Gramo - výmena koaxu v ramienku

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Gramo - výmena koaxu v ramienku

Príspevok od používateľa dudoo » 14 Dec 2021, 22:52

Zdravím vospolok,
mám tu citlivú tému na gramofón DUAL 1019, zdedil som ho po starej mame a je to moja srdcovka.
EDIT: po kladných reakciách s darovaním ND som si uvedomil, že som dostatočne nepresný a nudný a čitateľ sa nedozvie, že mám už - Van Den Hull 4x 40 cm - Big respect 5ko a Jirka84 ďakujem Vám páni :potlesk:
Jedného dňa sa za šumu - brumu stratil jeden kanál. Po rozobratí som zistil, že za tie roky skorodoval káblik od prenosky (Ortofon 2M blue). Pokusy o odizolovanie viedli k náhodnému trhaniu až na skrátenie do takej miery, že už kábel nedočiahne na očko kam má byť zapájkovaný. V temnej chvíli mysle som na opravu kúpil najdrahšie kábliky aké som len mohol (#Lebosrdcovka).

Takže opravný preparát je Van De Hull, lakom izolované kábliky. Ramienko je hliníková rúrka, v ktorej sú uložené kábliky od prenosky až po prípojné očko v chassis. Pôvodné kábliky sú koaxialné.

Otázka : Teoreticky vysoká impedancia prenosky si žiada tienenie pred spracovaním v predzosilňovači. Tienenie nemám, tak treba krútiť signál so zemou, ale ako veľmi, existuje k tomu nejaký vzorec?




Ďakujem
0
Naposledy upravil/-a dudoo v 16 Dec 2021, 02:41, upravené celkom 2 krát.

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: Gramo - výmena koaxu v ramienku

Príspevok od používateľa alois » 15 Dec 2021, 08:31

Jen technická (pro případné hledání). Jedná se o stíněný, nikoliv koaxiální kablík. Mezi těmito dvěma termíny je dost podstatný rozdíl. Zjednodušeně stíněný kablík je obvykle pro nf, koaxiál pak má definované vlastnosti pro vyšší kmitočty. Samo lze stíněný kablík nahradit koaxiálem, když víš, co děláš, naopak to obvykle nejde.
Pro info můžeš kouknout třeba na avmania forum.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Gramo - výmena koaxu v ramienku

Príspevok od používateľa Jirka84 » 15 Dec 2021, 10:49

Mám dual 701 - hraje perfektně. Taky mám ve sbírce teslácké i na ND, tak si změř délku, možná najdu v tom svém "vrakovišti" něco. Na Moravě mohu poslat dopisem nebo bys mohl přijet na "výběr" k Litovli (dej do SZ adresu).

PS Cahnov NEMŮŽU NA MAPY.CZ NAJÍT , oprav si lokalitu v Avatarovi (Ukazuje mi jenom Čachnov, pokud nebydlíš přímo v chráněné oblasti pod Lanškrounem = cca 13,5ha : http://www.naturabohemica.cz/cahnov-soutok )
Bez názvu_.png
Jirka
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Gramo - výmena koaxu v ramienku

Príspevok od používateľa 5ko » 15 Dec 2021, 15:03

Ak potrebuješ takýto,pošlem ti v obálke aj meter.Je to stereo,tento sa používal práve v ramienkach gramofónov.
Prílohy
IMG_20211215_145915.jpg
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Gramo - výmena koaxu v ramienku

Príspevok od používateľa dudoo » 16 Dec 2021, 02:08

alois napísal:
15 Dec 2021, 08:31
Jen technická (pro případné hledání). Jedná se o stíněný, nikoliv koaxiální kablík.
Jasne, ďakujem za upozornenie aj za link, ešte sa k nemu vrátim po preštudovaní ak môžem... Samozrejme neviem čo robím, preto sa pýtam aby som to nepokazil a nehral po mojom zásahu gramofón horšie ako bol.
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Gramo - výmena koaxu v ramienku

Príspevok od používateľa dudoo » 16 Dec 2021, 02:16

5ko napísal:
15 Dec 2021, 15:03
Ak potrebuješ takýto,pošlem ti v obálke aj meter.Je to stereo,tento sa používal práve v ramienkach gramofónov.
Ďakujem, ale už sol písal, že mám. :wink:
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Gramo - výmena koaxu v ramienku

Príspevok od používateľa dudoo » 16 Dec 2021, 03:40

Jirka84 napísal:
15 Dec 2021, 10:49
Mám dual 701 - hraje perfektně. Taky mám ve sbírce teslácké i na ND, tak si změř délku, možná najdu v tom svém "vrakovišti" něco. Na Moravě mohu poslat dopisem nebo bys mohl přijet na "výběr" k Litovli (dej do SZ adresu).

PS Cahnov NEMŮŽU NA MAPY.CZ NAJÍT , oprav si lokalitu v Avatarovi (Ukazuje mi jenom Čachnov, pokud nebydlíš přímo v chráněné oblasti pod Lanškrounem = cca 13,5ha : http://www.naturabohemica.cz/cahnov-soutok )Bez názvu_.png
Jirka
Pozdravujem na Hanou.
Nesťažujem sa, ten DUAL hral parádne, ale moja blbosť, zle som to napísal. Potom už som dal edit. Nehľadám kábliky, ale už sa dávno stalo a mám 4x40 cm lakovaných drôtikov v štyroch farbách. Stále sa však pýtam ako vymeniť pôvodné za už zakúpené.

PS: Orientácia v mape dobrá, ak treba tak SS :D
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Gramo - výmena koaxu v ramienku

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Dec 2021, 14:03

Lepšie by bolo, keby si dal fotky aspoň toho ramienka , pri prenoske aj zospodu, kadial drôtiky vychádzajú z hriadelky,lebo takto naslepo sa nedá radiť.
Najjednoduchšie by si ich vymenil asi tak, ako baby menia gumku v gaťkách.... :D ... jednoducho na jeden koniec priletuješ ten nový a za tým pôvodným natiahneš dnu ten nový s rezervou a potom skrátiš kolko treba.Potom už len naletovať dutinky pri prenoske a naspodku zase tienenie na kostru tam kde bola a živé tam kde boli pôvodné,hlavne si poznač farby kanálov, aby si ich neprehodil L s P, lebo by ti hrali repráky opačne.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Gramo - výmena koaxu v ramienku

Príspevok od používateľa ivan_01 » 16 Dec 2021, 14:50

zatoč (Ľ+Zem), (P+Zem) mierne so stúpaním cca 1 zkrut na 1 cm, ale len tú časť čo je v ramienku, to čo vychádza z ramienka cez kĺb na očká nechaj nezatočené.
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Gramo - výmena koaxu v ramienku

Príspevok od používateľa dudoo » 16 Dec 2021, 16:27

Ano ďakujem ivan_01, presne toto ma zaujíma. Chcel som vedieť ako nahusto krútiť tak aby sa mi neindukoval do predzosilňovača bordel z okolia. Takže jedna otočka na centimeter by mala stačiť? Ja som pôvodne mal v pláne, že ak nikto neodpovie, tak to namotám pokus - omyl oveľa hustejšie (3 - 5 ot. / cm).
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Gramo - výmena koaxu v ramienku

Príspevok od používateľa ivan_01 » 16 Dec 2021, 17:09

veľmi nahusto to nestáčaj, popraská lak na vodičoch
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Gramo - výmena koaxu v ramienku

Príspevok od používateľa Jirka84 » 17 Dec 2021, 13:18

ivan_01 napísal:
16 Dec 2021, 14:50
zatoč (Ľ+Zem), (P+Zem) mierne so stúpaním cca 1 zkrut na 1 cm, ale len tú časť čo je v ramienku, to čo vychádza z ramienka cez kĺb na očká nechaj nezatočené.
Nedej na všechny rady jako:
:!: :idea: hlavně ho doho nakrouceného svazku co 1cm nepouštěj L+Zem ani P+Zem !!!!
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Gramo - výmena koaxu v ramienku

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Dec 2021, 15:00

Jirka nejako ti šifruje klávesnica :wink:
Keďže ramienka bývajú zväčša kovové, zároveň uzemnené,nemalo by cez ne chytať nejaké rušenie,aj keby neboli kábliky stočené.Maju predsa tienenie.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Gramo - výmena koaxu v ramienku

Príspevok od používateľa cool-zool » 17 Dec 2021, 16:22

5-ko , ale ak sa dobre pamätám v pôvodnom príspevku písal že nejaké kábliky má ( 4 žily ) , ale bez tienenia , takže ja sa prikláňam aj k tvojej verzii , že ,, ramienko je kovové a uzemnené,, takže skrúcať kábliky nemá veľký význam , aj keď si myslím že jedna dvojica káblikov L+GND a druhá dvojica káblikov R+GND by sa medzi sebou skrútiť mohli , ale naozaj nie na husto iba tak jemne a riedko aby pružnosť/ohybnosť nebola narušená .

Gramo Dual 1019 : https://www.google.com/search?q=Dual+10 ... e&ie=UTF-8

Prenoska Ortofon 2M blue : https://www.google.com/search?q=ortofon ... 4&dpr=1.25

Ale tie kábliky ,, Van den Hull 4x40 big respect ,, mi google akosi nenašiel iba toto : https://www.google.com/search?q=van+den ... 4&dpr=1.25

P.S. Jirka84 , celkom ti nerozumiem , môžeš to bližšie vysvetliť prečo nie ???
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Gramo - výmena koaxu v ramienku

Príspevok od používateľa dudoo » 17 Dec 2021, 19:53

Tak som sa pohrabal v mailoch našiel som link na tie káble.
https://www.analogueseduction.net/tonea ... cable.html
cool-zool - To som sa nejako ponáhľal a nerevidoval príspevok. "Big respect" malo patriť mimo označenie káblu :D
Jirka84 napísal:
17 Dec 2021, 13:18
hlavně ho doho nakrouceného svazku co 1cm nepouštěj L+Zem ani P+Zem !!!!
Práve si ma dokonale zneistil. Jako neponáhľam, dokiaľ nenájdem rozumné logické vysvetlenie, tak to zbytočne zapojovať nebudem. Len sa obávam, že by sa do signálu mohlo niečo nežiaduce indukovať.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10148
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Gramo - výmena koaxu v ramienku

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Dec 2021, 20:11

Keby mi poslal adresu, už mohol mať doma tie moje ,,originálne,, a mohol vyhrávať do tanca. :wink:
Neviem čo sa môže naindukovať na takej krátkej ceste signálu, dvojito tienenom,veď viac tam bude počuť chrastiť prach v drážkach ako nejaké rušivé signály naindukované z niečoho... to by tam musel byť rovno trafák pod ramienkom..../ale keď sa chce, dá sa dofujdiť všetko.. :wink: /
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Gramo - výmena koaxu v ramienku

Príspevok od používateľa dudoo » 17 Dec 2021, 20:22

Ďakujem 5ko, ale už ich mám doma, musel by som ich vyhodiť, ak by som ich nepoužil :D
Práve som si všimol v tom E- shope toto:
"Typical application of the MCS - 150 M is tone-arm wire of the finest quality.
Twisting 4 lengths of The MCS - 150 M together (with clockwise conductor wiring +-+- = starquad) will produce one of the finest interconnects you can think of."

Takže tam doporučujú všetky 4 vo smere chodu hodinových ručičiek do strarquad. https://en.wikipedia.org/wiki/Star_quad_cable.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Gramo - výmena koaxu v ramienku

Príspevok od používateľa cool-zool » 18 Dec 2021, 11:26

No vidíš Dudoo ?! Keby si si to prečítal všetko a poriadne , nemusí sa tu to rozoberať a máš to už dávno vymenené ..... Veď to tam máš všetko pekne popísané aj čo sa spájkovania týka aj skrúcania a pod ...
Aj tak by som ale počkal na ,, Jirkove ,, vysvetlenie a odôvodnenie prečo neskrúcať ( možno má nejaké zlé skúsenosti ) ....
Ja by som urobil ako som vyššie písal ( L+GND skrútil jemne a riedko v smere hodinových ručičiek do jedného zväzku a R+GND do druhého zväzku ) , tam asi nie je čo pokaziť ak s toho neplánuješ spraviť vrkoč s korálkami a zapevniť gumičkou ako keď si robia dievčatá rôzne účesy :D :D :D
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok