Aký zosilňovač kúpiť?

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

mark.
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 17 Aug 2022, 12:52

Aký zosilňovač kúpiť?

Príspevok od používateľa mark. » 17 Aug 2022, 14:00

Dobrý deň. Potreboval by som poradiť. Plánujem kúpu zosilňovača, ale neviem aký výkonný kúpiť, resp. koľko wattový. Chcem zaň zapojiť nizkoimpendačné reproduktory, viacero len neviem či to ten zosilovač utiahne a resp. čo sa stane, ak za ten zosilovač zapojím viac ako 2 nizkoimpendačné reproduktory? Niekde som sa dočítal, že pri kúpe zosilňovača radšej menej wattový ako sú samotné reproduktory. neviem, mám v tom chaos. Dik za odpovede.
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 19 Aug 2022, 17:16, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Úprava názvu príspevku

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Zosilňovač

Príspevok od používateľa cool-zool » 17 Aug 2022, 14:14

Tak to teda máš !
Na tvoju otázku sa nedá jednoznačne odpovedať , úž len preto lebo si neuviedol konktrétne informácie !!!
Aké presne reproduktory chceš pripájať a koľko ( presný typ a počet )
Načo presne chceš ten zosilňovač používať ( počúvanie hudby , rádia v obývačke , na terase , ozvučenie haly , reštaurácie , námestia , diskotéky a pod ) ???
Na výkone zosilňovača až tak nezáleží ako na jeho impedancii ( samozrejme je to závislé od použitia ) , lebo dá sa používať zosilňovač s výkonom 100W aj na 20W bedničkách no s rozumom a aj opačne na 20W zosilňovači počúvať 100W bedne , ale ako som spomínal ak je zosilňovač stavaný na 8 Ohm záťaž tak mu patria 8 Ohm reprobedne a nie 4 , prípadne 2 a pod ( to by už išiel skoro do skratu a obmedzilo jeho životnosť ).


,, zapojiť viacero reproduktorov ,, ??? veľmi nepresná identifikácia !!! Ako zapojiť ( sériovo , paralelne , koľko ) ?
Pozor pri spájaní reproduktorov na výslednú impedanciu ( pri paralelnom zapojení výsledná impedancia klesá - napr. pri spojení dvoch 8 Ohm repro je výsledná impedancia 4 Ohm a pri spojení do série zase výsledná impedancia stúpa - napr. pri spojení dvoch 4 Ohm repro je výsledná impedancia 8 Ohm ) ....
1
Obrázok 1
Naposledy upravil/-a cool-zool v 21 Aug 2022, 20:38, upravené celkom 1 krát.

mark.
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 17 Aug 2022, 12:52

Re: Zosilňovač

Príspevok od používateľa mark. » 17 Aug 2022, 23:35

0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Zosilňovač

Príspevok od používateľa cool-zool » 18 Aug 2022, 14:03

Ty si ani všetko poriadne neprečítal čo som Ti písal a čo potrebujeme vedieť aby sme Ti vedeli poradiť !!!

Čo znamená v tvojom slovníku ,, NIEČO AKO DOMÁCE DISCO ,, ???

Bývaš na Bojnickom zámku a potrebuješ ozvučniť celé nádvorie , že chceš dávať viac reproduktorov , alebo v byte s izbou 3,5 m x 3,5m ??? Tie tvoje navrhované veci nemajú veľa spoločného s kvalitnou reprodukciou ...
0

mark.
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 17 Aug 2022, 12:52

Re: Zosilňovač

Príspevok od používateľa mark. » 18 Aug 2022, 21:05

Nerozumiete pojmu domáce disco? Ja Vám ho vysvetlím:
Pri príležitostiach ako sú oslavy, párty na chate. Bývam totiž v dome na dedine a s veľkým dvorom, a preto sa pýtam pre istotu, ako zapojiť reproduktory do série keďže neviem ako to ozvučí. Je ešte niečo, čo Vám vysvetliť alebo čomu nerozumiete?
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Zosilňovač

Príspevok od používateľa cool-zool » 18 Aug 2022, 22:30

Napíšem ti to v krátkosti :
1 . Ak sa bojíš že neozvučníš daný priestor dostatočne tak to rieš lepšími ( väčšími ) reprobedňami , hlavne ak je to vonkajší priestor ako záhrada kde sa zvuk rozplynie ( za tie peniaze čo chceš dať za neviem koľko kusov tých dvojpásmových prdítok čo si dával link kúpiš aj lepšie reprobedne ) .
2 . Ak chceš isť do viacerých reprobední tak si kúp štvorkanálový ( prípadne viac kanálový ) poriadny zosilňovač ( https://www.proaudio.sk/p/14273/monacor-sta-1504 ) na štyri poriadne bedne ( https://www.bsacoustic.sk/reproduktorove-sustavy-profi/ ) a nemusíš riešiť spájanie a impedančné prispôsobenie daných reproduktorov .
3 . také nepísané pravidlo čo sa týka výkonu zosilňovača a reprobední by mali približne rovnakých hodnôt a to ako výkonovo ( vo Watoch ) tak aj impedančne ( v Ohmoch ) ...
4. ak nevieš ako sa Sériovo / Paralelne spájajú reproduktory tak si to vygoogli , alebo čakáš že ti to tu niekto rozkreslí keď ani nevie koľko ich vlastne chceš spojiť ??? Čo sa týka výslednej impedancie pri spájaní reproduktorov som ti to popísal v predošlých príspevkoch .....

Sorry , aj ja bývam na dedine v dome a mám ozvučenú aj krytú terasu , aj obývačku , izbu či garáž , ale s rozumom a keď chcem robiť ,,disco párty,, tak to riešim úplne inak ( veď to nie je každý deň , asi by ma susedia nepochválili , keby to hulákalo na celú dedinu a nepočuli si vlastné slovo ) ....
0
Naposledy upravil/-a cool-zool v 21 Aug 2022, 20:37, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Aký zosilňovač kúpiť?

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 20 Aug 2022, 14:52

Sériové zapojenie reproduktorov je možné odporučiť len v prípade, že sa jedná o samotný menič. Ak sa jedná o reproduktorovú sústavu, sériové zapojenie rozhodí jej ladenie. Takže ho nemožno odporučiť.
Disco na dvore sa dá samozrejme vyriešiť aj dvomi riadnymi sústavami s vyššou citlivosťou a príslušným zosilňovačom. Za citlivé sústavy sa dá pokladať všetko, čo má citlivosť vyššiu, ako 90dB pri napätí 2,83V. Avšak samotný údaj o citlivosti nič neznamená, pokiaľ sústava túto citlivosť nedosahuje v celom frekvenčnom spektre.
Pokúšať sa o "párty" so sústavami, ktoré si uviedol v odkazoch je nezmysel. To sú chrastítka na decentné ozvučenie kaviarne, do kuchyne, spálne alebo ako efekty k malému domácemu kinu do obývačky o ploche do 20m2.
Uvedené zosilňovače tiež nie sú vhodné na domáce "párty". To prvé je úplný šrot, o ktorom nemá význam sa baviť. Tie zvyšné sú zosilňoavče pre 100 voltové rozvody (ako je školský rozhlas apod.).
Takisto nie je pravda, že ak má zosilňovač výkon povedzme 50W, tak nemôže poškodiť sústavu s príkonom 100W. Ak sa k tomu začne chovať ako ožratý idiot, spoľahlivo dokáže bedničku odrovnať. Nie je totiž pre reproduktor nič horšie, ako zosilňovač pracujúci v limitácii. Paradoxne je preto výkonnejší zosilňovač pri rovnakom požadovanom akustickom tlaku k reproduktorom šetrnejší.
Proste, kto chce robiť ožranpárty a chce, aby mu daný aparát aj čo-to odpustil, musí sa poobzerať po serioznejších komponentoch a načrieť trochu hlbšie do vrecka.
0

mark.
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 17 Aug 2022, 12:52

Re: Aký zosilňovač kúpiť?

Príspevok od používateľa mark. » 21 Aug 2022, 18:48

Dobre, nazvime to ožranpárty....
Pri hľadaní vhodných zosilňovačov som sa stretol s pojmami ako: predzosilovač, monozosilovač, koncový zosilovač.. nie je to jedno aký?
Každopádne, natrafil som na tieto zosilňovače:
https://www.mkhlas.sk/mono-zosilnovac-s ... -1240.html

https://www.mkhlas.sk/stereo-zosilnovac ... 00-xl.html
a reprobedne:
https://www.mkhlas.sk/reproduktorova-su ... -12-p.html

Môže byť?


Ešte otázka, trocha mimo tejto témy, pri ozvučení obecného rozhlasu sa tlakové reproduktory zapájajú do série ? Alebo ako je to celkovo celé riešené ?
Ď.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Aký zosilňovač kúpiť?

Príspevok od používateľa cool-zool » 21 Aug 2022, 19:36

Stručná odpoveď :
1. - reproduktory na obecný rozhlas a pod sú s vstupným 100 V transformátorom a zapájajú sa paralelne na výkonový / koncový zosilňovač so 100V výstupom nato prispôsobeným !
2. - mono zosilňovač je na jeden reproduktor ( má len jeden výkonový koncový stupeň )
3. - predzosilňovač je stupeň zosilnenia z nízkej úrovne ( mikrofón , gramofón ) na štandartnú úroveň 0dB čo je 775mV , prípadne viac ...( vhodné napr. iba na slúchadlá , alebo do koncového / výkonového zosilňovača )
4. - koncový zosilňovač je výkonový stupeň zosilnenia na ktorý sa už pripájajú reproboxy , može byť konštruovaný ako MONO (čiže jeden koncový stupeň na jeden reprobox ) , stereo ( dva koncové stupne na dva reproboxy ) , a viac kanálové ( na viac reproboxov )
5 . - Tú reprobedňu na ktorú si dal link je aktívna reprobedňa - čo znamená že má v sebe namontovaný už aj zosilňovač , takže iný netreba ( no podľa popisu nebude najvhodnejšia na prehrávanie kvalitnej hudby , no na ,, ožran-párty ,, je to asi jedno ....
Na tvoje použitie by som vzhľadom na financie skúsil pozrieť tu : https://www.bsacoustic.sk/aktivne-profi-reprosustavy/
napr.: https://www.bsacoustic.sk/aktivne-profi ... db215a-bt/ ak by jeden nestačil ( čo si nemyslím ) tak rovno dva a prepojiť ich medzi sebou ...
0

mark.
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 17 Aug 2022, 12:52

Re: Aký zosilňovač kúpiť?

Príspevok od používateľa mark. » 21 Aug 2022, 22:26

🤣🤣...
Aby ste si nemysleli, že som alkoholik, alebo niečo podobné 😀. Aj užiť si treba, veď žijeme len raz.
Čo sa týka toho linku, až teraz som si všimol že je to aktívny reproduktor, nevšimol som si toho, mal som v pláne ale pridat link s pasívnym repro.
Rozmyslam ale že by som kľudne mohol kúpiť aj tieto aktívne reproduktory. Ak by som kúpil 2 tieto https://www.bsacoustic.sk/aktivne-profi ... db215a-bt/
tak ich teda môžem prepojiť XLR káblom medzi sebou a budú hrať súčasne?
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Aký zosilňovač kúpiť?

Príspevok od používateľa joži » 22 Aug 2022, 13:25

Radsej ako tie Ibiza siound co sa hraju na zosilnovač, alebo aktívnu bednu, ti bude hodnejšie kupi napriklad
partybox JBL100, v rovnakej cene, a ako bonus dostaneš:
1. v porovnani z Ibiza excelentny zvuk
2. celkom fajn svetelny efekt.
3. prevadzku na bateriu.
4. ak si kupič 2ks, možeš ich prepojit medzi sebou kablom
5. vydrží to podstatne viac

https://lg-e.sk/multimedialne-reprodukt ... pkEALw_wcB
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok