RFT SV 3000 HIFI

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

gtsxeon_svk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 09 Aug 2022, 21:41

RFT SV 3000 HIFI

Príspevok od používateľa gtsxeon_svk » 10 Aug 2022, 20:43

Zdravím, mám zosilňovač RFT SV 3000 na ktorom je zopár problémov. Zosilňovač normálne funguje ale ochranné relé nezopne. Na pinoch pred relátkom hudba hraje bez problémov. Cievka relátka má 295ohm a na pinoch cievky nie je žiadne napätie. Ďalší problém je v tom, že na výstupe predzosilňova je na jednom kakály 8,4V a na druhom 13,5V ale hrajú rovnako nahlas (podľa manuálu by malo byť 7,75V). Skúsil som zmerať tranzistor na výstupe predzosilňovača a bol dobrý. Posledný problém je VU meter. Reaguje na hudbu a úroveň hlasitosti ale LEDky svietia veľmi slabo(cez deň ich skoro nevidno)... Na výstupoch koncového stupňa bez pripojeného vstupného signálu je (pred relé) na jednom kanály 5,4mV a na druhom 7,7mV. Tiež som skúsil spínač na konektore slúchadiel a bol v poriadku.

Vopred ďakujem za rady :)
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: RFT SV 3000 HIFI

Príspevok od používateľa mr.dred » 11 Aug 2022, 07:53

Skontroluj najprv stabilizátor - napájanie (15V)
obrázok_2022-08-09_234620087.png
z neho je to napájané takmer všetko.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

gtsxeon_svk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 09 Aug 2022, 21:41

Re: RFT SV 3000 HIFI

Príspevok od používateľa gtsxeon_svk » 11 Aug 2022, 15:47

Aj to som kontroloval a je tam presne 15,12V.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: RFT SV 3000 HIFI

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Aug 2022, 17:05

Ťažko môžeš čakať odpovede, keď nedáš schému ...

A k tým otázkam všeobecne:
- čo ti bráni v tom, domerať sa k príčine, prečo nie je budené relátko ?
- tie napätia sú namerané kde ? Ak sú to posunuté pracovné body tranzistorov, prečo by tie predzosilňovače mali hrať rozdielne ? Môže sa to prejaviť napríklad len v ich prebuditeľnosti.
- čo ak LED postupne stratili sietivosť, prípadne čert vie, ako sú budené ?
- ak tie mV sú offset na výstupe koncov, tak je to v pohode. Všetky koncové stupne trochu teplotne "plávajú". Problém by boli desiatky až stovky mV, ktoré by pretlačili dostatočný DC prúd cez reproduktory a tým zdegradovali zvuk, (zvýšilo by sa skreslenie).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

gtsxeon_svk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 09 Aug 2022, 21:41

Re: RFT SV 3000 HIFI

Príspevok od používateľa gtsxeon_svk » 11 Aug 2022, 17:50

Okej, manuál je tu https://elektrotanya.com/rft_sv3000-hif ... nload.html (nešlo mi ho pridať ako prílohu)

-Meral som dosku ochrany, všetko v pohode. Meral som dosku koncového stupňa, všetko v pohode, Meral som dosku zdroja, všetko OK. Na doske VU metra som meral len rezistory a kondenzátory. A na doske predzosilňovača som meral rezistory a tranzistory.
- Tie napätia 8,4 a 13,5V sú namerané na vstupe do koncového stupňa L a R kanál.
-LEDky som skúsi vypájkovať z DPS a otestovať, svietia normálne.
-Áno tie mV sú na výstupoch koncov.

Vyznačené napätia na obrázku sú tiež v pohode, len na tej vetve kde je cievka relátka je 0V.
Prílohy
1.png
0

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: RFT SV 3000 HIFI

Príspevok od používateľa Radus » 11 Aug 2022, 18:10

...ak je to tak, tak je buď prerušený tranzistor VO3, alebo prerazená dióda VO1 a s ňou (kvoli nej) pravdepodobne prerušený VO3
//pripadne niečo čo je zavasené na konektore D2 robí skrat k zemi....
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: RFT SV 3000 HIFI

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Aug 2022, 19:10

Akosi z toho linku nedokážem vydolovať schému ...

K tej prílohe: Už asi sprostiem. No ktorý ko*ot konštruktér z DDR si takto dovolil zapojiť tranzistory V02 a V03 ? Ak je tých 15 V tvrdých, tak odprásknuť CE V02, alebo skôr EB V03 nie je problém ! Prečo si nezmeral napätie na V03 ? (Alebo je tam tá nula ?) Pomeraj tie tranzistory, (prípadne skrat C V03 na zem).

A hlavne potom daj nejaký odpor (4k7) medzi C V02 a B V03 !!!
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

gtsxeon_svk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 09 Aug 2022, 21:41

Re: RFT SV 3000 HIFI

Príspevok od používateľa gtsxeon_svk » 11 Aug 2022, 21:25

Zajtra skúsim ešte raz premerať tú diódu V01 a tie tranzistory.
Napätie na V03 som meral. Tak ako som vyššie spomínal tie hodnoty vyznačené na obrázku sú v poriadku, ale na kolektore V03 je 0V. Má tam byť 14,9V.
Otvor link a vľavo dole zaškrtni nie som robot a stiahni manuál.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: RFT SV 3000 HIFI

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Aug 2022, 09:01

Zmeraj presne napätia na BE V02 a EB V03, mali by byť min. 0,6 V aby sa tranzistory otvorili. Ak by tam bol ten ochranný odpor (1k - 10k) medzi C V02 a B V03, tak by sa na ňom dalo zmerať, či cezeň tečie budiaci prúd do V03. (Ten odpor tam určite potom dobastli, lebo sa to odpáli znova !) No aj keď by toto všetko bolo v poriadku, obvod nemusí fungovať, (napríklad vnútorne odídený tranzistor V03, prípadne skrat okolo relátka a pod.). Preto hľadaj ďalej !

Hrať na debila s obrázkami pri sťahovaní schémy sa odmietam ! Ak chceš riešiť nejaký ďalší problém, daj sem obrázok čiastočnej schémy ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

gtsxeon_svk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 09 Aug 2022, 21:41

Re: RFT SV 3000 HIFI

Príspevok od používateľa gtsxeon_svk » 12 Aug 2022, 20:09

Diódu V01 a tranzistor V03 som zmeral a sú v poriadku. Pri mnohopočetnom meraní tranzistora V02 to vyzeralo podľa multimetra skoro dobre, kde boli veľmi podobné (niekedy rovnaké) hodnoty ale na druhom meráku mi to namiesto tranzistora ukázalo dve diódy, tak ako to je na fotke. Tak som z toho trochu popletený.
Tiež som zistil že pin 02 z DPS ochrany je spojený s pinom 04 na DPS VU metra. Tam je následne cez rezistor (100kOhm schéma) reálne 110kOhm pripojený na pin 2 integrovaného obvodu A277D, kde by malo byť podľa schémy 0,65V. Je tam 0 ak si dobre pametám. Môže byť chýbný ten IO ?

Vyššie spomínané piny 02 a 04 sú vyznačené na obrázkoch v prílohe. Ďakujem za rady. :wink:
(schému som skúsil zararovať, ale aj tak je veľká na prílohu)
Prílohy
IMG_4135.jpg
11.png
12.png
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: RFT SV 3000 HIFI

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Aug 2022, 10:25

Nechápem ! Napísal som ti, čo merať a ty vyhodíš súčiastky z pošáku ! Prečo si myslíš, že len ony budú dôvodom problému ?

Nedokázať pochopiť a pomerať primitívny obvod s dvoma tranzistormi ma privádza do "vytrženia". Preto radšej skončím, (kým nezačnem byť moc sprostý). :?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

gtsxeon_svk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 09 Aug 2022, 21:41

Re: RFT SV 3000 HIFI

Príspevok od používateľa gtsxeon_svk » 13 Aug 2022, 17:58

Dolfi písal si, že mám hľadať ďalej tak som hľadal. Písal si, že tam mám dať odpor 4k7 tak som musel ten tranzistor vybrať aby som tam ten odpor mohol dať a nikde som nenapísal, že si myslím, že len tie súčiastky môžu byť príčinou problému. A áno nie som profík, viem ako funguje tranzistor ale tomu zapojeniu ako je na tej ochrane nechápem.

Meral som to napätie na tých tranzistoroch ako si písal je tam 0V. Meral som prúd cez ten pridaný rezistor, je tam 0,00mA. Taktiež som meral napätie na všetkých tranzistoroch. Na V03 je napätie na emitore 15,12V a na báze 14,4V. Na tranzistore V02 je napätie len na kolektore 14,4V. Tranzistory V04 a V05 majú na všetkých pinoch 0V.

S tým IO A277D som sa včera zmýlil, pretože na tom pine ktorý je spojený s cievkou relátka pomocou toho 100kOhm rezistora je regulácia jasu. Takže preto svietia ledky tak slabo lebo tam nie je to napätie ktoré chýba aj relátku .
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: RFT SV 3000 HIFI

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Aug 2022, 21:49

Prepáč, asi som nemal ! Ešte že si to "prehltol", bez nejakých štipľavých reakcií ...

A prečo si to všetko nenapísal sem ? Preto ak dovolíš, najskôr sa ti pokúsim vysvetliť, ako ten obvod asi funguje. Z 15 V cez R05 1M sa nabíja kondenzátor C01 (asi) 47uF. Po jeho nabití, (časová konštanta R x C), sa cez R06 10k zopne tranzistor V02 a ten zopne (cez pridaný odpor) tranzistor V03, ktorý zopne relátko K1 a cez jeho kontakty pripojí výstupy koncov na výstupné konektory. Je tam ešte zavedená hysterézia cez odpor R9 470k. Toto je oneskorené pripojenie reproduktorov, aby pri zapnutí zosilňovača nevznikol lupanec.
Naviac je tam ešte implementovaná ochrana pred DC napätím na koncoch, (napríklad pri ich deštrukcii). Tranzistory V04 a V05 sledujú DC napätie na kondenzátore C2 100uF, ktoré prichádza cez R07 33k a R08 33k z oboch koncov. Ak to napätie dosiahne asi plus alebo mínus 0,6 V, tak niektorý z tranzistorov V04 alebo V05 zopne a vypne tranzistory V02, V03 a relátko. Je zaujímavé, že ako kondenzátor C02 je použitý obyčajný elektrolyt, hoci je nabíjaný na + aj - napätie. Obvod sa pri normálnej hudbe/ reči nevybavuje preto, lebo signál je aj + aj - polarity a časová konštanta je dostatočne veľká, aby obvod nezareagoval.

No a teraz keď sa zamyslíš, tak kde asi môže byť chyba ? (Ak tvrdíš, že tam nie sú napätia a tranzistory sú v poriadku). Neviem odkiaľ prichádza pin 7 z konektora. Ak na ňom nie je skrat na zem, tak tam bude vadný odpor R05 1M, alebo vyskratovaný kondenzátor C01. Ak na pine 7 je skrat alebo mínusové napätie, treba ísť po tomto drôte späť.

Na ODSKÚŠANIE funkčnosti samotného obvodu môžeš na bázu tranzistora V02 cez odpor, (napríklad 10k), priviesť napätie z napájania 15V. Relátko musí pritiahnuť.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

gtsxeon_svk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 09 Aug 2022, 21:41

Re: RFT SV 3000 HIFI

Príspevok od používateľa gtsxeon_svk » 14 Aug 2022, 00:59

Obdivujem tvoje vedomosti a znalosti ohľadom elektroniky a ďakujem za vysvetlenie.

Dnes som premeriaval ešte raz rezistory na tom DPS ochrany a všimol som si, že rezistor V06 bol 22kOhm (podľa schémy má byť 10kOhm), tak som ho vybral a dal som tam tú 10tku. Tie dva kondenzátory som včera vymenil za nové a skratované nie sú, kontroloval som to. Ale ten pin 07 ide k hlavnému spínaču. Na tom mechanickom tlačítku sú dva spínače, jeden hlavný 230V a druhý vedľajší (pin 07 ide k vedľajšiemu). Ak je zosilňovač vypnutý (tlačítko vonku) tak je ten pin spojený s čiernym "nulovým" vodičom a ak je zosilňovač zapnutý (tlačítko dnu) tak sa ten pin 07 odpojí od toho "nuláka". Netuším prečo je to takto prepojené.

Na tom pine 07 som pri zapnutom zosilňovači nameral 0,3V pri tom 22kOhm rezistore. Zajtra skúsim ten test ochranného obvodu ako si písal a som zvedavý či sa objavia nejaké zmeny po tej výmene toho rezistora.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: RFT SV 3000 HIFI

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Aug 2022, 12:37

Vďaka za ďalšie info !

Takže ešte doplním popis ochrán. Tie by okrem oneskoreného zapnutia reproduktorov, (eliminácia lupanca z nábehu koncov), ochrany pred DC napätím na reproduktoroch, (napríklad deštrukcia konca), mali aj eliminovať lupanec pri vypnutí zosilňovača, (okamžité odpojenie reproduktorov pri vypnutí). No a to tuná riešili tým najprimitívnejším spôsobom, (ale najúčinnejším !), pomocou mechanického kontaktu na sieťovom vypínači. Ten sa pri zapnutí sieťového vypínača rozopne a pri vypnutí zopne, čím vyskratuje kondenzátor C01 a relátko okamžite odpadne.
Takže, zdá sa, že kontakt je pri vypnutom zosilňovači zopnutý. Treba len preveriť, či sa pri zapnutí zosilňovača rozopne. (Možná chyba !) Meraj to bez pripojenia na sieť !

Že tam osadili odpor R06 22k je úplne jedno, (v podstate je v sérii s R05 1 000k a teda jeho vplyv je zanedbateľný). No môže to aj naznačovať, že sa pokúšali eliminovať debilný návrh zapojenia, (chýbajúci ochranný odpor medzi C V02 a B V03. (Ak by bol záujem, môžem kuknúť katalógové parametre tranzistorov V02 a V03 a pokúsiť sa analyzovať to zapojenie.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

gtsxeon_svk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 09 Aug 2022, 21:41

Re: RFT SV 3000 HIFI

Príspevok od používateľa gtsxeon_svk » 14 Aug 2022, 20:54

Ten spínač som premeriaval (bez pripojenia na sieť) a ide bez problémov . Skúsil som aj ten test ako si písal, na bázu tranzistora V02 cez odpor, (10k) som priviedol napätie z napájania 15V a relátko aj tak nezoplo.
Preto som skúsil (asi to bola chyba) vymeniť ten tranzistor V02 SC236 za jeho náhradu BC548C, pretože pri minulom meraní mi ho ukázalo blbo, ako dve diódy a nie ako tranzistor (minule som posialal fotku na kotrej to je zobrazené). Po tejto výmene som to skúsil poskladať a zapnúť, no trafo "bzučalo" hlasnejšie ako obvykle a videl som jemný, slabý dym tak som to hneď vypol. Nebolo vidno z ktorej súčiastky išiel ten dym a keď som vybral DPS ochrany tak nič nebolo vizuálne poškodené. (Dnes som viac nestihol spraviť) Už ani netuším čo by som mal ďalej merať, všetko vyzerá byť v pohode, ale nie je. :(
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: RFT SV 3000 HIFI

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Aug 2022, 09:54

Čo ti mám povedať ! Prečo bezhlavo čosi vymieňaš ? Vniesol si si do toho ďalší problém ! Keď už niečo urobím na skúšku a nefunguje to, tak to asi pomeriam. Bez merania a analýzy výsledkov sa nikam nepohneš !

Neviem, ako ďalej. Tranzistory SC236C a BC548C majú rovnaké vývody CBE, čiže asi si to osadil dobre. No čo nemajú rovnaké, je zosilnenie ! U toho DDR tranzistora znamená C to najnižšie zosilnenie (asi 100), u BC-čka to najvyššie (do 800). Preto, ak si tam nenechal ten ochranný odpor, (určite si ho vyhodil, lebo predsa nebudeš veriť nejakému ...). Možno si to celé odpálil.

Preto, nič iné ti nezostáva, len začať odznova a všetko merať a zapisovať. A potom to dať sem ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

gtsxeon_svk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 09 Aug 2022, 21:41

Re: RFT SV 3000 HIFI

Príspevok od používateľa gtsxeon_svk » 15 Aug 2022, 16:54

Áno bola to chyba meniť ho. Vybral som ho naspäť a po premeraní letel do koša. Premeral som zase celu dosku ochrany a všetky ostatné komponenty sú v poriadku. Dal som tam naspäť ten starý V02 a som tam kde som bol pred dvoma dňami. Ten test obvodu relátko nezopol. Ochranný rezistor tam stále mám odkedy si mi to poradil. Na výstupe koncového stupňa (pred relátkom) sú stále tie mV ako boli takže koncový stupeň by mal byť v poriadku. Pridávam fotku s popisom pinov DPS ochrany.
Kontrola/meranie pinov:
01- výstupné mV, OK ..... 02- bohužiaľ nič 0V ..... 03- 15V zo spínača na konektore slúchadiel, OK ..... 04- sluchadla L 4mV, OK ..... 05- zem 0V, OK ..... 06- sluchadla R 3,5mV, OK .....07- spínač funguje, OK ..... 08- výstupné mV, OK

Vedel by si mi poradiť čo ďalej merať keď DPS ochrany je (vyzerá byť) dobrá ? Alebo kde by mohla byť chyba ?
Prílohy
100.png
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: RFT SV 3000 HIFI

Príspevok od používateľa cool-zool » 15 Aug 2022, 17:01

Keď už tak všetko vyberáš a vymieňáš , tak čo sa zamerať na relátko ??? Má vôbec v poriadku vinutie cievky ??? Nie je tam zlepený , prípadne opálený kontakt ???
Keď ti tu Dolfi radí to vyskúšať privedením napätia zo zdroja do obvodu , tak by som uričite premeral a vyskúšal samotné relé ( nebolo by prvé ani posledné čo sa mohlo pokaziť ) ???
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: RFT SV 3000 HIFI

Príspevok od používateľa miso156 » 15 Aug 2022, 17:15

Ziadny odpor tam nie je treba, baza V02 je napajana z dvoch stran, cez 1M a 470k rezistory. To robi paralelne 300k odpor (bajoko) do bazy a teda Ib= 50uA. Ak V02 ma Beta=100, tak jeho kolektorovy prud bude okolo 5mA. To bazu V03 v ziadnom pripade neznici, aj ked nehovorim ze to je najstastnejsie riesenie, navrhar proste setril kde sa dalo.

Byt na mne, meriam napatie na baze V04, musi byt hlboko pod 0.7V. Inak ti z L/R ide jednosmerna zlozka. To by sposobilo otvorenie V04, dalej skrtenie bazy V02, dalej zavretie V03 a teda nezopnutie rele.

(hadam na dialku)
0
"No pain, no gain." (KC238)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok