Generovanie tonov s PWM

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Generovanie tonov s PWM

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Jún 2022, 01:10

Aojte,

Potrebujem vyrobit ton piezomenicom s MCU PIC12F675, napajaie 3x1.5V AAA baterky.

Nasiel som milion roznych zapojeni a teraz sa v tom ako neskuseny s piezomenicom mam vyznat.

Tieto dve zapojenia sa mi najviac pozdavaju, kvoli jednoduhosti.

Mozem to takto zapojit
http://hades.mech.northwestern.edu/inde ... with_a_PIC
image.png
image.png (19.67 KiB) 2300 zobrazení
alebo radsej cez tranzistor? Treba tam ten paralelny odpor na piezomenic? Mozem do serie s piezomenicom pridat odpor na nastavenie hlasitosti ak by to bolo este stale hlasite?

image.png

Bolo tam aj take zapojenie ze na dva MCU piny (H-L a L-H). Ze vraj to je hlasitejsie.
image.png
To ale nepotrebujem, lebo mi staci relativne tichy ton, nieco ako tie hudobne pohladnice, taky tichy ton mi staci.

Diki vopred za rady.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Generovanie tonov s PWM

Príspevok od používateľa miso156 » 14 Jún 2022, 01:35

To posledne zapojenie, kde je piezo pripojene na dva piny MCU vytvara "plny most" pomocou internych tranzistorov co su na i/o, takze to bude najhlasitejsie. Ak si piezo predstavis ako kapacitu, tak sa tato kapacita akoby prebija z +Vcc na -Vcc, zatial co u prvych dvoch zapojeniach iba z +Vcc na 0v. Ak na pinoch MCU nemas vela navesane, tak by som to tak kludne dal.

Ten rezistor u druheho zapojenia je potrebny, inak sa kapacita pieza nestihne/nema ako do dalsieho pulzu vybit.

Co sa pamatam, tak na cinskych hodinkach z 90tych rokov napajanych z 1.5 alebo 3v gombikovych bat. to bolo dost hlasite na to, aby to cloveka zobudilo.

Hlasitost si nastavis pomocou duty cycle, ale nejaky seriovy rezistor na obmedzenie nabijacieho prudu pieza by som tam asi dal.
0
"No pain, no gain." (KC238)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Generovanie tonov s PWM

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Jún 2022, 02:02

Takze ak pouzijem zapojenie 2 a este tam pridam odpor na nastavenie hlasitosti, tak to by slo, nie?

PWM kvoli hlasitosti ked uz najdem spravny ton asi menit nebudem, ale mozno sa stym pohram.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Generovanie tonov s PWM

Príspevok od používateľa miso156 » 14 Jún 2022, 04:05

Nie som nejaky audio master, ale pokial viem tak frekvencia PWM meni ton a duty-cycle PWM meni hlasitost.

Pre zapojenie 2 by som na zaciatok na skusku obmedzil nabijaci prud na 20mA, takze by som dal 4.5/0.02 = 220ohm seriovy rezistor.
1k paralelne ako odporucaju je tiez dobra volba na odskusanie.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Generovanie tonov s PWM

Príspevok od používateľa zipaj » 14 Jún 2022, 11:48

to posledné zapojenie som niekedy dávno použil ale s C-MOS logikou rady 4000 a nebolo to dobré, piezomenič funguje aj opačne a pri nejakom náraze generuje napätie ktoré je aj pomerne vysoké, odpálil som takto zopár integrovaných obvodov, po týchto skúsenostiach by som hľadal zapojenie kde je to oddelené nejakým tranzistorom, ja by som použil druhý variant, podobné zapojenie bolo aj v náramkových hodinkách, iba namiesto paralelného rezistora tam bola zapojená cievka, (asi kôli napájaciemu napätiu 1,5V)
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
gfox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Mar 2013, 20:16
Bydlisko: Lovinobaňa
Vek: 53

Re: Generovanie tonov s PWM

Príspevok od používateľa gfox » 14 Jún 2022, 13:06

Cievka tam bola kvôli rezonancii s piezom. Hralo to hlasnejšie.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Generovanie tonov s PWM

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Jún 2022, 22:18

zipaj napísal:
14 Jún 2022, 11:48
.....piezomenič funguje aj opačne a pri nejakom náraze generuje napätie ktoré je aj pomerne vysoké, odpálil som takto zopár integrovaných obvodov,....

cas 30 sek az 60 sek.



gfox:
Hej to som vycital aj na forumoch ze cievka tam ma byt idealne s hodnotou rezonancnej frekvencie daneho tonu, alebo neviem co to spravi ked sa hra viac tonov, ci kazdy ton ma inu hlasitost, alebo to az tak nepocut. Takze pre napajanie s 1.5V, tam z toho treba vytazit co najviac. Ja mam k dizpozicii 3x1.5V baterky (cca 4.8V ked su nove.), takze tam skor ja budem musiet hlasitost znizovat. Potrebujem take normalne neotravne pipanie urciteho tonu (musim este otestovat akej frekvencie)
OK, cez vikend vyskusam to zapojenie 2 este s odporov v serii a uvidime co to da. Ak nezabudnem, dam vam vediet ako to dopadlo.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok