Osud AM vysílání v ČESKU...

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Osud AM vysílání v ČESKU...

Príspevok od používateľa josek » 04 Jan 2022, 13:56

Dr.Martin napísal:
01 Jan 2022, 15:38
Strhnu anteny pojdu ako prve potom budovy, tak sa to hovori na ceskych forach.
S najvýkonnejším slovenským AM vysielačom na 1097 kHz to dopadlo tak, že celovlnú anténu ( výška okolo 273 m) strhli ako prvú, použiteľné budovy po rokoch zrekonštruovali na byty. Ostatné objekty, nevhodné na byty zrovnali zo zemou. Obrovský ovocný sad okolo antény vyklčovali.

Krátkovlné antény v tom istom areáli samozrejme tiež aj s objektami vysielačov rovnako zrušili.

Takže žiadna záloha ani múzeum sa nekoná. Na (ne)šťastie mám v pamäti zážitok - parádnu exkurziu, ktorú sme tam absolvovali počas priemyslovky.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Osud AM vysílání v ČESKU...

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Jan 2022, 15:53

Keď som sa priženil do BB, tak na tom vysielači priamo v budove bývala svokrova sestra s maželom a kedže tam v areáli mali aj záhradku, chodili sme tam oberať ríbezle a vtedy som tam zažil to vyhrávajúce plechové vedro na zemi :D Celý pozemok s polomerom výšky stožiara bol oplotený a tiež tam bol velký ovocný sad.
Tiež som mal možnosť prejsť sa s ňou počas pevádzky, po všetkých miestnostiach aj so sálou vysielača s elektronkami a riadiacim pracoviskom, kde pracovala vyše 40 rokov.
Teraz si už ani neviem predstaviť ,ako to tam vyzerá, už som tam nebol 35 rokov a vraj sú budovy na predaj,takže asi to dopadne podobne ako všade inde.
Mali by to vyhlásiť ako kultúrnu pamiatku, keďže sa jedná o Slobodný Slovenský vysielač,z obdobia SNP,kedy ho používali povstalci na informovanie o priebehu bojov,aj keď ho po pár mesiacoch Nemecká Luftwafe zbombardovala.
Bol postavený v roku 1936,postupne modernizovaný a nakoniec vyradený ako nepotrebný.Iste sú so spravovaním tak velkého objektu aj s okolitými pozemkami finančné náklady,ale keby sa tam urobilo múzeum telekomunikačnej techniky,iste by to prilákalo mnoho návštevníkov,keďže je tam aj celkom dobrý prístup autom. Niečo sa vraj okolo toho aj robilo, ale s neuspechom.
Zrejme má na to niekto zálusk s ,, väčšou anténou,, :wink:

Ale skúsim kontaktovať pár známych, či by sme nedokázali vzbudiť záujem aj obyvatelstva, pretože málokto má o tom nejaké informácie.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
sraj
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 400
Dátum registrácie: 26 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: PP
Kontaktovať používateľa:

Re: Osud AM vysílání v ČESKU...

Príspevok od používateľa sraj » 04 Jan 2022, 17:39

som chodil v BB do školy ( SOUS) , do Laskomera sme chodili opekať,no na ten vysielač som sa nejak nebol pozrieť, čo hodne teraz ľutujem... bo pivo v kempe, uRaka.....
0
https://www.meteopp.eu/ MeteoStanica POPRAD - aktuálne údaje , +meteokamerka(test)
Mini Meteostanica Poprad : http://svetelektro.com/Forum/mini-meteo ... 42443.html
TempLogger : http://svetelektro.com/Forum/templogger-t8407.html

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Osud AM vysílání v ČESKU...

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Jan 2022, 20:17

Krčma ,, Rak ,,ešte prežil,ale kemping je už história, celý ten kopec je zbúraný a prestavaný na nové sídlisko s nájomnými VIP bytmi, takže už by si to tam určíte ani nepoznal. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Osud AM vysílání v ČESKU...

Príspevok od používateľa miroja » 05 Jan 2022, 08:42

Mne sa podarilo asi pred desiatimi rokmi sluzobne nakuknut aj do vysielaca Mocenok pri NR. Este vtedy fungoval na SV, aj ked so znizenym vykonom. Par fotiek som si spravil...
Koniec kazdeho vysielaca (vysielace boli v miestnosti dva, jeden v pohotovostnom stave) osadeny zjavne 2x RD10XL (kazda Pa 10 kW).
Prílohy
Elektronky.jpg
RD10XL v prevadzke.jpg
vysielac.jpg
0

Napísať odpoveď