozmerov basak. Dat ho do 50 -100 cm dlhej trubky. Reprak napojit na najjednohsiu pasmovu priepust s jednym operakom. Pripojit na osciloskop a "pocuvat" a ladit..."

Ale stále mi chýba informácia, čo a ako tú priepusť. Lebo "niečo, čo sníma 0,09Hz a 1,0Hz s takým decibelovým číslo, asi tak jednoducho nekúpi.

A TO, ŽE SOM ODCITOVAL jeho blog, je len dôkazom toho, že ma to do akejsi miery zaujalo. A nech sa nikto nehnevá, ale poukázať na chyby v texte je iba nasmerovanie na opravu a danie vecí na poriadok. Ináč, ak to niekto číta, čo aj zároveň uvažuje, že čo číta, tak si musí povedať svoje....
2
Obrázok 2

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Detekcia infrazvuku

Príspevok od používateľa misocko » 05 Feb 2021, 15:57

Neviem na co presne narazas pri mojom nicku a wiki. "Pocuvat" som dal schvalne do uvodzoviek.
To ze zadavatel temy nema ani potuchy o tom co chce , je vedlajsie. Predstava ze zadarmo bude pocuvat od infra po ultra je scestna (toboz zadarmo) Ja som mu ponukol skoro zadarmo moznost na osciku vidiet infrazvuk, aj to obmedzene spektrum. Co sa tyka tych blogov, ani som sa tam nepozrel, staci mi to co popisujete a je mi na grc z tych konspiracii (a momentalne aj z prebiehajuceho kovidu :( )
0

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Detekcia infrazvuku

Príspevok od používateľa Milanko » 05 Feb 2021, 17:56

Niečo som aj ja zachytil, tzv. LITOSFÉRICKÁ ZBRAŇ. Prečítaj si :
https://www.tartaria.sk/pravda-dnes/voj ... 3-15-57-39
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Detekcia infrazvuku

Príspevok od používateľa technikus110 » 05 Feb 2021, 18:36

.....To ze zadavatel temy nema ani potuchy o tom co chce , je vedlajsie......

Toto podľa mňa je podstatné!
Lebo ak má mať fórum úroveň škôlky a sci-fi príbehov, tak je škoda sem chodiť. Aj laikovi treba povedať, že je na omyle.

A na nič nenarážam, iba som citoval hneď prvé vety s Wikipédie.
Končím na túto tému.
1
Obrázok 1

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Detekcia infrazvuku

Príspevok od používateľa romiadam » 05 Feb 2021, 20:29

hadate sa tu a zadavatel temy sa uz asi odplasil... uz presli dva dni a nereagoval na nikoho.

Najlepsie riesenie na toto je ze napisete vasu prudku reakciu, ale neodoslete. Potom si ju precitajte po 1 hodinke a vacsinou to cele vymazete a nic neposlete, lebo pridete nato ze je lepsie nereagovat ako niekoho zmydlit ze zle polozil otazku a nevie kde je sever.

K tym vajickam do babovky, ja by som sa este opytal ci studene z chladnicky alebo izbovej teploty. :biggrin:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Detekcia infrazvuku

Príspevok od používateľa OHAJ » 05 Feb 2021, 21:00

Bola daná jasne otázka DETEKCIA INFRAZVUKU :?: tak keď neviete, nestrápňujte sa zbytočne.
Btw.: IMS detekuje na desiatkach svojich staníc i INFRASOUND
Obrázok
https://www.ctbto.org/fileadmin/content ... asound.htm
a pre predstavu detektorového pola v Qaanaaq, Greenland:
Obrázok
https://youtu.be/GVWOA5pZG6o

Ale chlapec by chcel zostavu do ruky, niečo ako detektor kovov, ale na detekciu mechanických kmitov prostredia s frekvenciou nižšou ako je ľudské ucho schopné vnímať, teda pod 20 Hz.
Problém je v tom, že pozadie infrahluhu má vždy nejakú intenzitu, bežná siréna má povolenú prípustnú hodnotu i v miestach a v čase možného pobytu ľudí až LAmax,p = 118 dB :!:
Bežné zdroje asi nebudú vhodné na kalibráciu ...
Obrázok

... ale taký organ na subcontra C 16Hz by sa už dal použiť na overenie funkčnosti
Obrázok
a i hluchý by to cítil na tele a keby to preženie asi by mu ostalo i zle, meranie dB na najhlbšom tóne by mohlo byť zaujímavé, nemyslíte ?!
Ako detektor ak nechce investovať do drahých špec.mikrofónov, je cestou seizmického senzora vyrobeného doma na kolene
Obrázok alebo prekuchať pár Eurový senzor vibrácii :
Obrázok ... takto rozmýšla elektronik ... kancelárska krysa napíše, že sa to nedá.
0

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: Detekcia infrazvuku

Príspevok od používateľa 105nu70 » 05 Feb 2021, 21:28

:butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 12 Apr 2024, 14:39, upravené celkom 2 krát.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Detekcia infrazvuku

Príspevok od používateľa technikus110 » 06 Feb 2021, 06:42

romiadam:
Izbovej, alebo z chladničky. NIE TELESNEJ! Aby si neprišiel k úrazu, keď vezmeš do ruky tie nesprávne. A nesmú byť varené.

Z blogu ešte vyberám:
...Zvlášť nebezpečné sú infrazvuky (vibrácie) s frekvenciou 7 - 8 Hz, čo je približne frekvencia srdca..... 1Hz=1vlna za sekundu. 8Hz=8 vĺn za sekundu = 480 vĺn za minútu. Ak frekvencia srdca je tep, to by sa EKG upípalo a ja som mimozemšťan, nakoľko mne to udiera 50-120x za minútu.

....To neni normálne, že ten infrazvuk je tak silný! Pri tak obrovskej intenzite to nebude žiadna sranda vypátrať to.... to by sa nám sejzmograf zbláznil úplne, ale stále nevieme konkrétnu hodnotu frekvencie.


Áno, súhlasím s tým, že sluchovo postihnuté osoby (hlavne od narodenia), majú vyvinutý systém cítenia basových tónov a vibrácií. Vibrácie s Eustachovou trubicou, zabezpečujúcou našu rovnováhu. Ale tam sú frekvencie taktiež limitované konštrukciou strednej časti sluchovodu.

Áno, súhlasím s tým, že sa to dá mechanicky merať. (napísal som to aj mojom príspevku) Len profi merania sú rozsiahle stanice. Prečo? Pretože dĺžka vlny je závislá od frekvencie. A meria sa "hluk" idúci zo zeme, nie šíriaci sa vzduchom. Na CB stanicu mi 10cm anténa asi nefunguje.

Tie americké vojenské sejzmografy poznám. Mali to aj Rusi. Vedeli sa s nimi snímať vibrácie podložia, keď prichádzali autá, či iná vojenská technika. A zase si neodpustím starý film, keď indián XZ položil ucho na koľajnicu a povedal: "prichází ohnivý kúň z prava..." a to nevedel, že je to infrazvuk.
Prílohy
Wave_frequency.gif
Wave_frequency.gif (94.86 KiB) 3865 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Detekcia infrazvuku

Príspevok od používateľa OHAJ » 06 Feb 2021, 16:35

jozefrv napísal:
03 Feb 2021, 20:56
Začal som tento zvuk vnímať cca asi okolo roku 2018 a uvedomil som si ho, keď som ten istý zvuk začal vnímať niekedy v decembri 2020 na úplne inej strane Slovenska. Vtedy som dospel k poznaniu, že ten zvuk asi nebude sused na druhej strane Slovenska, ktorý chodí spávať a aj si rád privstane, aby si mohol zapnúť svoj audiosystém, ktorý ma jeho hlbokými basovými tónmi celkom slušne vyrušoval.
Ale, že to infrazvuk, ktorý má megalomansky silný výkon.
Obrázok

Čo je podľa teba megalomansky silný výkon? Lokality výskytu, miesto: rodinný dom, byt alebo volné priestranstvo??

Obrázok

Napr.v oblasti frekvencií 2–31,5 Hz je hluk veterných elektrární na úrovni prirozeného pozadia a typická krivka závislosti hlučnosti veterného zdroje od vzdialenosti, vyznačená hygienická hranica 40 dbA pre nočnú dobu:
Obrázok

spodná os je samozrejme v metroch :mrgreen: .
0

Napísať odpoveď