Kazetova mechanika sa vypina

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Kazetova mechanika sa vypina

Príspevok od používateľa Mek » 07 Máj 2022, 19:57

Caute, mam tu minivezu Philips MC-10 a kazetova mechanika ma problem - ked dam Play, alebo pretacanie (jedno ktorym smerom) po sekunde sa vypne, ako keby si myslela, ze je koniec pasky. Robi to aj bez pasky. Ked stlacene tlacidlo podrzim, tak prehravanie/pretacanie pokracuje, ale vzdy to spravi "klik", ako ze sa chce mechanika vypnut, ale nemoze, lebo drzim tlacidlo.
Gumicky som vymenil. Mechanika je obycajna low-costova, ziadne solenoidy ani elektronicke ovladanie.
Dal som dole gumicky, motorcek, aj take-up reel, aby som zistil, odkial pochadza ten pokyn na vypnutie mechaniky, ale nedari sa mi na to prist. Stale sa to deje, ked otacam rucne stredovym kolieskom (tym ciernym so striebornym stredom). Je to asi niekde pod nim, a nechcem to polamat, a keby aj nie, asi by bol problem to zlozit tak ako to bolo.
Neviem si s tym rady, a prv, nez nieco nadobro pokazim, sa chcem poradit, ci niekto neviete, co by mohlo byt vo veci? Vopred dakujem.
Prílohy
20220507_195538.jpg
20220507_195526.jpg
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Kazetova mechanika sa vypina

Príspevok od používateľa Mek » 07 Máj 2022, 22:49

Nakoniec som neodolal a dal som dole dalsie dve cierne kolieska, a ked som ich nasadil naspat, problem zrazu zmizol 8O
Neviem, co som spravil, ze uz je to v poriadku, ale dufam, ze uz to tak ostane...
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Kazetova mechanika sa vypina

Príspevok od používateľa TomasNM » 13 Máj 2022, 23:26

Ono dost zalezi od samotnej konstrukcie mechaniky.

Ked zaspominam, tak v 90tych som mal tu cest preskumat mechaniky z lacnych cinskych kazetakov, ktore mali mainstream mechaniku s autostop-om iba v rezime PLAY. Tam ten autostop fungoval tak, ze v pripade konca kazety kladicka napla pasku, ta cez jazycek priblizila ramienko vypinaca do polohy, v ktorej nasledne pri otoceni FW kolieska, capikom na nom to ramienko potiahol viac, co vyplo funkciu PLAY. Vypinanie samozrejme nefungovalo pri pretacani FFW,FRW, pretoze v tom pripade sa nenapinala paska kladkou.

Potom bola rozmerovo kompatibilna, drahsia mechanika s kyvadlom (to je ta vodorovna vidlicka), ktore pocas prehravania/otacania (aj pri previjani, teda obojsmerne) FW kolieska, bolo trenim tlacene "packou" (take male V-cko na FW koliesku) na vonkajsiu drahu excentrickej drahy (to je to kolecko pod hornou spicou vidlicky), kde sa vyhybalo capiku (tym to kyvadlo behalo v rytme otacania koliesok). Ak sa FW koliesko prestalo otacat, kyvadielko prestalo kopirovat vonkajsiu drahu excentra, ostalo v polohe minimalneho polomeru a tam narazilo na capik na koliesku s excentrickou drahou, ktory ho cely posunul. Posuv kyvadla bol spriahnuty s vypinacou listou, cize vsetky funkcie sa vypli (PLAY,FFW,FRW).

Co doteraz neviem pochopit, ako som vo veku cca 12 rokov dostal jednu kyvadlovu mechaniku, do sroba rozobratu a dokazal som ju poskladat stylom LEGO - co kam pasuje, tam to asi malo byt.

Klasicka mechanika s Autostop-om (International AK-21):
image.png
image.png (182.99 KiB) 1740 zobrazení
Kyvadlova mechanika (Sony TCM-818):
image.png
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Kazetova mechanika sa vypina

Príspevok od používateľa Mek » 14 Máj 2022, 18:02

Vdaka za detailny popis. Moja mechanika bola ta druha, s kyvadlom. Ked tak nad tym uvazujem, problem bol v tom, ze autostop bol zaradeny stale. Ale ako vravim, uz je to v poriadku, par kaziet som prehral, pretocil dopredu dozadu, vsetko funguje, autostop tiez aj po pretacani 8)
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok