Intercom pre kameramanov

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Intercom pre kameramanov

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 11 Apr 2021, 12:55

Zdravím

Potreboval by som poradiť, pomôcť z návrhom intercomu pre kameramanov. Mám zatiaľ nakreslenú len nejakú prvotnú blokovú schému zariadenia.
Tento intercom by mal fungovať na princípe analogových telefónov, teda napájanie a audio signál prenášaný po "telefónnej" linke, problém je ten, že by som tam ešte rád zakomponoval indikáciu Tally svetielkami (viď. bloková schéma)
Problém mám hlavne s hybridami, teda prevodníkmi z 2 na 4 káble, ktorý oddelí bidirectionálny analógový signál na vstupný a výstupný, ako na vysielacej tak aj príjimacej strane. Podobne mám problém s tým, ako dostať bidirectionálny analógový signál na linku a z linky do koncového zariadenia.

Budem rád za akúkoľvek pomoc
Prílohy
IMG_20210405_211511.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Intercom pre kameramanov

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 14 Apr 2021, 16:10

Ozaj tu nieje nikto, kto sa vyzná v analógovej elektronike a vedel by mi s tým pomôcť?
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Intercom pre kameramanov

Príspevok od používateľa pin » 14 Apr 2021, 19:27

Ten Hybrid je vo väčšine prípadov diferenciálny transformátor s vyvažovacou impedanciou, ktorá napodobňuje priebeh impedancie vedenia v hovorovom pásme. Bolo to kedysi v každom analógovom telefóne.
hybrid.png
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Intercom pre kameramanov

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 14 Apr 2021, 19:41

Ok, no ja by som to chcel postaviť ideálne pomocou operačných zosilňovačov, taktiež by som potreboval ešte vyriešiť "interface" obvod, ktorý by sa pripojil k telefónnej linke a dokázal by z nej prijímať a vysielať audio signál.
0

her
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Mar 2018, 08:31

Re: Intercom pre kameramanov

Príspevok od používateľa her » 14 Apr 2021, 20:48

Požadované řešení je například popisováno v KTE 1996 číslo 5 str 185. Je uveden i plošný spoj.
Toto řešení je dost složité - celé zapojení je realizovatelné i na 2 dvojitých OZ - tedy pro obě strany.
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Intercom pre kameramanov

Príspevok od používateľa pin » 14 Apr 2021, 21:19

Ideové riešenie pripájam. Vysiela sa 2500Hz, prijíma sa 400Hz. Ako vidno, na vedení a,b sú tie priebehy superponované na seba, ale príjem je čistých 400Hz. Vedenie je impedančne nesymetrické, ale to sa dá vyriešiť jednoducho. Pouvažuj.
Prílohy
hybrid-OZ.png
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Intercom pre kameramanov

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 14 Apr 2021, 22:47

Pozeral som to KTE, je to veľmi podobné zapojenie ako v Elektore. Ok, teraz ma ale zaujíma, ako docieliť to, aby som na linke mal napätie, taktiež aj audio (akoby z ústredne) a na druhom konci by bolo prijímacie zariadenie (telefón), ktoré by si z linky vedelo oddeliť napájacie napätie a taktiež aj audio. Akým zapojením dosiahnuť toto? (ak by som použil ten hybrid z KTE)
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Intercom pre kameramanov

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 16 Apr 2021, 07:48

Bolo by možné postaviť pomocou diskrétnych súčiastok (tranzistory, OZ, a pod.) podobné obvody ako sú MA1060 a MA3419?
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: Intercom pre kameramanov

Príspevok od používateľa alois » 16 Apr 2021, 08:45

Je tam nezbytně nutný ten duplex? Nepostačil by obyčejný simplexní spoj se spínáním vysílání tlačítkem nebo voxem třeba se zajištěním priority vysílání z jednoho konce? Dost by sis to zjednodušil. Ty signály pro tu indikaci by se daly posílat v nadhovorovém pásmu.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Intercom pre kameramanov

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 16 Apr 2021, 09:08

Tak terajší intercom je riešený podobne, že sa navzájom počuje kameraman z réžiou, chcel by som to tak aj zachovať. Väčšina seriovo vyrábaných intercomov na takéto účely je takto riešená, no keby som to tak chcel riešiť tak si to rovno kúpim, čo ja nechcem.
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: Intercom pre kameramanov

Príspevok od používateľa alois » 16 Apr 2021, 17:07

Tak tam natáhni dva páry místo jednoho. Realizovat vidlici dvoudrát-čtyřdrát a zpět není zas až taková procházka růžovým sadem a jednoduché a levné řešení (snad krom použití střev z analogových telefonů ať s IO, nebo s trafem) já neznám. Osobně bych jako základ použil střeva z MB, nikoliv UB telefonu, ale to je jen můj názor. Máš svůj rozum, takže mnoho zdaru. Budu se těšit, že se v tomto vláknu objeví řešení. Doufám, že nám dáš vědět, jak to dopadlo. Osobně jsem zvědav zejména na to, jak vyřešíš, aby Ti to vzájemně nevazbilo.
Abys zhruba pochopil, do čeho jdeš, tak nakoukni třeba do dokumentu tahák.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok