Moduly Integrovaných zosilňovačov.

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Moduly Integrovaných zosilňovačov.

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 06 Okt 2022, 09:02

volakedy sa bastlilo, lebo nebola ina moznost. Dnes, ked by som mal tyzden stravit nad navrhom zosika, robit plosaky, zhanat suciastky, odladovat, tak to radsej kupim "polotovar" z ciny, a za vikend urobim krabicku, pozapajam a mozem sa venovat rodine.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Moduly Integrovaných zosilňovačov.

Príspevok od používateľa platon.rado » 06 Okt 2022, 10:03

Asi tak...
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Moduly Integrovaných zosilňovačov.

Príspevok od používateľa jezevec » 06 Okt 2022, 11:20

pocitujlasku napísal:
06 Okt 2022, 09:02
volakedy sa bastlilo, lebo nebola ina moznost...
Dnes se nebastlí z nutnosti, ale pro své potěšení a dobrý pocit, že dokážu něco vyrobit na slušné úrovni i když je to třeba 2x dražší než modul z Číny.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Moduly Integrovaných zosilňovačov.

Príspevok od používateľa Edgar » 06 Okt 2022, 11:27

platon.rado napísal:
06 Okt 2022, 08:42
Mladých nájdeš v triede dvoch troch,ostatný sú tam len preto, aby nesedeli doma. Ale je iná doma.To bude zrejme tým.
Bohužiaľ je doba, keď už aj moja bývalá SPŠE dáva do popredia IT... Dielne zrušené, sú v nich počítače. Síce stále je viac tried so zameraním na elektrotechniku, ale predsa... A áno stále sa tých pár jedincov nájde, spravidla tí, ktorí na SPŠE idú preto, že ich to baví, nie len preto, aby tú školu mali absolvovanú.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Moduly Integrovaných zosilňovačov.

Príspevok od používateľa miso156 » 06 Okt 2022, 12:17

Ja ani nevidim dovod, preco by mladi mali bastlit z "prepotopnych" suciastok. Su daleko vacsie moznosti, PC ktore strcis do vrecka (smartphone), spravis si co potrebujes.
Nejaky analog, ktoremu ubiehaju parametre, bez moznosti dlhodobeho storage je oproti "pure digital" hracka.

Ked sa do toho prida "money issue" tak nastava uplne KO. Nikto nechce chodit holou ritou (ako ja, hehe), ked si mozes doslova odsediet osmicku v IBM, nemusis ani pohnut hlavou a mas take iste love. Ked ides do menezment sektoru ani nehovoriac. Kedysi menezerom aspon riaditelia plieskali rite za nedosiahnute vysledky, dnes uz o tom velmi nepocut.
0
Naposledy upravil/-a miso156 v 06 Okt 2022, 12:22, upravené celkom 1 krát.
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Moduly Integrovaných zosilňovačov.

Príspevok od používateľa pablox » 06 Okt 2022, 12:19

Na ZŠ a SŠ som mal kopu času na bastlenie ale nemal som peniaze...teraz mám peniaze ale nemám čas na bastlenie :D

Na bastlenie mi zostalo minimum času a to buď popri robote alebo doma po večeroch (popri 2 deťoch je to cez deň nemožné).
Chlapi sa ma často pýtajú, prečo niečo vyrábam, keď to viem kúpiť z Číny za pár eur. Ako píše Jezevec, má to svoje čaro a niekedy to je aj lacnejšie (keď zrecyklujem súčiastky). Zložitejšie veci ale objednávam (ak sú na to peniaze naviac).
A k tej elektor škole - už v 2006 som bol sám, kto bol v triede kvôli záujmu o elektroniku. Na začiatku sme boli dokopy traja - dvaja ale odišli (jeden prepadol, druhý nezvládal učivo).
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: Moduly Integrovaných zosilňovačov.

Príspevok od používateľa Coolbass » 06 Okt 2022, 13:49

S LM bola aj prvá verzia, tá je dokonca aj tu na fóre:
https://svetelektro.com/phpbb/?phpbb=dm ... Q9NDU1NTU=

Bastlenie je moje hobby len keby nebolo toľko inej roboty. Bavilo ma to aj v škole, ale tam som bol mladý a hlúpy, teraz som už len hlúpy hehe..
Aj mňa sa v práci kopu ľudí pýta, prečo to vyrábaš, veď na Alíčku kúpiš lacnejšie a bla bla bla... Neviem, vždy chuť si niečo vyrobiť vlastné bola pre mňa prednejšia ! :partyman:
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Moduly Integrovaných zosilňovačov.

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 06 Okt 2022, 14:35

jezevec: ano, sam robim obcas pre detvaky blikatka a vselijake hracicky, ktore vydavaju zvuky.
ale je to zase polotovar + na uni plosaku napajkovane suciastky. proste veci, ktore urobim za 2 vikendove popoludnia.
Oni maju radost, ja aspon nevyjdem z cviku a hlavne mam potom cas aj na nich.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Moduly Integrovaných zosilňovačov.

Príspevok od používateľa jezevec » 06 Okt 2022, 15:31

Na uni DPS jsem zkoušel, ale nějak se mi to nelíbilo. Tišťáky navrhuji ve Sprint Layoutu a když už mám trochu cviku, je návrh hotový za chvíli. Většinou dělám s SMD součástkami a "prokovy" spojuji drátkem z licny.
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Moduly Integrovaných zosilňovačov.

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 06 Okt 2022, 16:34

Presne tak...je to najme o tej radosti z bastlenia :)
Ja som poskladal už 5 modulov K300 s rôznym osadením a ani neviem koľko danwattov :)
Predtým kopec iných zosikov.
Inak dosky ešte sú, aj na danwattka aj K300vky, keby niekto chcel pobastlit ;)
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Moduly Integrovaných zosilňovačov.

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 06 Okt 2022, 19:33

jezevec: ja na smd nemam vybavu ani ruky. preto uni dps+moduly+ klasicke suciastky.
niekedy som chcel prejst na smd, plosak by navrhnut nebol problem, ale ja som naposledy robil plosaky rucne s fixou a leptal v chloride.
takze som sa preorientoval na sw vyvoj a elektro uz mam ako hobby. Nejake drobne opravy zvladam, ale reflow, reball, pripadne nieco co vyzaduje viac, ako multimeter uz nerobim.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Moduly Integrovaných zosilňovačov.

Príspevok od používateľa nalimko33 » 06 Okt 2022, 20:14

presne tak! obaja máte pravdu
najbližšia SPŠ je v DCA a už roky som nepočul o žiadnom šikovnom tretiakovi či maturantovi
Andrej bol naozaj asi výnimkou - viď jeho LM3886
robí našťastie aj na ďalších projektoch - uvidíme čo sa sem z toho dostane
ja dám iba ukážku z jeho posledného projektu
Obrázok
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5633
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Moduly Integrovaných zosilňovačov.

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Okt 2022, 21:12

Na bastlení mám najradšej, keď ma niečo súri...napr. dokončiť nejakú opravu zosilňovača... Takto vznikol môj prvý sínusový generátor (s MAA741) s piatimi základnými kmitočtami (100/500/1000/8000/16000 Hz). Základná schéma z amára, odskúšanie na "vrabčom" hniezde, výber súčiastiek do požadovaných rozsahov, plošák, krabica, issostaty, konektory (všetko čo dielňa dala), napájanie priamo z osciloskopu (2x12V) -hotovka za pár hodín a používam ho do dnes...akurát s obmenou napájania (lab.zdroj) lebo skop som predal a kúpil iný.. Hneď na to musela nasledovať náhradná záťaž 2x4-8 ohm aspoň na 500w... :P
...a dnešné "bastlenie"? Včera napr. výroba nabíjačky na akuvŕtačku s liion článkami... Adaptér z nejakej HP tlačiarne, CC/CV modul z číny, zmuchlať to do inej - väčšej krabičky, nastaviť 2 trimre a bolo vymalované (BMS mala batéria vo vnútri).... ale čo neurobíš pre kamaráta....

Aj tu som pár krát ponúkal veci za odvoz, či poštovné (TV, monitory, DVD, VCR, SAT, Audio) a až na pár vecí (na jednej ruke spočítam) si všetko odniesol Ďas - teda šroťák z DS (za dodávku). Pritom na to pravé bastlenie to bol neskutočný arzenál ešte originálnych súčiastiek...
Ale čo... veď dnes z Číny kúpiš hotový modul za menej, ako je u nás poštovné....
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: Moduly Integrovaných zosilňovačov.

Príspevok od používateľa Coolbass » 07 Okt 2022, 08:29

Hehe sa nám to tu však zvrhlo... Je pravda, že doba je úplne iná, už pri mne sa to menilo a teraz? Načo pohnúť rozumom, keď je všetko na striebornom podnose. Vtedy som to nechápal prečo ma Milan buzeroval keď to vedel ako to má byť a nespravil za mňa. Dnes to chápem, bez toho by som sa nenaučil ani prd a za to mu budem vďačný asi naveky heh :potlesk: :thanks: !
Najlepšie je mať nejakú (múzu), motiváciu alebo niekoho kto vie nakopnúť a vtedy to ide, presne ako hovorí mr.dred, keď ťa niečo súri a potrebuješ to, vtedy to výry v hlave hehe :fortuneteller:
Mňa baví niečo dotiahnuť do konca a spraviť to tak pre seba, kde sa na to človek bude s trochou EGA dívať, a hovoriť si, kurnik toto som spravil ja ! hehe :biggrin:
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Damos
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 17 Jún 2012, 02:23
Vek: 45

Re: Moduly Integrovaných zosilňovačov.

Príspevok od používateľa Damos » 08 Okt 2022, 22:41

nalimko33 napísal:
06 Okt 2022, 20:14
presne tak! obaja máte pravdu
najbližšia SPŠ je v DCA a už roky som nepočul o žiadnom šikovnom tretiakovi či maturantovi
Andrej bol naozaj asi výnimkou - viď jeho LM3886
robí našťastie aj na ďalších projektoch - uvidíme čo sa sem z toho dostane
ja dám iba ukážku z jeho posledného projektu
Obrázok
Dovolím si nesúhlasiť. Síce teraz to kovid šialenstvo stoplo, ale u nás na firme DCA SPŠ-kári vedeli prezentovať svoje výtvory a naposledy ma zaujal chalanisko, čo myslím že spolu s kamarátom skonštruovali pražiareň kávy a aj nejké už mali v tej dobe predané. Ale ok...otec bol vraj podnikateľ tak peniaze na vývoj boli. Mám však za to, že aj tak dali do toho svoj fortieľ. Inak povečšine len čínske modulčeky....čo je bieda...
Toš tak...
0

Používateľov profilový obrázok
goto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 11 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Spišský Štiavnik

Re: Moduly Integrovaných zosilňovačov.

Príspevok od používateľa goto » 09 Okt 2022, 01:58

Takže riešim po zrelých úvahách a aj s vašou pomocou ten zosilnovač s LM3886. Otázku by som ale rozšíril, ak by som mal dať nejaké korekcie skúste poradiť aké? Prípadne ak by som tie korekcie oželiel a chcel aspoň ovládanie hlasitosti akým spôsobom to riešiť. A ešte otázočka aj keď pre niekoho debilná, čo je to za funkciu v korekciách " fyziologia" "Loudness"? Za odpovede vopred ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Moduly Integrovaných zosilňovačov.

Príspevok od používateľa cool-zool » 09 Okt 2022, 12:06

Korekčných zosilňovačov je tu viac než dosť a zapojenia fyziológie (loudnes) tiež !
Ja používam overenú schému korekcií so zapojením 2 x Ne 5532 ( prípadne s lepšími výsledkami OPA2134 ) , ktorú si môžeš stiahnúť z príspevku kde opisujem ,, maturitnú prácu môjho syna ,, ( https://svetelektro.com/phpbb/?phpbb=dm ... FydD04MA== ) ...
Fyziológia / loudnes je súčasť zapojenia potenciometra hlasitosti s odbočkou ( sú dostupné aj schémy so zapojením bez odbočky , keďže také potenciometre skôr zoženieš ) a so zapojením korekčáku nemá nič spoločné , iba asi to že slúži na to aby pri nízkej hlasitosti zdôraznilovalo zvýšenie basov a výšok a s pridávaním hlasitosti toto zvýraznenie ustupuje .... Hifisti a Higendisti však korekcie ako také odsudzujú , lebo krivia frekvenčnú charakteristiku zosilňovača ( teda signálu v zosilňovači ) .... Ak máš fakt perfektné bedne tak ti tie korekcie veľmi netreba , fyziológia sa skôr oplatí , ale môžeš použiť obidva stupne úpravy signálu ( korekcie aj fyziológiu ) , ako to urobil syn v tom zosilňovači čo som dal link .....
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Moduly Integrovaných zosilňovačov.

Príspevok od používateľa nalimko33 » 09 Okt 2022, 22:00

mám jedny korekcie postavené a nepoužité - zajtra nafotím a dodám sem info
(odladil ich Andrej a poslednú profi dosku som poslal Ferimu...)

osadené 2x LM833N, napájanie +/-15V
Obrázok
0
SHARP MZ-811

Napísať odpoveď