Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Artenkowski
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 19 Dec 2017, 18:01
Bydlisko: Trenčín
Vek: 34

Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Príspevok od používateľa Artenkowski » 13 Júl 2021, 13:19

Ahojte, rieším teraz takú vec doma. Mam stereo receiver sony str-dh190 a repro Numan retrospective 1977 MKII k tomu som objednat este subwoofer numan aktive subwoofer. Potrebujem pripojit subwoofer z vystupu receivera ktory posiela signal v plnom spektre do Subowoofera ale neviem ci budem potrebovat daky low-pass filter pre subwoofer alebo to mozem dat na priamo cez 2xRCA prepojovaci z vystupu 4 na receiveri priamo do subwoofera. Bude mu vadit ze sub dostane cele zvukove pasmo?


receiver - https://www.sony.sk/electronics/av-prij ... ls_default
repro - https://www.numanaudio.com/Lautsprecher ... -MKII.html
sub - https://www.numanaudio.com/Lautsprecher ... oofer.html

link pre manual k receivru : https://www.sony.sk/electronics/support ... /str-dh190
Prílohy
65000106.pdf
(604.56 KiB) 51 stiahnutí
image.png
image.png
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Príspevok od používateľa cool-zool » 13 Júl 2021, 14:23

Veď to máš tam všetko napísané ( pri parametroch ) ! Linkový / RCA stereo vstup , nastavenie medznej frekvencie 40-160Hz .... Takže ten filter nad ktorým uvažuješ je zabudovaný v subwoferi !!!
Nič nepotrebuješ , iba to prepojiť príslušnými káblami ....
Na receiveri použiješ linkový / RCA výstup (OUT) a pripojíš to do subwoferu na linkový / RCA vstup (INPUT) ...
2
Obrázok 2

Používateľov profilový obrázok
Artenkowski
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 19 Dec 2017, 18:01
Bydlisko: Trenčín
Vek: 34

Re: Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Príspevok od používateľa Artenkowski » 15 Júl 2021, 19:27

nakoniec to nefuguje, lebo akonahle pripojim nieco doninputu 4 tak output je vypnuty...a ked pripojim signal na input 1 output z inputu 4 ide ale neda sa regulovat hlasitost signalu
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Príspevok od používateľa cool-zool » 15 Júl 2021, 20:00

Nie celkom som rozumel čo si popísal , ale z celého receiveru máš iba jeden jediný RCA výstup (out) a to na štvorke a ten slúži napr. na pripojenie magnetofónu pre nahrávanie čo znamená že ak máš niečo pripojené v receiveri na vstup (input) 1,2,3 tak na výstupe (out) 4 musí byť signál ! Samozrejme že ak prepojíš/zvolíš vstup (input) 4 tak na výstupe (output) 4 neni žiadny signál - veď to je logické ( ak by si tam mal pripojený magnetofón tak je normálne že na výstupe nebude signál , lebo by bol ten istý ako vstup a mohla by nastať spätná väzba )....
Čo sa týka nastavenia hlasitosti tak na žiadnom RCA výstupe sa nedá regulovať , tam je signál (jeho úroveň/hlasitosť) nastavená na pevno !!! Hlasitosť subwofera nastavuješ priamo na subwoferi potenciometrom ,,Volume,, hneď vedľa potenciometra ,,crossover,, - ktorý slúži ako elektronická výhybka - filter dolnej priepusti ...
Že to bude nekomfortné , lebo nevieš diaľkovým od receivera meniť aj hlasitosť subwofera je druhá vec , ale s tým si mal počítať a pravdu povediac pri takých komponentoch ako si popisoval (teda stereo reproduktory ,, https://www.numanaudio.com/Lautsprecher ... -MKII.html ,, ) si nemyslím že by boli basy také slabé , že by si ich musel zvýrazňovať ešte subwoferom .... , ale ak sa ti ten zvuk nepozdáva skús dokúpiť , použiť nejaký korekčný obvod / ekvalizér ....
0

Používateľov profilový obrázok
Artenkowski
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 19 Dec 2017, 18:01
Bydlisko: Trenčín
Vek: 34

Re: Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Príspevok od používateľa Artenkowski » 15 Júl 2021, 22:35

dakujem za info, pochopili ste to spravne. Ano tu logiku ktoru ste opisali vo vasom druhom prispevku je spravna ale predstavoval som si to inak podla vasho prveho prispevku a mojej predstavy
... bol som v tom ze ak pouzijem input 4 tak output 4 bude len prepustat signal dalej a bude aj regulovatelny hlasitostou...

Nakoniec som to spravil tak, ze som roztrihol chinch stereo kabel a pripojil som to na B repro output z recivera a idem teraz v A+B mode... hra to velmi pekne dynamika je extremna budem to este musiet dako uhladit. Ale asi bude treba lepsi zosik len. ic nie je dostupne a receivery nepotrebujem.
Prílohy
IMG_20210715_202226.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Príspevok od používateľa cool-zool » 15 Júl 2021, 23:02

Áno toto by bolo riešenie , že ako vstup do subwoferu použiješ výkonový výstup na repro z receiveru a bude výstup / hlasitosť regulovateľná , ale treba si uvedomiť že tento signál je niekoľko násobne vyšší/silnejší ako je povolený pre RCA vstup a môže dôjsť k poškodeniu vstupnej časti zosilňovača v aktívnom subwoferi !!! Na takéto zapojenia sa požívajú rôzne High/low prevodníky hlavne pri autozosilňovačoch / aktívnych subwoferoch a pod.. Napríklad ako toto :
,, https://www.ahifi.sk/acv-30-5000-02.html ,, !!!
0

Používateľov profilový obrázok
Artenkowski
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 19 Dec 2017, 18:01
Bydlisko: Trenčín
Vek: 34

Re: Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Príspevok od používateľa Artenkowski » 16 Júl 2021, 11:25

Dakujem za upozornenie, to vysvetlovalo ten extremny vykon.... Kolega mi pomohol postavil jednoduchy High-low filter -10KOhm, za predpokladu ze sony STR-dh190 nema diferencialny vystup ale ma spolocny ground na vystupe tak sa bude dat pouzit a zredukovat intezitu signalu (starsie modeli maju spolocnu zem ale servisnu schemu som nenasiel k str-dh190). Ked pridem domov to pomeriam a vyskusam. AK nie tak objednam nieco podobne ako ste poslali, alebo vymenim receiver za str- dh-590. Dam vediet. Dakujem
Prílohy
IMG_20210716_111652.jpg
Screenshot_1.png
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Príspevok od používateľa TomasNM » 16 Júl 2021, 12:22

Pre upresnenie, toto sa nevola filter, ale utlmovy clanok (attenuator).
Ak by to nemalo spolocnu kostru, tak tam staci pridat oddelovacie trafka:
https://www.aliexpress.com/item/3282518 ... new_Detail

Ked tak nad tym teraz rozmyslam, kedze chces stiahnut amplitudu cca 20-nasobne, tak 2x trafko s vinutiami 1:20 by to mohlo vyriesit naraz.
Ale nebudeme predbiehat...
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Príspevok od používateľa Sani1 » 16 Júl 2021, 13:35

S tými trafkami zrejme utrpí impedančné prispôsobenie. Ako sa bude tváriť výstupný zosilňovač, keď mu pripojíš namiesto 4 ohm reproduktora, 600 ohm trafko?
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Príspevok od používateľa TomasNM » 16 Júl 2021, 15:05

Ani si to nevsimne.
Zo 6Ω mu impedancia klesne na 5.94Ω.
To je teda pruser, pre koncovy stupen :)
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Príspevok od používateľa Sani1 » 16 Júl 2021, 20:57

Tak teraz sa priznám, niekde som sa stratil, alebo mi niečo ušlo.
Doteraz som žil v tom, že impedancia Z, je frekvenčne závislá, nakoľko je to "súčet činnej a jalovej zložky Z=R+jX"", alebo rezistencia plus reaktancia (v tomto prípade cievky, keď hovoríme o reproduktore a transformátore) a reaktancia cievky je závislá na frekvencii. V tom prípade by som očakával, že keď niekto napíše že impedancia reproduktora s rezistenciou 4Ω je 6Ω, tak by bolo vhodné povedať, že pre akú frekvenciu a ktorý konkrétny typ reproduktora to platí, pretože reaktancia cievky je závislá aj na indukčnosti (tú má asi každý typ reproduktora inú).
Keď hovoríme o súčte dvoch kladných čísel, tak impedancia Z, nikdy nemôže byť menšia ako rezistencia. Tak neviem ako sme dospeli k číslu 5.94, keď transformátor má rezistenciu = 600Ω.
Ale ako som už písal, možno moje myšlienkové pochody sa vybrali úplne iným smerom, tak si to nechám rád vysvetliť a možno sa dozviem, že v audio technike platia iné pravidlá, alebo si to vysvetľujem úplne zle. Možno existuje iná teória/fyzika pre v NF pásme (audio), alebo impedančné prispôsobenie pre NF nie je až tak dôležité (a nikto si to nevšimne, lebo máme dostatok výkonu a možné skreslenie si 99% ľudí nevšimne)
Rád si to nechám vysvetliť a niečo nové sa naučiť.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Príspevok od používateľa TomasNM » 16 Júl 2021, 21:03

Sani1, v prvom rade, reproduktory maju impedanciu 6Ω (informacia priamo od zakladatela temy), neviem odkial si Ty odhadol hodnotu 4Ω.
Pokial viem, tak paralelne impedancie sa rataju rovnako ako odpory, takze odtial mi vyslo 5.94Ω.
Ale samozrejme, tomu zosilovacu je v praxi uplne ukradnuta desatina ohmu hore-dole.
Samozrejme, vypocty sa daju aj do detailu preratat, aj pre rozne frekvencie, ale uprimne, ma to prakticky zmysel riesit taketo veci?
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Príspevok od používateľa Sani1 » 16 Júl 2021, 21:30

Tak, sorry. Ja som 4Ω uviedol ako príklad a na 4:600 alebo 6:600 to nie je až taký rozdiel. Samozrejme, že odpory a impedancie, či už v paralelnom, alebo sériovom zapojení sa počítajú rovnako, ale keď som to dobre pochopil tak spájame výstup koncového zosilňovača (6Ω), s linkovým vstupom Subowoofera čo je rádovo jednotky až desiatky KΩ.
Nemám v úmysle vyrývať, ak s tým máš skúsenosti, že to funguje, tak OK. Ako som už písal, nikto si to nevšimne.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Príspevok od používateľa Dolfi » 17 Júl 2021, 18:23

Páni, nehádajte sa !

No asi vám ušlo, že zosilňovač nie je impedančne prispôsobený so záťažou, (vtedy je maximálnu prenos výkonu), ale zosilňovač je v podstate tvrdý zdroj napätia, (pokiaľ sa dá, s čo najnižšou výstupnou impedanciou). A môže pracovať aj naprázdno, aj do menovitej záťaže, (a aj do ľubovoľnej záťaže medzi tým). Vždy prakticky dodá na výstupe rovnaké napätie. (Možno pre elektrónky s výstupným trafom, to vraj môže byť problematické. Ale skôr kvôli napäťovému prierazu trafa.)

Takže, paralelne k záťaži na výstupe zosilňovača pripojené 600 Ohm linkové trafko, fakt nič neznamená.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Artenkowski
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 19 Dec 2017, 18:01
Bydlisko: Trenčín
Vek: 34

Re: Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Príspevok od používateľa Artenkowski » 19 Júl 2021, 08:54

Ahojte, uz som to zapojil par dni testoval a ladil funguje to pekne signal uz je pouzitelnejsi..Chce to este pomerat a pridat data pred a po a postavit lepsi obvod,v obvode je brum pokial nie je nastavy utlm na maximum. Ohladom pripajania subwooferov je celkom kontroverzia online podla toho co som za posledne tyzdne videl hlavne či použiť power output ale pre-sub output. Obvod musi byy nastavený na maximálny utlm inak je tam celkom pocutelny brum. Najvatsia vyhoda pripojenia na power B vystup je asi ten ze si mozete remote kedykolvek vypnut B vystup a pouzit stereo iba z A vystupu receivera a vecer mate kľud. Kto by si chcel prist audio vyskusat(trencin) je vitany staci poslat osobnu spravu a dohodnut sa, budem rad ked preberieme akuatiku. Zdar.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Príspevok od používateľa Sani1 » 19 Júl 2021, 09:22

@Dolfi: ďakujem za vysvetlenie.
Žijeme vo svete, kde dúfam, že ešte aspoň zákony fyziky platia.
V podstate si potvrdil to čo som písal aj ja, a to, že máme dostatok výkonu, tak možné straty nikoho netrápia a možné skreslenie si nikto nevšimne. (Ale aj straty aj skreslenie na neprispôsobenom vedení a záťaži, určite budú, aj keď v tomto prípade zanedbateľné)
Väčšina konfliktov či nezrovnalostí je spôsobené iným uhlom pohľadu, nedostatkom informácií alebo neznalosťou.
Ja som napríklad nepostrehol, že by autor pripájal niečo paralelne. Z výroku "Nakoniec som to spravil tak, ze som roztrihol chinch stereo kabel a pripojil som to na B repro output z recivera", mi skôr vychádza, že to pripojil napriamo. Takže ak pripojíme na výstup výkonového zosilňovača trafko určené na oddelenie "linky" (na priamo), nebude mu trochu teplo?
Ale poďme k veci. Určite sa to dá riešiť aj s tým trafkom (resp. dvomi, L+R) pripojenými paralelne k záťaži. Potom treba zistiť, či vstup do subwoofera je mono alebo stereo a podľa potreby urobiť jednoduchý odporový zmiešavač. Potom už len správne vypočítať pomer a navinúť si ho, lebo predpokladám, že taký hotový nebude. Ja by som sa však v tomto prípade priklonil k hotovému výrobku, ako odporučil "cool-zool"
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Príspevok od používateľa Dolfi » 19 Júl 2021, 13:42

Já som to celé nečítal, (prepáčte) a len som chcel podotknúť, že výstup zo zosilňovača má charakter tvrdého zdroja napätia.

A v podstate sa dá len súhlasiť, že ak linkové trafo je navrhnuté na linkové napätie + prebudenie, (linkové napätie je vlastne koľko, 1,5 V či 0,775 V ?), tak asi rádovo vyššie napätie ho môže prebudiť.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Príspevok od používateľa Sani1 » 19 Júl 2021, 14:28

@ Artenkowski: Tu nemáš čo špekulovať "či použiť power output ale pre-sub output", tvoj subwoofer má linkový vstup. Takže keď sa ti pozdáva spôsob prepojenia z výstupu B, tak si kúp niečo podobné ako ti odporučil "cool-zool" skôr ako si odpáliš svoju "hračku".
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Príspevok od používateľa TomasNM » 19 Júl 2021, 16:55

Ak je tam brum, tak sa asi trafacikom nevyhnes. Brum vznika zemnou sluckou, ked pripojis komponenty tienenym kablom a popritom su prepojene aj uzemnenim v napajani.
Ak by bolo treba este zoslabit tak, aby trimre mali mensiu citlivost na otocenie, mozes predradit odpory medzi silovy vystup a trimer.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Prepojenie Sub a Stereo Receivera rozsah signalu

Príspevok od používateľa Sani1 » 20 Júl 2021, 10:16

Tie original prevodníky už majú v sebe tie trafká aj s nejakým prispôsobením, záťažou a nastavením úrovne, takže brum by nemal hroziť.
image.png
Pre istotu je však vhodné preveriť konkrétny typ.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok