Oprava Tesla Z710A

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Oprava Tesla Z710A

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Mar 2021, 23:36

Ahojte,

pár týždňov dozadu som kúpil zostavu T710A+Z710A. Išlo mi len o tuner, ale tento zosík ma nenechá chladným a rád by som ho dal do použiteľného stavu - len tak, z pasie.
Otázka je, či to niekto upravoval tak, aby to bolo použiteľné, lebo z fabriky vyšiel čistý nepoužiteľný šumiaci brak.
Najjednoduchšie by bolo asi vymeniť tie dva šváby A273D a A274D za TCA730/740. Má s tým niekto skúsenosť? Stojí to za pokus? Alebo to bude šumieť aj tak? Nechce sa mi to zas nejak extra prerábať, aj keď by to bolo najlepšie - vyraziť tie preampy aj s korekciami a dať tam niečo normálnejšie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: Oprava Tesla Z710A

Príspevok od používateľa 105nu70 » 22 Mar 2021, 06:48

:butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 12 Apr 2024, 14:39, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Oprava Tesla Z710A

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Mar 2021, 06:58

Pokiaľ chceš zachovať autenticitu, tak sa zmier s "generátorom šumu". Výmena za TCA je zbytočná. Koncepcia zapojenia je naprd. Riadenie zosilnenia a stereováhy je takmer na vstupe - za vstupnými prepínačmi. Potom je riadenie korekcií a za nimi nasleduje koncák - celkom slušne budený šumom oboch švábov.
Keby ich boli v tom reťazci aspoň prehodili.... najprv korekcie, potom hlasitosť :rolleyes:
Najjednoduchšia úprava je spraviť riadenie hlasitosti na vstupe koncákov - vložením stereo potenciometra. Zmení sa pomer signál-šum pri menšej hlasitosti a pri väčšej to už tak nevadí. Prídeš ale o fyziologický priebeh hlasitosti... Na pôvodnom riadení hlasitosti nastaviť úroveň zosilnenia trimrom/deličom na rozumnú hranicu.
Najlepším riešením by ale bolo "prekopať" ho komplet celý ... vrátane vstupných prepínačov (majú celkom slušné presluchy medzi vstupmi).
Dával som nedávno do pôvodného stavu 3 tunery a 3 zosilňovače z tejto "vydarenej" rady a je to vražda na kvalitu :lol:
Šumove sú na tom lepšie hocijaké stavebnice predzosilňovačov z aliexpressu :wink:
Tuner ešte ako tak... ale ani ten nie je bez múch :mrgreen:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava Tesla Z710A

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Mar 2021, 09:11

Tak to ste ma potešili obaja :D
Ak vymením tie TCA, ktoré som medzičasom už objednal, dá sa niečo so šumom aspoň čiastočne robiť? Myslím tým či niekto vie, kde sa ten šum generuje. Lebo ak je to samotný IO, tak s tým moc neurobíme, ale bižutka okolo by sa mierne dala prekopať. Možno by pomohlo aj vymeniť tranzistory, i keď vraj tam dávali nízkošumové. Lebo ten krám mi zas nestojí za to, aby som to prekopával celé.

Čo sa týka tuneru, to moc ani nebudem komentovať. Do dielne je to pekný kúsok, páči sa mi. Muchy má, ale prežijem, aj tak to púšťam z pasie kvôli dizajnu, v rádiu aj tak prd dávajú. Je to taký priemyselný dizajn, pasuje k merákom z tej doby. Do bytu by som to nedal, ale v dielni má čestné miesto.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5641
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Oprava Tesla Z710A

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Mar 2021, 10:01

Generátorom šumu sú samotné IO - hlavne 273 - ka. Má "vyhulákané" zosilnenie takmer na maximum. Na vstupe sú sériové odpory 270K kvôli tým elektronickým vstupným prepínačom...potrebná vysoká ipedancia.
Keby si oželel prepínanie vstupov a využil len jeden napr. pre tuner, tak by sa to dalo obísť. Znížiť výrazne zosilnenie 273-ky a "fúkať" do nej signál s väčšou úrovňou. Sériové odpory znížiť a zosilnenie tak upraviť na úroveň linkového vstupu. To by určite mohlo pomôcť.
Ďaľšia pomerne schodná úprava by mohla byť - prehodiť "reťazec". Signál z upraveného vstupu najprv pustiť do 274-ky a až potom cez 273-ku. Stačí to poprepájať na väzbových kondíkoch.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Oprava Tesla Z710A

Príspevok od používateľa cool-zool » 22 Mar 2021, 10:07

Drako, onoho času som aj ja mal podobný zámer pouzivať túto nostalgickú TESLA dvojicu ale práve obmädzené frekvenčné pásmo tuneru a nejaké tie neduhy ( afc, predvoľby a pod.) ma od toho odradili... No a čo sa týka toho zosíku, je aj tu na fóre viac riešení, ale všetky spočívajú v prerábke aspoň korekčnej časti!!!! Tie NDR integráče A 273 / 274 sú proste v slušnej hifi nepoužitelné - ten šum tam bol, aj bude, hoc by si vymenil pasívne súčiastky v jeho obvode za lepšie, aj tak šumieť budú - je to v tych IO.... Robil som rôzne úpravy týchto zosíkov a z vlastnej skúsenosti ti možem povedať že najjednoduchšie a najlepšie výsledky som v danej kategorii dosiahol výmenou za stavebnicu s LM 1036N a zapojením na pôvodné potenciometre a v bodoch za prepínačom vstupov a vstupoch do koncáku.... Viem že sú aj iné a lepšie úpravy, ale práve vzhľadom na náročnosť úpravy, ceny a výsledneho efektu mi vychádza ako najekonomickejšie... Skúšal som rôzne korekcie s použitím jednoduchých potenciometrov (čiže ovládaných jednosmerným napätím) ako MDA 4290V, 4292 aj rôzne A2xx, TDA 1524, KA2107, LM1036N a práve s tým posledným som mal pocit ako naj... riešenie v danom probléme s najlepšimi výsledkami!!!!
Zas aby ma iný neukameňovali, sú samozrejme aj iné, kvalitnejšie riešenia, ale za akú cenu /prácu????
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok