Zapojeni TL072CN na elektronku

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

martin080808
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 17 Dec 2020, 08:10

Zapojeni TL072CN na elektronku

Príspevok od používateľa martin080808 » 14 Mar 2022, 20:36

Čaute :)

Pre mňa toto nie je zrovna obor, v ktorom excelujem a preto hľadám radu. Dostal som elektrónkový zosilovač, homemade. Trochu som upravoval case a nastal problém. Uvoľnil sa mi káblik z korekčného preampu do preampovej elektronky na strane korekcií.

Nebudem celý obvod prekreslovať, ale len podstatnú časť, ktorá sa týka napojenia káblika.
Je tam integráč TL072CN:

http://www.datasheetdir.com/TL072CN+Ope ... Amplifiers

a takto je to zapojené v jeho bezprostrednom okolí:
TL072CN.png
hned pri ňom zostal zapojený ten káblik na GND ... ale signálový sa odpojil ... a netuším, na ktorý pin ho napojiť. Ten pin5 mi nedáva zmysel, ale podla toho, ako sa odpojil a zostal roztiahnutý od GND (ten káblik je signálový tienený zemou, takže sú pekne pri sebe), resp. ešte by mohol byť pripojený na pin 8, čo však nedáva zmysel, keďže Vcc.

Kto už niečo podobné robil, nad mojím problémom sa len pousmeje :D vyzerám ako blb, ale nie je to moja oblasť a radšej sa spýtam skúsenejších :)

ďakujem :)
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Zapojeni TL072CN na elektronku

Príspevok od používateľa amater63 » 14 Mar 2022, 21:35

Odvodíš si podle toho, kam je zapojen ten signálový vodič.
Prílohy
,,.png
,,.png (67.53 KiB) 2956 zobrazení
0

martin080808
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 17 Dec 2020, 08:10

Re: Zapojeni TL072CN na elektronku

Príspevok od používateľa martin080808 » 15 Mar 2022, 08:01

Pre mňa je to španielska dedina :/ bohužial.
Tie korekcie sú na plošáku. Ten je napájaný vlastným zdrojom. Na tento plošák vedie vstup ... a odchádza výstup, ktorý smeruje na plošák s tou elektrónkou. On tam už napojený je. Odpojil sa len signál na tých korekciách (zle naletovaný/napájkovaný). Zem (tienenie okolo signálu) zostala naletovaná na GND, len ten signál sa odpojil. Ak je to už finálny signál z korekcií, tak ten by už nikam inde nemal ísť, len na tú lampu. Mám pravdu? malo by to byť potom napojené na PIN7 (Output2).

Žiadne iné kábliky na plošáku nie sú, len Vcc+, GND, In-signál, Out-signál (smeruje k ECC83).
ECC83 je na vlastnom malom plošáku, ktorý je napájaný z iného trafa.

Len pre informáciu, prečo je odpor medzi 1 a 2 a potom ešte medzi 6 a 7 , ak jedno je vstup a druhé výstup? Spätná väzba?

So mnou sa v tejto oblasti treba baviť ako s totálnym amatérom :)


// Dodatok:

alebo je odveci moja teória, že by to mohlo byť napojené na dráhu smerujúcej k PIN5 (NonInv.Input2) ... odtial signál pokračuje na LAMPU ale aj na ten vstup do TL072 ... a cez OUT2 (PIN7) sa dostáva opäť nejakou dráhou na Input1 (PIN3, resp. PIN1-Inverted input 1) ?
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojeni TL072CN na elektronku

Príspevok od používateľa platon.rado » 15 Mar 2022, 09:25

1 a 7 je výstup s IO na vstup 7 alebo 2 ECC83.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

martin080808
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 17 Dec 2020, 08:10

Re: Zapojeni TL072CN na elektronku

Príspevok od používateľa martin080808 » 15 Mar 2022, 09:40

Takže ak ten káblik (signálu) napojím na ten výstup 7 (z IC TL072), je to ok?

je to jednokanál, mono (gitarový zosík), takže ozaj na ECC83 ide len jeden vstupný signál.

otázne je, prečo je TL072 napojené tak, že ako keby to bolo v serii ten signál? resp. Alebo može byť paralelne aj pri jednokanály?

Obvod nevyzerá byť zložitý, len je to na homemade vyleptanej doske a mne ako amaterovi to je neprehľadné.

Ak by som urobil detailné foto, vie mi niekto z vás aj povedať, ako ten signál putuje?
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 15 Mar 2022, 17:34, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Zmazanie zbytočnej citácie predošlého príspevku.

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojeni TL072CN na elektronku

Príspevok od používateľa platon.rado » 15 Mar 2022, 10:04

Okolo gitarového preampu s TL072 je toho dosť na nete. Ja som za par minút našiel 10ks.Treba čítať.TL je troška ináč zapojené v gitarovom preampe a inač hifi. Pošli fotku čo je to za zázrak...

https://electronics.stackexchange.com/q ... mp-circuit
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

martin080808
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 17 Dec 2020, 08:10

Re: Zapojeni TL072CN na elektronku

Príspevok od používateľa martin080808 » 15 Mar 2022, 10:50

Prikladám fotky ...

čo je horšie vidno som popísal ... napr. ten zelený odpor je napojený na pin1 a pin2 ... cesta pod tým veľkým modrým kondíkom končí ... v oranžových krúžkoch je vyznačené spojenie výstupu z tohoto plošáku na ECC83 ... zem je správne, tá aj zostala pripájkovaná ... len ten druhý káblik sa mi odpojil ... napájkoval som ho na cestu, ktorá ide na PIN5 ... ako vidno, ten káblik ostal krátky a viem, že bol napájkovaný v tom okolí, preto si nie som istý, či som to napájkoval na správnu dráhu.

na jednom konci je volume, na druhom konci je GAIN (aj keď predtým, než som to rozoberal, somt o skúšal, a ten gain bol skor do hlasitosti ... distortion tam žiadny nebol, teda aspon mne počutelný) a v strede sú potom MID, BASS, TRE
Prílohy
20220315_103428.jpg
20220315_103445.jpg
20220315_103332.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojeni TL072CN na elektronku

Príspevok od používateľa platon.rado » 15 Mar 2022, 13:56

Ježiš mária. To je čo ??? Strašné niečo .... Kup si toto, a to zahoď.

https://www.aliexpress.com/item/32901366089.html
2
Obrázok 2
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Zapojeni TL072CN na elektronku

Príspevok od používateľa amater63 » 15 Mar 2022, 13:59

....ide na PIN5....,to je vstup a nedává smysl aby byl propojený vstup se vstupem ECC.Kam je na elektronku připojen sig.vodič.Proto jsem se ptal.
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojeni TL072CN na elektronku

Príspevok od používateľa platon.rado » 15 Mar 2022, 14:10

Prepáč,ale s tej fotky sa nevysomarim.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

martin080808
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 17 Dec 2020, 08:10

Re: Zapojeni TL072CN na elektronku

Príspevok od používateľa martin080808 » 15 Mar 2022, 14:35

amater63 napísal:
15 Mar 2022, 13:59
....ide na PIN5....,to je vstup a nedává smysl aby byl propojený vstup se vstupem ECC.Kam je na elektronku připojen sig.vodič.Proto jsem se ptal.
Čo ak to je vstup (pin5) z výstupu (pin1) ... a vlastne vetví sa na ten vstup do lampy a na vstup PIN5 ... odkial ten výstup (PIN7) ide nejakými cestami spracovaný opäť na vstup1 (PIN3)?

v princípe mi ide o to, len to napojiť, aby to hralo :) kde dáva zmysel ten signál napojiť? hovorim, musí to byť tam niekde v okolí .... VCC nedáva zmysel, .... PIN7 čo je vlastne out2 ide ešte niekam dalej ... nekončí , žeby bolo jednoznačné to brať ako výstup a ten napojiť na lampu.

alebo na OUT1? tj, pin1



//edit

napadlo mi ist na to jednoducho ... zapnúť to ... resp. len tento plošák zapnúť, zapojiť gitaru a sluchadlo napojiť na GND a signal skusit, že ktorý pin dáva správny ... je to cesta? nemožem niečo odpáliť (okrem prepojenia Vcc so zemou :) )

koncové lampy a aj ECC83 mám vytiahnute ... nevadi to, ak tam lampy nie su a ja to zapnem cele?
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Zapojeni TL072CN na elektronku

Príspevok od používateľa amater63 » 15 Mar 2022, 16:02

Čo ak to je vstup (pin5) z výstupu (pin1) ... a vlastne vetví sa na ten vstup do lampy a na vstup PIN5 ... odkial ten výstup (PIN7) ide nejakými cestami spracovaný opäť na vstup1 (PIN3)?
Všechno je možné, a mohlo tak být zapojené. Já jsem odpověd nedostal, tak jen se domnívám.
Pokud bych chtěl použít elektronku pro kytarový předzesilovač, tak na vstupu. Nezapojil bych vstup na TL potom ECC....atd.,.
Zapni a vyzkoušej jak jsi napsal.
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: Zapojeni TL072CN na elektronku

Príspevok od používateľa alois » 15 Mar 2022, 17:00

Jestli jsi to dobře namaloval, tak sekce 2 toho IO je nevyužita. Vstup je na IN1(pin 3) a přívod do elky by měl být logicky na OUT1, takže pin 1.
Podívej se, kam ten PIN 1 vede, mezi ním a přívodem na elku může být třeba vazební kondenzátor. Pak se ten přívod na elku zapojí až za něj.
0

martin080808
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 17 Dec 2020, 08:10

Re: Zapojeni TL072CN na elektronku

Príspevok od používateľa martin080808 » 16 Mar 2022, 07:50

No skúšal som to, ale mám z toho zlý pocit.

predtým, že som to rozoberal, to hralo čisto.
Teraz keď ten plošák zapnem a pustím tam signál (do toho gitarového vstupu som si dal redukciu na 3,5mm jack a samec-samec som tam dal hudbu z mobilu) a slúchadlá som pichol do 3,5mm samica-jack a napojil na zem ... a signál som skúšal na OUT1, OUT2 a na cesty v okolí toho TL072 ... ale nič ... a chrčí to, šuští, počuť tam brum (všetko tam je počuť, aj keď nie je nič na vstupe, vytiahnutý mobil), čiže som sa tam asi niečo pošahal :)

navyše som tam počul hlasitostné vlny ...s periodou približne 1s

pohrávam sa s myšlienkou tam teda nedať žiadne korekcie, nechať tam len JACK input na gitaru .... z toho jacku to poslať na tónovú clonu (poťák) a z neho do volume poťáku a odtial priamo na ECClampu ... z nej to potom ide na 4x EL84.

Je to ok?

stačí mi vlastne čistý jednokanál, úpravy vstupného zvuku si urobím ešte pred vstupom do tohto.
0

alois
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 20 Feb 2021, 11:01

Re: Zapojeni TL072CN na elektronku

Príspevok od používateľa alois » 16 Mar 2022, 08:13

Vyhoď to a kup si třeba to, co ti radil výše platon.rado. Tam může být problém kdekoliv a bez odborných znalostí podle mne nemáš šanci.
0

martin080808
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 17 Dec 2020, 08:10

Re: Zapojeni TL072CN na elektronku

Príspevok od používateľa martin080808 » 16 Mar 2022, 08:24

Ale toto asi ani netreba nie? Ja tam mám preampovú ECC83 .. ten plošák tam mám len kvôli korekciám, ale keď to je naprd, tak ten článok v reťazi len vyhodím. Mám Distortion efektový pedál, čo je tiež preamp, takže tam si nastavím zvuk a ten signál len pošlem priamo na tú preampovú lampu ... maximálne tam pridám volume poťák ... bude to OK?

narážam na to, že ak tam hento netreba, tak mi potom netreba ani to, čo odporúča platon.rado
0

martin080808
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 17 Dec 2020, 08:10

Re: Zapojeni TL072CN na elektronku

Príspevok od používateľa martin080808 » 16 Mar 2022, 18:21

OK, zložil som to tak, ako som písal vyššie, žiadna korekcia ... signál z gitary (6,3 jack vstup) ide cez poťák rovno na malú elektronku.

Ten poťák je ale divný ... teda.. moje nedobré vedomosti v tejto oblasti :D
Podľa obrázku ... MODRÁ je zem, ČERVENÝ je signál.
TL072CN.png

lebo ak je naplno, čiže R=0 Ohm, tak zvuk je čistý, je super, aj keď gitara nič nehrá. Problém mi nastáva, ak hlasitosť uberám, čiže pridávam na odpore (ide o 1M poťák) tak síce hlasitosť ide dole, ale pridáva sa šum.

čiže mi napadlo, že ak to šumí, nie je to uzemnené (vlastne poťák by mal balansovať medzi tým signálom a zemou v nejakom pomere - podľa krútenia), tak som ten tretí pin uzemnil - ZELENÝ káblik.
Uzemnené to mám na tele toho poťáku.

Ale keď som to zapol, neskutočne to šumelo, brumelo, tak som to odpojil.

Poradíte mi, ako to spraviť? spojiť zem na tom treťom pine bez zemnenia pláštu toho poťáku?
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6202
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Zapojeni TL072CN na elektronku

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 17 Mar 2022, 08:11

ten potak je zapojeny ako premenlivy odpor - reostat. vtedy sa len zapaja stredny a jeden z krajnych.
Krutenim ti nepridava sum, ale tym, ze sa znizuje hlasitost, tak viac pocujes sum - on tam bude stale, ale vstupny signal ho prehlusi, preto ak hra, tak ho nepocujes.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojeni TL072CN na elektronku

Príspevok od používateľa platon.rado » 17 Mar 2022, 08:15

Vyskúšať môžeš všetko...Daj ešte foto celého toho čuda. Ale ak je to spravené tak ,ako ten preamp tak sa ani nečudujem že to brumí. Zemné slučky sú sviňe.Obzvlášť pri lampách.Náhodou schému od toho nemáš ??? Čo je to za koncový stupeň ???
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojeni TL072CN na elektronku

Príspevok od používateľa platon.rado » 17 Mar 2022, 08:16

Šum je ok. Ale mu to aj brumí.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok