Sietovy filter

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Sietovy filter

Príspevok od používateľa cico1976 » 24 Máj 2022, 18:23

Zdravim.
Pomaly si "vylepsujem" svoju "hi-fi" zostavu a dostal som sa k filtrovaniu sietoveho napatia. Existuju original sietove filtre (ktore su pomerne drahe), ale niekde som cital, ze 90% toho "dobreho" na tom robi oddelovaci transformator. Chcem sa spytat, ci by malo nejaky vyznam urobit taky filter, kde by bol len oddelovak - priadne nejake odrusovaky X2/Y2......alebo by to bolo len vyhodenie penazi?!?
0
......nikdy nieje neskoro!!!

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Sietovy filter

Príspevok od používateľa ondistef » 25 Máj 2022, 07:33

Máš nejaký problém so zvukom? Ak nie, tak sa na to vykašli, prípadne pre dobrý pocit si vyskladaj alebo kúp hotový sieťový filter (s odrušovacou tlmivkou a kondenzátormi X2/Y2).
Oddeľovací transformátor ti pomôže ak máš problémy so zemnými slučkami a čiastočne môže pomôcť odfiltrovať aj nejaký "bordel" zo siete, ktorý sa cez dané trafo nedostane na sekundárnu stranu. Ale opäť ak nemáš problém so zvukom tak by som to osobne zbytočne neriešil, sú to len peniaze navyše.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Sietovy filter

Príspevok od používateľa Mek » 25 Máj 2022, 11:57

Suciastky do sietoveho filtra sa daju najst vo vyradenej starej elektronike, napr. TV, set-top-boxoch, mikrovlnkach. Ci tie nove, drahe, maju nejake vyhody oproti tomu, ked si ich takto zostavis sam?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Sietovy filter

Príspevok od používateľa Sani1 » 25 Máj 2022, 13:04

Toto bude asi nejaká špecialitka, pretože štandardný sieťový filter neobsahuje žiadny oddeľovací transformátor. Je to zmes cievok kondenzátorov, prípadne odporov. Je pravda, že cievky sú symetricky vinuté na spoločnom jadre, tak to môže vyvolať pocit transformátora. So sieťovým napätím, lepšie povedané sieťovou frekvenciou (50Hz) a feritovým jadrom toho moc nenatransformuješ. Sieťové filtre majú hlavný význam pri spínaných obvodoch (spínané zdroje, tyristorová regulácia, ...), lebo pri nich vznikajú vyššie harmonické, ktoré chceme odfiltrovať.
Je pravda, že pre audiofilov predávajú takéto filtre aj za päť litrov https://www.techhouse.sk/produkt/audioq ... gara-5000/
ale ani ten nemá oddelovací transformátor. Ja by som to v živote nekúpil, lebo ten rozdiel zvuku by som vnímal len silou mysle, že som do toho toľko vrazil. :D
0

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Sietovy filter

Príspevok od používateľa cico1976 » 28 Máj 2022, 15:29

Dakujem za informacie. Len este to trochu upresnim. Ako tu uz bolo spomenute, jedna sa skor o tie "audiofilske moresy" a ako som sa docital, tak hlavne o odfiltrovanie "VF bordela" zo spinanych zdrojov. A udajne co sa tyka zlepsenia, tak je to zlepsenie skor v detailoch ako je priestor, detailnejsie niektore pasma,...
..... no a ja sa skor zameriavam na pocuvanie kde clovek sedi v jednom presnom mieste atd atd
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Re: Sietovy filter

Príspevok od používateľa Petronas » 28 Máj 2022, 21:12

cico1976 napísal:
24 Máj 2022, 18:23
Zdravim.
Pomaly si "vylepsujem" svoju "hi-fi" zostavu a dostal som sa k filtrovaniu sietoveho napatia. Existuju original sietove filtre (ktore su pomerne drahe), ale niekde som cital, ze 90% toho "dobreho" na tom robi oddelovaci transformator. Chcem sa spytat, ci by malo nejaky vyznam urobit taky filter, kde by bol len oddelovak - priadne nejake odrusovaky X2/Y2......alebo by to bolo len vyhodenie penazi?!?
Tak je ako pises, ale neni si na spravnom fore. Tu sa taketo panske huncuctva neuznavaju
Jestvuje level, pri ktorom sa da poznat rozdiel medzi kablom a kablom, konektorom a konektorom, aj zvukom s oddelovakom a bez. A vobec to neni o "hajendoch" za masakralne ceny pre bohatych a nevzdelanych. Na druhej strane, v standardnej obyvacke toho moc nenaskumas ( teda neviem ci mas posluchovku doma )
Ale naspat k otazke, najdolezitejsie na sietovej pracke je trafo, vf rusenie sa cezen nema ako dostat. Ostatne sa tam dava ako cacka. Viem to a aj tak som si to tam dal :-)
pre ten pocit dokonalosti.
0
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: Sietovy filter

Príspevok od používateľa niki31 » 29 Máj 2022, 09:15

To vysokofrekvenčné rušenie aj tak nieje v počuteľnej oblasti. Aj keby nebolo vôbec odfiltrované tak ho nebudeš počuť. Mimochodom sieťový filter je tam na to, aby filtroval rušenie smerom do siete nie naopak.
0
Niki31

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Sietovy filter

Príspevok od používateľa E001 » 29 Máj 2022, 09:23

Len tak nahlas rozmýšľam, že každý spotrebič v HiFi reťazci má sieťové trafo, až na tie moderné " pseudohifi " zo spínanými zdrojmi. Skôr by som riešil odstránenie rôznych " rušení zo siete " pomocou LC filtrov. No a ak ktosi tvrdí, že sa mu " zlepší priestor " tak to asi patrí skôr do hifi woodoo, ako reproduktorové káble za 5 - 7 tisíc ečiek...
0

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Sietovy filter

Príspevok od používateľa cico1976 » 29 Máj 2022, 13:14

....... posluchovku doma nemam, mam len obyvacku. Sice nieje akusticky upravena, ale iba "obyvana" - kniznica, latkova sedacka, obrazy atd, ale asi to s tym oddelovakom vyskusam. Tych cca 100€ za trafo a par zasuviek obetujem........a uvidim

....... a co sa tyka toho VF bordela a pocutelneho pasma, tak ak som to spravne pochopil, tak sa to sprava ako amplitudova modulacia. Ten vf bordel je iba nosna frekvencia nf bordelu, ktory sa potom dostane cez zdroj do zvuku a rusi ho.

...... a inak je pravda ze mam sietove trafo aj v predzosiku aj v zosiku.
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Sietovy filter

Príspevok od používateľa cico1976 » 29 Máj 2022, 17:13

Tak je ako pises, ale neni si na spravnom fore. Tu sa taketo panske huncuctva neuznavaju

........ mala otazocka - na akom fore sa preberaju taketo panske huncutstva?!?
0
......nikdy nieje neskoro!!!

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Sietovy filter

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 29 Máj 2022, 19:05

cico, take najznamejsie je hifi slovanet
tam pred rokmi riesili aj pozlateny specialny napajaci kabel za par sto eur, vdaka ktoremu je zvuk dynamickejsi, vyvazeny, pocut tam nepocutelne...
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Sietovy filter

Príspevok od používateľa vlado5 » 29 Máj 2022, 20:05

Napíšem ja svoje skúsenosti s odrušením. Asi pred 30-timi rokmi som si zhotovil amatérsky nf zosilňovač 2x30W s korekciami. Pri počúvaní to v ňom občas puklo. Po skúmaní som prišiel na to, že to robí chladnička, keď zapne vedľa v kuchyni. Skúšal som odrušovacie členy zapojiť pred zosilňovač, rušenie bolo mierne potlačené, ale stále bolo počuť. Potom som robil pokusy, že som cykloval s trafopájkou a testoval som rôzne filtre a ich variácie. Záver bol taký, že filtre najlepšíe pôsobia pri zdroji rušenia, nie na strane zosilňovača. To ti už v predchádzajúcich príspevkoch napísali. Ďalšia dôležitá vec, ktorú mnoho konštruktérov zanedbáva je odtienenie primáru a sekundáru sieťového trafa. Pozri na schému DPA tam autor používa tienenie. Ja som skúšal nájsť toroidy s tienením na nf aplikácie, a je problém taký trafák nájsť. Jedine, že si ho dáš vyrobiť na zakázku. A ešte jedna vec: signál na vstup zosilňovača priviesť minimálne symetrickým vedením do sym. vstupu-tým sa rušivé naindukované signály vynulujú. V profesionálnych štúdiách sa používajú prevažne symetrické vstupy (konektor XLR). Alebo najideálnejšie nf signál prenášať optickým káblom....
0

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Re: Sietovy filter

Príspevok od používateľa Petronas » 29 Máj 2022, 20:50

cico1976 napísal:
29 Máj 2022, 17:13
Tak je ako pises, ale neni si na spravnom fore. Tu sa taketo panske huncuctva neuznavaju

........ mala otazocka - na akom fore sa preberaju taketo panske huncutstva?!?
SS
0
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Sietovy filter

Príspevok od používateľa platon.rado » 30 Máj 2022, 07:23

Sprav si DC Bloker. Za 2 týždne budem mať plošné spoje môžem ti poslať. Špecialny kábel som spravil aj ja. Kamarát rozdiel počul..ja nie. https://rpaudio.estranky.sk/fotoalbum/n ... 40-silver/

info o dc blocker. https://www.techhouse.sk/produkt/supra- ... c-blocker/

PS- oddelovacie trafo 2500W stojí 300€. NIe 100 ako tu niekto písal. A výkon potrebuješ!!!! Jasné ak máš doma sračku ala TDA tak potom ti stačí aj 100W :yawinkle:
Mám kamaráta ktorý býva v bytovke v Košicoch. Kľudne môže počúvať iba neskoro večer. Ked je kľud. DC bloker mu pomohol čiastočne. Oddelovacie trafo vobec. Aj ked tomu nechápem. Musel to zle zapojiť.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Sietovy filter

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 30 Máj 2022, 07:42

Rado... mas tip na dobre BIP kondiky do DC blockera?
0

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Sietovy filter

Príspevok od používateľa cico1976 » 30 Máj 2022, 08:32

platon.rado napísal:
30 Máj 2022, 07:23
Sprav si DC Bloker. Za 2 týždne budem mať plošné spoje môžem ti poslať. Špecialny kábel som spravil aj ja. Kamarát rozdiel počul..ja nie. https://rpaudio.estranky.sk/fotoalbum/n ... 40-silver/

info o dc blocker. https://www.techhouse.sk/produkt/supra- ... c-blocker/

PS- oddelovacie trafo 2500W stojí 300€. NIe 100 ako tu niekto písal. A výkon potrebuješ!!!! Jasné ak máš doma sračku ala TDA tak potom ti stačí aj 100W :yawinkle:
Mám kamaráta ktorý býva v bytovke v Košicoch. Kľudne môže počúvať iba neskoro večer. Ked je kľud. DC bloker mu pomohol čiastočne. Oddelovacie trafo vobec. Aj ked tomu nechápem. Musel to zle zapojiť.
Mam doma zosik domacej vyroby SE ultralinear s EL84 cca 2x4W. Na ten by mal oddelovak 100W stacit.
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Sietovy filter

Príspevok od používateľa Merak » 30 Máj 2022, 08:58

cico1976 napísal:
24 Máj 2022, 18:23
Zdravim.
Pomaly si "vylepsujem" svoju "hi-fi" zostavu a dostal som sa k filtrovaniu sietoveho napatia. Existuju original sietove filtre (ktore su pomerne drahe), ale niekde som cital, ze 90% toho "dobreho" na tom robi oddelovaci transformator. Chcem sa spytat, ci by malo nejaky vyznam urobit taky filter, kde by bol len oddelovak - priadne nejake odrusovaky X2/Y2......alebo by to bolo len vyhodenie penazi?!?
IMG_20220530_085130.jpg
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Sietovy filter

Príspevok od používateľa platon.rado » 30 Máj 2022, 10:48

Zdeno nazdar.. Idú tam elektrolytické. Pozri schému. To je schéma od Brystonu. Treba osadiť lepšie kondenzátory. Ale dnes je nedostatok všetkého.

Obrázok
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Sietovy filter

Príspevok od používateľa Sani1 » 30 Máj 2022, 11:19

najdolezitejsie na sietovej pracke je trafo
ešte raz zopakujem, sieťový filter štandardne nemá žiadny transformátor, ale cievky - tlmivky navinuté na spoločnom jadre. Sieťový filter je prakticky malé, spratné zariadenie aj na stovky wattov. Keby tam mal byť sieťový oddeľovací transformátor, tak to už je masa železa a medi, ale neviem ako by mal vylepšiť vlastnosti zosilňovača. "DC blocker" by mohol pomôcť ak máš zlú sieť a nekvalitný transformátor. Ale pchať takéto veci bez rozmýšľania, lebo jedna pani povedala, je úplný nezmysel. Najprv sa diagnostikuje choroba, potom sa určí príčina a až potom sa hľadajú nápravné opatrenia. Alebo radšej najprv skúšaš lieky a pozoruješ či došlo k náprave? Radšej si zavolaj niekoho s kvalitným sieťovým analyzátorom, ktorý ti urobí analýzu za rôznych podmienok (zapnutá práčka, mixér, televízor, mikrovlnka, ...) a budeš vedieť či a aký bordel, alebo DC offset máš v sieti a kedy, potom môžeš rozmýšľať čo s tým. Ale v tej obývačke ti to bude aj tak jedno.
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Sietovy filter

Príspevok od používateľa platon.rado » 30 Máj 2022, 11:31

0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Napísať odpoveď