Ochrana reproduktorov na vyhybke

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Atlass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 16 Mar 2019, 16:29

Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa Atlass » 21 Mar 2021, 11:36

Zdravim,

Mam starsie reprobedne /asi homemade/ a nachadza sa v nich vyhybka s ochrranou vyskoveho repro pomocou ziarovky. Ked je reprak pretazeny tak ziarovka zasvieti alebo sa prepali. Problem mam s rym ze tam je dvojvlaknova ziarovka z auta /brzdova napr do skoda 120/.
Ked jedno vlakno odpadne alebo sa prepali tak vyskovy reprak zacne postupne odchadzat...

Otazka je ci tuto dvojvlaknovu ziarovku mozem nahradit inou s 1 vlaknom :D
A ak ano ci mate nejake odporucania...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Mar 2021, 13:58

"Ked jedno vlakno odpadne alebo sa prepali tak vyskovy reprak zacne postupne odchadzat..."

Prečo si toto myslíš ? Však to nemá logiku ! Ak mi z paralelne zapojeného dvojvlákna sa jedno preruší, tak zákonite do reproduktora sa dostane menší výkon !
Ak chceš trochu zodpovedne poradiť, tak daj sem parametre (typ) toho výškača a aj tej žiarovky.

Ale predsa, pokúsim sa vytiahnuť krištáľovú guľu: Žiarovka na brzdách obyčajne je 12 V/ 21 + 5 W, čo je asi 2 A. Ak by si tam dal nejakú 24 V/ 2 A (50 W) jednovláknovú žiarovku, tak asi v nej sa ťažšie prepáli vlákno a funkcia ochrany bude zachovaná.
(Len teoreticky. Žiarovka na 24 V by mala mať nepatrne vyšší odpor za studena a aj pri plnom napätí, 24 V : 2 A = 12 Ohm, 12 V : 2 A = 6 Ohm. Ak by to hralo počuteľne slabšie, možno by tam bola lepšia napríklad 24 V/ 75 W žiarovka. Len to treba posúdiť k dovolenému max. výkonu výškača.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Atlass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 16 Mar 2019, 16:29

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa Atlass » 21 Mar 2021, 15:27

Zle som to napisal.
Ak odpadne len jedno vlakno tak je problem ak sa ale napr. prepalia obe tak prestane hrat co je v poriadku.
Predpokladam ze otrasmi sa vlakno pripaja a odpaja od nozicky z ktorej odpadlo a to sposobuje problem + dalsie vlakno stale prenasa cast vykonu. Preto uvazujem nad nejakou 1 vlaknovou ziarovkou. Neviem ako ta ochrana presne funguje ale v zasade parametrovo by ma mal zauimat len vykon?
Repro tam je selenium st324 8Ohm 40W rms / 80W max. Ziarovka taka ako si napisal.
Bedne maju celkovo vykon cca 300W ostatne prepro zistim ak bude treba.
Vo vyhybke som menil aj vsetky kondenzatory pretoze nozicky na nich drzali len silou vôle a niektore boly aj odpadnute. Samozrejme aj toto mohlo sposobit odpalenie vysok ale vsimol som si aj problem s tou ziarovkou a rad by som sa tomu do buducna vyhol. Uz som tam totiz raz menil aj vysky aj ziarovky a potom hrali bez problemou par rokov.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Mar 2021, 18:01

Atlass napísal:
21 Mar 2021, 11:36
Problem mam s rym ze tam je dvojvlaknova ziarovka z auta /brzdova napr do skoda 120
Škodovky rady 120 nemali dvojvláknovky... mali samostatné brzdové (21W) a obrysové (5W) žiarovky. To len na okraj...
A to také dvojvláknovky sa už nedajú zohnať ? Veď to majú aj v Tescu :mrgreen:

Čím kŕmiš tie bedničky ? Akým výkonom ? Nemáš skôr problém s preťažovaním zo strany zosilňovača ?

Vlákno na takej výkonnej žiarovke (21W - a viac) má dostatočne "hrubé / tuhé" vlákno na to, aby sa upálilo a spôsobovalo prerušovanie prúdu... To že sa žiarovka počas reprodukcie rozsvecuje má inú príčinu.
Predpokladám, že si už videl cievku takého výškača - aký má drôt prierez... 00 - nič a "fúkať" cez ňu 2,5 - 5A :rolleyes:
Výhybka musí byť na taký výkon dobre navrhnutá, aby do repra nešlo nič, čo nedokáže vyžiariť, lebo sa len zbytočne prehrieva cievka. Pár krát prešvihneš výkon - žiarovka sa rozsvieti a cievka zhorí... nezachráni ju ani 5 žiaroviek. A výkonnejších už určite nie!
Za ďaľšie - ak je zosilňovač na "výškach" nestabilný a rozkmitáva sa ( čo pri tom randále ani nemusíš postrehnúť), tak výškač dlho nevydrží...
A nezanedbateľný je aj prístup obsluhy ... hluchý DJ = hotová katastrofa. S pribúdajúcimi "ampérmi" = alkoholom - sú už všetci nejaký hluchejší...treba pridať :finga:
Zaväzbený mikrofón čo i len na zlomok sekundy je tiež obrovským rizikom pre výškače...
Ale to zrejme vieš.

Tá žiarovka by mala byť na viditeľnom mieste (aj keď by to blbo vyzeralo) 8) .. ale výškače by toľko nehoreli. Schovaná žiarovka ako ochrana proti blbosti je málo účinná :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

vlasto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 23:48
Vek: 45

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa vlasto » 21 Mar 2021, 19:14

Kedysi sme používali reprosústvy BVaudio,výška bola SMC1020 bola tam obyčajná žiarovka 12V/21W
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Mar 2021, 19:46

Atlass napísal:
21 Mar 2021, 15:27
Predpokladam ze otrasmi sa vlakno pripaja a odpaja od nozicky z ktorej odpadlo a to sposobuje problem ...
Toto máš asi pravdu. To vlákno sa môže pripájať kratšie, ochrana je potom slabšia a tým viac trpí výškový reproduktor.

Píšeš, že moc nechápeš funkcii tej žiarovky. Ale tá je veľmi jednoduchá. Žiarovka je v podstate nelineárny odpor, ktorý sa (približne) vždy snaží prepúšťať rovnaký (menovitý) prúd. Ak sériové zapojenie žiarovka + reproduktor je málo vybudené, žiarovka sa takmer neuplatňuje, no zas pri prebudení sa rozsvieti, zvýši svoj odpor a časť výkonu sa na nej stratí a tým ochráni háklivý výškový reproduktor, ale aj utlmí výšky.

No poďme trochu počítať. Spravme predpoklad, že 300 W a 40 W sú sínusové výkony.
Výškač je jasný, má 8 Ohm, takže max. sínusový dovolený prúd cez neho je asi 2,2 A a napätie na ňom asi 17,6 V sínus.
Bedňa má 300 W, ak je 4 Ohm, tak napätie musí dosahovať asi 35 V sínus. To je dosť veľa na výškač 17,6 V + 12 V na žiarovku ! Tá sa po čase, ale aj s výškačom musí porúčať.

Ako som ti napísal, daj tan 24 V/ 50 W jednovláknovú žiarovku ! Tá sa napäťovo (výkonovo) nebude preťažovať a tak ľahko neodíde. A ak odíde, treba ju hneď vymeniť, aby otrasy nepripájali len časť vlákna a tým sa nepreťažoval výškový reproduktor.

Dúfam, že tie kondenzátory, (asi hnedé "hovňáky"), si vymenil všetky do radu, aj keď vývody ešte držali !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Mar 2021, 21:31

Podľa mňa, ani tá 24V/50W žiarovka mu ten 40W výškač pri max. vybudení (300W) nezachráni.
Tie prepočty sú OK (pre odporovú záťaž) , ale nie pre impedanciu reprosústavy pri rôznych kmitočtoch. Na tých vysokých kmitočtoch do 8 Ω bude dosahovať napätie takmer 50V (pri 300W) ... teda ak to zosilňovač dokáže :wink:
..ten výškač by mal mať väčší nom. výkon, alebo ho obmedziť sériovým odporom... alebo použiť výškače dva.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Mar 2021, 21:52

mr.dred, prečo si sústavne negatívny ! Viem, že presvedčeného nepresvedčím ! No nechcem sa hádať ! Mám ťa už poznačeného. Preto ešte raz, howgh !

Pre "atlas": Ak ti to fungovalo na žiarovku 12 V/ 21 + 5 W, tak 24 V/ 50 W žiarovka je jemne lepšie riešenie. Určite bude výrazne menej horieť a "trošku viac" chrániť reproduktor.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Mar 2021, 23:01

Dolfi nechcel som ťa nijako uraziť a ak náhodou, tak sa hlboko ospravedlňujem... Vždy som Ťa mal, aj mám za odborníka... to k tomu poznačeniu :)
24V /50W žiarovkou vyrieši akurát to, že sa mu táto tak rýchlo nevypáli na základe vyššieho napätia ...prúd do reproduktoru pustí ale takmer rovnaký ako tá dvanástka a reprák spopolnie tak či tak.
Ten 40W výškač je skrátka slabý na 300W bedňu
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Atlass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 16 Mar 2019, 16:29

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa Atlass » 22 Mar 2021, 18:39

mr.dred: pôvodne tam bola iná výška. tú som menil cca 11r dozadu keď mi na túto novú bolo niekym povedané že to bude OK :-D či to bola pravda alebo nie sa možno práve teraz dozvedám :-D
Pôvodná výška: FANE HF250 TWEETER

Zosilňovač mám: American audio VLP1500

bedne používame v skúšobni na spev. hneď ako sa tam dostanem zistím čo sú zač aj ostatné repro. A áno bedne sem tam zasvietili a my sme pri tom takmer ohluchli :lol:

Kondenzátory som vymenil všetky rad za radom. boli tam TESLA TC206 a vymenil som ich za dajaké noname MKP (podobné žlté šulce ako tie tesla).

Existuje teda nejaké povedzme "pár eurové" riešenie ktoré by tie výšky uchránili na ďalších pár r. ?:-D vo výškach sa dajú vymieňať cievky... pokúšal sa napr. niekto vymeniť cievky za silnejšie?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Mar 2021, 19:39

Atlass napísal:
22 Mar 2021, 18:39
American audio VLP1500
vie dať do 8Ω záťaže výkon 450W a ty chceš "uchrániť" 40W výškačik ...
Atlass napísal:
22 Mar 2021, 18:39
Existuje teda nejaké povedzme "pár eurové" riešenie ktoré by tie výšky uchránili na ďalších pár r. ?
Namiesto tej žiarovky čo tam máš, daj takúto - a vlákna do série :wink:
žž.png
Atlass napísal:
22 Mar 2021, 18:39
vo výškach sa dajú vymieňať cievky... pokúšal sa napr. niekto vymeniť cievky za silnejšie?
Pokiaľ vojde cievka z hrubšieho drôtu do štrbiny magnetu tak prečo nie... ale bude to na úkor citlivosti a kvality prenosu reproduktora - hrubšia cievka = vyššia váha, vyššia zotrvačnosť systému, vyššie skreslenie, menší akustický výkon - lebo magnet ostáva pôvodný...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Atlass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 16 Mar 2019, 16:29

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa Atlass » 22 Mar 2021, 20:05

mr.dred: Ďakujem, žiarovky kúpim a vymením, ak pôjdu výšky zase do dymu tak vyberiem iné ktoré to výkonovo budú zvládať.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Mar 2021, 21:31

Nemám slov ! Len mentálne poslabší jedinec môže rozvíjať teóriu zvýšenia výkonu výškového reproduktora jeho previnutím ... :rolleyes: Čo neexistujú na svete výkonnejšie výškové reproduktory ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Atlass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 16 Mar 2019, 16:29

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa Atlass » 23 Mar 2021, 15:11

Dofi: Dúfam že som tvoju inteligenciu nejak neurazil. Do budúcna budem určite myslieť na tvoje mentálne zdravie a pohodu aby si sa mohol vyjadrovať k téme a nemusel sa rozrušovať nad niektorými otázkami a to len preto že "to sa takto nerobí do psej m*tere". :agree:
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 23 Mar 2021, 15:21

Pred prebudeným a rozkmitaným zosilňovačom je žiarovka nedostatočná ochrana. Takisto záleží na strmosti výhybky a deliacej frekvencii v kontexte s použitým výškačom. U dobre navrhnutej sústavy a s dobrým 300W zosilňovačom nebude pri rozumnej obsluhe dochádzať k preťaženiu výškača, pretože obsah energie na daných kmitočtoch je v hudobnom signále malý. Samozrejme to nemusí platiť u dvojpásma s 15" basákom, kde výška môže byť delená bežne pod 1kHz. Avšak ako som povedal, žiarovka bude beztak len čiastočnou ochranou. Omnoho lepšie je využívať kvalitné stabilné zosilňovače a limitér signálu už na jeho vstupe, ktorý zabráni vbehnutiu zosilňovača do hlbokej limitácie.
Že sa výškač s nápisom 40W vymení za výškač s nápisom 100W pravdepodobne nevyrieši nič. To už lepšie je hľadať driver s nižšou FS a väčšou kmitačkou. Proste, táto problematika nie je len o počítaní voltov a wattov...je to celé trochu zložitejšie. :wink:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Mar 2021, 16:32

Atlass napísal:
23 Mar 2021, 15:11
Dofi: Dúfam že som tvoju inteligenciu nejak neurazil. Do budúcna budem určite myslieť na tvoje mentálne zdravie a pohodu aby si sa mohol vyjadrovať k téme a nemusel sa rozrušovať nad niektorými otázkami a to len preto že "to sa takto nerobí do psej m*tere". :agree:
Nemaj o mňa starosť ! Žiaľ vidím, že si skutočne inteligentný a veľmi činorodý na tomto fóre, a preto ma môžeš urážať. (Mimochodom, tú uštipačnú poznámku som aj tak neadresoval tebe.) Preto už odteraz ťa budem ignorovať ! Maj sa krásne ! Howgh !
1
Obrázok 1
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Atlass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 16 Mar 2019, 16:29

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa Atlass » 23 Mar 2021, 16:58

TheLastUnicorn: bedne sú 3 pásmové. Tak dúfam že to delenie bude až niekde od 5kHz ...
Tie odpadnuté nožičky na kondenzatoroch vo vyhybke určite upravili deliace frekvencie čo tiež nemuselo vyške prospievať. Čas ukáže či prežijú aspoň pandémiu. :D
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa mr.dred » 23 Mar 2021, 17:57

Atlass.. z uštipáka si nič nerob...ja som si už pár takých vyznamenaní od neho vyslúžil :lol:
Dolfi napísal:
22 Mar 2021, 21:31
Nemám slov ! Len mentálne poslabší jedinec môže rozvíjať teóriu zvýšenia výkonu výškového reproduktora jeho previnutím ... :rolleyes: Čo neexistujú na svete výkonnejšie výškové reproduktory ?
...a tie výkonnejšie sú potom ako robené ? Majú silnejšiu cievku, tuhšiu membránu a adekvátny silný magnet. Až bude niekedy príležitosť vyberiem z bedni 80-100W výškač urobený z ARV3604 (alebo 3608 ? ).
Robil ho pán J.B. z okresu PD , ktorý sa tým zapodieval dlhé desaťročia a robil repráky mnohým kapelám a DJ-om v republike (v 80-tych rokoch napr. aj Elánu ). Reprák už síce nevedel tak pekne "cinkať" na malý výkon ako jeho originál brat ( potreboval by silnejší magnet ) ale zase nebol tak háklivý na výkonové špičky a vydržal.
Dnes sa to už neoplatí... je veľký výber aj za rozumné ceny.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
vacaton
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 20:05
Bydlisko: Hnúšťa
Vek: 46

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa vacaton » 25 Mar 2021, 10:48

Zdravím páni, nechcem zakladať nové vlákno, pretože môj problém úzko súvisí s problémom popisovaným tu. Urobil som si vlastné bedne kde som použil basové repro sinus 75W a výškače sinus 30W. Výhybka jednoduchá, na basáku tlmivka a na výškači kondenzátor. Bedne som zostrojil pozapájal a vyskúšal. Zosilňovač mám tranzistorový s max výkonom 30W. Keď som ich skúšal, tak som ho vypeckoval na dosť vysoký výkon a zrazu mi prestali v obidvoch bedniach hrať výškače. Znížil som výkon a všetko vypol. Vymontoval som výškový repro z jednej bedne a rozobral ho. Dala sa pekne vybrať kalota a zrazu som zistil, že cievka je OK (nespálená), ale prívody k cievke boli na obidvoch stranách prerušené blízko pájkovacích očiek. Vyzerá to tak ako keby boli prerušené mechanickým kmitaním čo sa mi zdá dosť blbosť keďže je to ešte v mieste, kde je táto časť kaloty priskrutkovaná vrchným krytom repráku k magnetu a nemá to možnosť kmitať. Stretli ste sa niekto s niečím podobným? Čítal som tu veľa tém aj ohľadne ochrany výškačov, ale toto podľa mňa nebolo spôsobené výkonovým preťažením výškačov, ale inou príčinou alebo sa mýlim?
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Ochrana reproduktorov na vyhybke

Príspevok od používateľa cool-zool » 25 Mar 2021, 11:47

To ,,vacaton,, :

Veľmi , ale veľmi málo informácií aby sa dalo korektne odpovedať !!!
Aké druhy reprotuktorov ( basové , výškové ) ???
Aký druh , spracovanie reprobední ( bass reflex a pod.) ???
Akú repro výhybku si použil (hodnoty súčiastok) ???
Aký zosilňovač ( druh , výroba ) ???
Ak je všetko robené doma a spôsobom ,, len aby to hralo ,,, tak je tam tých záchranných krokov veľmi veľa !!!
Ochrana výškového reproduktoru spôsobom zapojiť do série nejaký kondezátor nie je dostačujúci !!!
Zistiť či správne pracuje zosilňovač a či sa nedostáva do limitácie , je ďalší krok !!!
Celé to poriadne premerať a navrhnúť lepšiu repro výhybku , dokonalejšiu reprobedňu (s oddeleným priestorom iba pre výškač a riadným vytlmením bedni ) !!!

A áno ak je membrána výškového reproduktoru veľmi namáhaná , môže dojsť aj k takej poruche ako opisuješ Ty , nielen k prepáleniu cievky ......
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok