Ochrana reproduktorov na vyhybke

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Mar 2021, 13:53

mr.dred napísal:
23 Mar 2021, 17:57
cievka je OK (nespálená), ale prívody k cievke boli na obidvoch stranách prerušené blízko pájkovacích očiek. Vyzerá to tak ako keby boli prerušené mechanickým kmitaním čo sa mi zdá dosť blbosť keďže je to ešte v mieste, kde je táto časť kaloty priskrutkovaná vrchným krytom repráku k magnetu a nemá to možnosť kmitať. Stretli ste sa niekto s niečím podobným?
Stretol... a niekoľkokrát. Drôtik k membráne - cievke býva zalepený na plaste a pomerne dobre "vyšponovaný". Stačí potom konce, kde sú nanitované pájkovacie očká trochu ponamáhať - aj vlastnou váhou pripojovacích vodičov a dôjde k pretrhnutiu. Pri troche citu je to opraviteľné :rolleyes:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
vacaton
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 20:05
Bydlisko: Hnúšťa
Vek: 46

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa vacaton » 25 Mar 2021, 14:20

cool-zool napísal:
25 Mar 2021, 11:47
To ,,vacaton,, :

Veľmi , ale veľmi málo informácií aby sa dalo korektne odpovedať !!!
Aké druhy reprotuktorov ( basové , výškové ) ???
Aký druh , spracovanie reprobední ( bass reflex a pod.) ???
Akú repro výhybku si použil (hodnoty súčiastok) ???
Aký zosilňovač ( druh , výroba ) ???
Ak je všetko robené doma a spôsobom ,, len aby to hralo ,,, tak je tam tých záchranných krokov veľmi veľa !!!
Ochrana výškového reproduktoru spôsobom zapojiť do série nejaký kondezátor nie je dostačujúci !!!
Zistiť či správne pracuje zosilňovač a či sa nedostáva do limitácie , je ďalší krok !!!
Celé to poriadne premerať a navrhnúť lepšiu repro výhybku , dokonalejšiu reprobedňu (s oddeleným priestorom iba pre výškač a riadným vytlmením bedni ) !!!

A áno ak je membrána výškového reproduktoru veľmi namáhaná , môže dojsť aj k takej poruche ako opisuješ Ty , nielen k prepáleniu cievky ......
Takže poporiadku, výškový repro je Philips BS 8000 8ohm (už sa nevyrábajú, mám ich kúpené cca 25 rokov, nikdy použité, ako membrána je kalota), basáky Dibeisi DBS C-8004 8ohm, výhybka 2 pásmo kúpená CN 01-2-6/8. Bedňa stĺpová 90l bass reflex robená doma. Zosilňovač robený doma tranzistorový darlington s koncami KD 366B a 367B.
Na zosilňovači mi bez problémov hrali iné bedne na plný výkon (výškač bol piezo, alebo mebránka, nikdy nie kalota).
Bolo mi to divné, robím s takýmito vecami už pomaly 30 rokov a ešte som sa s takýmto niečím nestretol a to som ten zosilňovač pripájal na kopec iných bední a nikdy nebol problém. Mám už nové výškače kúpené typ ALDA AVD503, 100 W, 8Ohm, no bojím sa ich do tých bední dať bez toho, aby som prišiel na príčinu odchodu tých prvých repro.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Mar 2021, 14:40

..plast po 25 rokoch už nemusí (a ani nebude) mať vlastnosti nového, nech ho vyrobil ktokoľvek...
vacaton napísal:
25 Mar 2021, 14:20
Mám už nové výškače kúpené typ ALDA AVD503, 100 W, 8Ohm, no bojím sa ich do tých bední dať bez toho, aby som prišiel na príčinu odchodu tých prvých repro.
Keď máš obavy - oprav tie staré a vytni im čo to dá :finga: ..ja by som tie nové použil bez obáv
vacaton napísal:
25 Mar 2021, 10:48
Výhybka jednoduchá, na basáku tlmivka a na výškači kondenzátor.
..lepšia by bola 12dB výhybka...ale bez vyladenia to bude hrať všelijako :rolleyes:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa cool-zool » 25 Mar 2021, 19:01

To ,,vacaton,, :
V krátkosti a rýchlosti
1.-zosilňovač s KD366/367 , niečo ako bývalá Tesla AZS222 ???? Zase málo info !!! A si si istý že pracuje správne a je dobre a plne funkčný ?! ( https://www.youtube.com/watch?v=0GkhiWX ... arel%C5%A0 )
2.-Výhybky CN 01-2-6/8 sú fakt veľmi zlé , deliaca frekvencia 4000Hz ?! Pre také dvojpásmo s 20 cm basákom a kalotovým výškačom ? Veľmi zlá voľba ako reproduktorov tak aj výhybky !!! Ako písal mr.dred aspoň so strmosťou 12dB !!! Toto je celé zle !!! ( https://www.bsacoustic.sk/hifi-vyhybky/cn-01-2-68/ )
3.-Basák od Dibeisy a ešte s priemerom cca 22 cm ?! Od toho nemôžeš očakávať žiadnu kvalitu , nie v zlom ale tá tebou zvolená kombinácia sa nedá považovať za nič vskutku dobré .... ( https://www.repra.eu/basove-reproduktor ... 8-ohm.html )
4.- Nový výškač ALDA ??? Raz som ho mal v ruke a nikdy viac !!! Je to zatiaľ tvoja najhoršia voľba !!! Hrá otrasne a cez takú výhybku ?! Vyhotovenie je zlé , kvalita viac než pochybná !!! ( https://www.kupsito.sk/i/10470511013/V% ... eproduktor )
5.- pôvodný Philips výškač je isto lepší aj keď ani ujo GOOGLE ho nepozná , takže ho skús opatrne opraviť !!!

Prečo si si nevybral nejakú overenú konštrukciu repro bední , ktoré fakt stoja za to ( napr. na reprománii je toho dosť , ale aj inde na webe , dokonca aj tu na fóre je niečo , len treba hľadať ) ?!
Perfektný odborník na tieto veci je člen TLU ( The Last Unicorn ) , ale ak uvidí/ prečíta čo si zmrvil tak asi ani nezareaguje !!! Žiadna UNI výhybka (ani 12dB) nebude nikdy úplne vhodná na takéto konštrukcie !!!
0

Používateľov profilový obrázok
vacaton
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 20:05
Bydlisko: Hnúšťa
Vek: 46

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa vacaton » 25 Mar 2021, 20:29

Too "cool-zool"
Vieš ono to začalo pred tými 25-rokmi keď som si kúpil tie výškače. Ešte pár rokov predtým som si zostrojil bedne s ARN 5608 ešte ako 15W 8ohm (starší typ) a k tomu výšky noname 5W 8 ohm v počte 2ks v jednej bedni zapojené do série, bolo to v bedni 40l s bass-reflexom a výhybku tvoril len jeden 3,3 mikrof kondenzátor. Používal som to roky na spomínanom zosilňovači, ktorý som robil ako záverečnú prácu na "Murgaške". Zosilňovač som používal aj s tými bedňami na rôznych oslavách a fungovalo to. Potom to išlo na 25rokov do garáže a svetlo sveta to všetko uzrelo minulý rok na jeseň. Chcel som si spraviť silnejšie bedne k tomu zosilňovaču a tak som volil relatívne lacné komponenty, určite kvalitnejšie ako tie pôvodné bedne. Po oživení to hralo celkom fajn. Ten stredobas od dibeisi hral v tej bedni celkom slušne, ale stalo sa to čo sa stalo a ostal som zaskočený. Ja viem, že to nie je bohvieaké kvalitné a suprové čo sa týka parametrov, ale mne to pre hranie v dielni úplne stačí, len... S tou výhybkou by som sa pohral, ale to ostatné už asi nezmením... Poradíte nejakú výhybku alebo zohnať niečo hotové?
PS: tie výškače od philipsu boli AD 8000 T8 (sorry bol som v práci, nepamätal som si presne typ).
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa cool-zool » 25 Mar 2021, 21:51

No vidis, ako sa pomaly dopracujeme k nejakym informaciam?! Ver tomu ze tie ARN 560X TESLA boli kvalitnejsie ako tieto Dibeisi... Pokial viem tie Dibeisy nie su vhodne na bassreflex. Nemam s tou konstrukciou dobre skusenosti. Aj ked to bol iny typ , no s uzavretou bednou - bez bassreflexu hrali krajsie... Ale no da sa spravit vsetko ked clovek nie je narocny a je snazivy.... Tie ALDO vyskace - no mam s nimi fakt velmi zle skusenosti (este boli asi z prvej generacie, lebo ak si dobre pamatam tak membrana mala zlatu farbu ) . No boli nekvalitne spracovane a mali hrozny zvuk ! ( po mnohych utrapach som horko tazko prisiel na to preco prskaju ak som ich hlasnejsie pocuval)... Spracovanie bolo take nedokonale ze medzi membranu, magnet a ten plastovy kryt, prefukoval vzduch od basaku a to chrapcalo... Takze preto radsej oprav tie Philipsy... K tomu zosiku, pises ze si ho robil pred vyse 25 rokmi?! Takze kondezatory budu mat svoje obdobie uz davno za sebou, preto moje narazky na tento smer, a navrhy na premeranie, nastavenie, cize taky repas na neho, lebo moze tam nieco blbnut a dostava sa na vystup to co by nemalo.... K tym vyhybkam, asi ma poniektory ukamenuju ale, onoho casu som pouzival vyhybky od BS ACOUSTIC, s tym ze som bipolarne kondiky menil za kvalitnejsie svitkove, a citlivost vyskacu som nastavoval podla ucha predradnym odporom.... Ale to som pouzival vyhybky so strmostou 12dB a este som laboroval podla zvuku s dodatocnymi suciastkami.... Poviem ti ze so stavbou kvalitnych reprobedni je hotova pohroma ak nevies co a ako, vela, vela citat a nechat si poradit....
P. S. Sorry za diakritiku, ale som v nocnej a pisem z mobilu....
0
Naposledy upravil/-a cool-zool v 26 Mar 2021, 09:21, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 26 Mar 2021, 08:39

Asi tu v zásade bolo povedané všetko. Hlavne teda to, že výhybka s jedným kondíkom má nedostatočnú strmosť a v kontexte s nesprávne zvolenou hodnotou kondenzátora vzhľadom k impedančnej charakteristike reproduktora, môže spôsobiť tak veľký rozkmit membrány, že to tie prívody proste nevydržia. Pretože sa vytvorí rezonančný obvod na nejakej kritickej frekvencii. Pomôže použitie výhybky s vyššou strmosťou, no aj tá musí byť navrhnutá správne a namieru k použitému reprouktoru. Ak má výškač rezonančnú frekvenciu 2000Hz, tak aj 12dB výhybka so vzorčekovou deliacou frekvenciou 2500Hz bude preň týraním.
Ja viem, že ľudia stále radi stavajú reprobedničky, lebo si myslia, že je to jednoduché. Však to sa len spraví nejaká skrinka, namontujú sa podľa chuti nejaké meniče a v lepšom prípade sa namontuje nejaká univerzálna výhybka. V horšom prípade kondík pred výškačom. A končí to potom otázkami, prečo meniče v takej sústave odchádzajú už pri malých výkonoch, prečo to hrá tak, alebo hentak...prípadne sa povie, že však do dielne to stačí. Áno, zvukovo to môže vyhovovať, len to zároveň môže dopadnúť fatálne či už pre samotné meniče, alebo zosilňovač.
Proste stavba sústav naozaj vyžaduje nejakú tú odbornosť, aby človek vedel, čo robí. Ak tieto vedomosti a vybavenie na merania nemám, postavím si radšej niečo podľa nejakej predlohy - či už spoľahlivých továrenských sústav, alebo projekt, na ktorý sú dobré referencie, prípadne referencie na konštruktéra.
0

Používateľov profilový obrázok
vacaton
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 20:05
Bydlisko: Hnúšťa
Vek: 46

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa vacaton » 26 Mar 2021, 10:02

Too "TheLastUnicorn"
No máš pravdu, ale mňa baví robiť niečo nové, nie niečo čo už bolo vyrobené (samozrejme nie vždy :)). Ako toto nie sú moje prvé repro, ale prvé s ktorými mám problém. Áno pripúšťam, vždy som robil malé bedničky na nízke výkony a tam sa mi nikdy takéto veci nestávali. Kŕmil som to zosilňovačmi typu "Zetawatt", "MBA810" a pod. alebo aj tým, ktorý spomínam, ale tam keď začala skresľovať bedňa zvuk už pri štvrtinovej hlasitosti, tak som vedel, že mám ubrať a všetko bolo OK. Pri týchto bedniach som išiel na výkonový limit zosilňovača, pretože mi to utiahli, ale teda výšky neutiahli. Ako som už spomenul zvukovo hrajú dobre, počítal som si aj bassreflex aspoň z údajov, ktoré som mal k dispozícii. Citlivosťou boli reproduktory vyvážené, tie Philipsy nerevali a ani tie Dibeisy neboli nijak dominantné, bolo to také vyvážené. Ako ja som bol so zvukom spokojný. Dielňa samozrejme nie je ideálna posluchová miestnosť a samozrejme nepotrebujem aby mi na dielni drnčali okná, ale v lete robím veľa na dvore a vtedy potrebujem pridať hlasitosť, aby som to na dvore dobre počul, preto potrebujem, aby to šlo aj na vyššej hlasitosti.
Ako nezatracujte ma, že chcem experimentovať, ja toto fórum vnímam ako poradu pre elektrotechnikov a amatérov, ktorí sa chcú "hrať" nie len pre "profíkov".
0

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa penjo » 26 Mar 2021, 10:50

Aj amatér môže robiť veci technicky správne a nie len zlátaniny z nejakých reproduktorov, s nejakou výhybkou, v nejakej bedni.
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 26 Mar 2021, 12:35

vacaton: Ja to samozrejme všetko beriem. Ale musíš si uvedomiť, že elektrotechnika a elektroakustika sú exaktné vedy. Nie je to alchýmia ani voodoo. Ak sa rozhodneš experimentovať a niečo robiť bez toho, aby si mal vlastne šajnu, čo robíš, tak také budeš mať aj výsledky. Že tie sústavy hrali dobre tiež neverím, ale ak si nemal možnosť počúvať niečo normálne, tak subjektívne sa Ti to môže zdať.
Toto síce možno nie je fórum pre profesionálov v oblasti audia, no aj amatérska konštrukcia má svoje pravidlá. Predstav si, že by si vzal byť aj to blbé MBA810 a osadil do neho náhodne súčiastky nevhodných, prípadne úplne neznámych hodnôt, ktoré by si našiel. Potom sa čudoval, že to nejde alebo horí a prišiel by si s tým na akékoľvek elektrotechnické fórum. Čo by spravili? Niektorí by Ťa poľutovali, niektorí vysmiali a od starých matadorov by si si vyslúžil peknú kopu vulgárnych nadávok. :lol:
Ak je pre Teba stavba overených projektov nuda (čiže cesta je pre Teba cieľ, čo je väčšinou aj môj prípad), potom sa treba ale k vývoju stavať serióznejšie. Ako sa navrhujú sústavy som už nielen ja popísal kade-tade 100x. Zopakujem, že základom sú merania. Bez tých sa nepohneš. Ak by si mal zmerané aspoň TS parametre (na základe ktorých vieš navrhnúť správnu ozvučnicu) a trochu im rozumel, nenapadne Ťa dať Dibeisi do bassreflexovej ozvučnice. A pravdepodobne by Ti neodišla výšková kalota, pretože na základe rezonančnej frekvencie tej výšky by si vedel, čo si k nej môžeš cca dovoliť a čo nie.
0

Používateľov profilový obrázok
vacaton
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 20:05
Bydlisko: Hnúšťa
Vek: 46

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa vacaton » 26 Mar 2021, 14:30

Too TheLastUnicorn, to všetko beriem. Akože kým ste sa do mňa chlapi neobuli, tak som mal za to, že tie repro, ktoré som použil nie sú najhoršie a samozrejme viem, že ani najlepšie, že sa s nimi niečo dá spraviť. Na trhu sú stovky rôznych repro a okrem kvality sa pozerám aj na cenu a aj budúce využitie. Zas zbytočne mi bude špičková bedňa, nejaké napr. ALTO od Visatonu keď do nej budem tlačiť zvuk amatérskym zosíkom a z no-name DVD prehrávača alebo púšťať cez PC mp3. Ako si napísal, mne sa ten zvuk zdá byť dobrý, lebo som lepšie nepočul... to je pravda, možno keby som počul lepšie, tak sa po dibeisi ani neobzriem...
Ok dostal som naložené a čo teraz? Mám v podstate tri možnosti, aby som nešiel úplne od nuly:
1. buď nechám repro bedne a skúsim v nich vymeniť reproduktory a výhybky za také, aké by v nich hrali dobre, alebo
2. si nechám repro a spravím k nim novú skriňu tak, aby to hralo aspoň kus dobre, alebo
3. skúsim vyladiť existujúce bedne s existujúcimi repro, aby to hralo kus dobre a neodpaľovalo výškače.
No začnem asi bodom 3. a skúsim prejsť k bodu 1., tak to bude pre mňa finančne a pracne najmenej bolestivé.
Alebo???
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 26 Mar 2021, 15:57

Visaton ALTO má od špičkovej sústavy asi tak ďaleko, ako škoda felicia od luxusného auta. A znovu napíšem, čo som už niekoľkokrát povedal: Dobrá sústava hrá dobre aj s MBA810 a podradným prehrávačom. S lepším železom sa z nej dá vytiahnuť maximum, no zlá sústava bude hrať zle aj keď ju nakŕmiš Accuphaseom a streamerom Luxman. Zlepšenie zosilňovača neprinesie nikdy až tak dramatický výsledok, ako zlepšenie sústavy. Kto sa týmto zaoberá a tým všetkým si už prešiel, vie o čom hovorím.
Aj sústava osadená podpriemernými meničmi môže hrať pri správnom návrhu veľmi dobre...kto počul napr. moje UAD3150-TB, určite to potvrdí.
Btw., nie je umenie postaviť dobrú sústavu s revelatormi...umenie je postaviť dobre hrajúcu vec s priemernými až shitovými meničmi. Tam sa ukáže, čo konštruktér vie. :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
vacaton
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 20:05
Bydlisko: Hnúšťa
Vek: 46

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa vacaton » 27 Mar 2021, 07:34

TheLastUnicorn napísal:
26 Mar 2021, 15:57
Aj sústava osadená podpriemernými meničmi môže hrať pri správnom návrhu veľmi dobre...kto počul napr. moje UAD3150-TB, určite to potvrdí.
Btw., nie je umenie postaviť dobrú sústavu s revelatormi...umenie je postaviť dobre hrajúcu vec s priemernými až shitovými meničmi. Tam sa ukáže, čo konštruktér vie.
Vidíš a presne o to sa teraz snažím :biggrin:
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 27 Mar 2021, 08:25

Áno, ale tak, ako si to predviedol sa to proste nerobí. Už len to, že len málo 8" basákov je použiteľných v dvojpásme a to len za podmienky použitia s nízkodeliteľnou výškou. Väčšinou sa teda jedná buď o kompresné drivery prípadne klasické kaloty v zvukovodoch, alebo parné výškače typu Monacor DT300, Dayton DC28F a RST28F, TB 28-1582, SB29RDC a SB29SDAC, SEAS 29TFF, HiVi Q1R apod., ktoré pri správne navrhnutej výhybke ustoja deliacu frekvenciu medzi 1,6-1,8kHz. Pochybujem však, že niekto kúpi k basáku Dibeisi byť len ten Monacor alebo Dayton v cene cca 25€/ks.
Ďalšou možnosťou je teda 3-pásmo. Tam sa už otvára veľa možností a rôznych použiteľných kombinácii, no samozrejme trojpásmo sú už podstatne vyššie nároky na zvládnutie konštrukcie a finančne vyjde určite drahšie, než dvojpásmo, byť aj s drahším výškačom. Zvukové výsledky však môžu byť až prekvapujúco dobré. Sťažeň toho celého však bude perfektne odvedená práca na výhybkách a optimálny návrh ozvučnice.
Použitie 8" basáku mizernej kvality s kalotovou výškou určenou na delenie od 3,5kHz je proste hlúposť. Tie dva meniče na seba nedosiahnu. Takéto kombinácie sa síce stále tešia obľube u domácich kutilov, no zvukové výsledky sú väčšinou veľmi biedne, prípadne sprevádzané deštrukciou niektorého komponentu.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa cool-zool » 27 Mar 2021, 09:38

To ,,vacaton,, :
Vidíš , vidíš a toto som Ti napísal hneď v druhom príspevku , trošku inými slovami ( naj odborník v tejto oblasti je TLU , ale keď uvidí čo si spŕzdnil tak .....) ! Áno TLU a Penjo sú fakt naslovo vzatý odborníci v tejto oblasti a ich nepresvedčíš žiadnymi argumentami - oni totiž veľmi dobre vedia o čo v danej veci ide !!! Sú svojim spôsobom ,, perfekcionalisti ,, s veľkou snahou pomôcť , poradiť , usmerniť aj keď sa to nám ostatným nie veľmi páči !!! Aj mňa usmernili správnym smerom , síce som bol podobne tvrdohlavý ako Ty a tiež som mal isté skúsenosti so stavbou repro bední , ale ani zďaleka som sa im nevyrovnal !!! Tu je dosť čítania ako som pochodil ja a NEĽUTUJEM ( https://svetelektro.com/phpbb/?phpbb=dm ... Q9NDYzNTg= ) , len si to celé prečítaj !!!!
Už v druhom mojom príspevku pre teba kritizujem tvoj výber reproduktorov , lebo s nimi sa naozaj nič poriadne spraviť nedá !!! Sú to repráky kde nie sú udávané všetky potrebné parametre / informácie pre ich normálnu konštrukciu - neuvádza ich ani výrobca a preto nie je ľahké s nimi spraviť dobre hrajúcu repro bedňu !!! Preto tam odznel môj návrh : ,, prečo si si nevybral nejakú overenú konštrukciu ,, ???
Ale poďme trochu z iného súdka :
Ak chceš silou mocou pokračovať v tom čo si začal tak poďme od začiatku :
1. V každom prípade vymeniť repro výhybku s vyššou strmosťou aspoň tých 12dB ( aspoň za takúto s výmenou bipolárnych kondenzátorov za svitkové ,, https://www.bsacoustic.sk/hifi-vyhybky/cn-02-2-128/ ,, alebo ,, https://www.bsacoustic.sk/hifi-vyhybky/cn-01-2-128/ ,, ) s ich následnou úpravou !!! A teraz ma TLU a Penjo zožerú alebo zdrbú až pod čiernu zem :axe: ..... No ale fakt v tvojom prípade s danými reproduktormi nič iného neostáva .....
2. Repro bedňu upraviť , zmešiť objem na cca 50L , bassreflex zrušiť / upchať a vytvoriť pre výškač samostatne oddelenú skrinku , vnútorný priestor reprobední poriadne vytlmiť..
3. Upraviť repro bedňu na trojpásmo , dokúpiť streďák a reproduktory premerať a navrhnúť odladenú výhybku pre všetky tri reproduktory (bass , treble , midle) , ale pri použití tebou vybraných meničov to bude nemožné !!!
4. premerať , nastaviť , urobiť repas toho tvojho možno 30 ročného doma konštrovaného zosilňovača a uistiť sa že pracuje korektne a bez vedľajších , nepočujúcich defektov , ktoré môžu spôsobovať ešte nejaké neduhy !!!

5. - vykašľať sa na dibeisi a Alda , a spraviť niečo poriadne , čo naozaj pekne hrá ( a je to na tebe či z overených projektov , alebo niečo z vlastej tvorby s pomocou a radou / odporúčaním TLU , Penjo ak budú ochotný do toho s tebou ísť ......
0

Používateľov profilový obrázok
vacaton
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 20:05
Bydlisko: Hnúšťa
Vek: 46

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa vacaton » 27 Mar 2021, 20:17

No chlapi "zírám". So svojimi skúsenosťami, ktoré mám za tých "pár desiatok" rokov čo sa elektrotechnikou zaoberám, som si myslel, že s reprobedňami to nie je až taká veda, ale vidím, že je. Rozhodol som sa, že s tými bedňami urobím to čo mi radíte, ale nebudem ich prerábať, pretože sú lepené, majú už povrchovú úpravu..., iba by som ich dovrzal. Zaradím ich medzi "nevydarené projekty", pridám do svojej zbierky a skúsim spraviť teda niečo podľa toho čo mi radíte. Sľubujem, že budem okolo toho viac študovať, pretože ste ma usmernili úplne iným smerom, či správne to uvidíme :). Netvrdím, že to bude hneď, lebo teraz mi začína "stavbárska" sezóna, môj druhý koníček, tak sa k tomu dostanem zas až na zimu keď nebudem mať do čoho pichnúť. Ak budem mať popri tom kus času, tak budem aspoň študovať a pýtať sa ak môžem a budete ochotní odpovedať. Zatiaľ Vám všetkým veľmi pekne ďakujem za rady a usmernenia.
PS: nepovaľuje sa náhodou u niekoho z Vás frekvenčný generátor? alebo neviete o niekom? kúpil by som, chýba mi to keď niečo opravujem a zaraďujem do zbierky.
0

Atlass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 16 Mar 2019, 16:29

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa Atlass » 27 Mar 2021, 20:26

Stiahni si apku do mobilu a vyrob kabel :D
0

Používateľov profilový obrázok
vacaton
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 20:05
Bydlisko: Hnúšťa
Vek: 46

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa vacaton » 28 Mar 2021, 19:49

Atlass napísal:
27 Mar 2021, 20:26
Stiahni si apku do mobilu a vyrob kabel :D
Do frasa, to ma nenapadlo. Ja som stará škola. Vďaka za tip.
0

Používateľov profilový obrázok
vacaton
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 20:05
Bydlisko: Hnúšťa
Vek: 46

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa vacaton » 29 Dec 2021, 10:30

cool-zool napísal:
27 Mar 2021, 09:38
Ak chceš silou mocou pokračovať v tom čo si začal tak poďme od začiatku :
1. V každom prípade vymeniť repro výhybku s vyššou strmosťou aspoň tých 12dB ( aspoň za takúto s výmenou bipolárnych kondenzátorov za svitkové ,, https://www.bsacoustic.sk/hifi-vyhybky/cn-02-2-128/ ,, alebo ,, https://www.bsacoustic.sk/hifi-vyhybky/cn-01-2-128/ ,, ) s ich následnou úpravou !!! A teraz ma TLU a Penjo zožerú alebo zdrbú až pod čiernu zem :axe: ..... No ale fakt v tvojom prípade s danými reproduktormi nič iného neostáva .....
2. Repro bedňu upraviť , zmešiť objem na cca 50L , bassreflex zrušiť / upchať a vytvoriť pre výškač samostatne oddelenú skrinku , vnútorný priestor reprobední poriadne vytlmiť..
3. Upraviť repro bedňu na trojpásmo , dokúpiť streďák a reproduktory premerať a navrhnúť odladenú výhybku pre všetky tri reproduktory (bass , treble , midle) , ale pri použití tebou vybraných meničov to bude nemožné !!!
4. premerať , nastaviť , urobiť repas toho tvojho možno 30 ročného doma konštrovaného zosilňovača a uistiť sa že pracuje korektne a bez vedľajších , nepočujúcich defektov , ktoré môžu spôsobovať ešte nejaké neduhy !!!
5. - vykašľať sa na dibeisi a Alda , a spraviť niečo poriadne , čo naozaj pekne hrá ( a je to na tebe či z overených projektov , alebo niečo z vlastej tvorby s pomocou a radou / odporúčaním TLU , Penjo ak budú ochotný do toho s tebou ísť ......
Zdravím chlapi. Kus oprášim túto tému. Ako som sľúbil v priebehu roka som si kus študoval všetko čo ste mi popísali a urobil som nasledovné. Keďže som už mal bedne hotové aj s povrchovou úpravou, bolo mi ťažko robiť všetko od začiatku. Urobil som prepočty výhybky, vymenil basový repro od Dibeisy za Visaton a čuduj sa svete, zrazu z bední vyšiel krásny počúvateľný zvuk (aspoň pre mňa :)). Samozrejme som to pichol na iný zosilňovač, pretože som si zobral radu od cool-zool, že môže byť na chybe aj zosilňovač a bol. Teraz v zime som ho rozobral, cez rok som si zohnal tónový generátor a osciloskop a začal merať. Po určitú úroveň hlasitosti a nastavení korekcíí, všetko ok a od určitej úrovne kompletne rozkmitaný zosilňovač. Začal som pátrať po príčine a zistil som nasledovné: korekcie som mal na ňom robené cez syntetické induktory a jediný problém bol v zle vypočítaných súčiastkách a zle zavedenej spätnej väzby na operačných zosilňovačoch. Zhruba za dva večery som to dal pomocou generátora a osciloskopu do poriadku a už aj zosilňovač funguje ako má. Koniec je v ňom s darlingtonmi KD366 a KD367, tak to má aj celkom fajn zvuk. Keď je dobre nastavený zosilňovač a aj bedne, tak sa vraví, že nepotrebuješ používať ani korekcie a mne sa to v podstate podarilo.
Ďakujem Vám ešte raz za všetky rady, pohol som sa zas kus dopredu a bol nútený si veci naštudovať poriadne.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok