TDA7265 problém so zvukom

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: TDA7265 problém so zvukom

Príspevok od používateľa balu » 10 Nov 2022, 23:22

Taky se mi zdá, že máš některé cestičky příliš blízko k pájecím ploškám.

Eagle má v editoru DPS ikonku "Drc" - Design rules check :
2022-11-10_23h08_46.png
2022-11-10_23h08_46.png (871 Bajtov) 2643 zobrazení
Když na něj klikneš, otevře se Ti tabulka :
2022-11-10_23h11_48.png
Klikneš na "Check" a zkontroluje se Ti DPS, případně vyskáčou chyby.

Defaultní Eagle rules jsou tak na malování DPS štětcem od ruky, já používám DRC, vycházející z DRC Seed Studia. Jsou tam jen drobné úpravy, v přílohách najdeš oba soubory. Rozbal je do adresáře <cesta>\Eagle\Prg\Dru a když otevřeš Drc, tak tlačítkem "Load" si vybereš soubor s pravidly a klikneš "Apply". S tímhle nastavením jsem schopen vyrobit DPS fotocestou i v domácích podmínkách.

Osobně si myslím, že pro cesty u pájecích plošek zesilovače Ti napíše "Clearance" - příliš blízko u sebe.
Před Drc si vypni zobrazení bStop a tStop (nepájivá maska pro vrstvy Bottom a Top), jinak tam budeš mít mraky chyb "Stop mask".
Prílohy
Paja_Home.zip
(1 KiB) 32 stiahnutí
SeeedStudio_2layer_DRU_no_angle.zip
(1.06 KiB) 31 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: TDA7265 problém so zvukom

Príspevok od používateľa Mek » 11 Nov 2022, 08:11

MARKYS napísal:
10 Nov 2022, 21:13
Vedenie zemí je zle - Výkonovú zem nespájaj so signálovou zemou, to sa spojí v jednom bode pri blokovacích kondoch
Mal by som otazku, preco?
Nedavno som cital clanok od TI, kde odporucaju spojit ich co najblizsie k puzdru, citujem
Digital- and analog-design engineers tend to view mixedsignal
devices from different perspectives, but every engineer
who uses a mixed-signal device is aware of analog
ground (AGND) and digital ground (DGND). Many are
confused about how to deal with these grounds; and, yes,
much of the confusion comes from how the ADC ground
pins are labeled. Note that the pin names, AGND and
DGND, refer to what’s going on inside the component and
do not necessarily imply what one should do with the
grounds externally. Data-converter datasheets usually suggest
tying the analog and digital grounds together at the
device.
As mentioned earlier, the AGND and DGND pins must
be joined together at the device.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

macejko325
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 12 Nov 2021, 19:29

Re: TDA7265 problém so zvukom

Príspevok od používateľa macejko325 » 11 Nov 2022, 08:24

balu napísal:
10 Nov 2022, 23:22
Taky se mi zdá, že máš některé cestičky příliš blízko k pájecím ploškám.

Eagle má v editoru DPS ikonku "Drc" - Design rules check :
2022-11-10_23h08_46.png

Když na něj klikneš, otevře se Ti tabulka :
2022-11-10_23h11_48.png

Klikneš na "Check" a zkontroluje se Ti DPS, případně vyskáčou chyby.

Defaultní Eagle rules jsou tak na malování DPS štětcem od ruky, já používám DRC, vycházející z DRC Seed Studia. Jsou tam jen drobné úpravy, v přílohách najdeš oba soubory. Rozbal je do adresáře <cesta>\Eagle\Prg\Dru a když otevřeš Drc, tak tlačítkem "Load" si vybereš soubor s pravidly a klikneš "Apply". S tímhle nastavením jsem schopen vyrobit DPS fotocestou i v domácích podmínkách.

Osobně si myslím, že pro cesty u pájecích plošek zesilovače Ti napíše "Clearance" - příliš blízko u sebe.
Před Drc si vypni zobrazení bStop a tStop (nepájivá maska pro vrstvy Bottom a Top), jinak tam budeš mít mraky chyb "Stop mask".
Ďakujem vyskúšam čo mi to napíše.
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: TDA7265 problém so zvukom

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 11 Nov 2022, 08:44

Mek: U zosilňovačov sa používa zásada, že zeme sa majú hviezdicovito rozbiehať z miesta najnižšej impedancie. V tomto prípade je to stred na filtračných kondenzátoroch. Tam by sa mala priviesť napájacia zem a odtiaľ potom ťahať zeme pre výstupy a zem pre vstupy. Vstupná zem sa už nikde nesmie spojiť s výkonovou, ani sa nemá z výkonovej odbočovať.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: TDA7265 problém so zvukom

Príspevok od používateľa Sani1 » 11 Nov 2022, 09:02

Mek: článok na ktorý sa odvolávaš hovorí o spájaní "analógovej" a "digitálnej" zeme a platí pre A/D prevodníky. V tomto prípade ide o čistú analógovú záležitosť a o rozdelenie výkonovej (napájacej) a signálovej (audio) zeme. Tak ako písal "PoslednýJednorožec", po rozdelení týchto zemí, by sa nikdy nemali opäť spojiť, aby nevznikli rôzne slučky.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: TDA7265 problém so zvukom

Príspevok od používateľa Mek » 11 Nov 2022, 09:43

Pardon, tiez mi to trklo az teraz, ze je to uplne iny problem, nic som nepovedal :)
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

macejko325
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 12 Nov 2021, 19:29

Re: TDA7265 problém so zvukom

Príspevok od používateľa macejko325 » 11 Nov 2022, 20:58

balu napísal:
10 Nov 2022, 23:22
Osobně si myslím, že pro cesty u pájecích plošek zesilovače Ti napíše "Clearance" - příliš blízko u sebe.
Zdravim tak použil som tu kontrolu DRC z Paja_Home.zip a nevyhodilo to ani na jednú cestu chybu Clearance. Čiže to je v pohode?
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: TDA7265 problém so zvukom

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 12 Nov 2022, 08:17

Mal by si si uvedomiť, kade tečú aké prúdy a podľa toho dimenzovať spoje. Vstupné časti môžeš ťahať tenkými spojmi. Čo najsilnejšie urob len napájacie a výstupné.
Čo sa týka vedenia zemí - u Teba by bolo možno lepšie oddeliť samostatne vstupnú zem a výkonovú zem. Tieto potom následne prepojiť až na hlavnom filtračnom kondenzátore napájacieho zdroja.
Kondenzátor C6 presuň čo najbližšie k integráču.
Ďalšia vec: Pripájacie svorkovnice nemusia byť nutne všetky jednej strane DPS. Kľudne si ich daj po bokoch dps tak, aby si mal spoje čo najkratšie a najjednoduchšie.
Posledná vec: Na strane, kde vedieš vstupy, máš hromadu nevyužitého miesta. Toto miesto nemusíš vyleptať, ale natiahni tam GND, ktoré bude čiastočne fungovať ako tienenie. Nesmieš však z neho vytvoriť uzatvorenú slučku. To znamená, že tá medená plocha musí byť pripojená ku GND len v jednom mieste.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: TDA7265 problém so zvukom

Príspevok od používateľa Atlan » 12 Nov 2022, 09:05

Je tam plno zbytocnych prepojov, napr vstupy prehodit R a L a islo by to natiahnut bez druhej vrstvy, pomefzi nozky integraca. Hore ak dole hodit rozliate gnd, pri tej ploche, to bude absolutne jedno kde sa spoji analog a digital.

Okrem toho spravnym rozmiestnenim suciastok este by islo par prepojov zrusit.
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: TDA7265 problém so zvukom

Príspevok od používateľa balu » 12 Nov 2022, 09:40

macejko325 napísal:
11 Nov 2022, 20:58
balu napísal:
10 Nov 2022, 23:22
Osobně si myslím, že pro cesty u pájecích plošek zesilovače Ti napíše "Clearance" - příliš blízko u sebe.
Zdravim tak použil som tu kontrolu DRC z Paja_Home.zip a nevyhodilo to ani na jednú cestu chybu Clearance. Čiže to je v pohode?
Pro výrobu DPS někde v Číně určitě, pro domácí výrobu pak záleží na Tvých zkušenostech.
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: TDA7265 problém so zvukom

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 12 Nov 2022, 11:50

Atlan napísal:
12 Nov 2022, 09:05
Je tam plno zbytocnych prepojov, napr vstupy prehodit R a L a islo by to natiahnut bez druhej vrstvy, pomefzi nozky integraca. Hore ak dole hodit rozliate gnd, pri tej ploche, to bude absolutne jedno kde sa spoji analog a digital.

Okrem toho spravnym rozmiestnenim suciastok este by islo par prepojov zrusit.
Aký digitál? :D
Pri tomto IC je veľa vecí jedno. Ide ale primárne o to, aby sa chalan naučil nejaké základné zásady. A až sa rozhodne urobiť niečo vážnejšie, tak už bude tie poznatky vedieť využiť.
Beztak je tristné, že maturant predpokladám elektrotechnickej školy nevie poriadne rozlíšiť single supply a dual supply.
0

macejko325
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 12 Nov 2021, 19:29

Re: TDA7265 problém so zvukom

Príspevok od používateľa macejko325 » 14 Nov 2022, 15:39

Ano neviem to rozlíšiť, keďže na škole nás nič také neučia a ja som sa k takému niečomu ešte nikdy nedostal. Tak isto ako aj eagle atď nič z toho na škole nemáme. Je to blbá škola ale v okolí nieje nič lepšie.
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: TDA7265 problém so zvukom

Príspevok od používateľa balu » 14 Nov 2022, 20:04

Nic si z toho nedělej, žádnej učenej z nebe nespadl a každý nějak začínal.

Je pravda, že když navrhuju schéma a následně DPS, tak mi z toho vychází, že během návrhu DPS ještě měním zapojení ve chématu. Typicky využití pinů na IO (v případě MCU je to až na výjimky celkem v pohodě), v případě sedmisegnentovývch LED (nebo LCD) displejů třeba rozmístění jednotlivých segmentů na 74595 (nebo jiný IO). Poznáš to většinou už při rozmístění součástek na DPS, ještě než začneš tahat cestičky pro desce. Snažím se, aby se mi čáry co nejméně křížily. A vzhledem k tomu, že dneska už si spíš nechávám dělat desky v Číně, tak už se ani moc nezabývám, kolik přechodů horní<->dolní vrstva tam mám. I když se samozřejmě snažím, aby jich bylo co možná nejméně.

Analogová, signálová, silová zem - to jsou pojmy, kterým porozumíš později. Velmi často používám tzv. rozlitou zem, aĺe i to má svoje pravidla. Jsem v tomhle směru jen bastlíř, takže neznám přesně pravidla, ale snažím se řídít hlavně intuicí. S analogem si nehraju - pro mně je to duchařina. Pohybuju se hlavně kolem MCU, takže digitál, maximálně tak AD převodník. Ale logicky cestičkám pro signál (zem nebo vlastní signál) stačí jen "úzká čára", pro výkonové části (ve Tvém případě napájení zesilovače, výstupy pro repro) potřebují tu cestičku poněkud širší. Pro velké proudy například dělám jednak širokou cestičku, navíc jí nedávám pod nepájivou masku, ale celou takovou cestu pocínuji, případně do cínu ještě zaleju drátek (teď mě možná někteří ukamenují...)
0

Používateľov profilový obrázok
randal
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1290
Dátum registrácie: 11 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: vk
Vek: 46

Re: TDA7265 problém so zvukom

Príspevok od používateľa randal » 15 Nov 2022, 21:14

Ak dobre vidím tak v tom návrhu máš prehodený kolektor s emitorom, dalej prejdi lupou spoje či nemáš niekde skrat. Môžeš prepájkovať aj spoje kvôli studeným spojom.
0
naj film: Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa
naj herec: Gary Oldman
naj herečka: Helena Bonham Carter
naj športovec: Valentino Rossi
naj hudba: AC/DC
naj spisovateľ: Stephen King
naj kniha: Vrece kostí , Cintorín zvieratiek, 1408

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: TDA7265 problém so zvukom

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 16 Nov 2022, 08:43

macejko325 napísal:
14 Nov 2022, 15:39
Je to blbá škola ale v okolí nieje nič lepšie.
Neviem v ktorej skole ucia eagle a navrhy zosilnovacov. Skola ti da vzdy len teoriu a zaklady. Vela veci sa musis naucit sam.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

macejko325
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 12 Nov 2021, 19:29

Re: TDA7265 problém so zvukom

Príspevok od používateľa macejko325 » 18 Nov 2022, 19:54

randal napísal:
15 Nov 2022, 21:14
Ak dobre vidím tak v tom návrhu máš prehodený kolektor s emitorom, dalej prejdi lupou spoje či nemáš niekde skrat. Môžeš prepájkovať aj spoje kvôli studeným spojom.
Nič nebolo prehodené.


Zosilňovač som úspešne dokončil a hrá pre moje očakávania dobre. Čiže aj keď som úplne neskúsený tak som to dokázal podľa schémy spraviť až do funkčného výrobku za čo som rád. Ďakujem za všetky rady.
2
Obrázok 2

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: TDA7265 problém so zvukom

Príspevok od používateľa balu » 18 Nov 2022, 20:53

Dobrá práce. Je fajn, že ses nenechal odradit.

A můžeš nám zvědavcům prozradit, v čem byl zádrhel ?
0

macejko325
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 12 Nov 2021, 19:29

Re: TDA7265 problém so zvukom

Príspevok od používateľa macejko325 » 21 Nov 2022, 13:51

Zadrhel bol v tom že som použil zlú schému pre moje použitie konkrétne schému pre symetrické napajanie. Po použití správnej schémy pre jednoduché napájanie zosilňovač funguje ako má.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok