Co so starym a kvalitnym trafom ?

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Co so starym a kvalitnym trafom ?

Príspevok od používateľa Petronas » 04 Júl 2022, 18:41

Ahoj, zislo sa mi tu zopar starych, odpalenych HiFi zosilnovacov a premyslam co s nimi. Transplantacia novych koncakov by im vratila zivot, trafa su tam kvalitne, tienene, akurat, ze davaju po usmerneni 50-60V, aky koncak k nim ?
JPA, DPA to su uz pri takomto napajani 250W, to je zbytocne moc a zbytocne drahe, z integrovanych 3886, STKxxx tie by sa uvarili.....
Odvijanie sekundaru vynechajme,
napada niekoho nieco ?

Diky
0
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

Ajven_Black
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Máj 2018, 21:12

Re: Co so starym a kvalitnym trafom ?

Príspevok od používateľa Ajven_Black » 04 Júl 2022, 19:06

Ahoj. A čo tak použiť vhodný odporový delič a tak zraziť napätie toho Tr?
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Co so starym a kvalitnym trafom ?

Príspevok od používateľa balki » 04 Júl 2022, 20:30

Ajven_Black rezistormi pri cca 250W trafe? Dnes nie je 1. Apríl :) Keď by to už niekto potreboval, zníženie výstupného napäťia sa da urobiť rychlo a skoro bezstratovo.

Ale k veci. Petronas, Keď nechceš vyhazovať penize za nové moduly, odporúčam opraviť pôvodné. Vymeníš tam zopár tranzistorov za nové, vymeníš stare (mŕtve) kondenzátory a ešte si tým urobíš radosť, že si dal starej veci druhú šancu. :wink: Ja som to takto urobil n-krát. Vermona ktoru som takto upgradol hrá do dnes a už sú to teda svoje roky dozadu.
1
Obrázok 1

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Co so starym a kvalitnym trafom ?

Príspevok od používateľa Dolfi » 04 Júl 2022, 21:30

Alebo ponúkni "za hubičku" torzá zosilňovačov nádejným mladým "bastlířum". Pomôžeme, poradíme ... :wink:

Napokon, aj +- 60 V do 8 Ohm zas až také obrovské výkony neurobí. (A je aj dosť pravdepodobné, že ten trafák je navrhovaný pre takéto použitie a nemá dosť výkonu pre zosilňovač do 4 Ohm.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Re: Co so starym a kvalitnym trafom ?

Príspevok od používateľa Petronas » 04 Júl 2022, 22:55

Nooo nie ze za hubicku, ale zadarmo som tu nukal krabice plne funkcnych a uzitocnych veci a skoncili v kontajneroch. Taky su mlady zazraty do elektroniky :lol:
Skoda smerovat debatu inam
0
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Co so starym a kvalitnym trafom ?

Príspevok od používateľa Mek » 05 Júl 2022, 11:03

Znizit napatie na primari pridanim trafa do primaru, tym sa znizi aj napatie na sekundari. Staci aj male trafo, dimenzovane na odber prudu z primaru. Ako na to, v prilozenom obrazku (len rychly nakres od brata...). Pozor, orientacia vinuti je podstatna, jeden smer napatie zvysuje, druhy znizuje (treba odskusat a odmerat).
Ja som takto znizil napatie pre nejeden elektronkovy prijimac na pozadovanych 220 V AC (u nas je v sieti okolo 245 V AC).
Prílohy
Trafo-znizenie.jpg
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Co so starym a kvalitnym trafom ?

Príspevok od používateľa balki » 05 Júl 2022, 21:58

Mek trefne vytušil spôsob zníženia Vo aký som mal na mysli :wink:
Tiež som to pár-krát takto použil.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Co so starym a kvalitnym trafom ?

Príspevok od používateľa Amaterr » 05 Júl 2022, 23:43

Urcite to sem nepatri , ale ja som to robil pred rokmi , presne naopak ... , generalny sa stazoval ze na chalupe na konci dediny mu "pada " napetie a zhasina plyn . Ponukol som sa a spravil nieco co fungovalo , pri poklese na okolo 180 V pricvaklo rele 25 V :)
0

Napísať odpoveď