Subwoofer vypína počas brzdenia motorom

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

csalika
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 08 Dec 2022, 18:00

Re: Subwoofer vypína počas brzdenia motorom

Príspevok od používateľa csalika » 09 Dec 2022, 19:02

Ahojte, problém vyriešený! Po robote som sa zastavil v miestnej microtech obchode a kúpil som RHRG50120. Ukázal som fotku čo ste mi poradili, samozrejme nemali ale ako náhradu mi ponúkli toto, čo bolo najbližšie k tomu čo by som potreboval. Vysvetlil som účel, predajcovia tiež neboli istí, ale som to zobral pre skúšku. S chladičom to mám komplet za 5€ a účel spĺňa. Teraz mám od 13,8V do 14,5V a Subwoofer nevypina pri brzdení. Po pol hodiny jazdy naschvál pri plnom zaťažení chladič iba vlažný nič moc sa neprehrieva, samozrejme v letnom období to bude mať väčší účel. Chlapci ste odborníci a veľká vďaka každému kto prispel do tejto témy.
Prílohy
IMG_20221209_185123.jpg
IMG_20221209_185033.jpg
IMG_20221209_185104.jpg
1
Obrázok 1

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Subwoofer vypína počas brzdenia motorom

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 09 Dec 2022, 19:59

Tak v lete, keď sme pri tom, sa celkove oplatí ten subwoofer šetriť. Pretože táto dióda navyše nebude(s vami) jediná, čo tým teplom bude trpieť.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Subwoofer vypína počas brzdenia motorom

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Dec 2022, 20:25

Veľmi rýchla Si dióda, má zbytočne veľký úbytok napätia: http://pdf.datasheetcatalog.com/datashe ... G50120.pdf , (cez 2 V pri 40 A a 25 st. C, obrázok č. 1), a tým aj výkonové straty. :?
1
Obrázok 1
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Subwoofer vypína počas brzdenia motorom

Príspevok od používateľa Edgar » 09 Dec 2022, 22:11

U audia toto nie je tak tragické, lebo tam nie je vysoký odber konštantne, ale len v špičkách... Ale keby si tam pustil čistý sínus na tú polhodinu, asi by to už bolo viac ako len vlažné :D Ja by som sa toho v lete nebál, veď tá dióda znesie teploty do 175°C... To sa skôr roztopí tá čokoláda :D
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Subwoofer vypína počas brzdenia motorom

Príspevok od používateľa Dolfi » 10 Dec 2022, 11:52

Já netvrdím, že je to zlé, či nebodaj tragické. No v každom prípade to nie je optimálne, (zbytočné tepelné aj napäťové straty).

K tým teplotným pomerom. Povedzme, že je tam kontinuálny prúd 40 A. Strata je potom 40 A x 2 V = 80 W. Pri tepelnom odpore diódy 1°C/ W sa spotrebuje 80°C v čipe, takže chladič môže mať max. teplotu 95°C. Koľko bude okolitá teplota v motorovom priestore a v lete, je otázne. Nech je to až 55°C. Potom nám zostane na chladič 40°C a tepelný odpor chladiča by mal byť 40°C : 80 W = 0,5 K/ W.
Toto sú hraničné hodnoty. Naviac, odber je náhodne impulzný, takže to nikto nedokáže spočítať. Jednoducho v lete treba aspoň rukou "očahať" teplotu chladiča ... :wink:
1
Obrázok 1
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Subwoofer vypína počas brzdenia motorom

Príspevok od používateľa Edgar » 10 Dec 2022, 12:43

Áno, tých viacero diód paralelne, ako si navrhoval vyššie, plus dať ich na plošák, by malo lepšie vlastnosti... Prípadne rozobrať subwoofer a dať to rovno do vnútra... Tam také teplo ako pod kapotou zrejme nebude...
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Subwoofer vypína počas brzdenia motorom

Príspevok od používateľa balu » 10 Dec 2022, 13:34

Ne, že bych se vám chtěl plést do diskuze, ale dokážete si představit, že by to :
  1. hrálo trvale 500W ?
  2. vůbec někdy hrálo 500W ?
To by mu pomalu muselo vysklít okna...
Vůbec netvrdím, že to neumí nebo že by na štítku tahle hodnota nebyla ...

Možná by stálo za to zapojit měřák, nastavit výkon klidně až nad mez, kdy je člověk schopen vydržet v autě a odečíst hodnotu odebíraného proudu...
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Subwoofer vypína počas brzdenia motorom

Príspevok od používateľa 5ko » 10 Dec 2022, 14:13

Osobne tie bunči bumči bumči autá nemusím, hlavne o polnoci keď zobudí celú ulicu a vedel by som mu vtedy strčiť hlavu do Big benu na pol hodinu, nech je spokojný, ak mu ten hluk tak chýba. :mrgreen:
No ale aj keď existujú všelijaký šialenci,čo napíšu, že majú v aute zosík 500W, tak v skutočnosti to má len 50W sinus,ale to je aj na auto rádovo zbytočne vela,pretože na normálne počúvanie to nie je, to je skôr na diagnózu u ORL lekára.Taký výkon nepotrebuje ani kombajnista alebo caterpilar s hrotom na rozbíjanie asfaltu. :wink:
Nuž ale kto chce kam, pomôžme mu tam.
Aj keď sa jedná o zníženie napájania o 1V, tak ak je to také kritické, nebolo by lepšie ,hoci drahšie riešene použiť tam nejaký znižovací stepdown menič, ktorý by sa dal nastaviť presne na požadované max napätie, ktorý by pracoval z menšími stratami ako spomínané diody?
Iste to nebude za 5€, ale z hladiska ,, zbytočne prekúrených W,, by sa to časom asi skôr vyplatilo,aj na spotrebu phm, pretože 80W, to sú trvale zapnuté dva reflektory navyše.
Netuším, aké majú účinnosti a kolko stoja tie Stepdown meniče,ale možno by to stálo z a úvahu aj týmto smerom.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Subwoofer vypína počas brzdenia motorom

Príspevok od používateľa Dolfi » 10 Dec 2022, 15:38

5ko, já veľmi pochybujem, že vôbec existuje stepdown menič z 15,2 V na povedzme 14,5 V, pri špičkovom prúde 40 A ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Subwoofer vypína počas brzdenia motorom

Príspevok od používateľa Edgar » 10 Dec 2022, 18:04

Dnes existuje všetko. Dokonca aj meniče cielene vyrobené pre tento účel. Len cena je trochu inde :D

https://www.neosolar.sk/buck-boost-dc-dc-konvertor-50a
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Subwoofer vypína počas brzdenia motorom

Príspevok od používateľa 5ko » 10 Dec 2022, 18:19

Ja tiež verím dnes ,že všetko je možné aj nemožné,len nechápem , prečo takému subáku vadí zrazu o 0,2V navyše,kedže je určite stavaný na palubnú automobilovú sieť, čiže by mal zvládnuť také výkyvy napätia aj v ovela väčšom rozpätí.Ak to nestíha, tak nemá čo robiť v aute, ale nech si hrajká v obyvyčke. :wink:
V tom prípade nie je chyba medzi pedálom a volantom, ale skôr medzi kupujúcim , a tým čo to chce predať podla vymyslených parametrov, mysliac si, že nikto nepozná Ohmove zákony. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Subwoofer vypína počas brzdenia motorom

Príspevok od používateľa Edgar » 10 Dec 2022, 20:47

Kondenzátory do 16V sú hlavný problém... A nové automobily, ktoré tlačia do baterky nezmyselné napätie...
0

csalika
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 08 Dec 2022, 18:00

Re: Subwoofer vypína počas brzdenia motorom

Príspevok od používateľa csalika » 11 Dec 2022, 10:10

Chlapci ak máte konkrétny typ ako to zlepšiť som otvorený K tomu. Dajte link kde sa dá niečo objednať čo by mohlo byť účinnejšie a šetrnejšie ako to mám teraz, len aby to nestálo majland. Už ma to tak netrápi ako keď som kúpil tento Subwoofer a nehrá...je to darček od mojej manželky na Vianoce, bolo to trápne že mi to neprinieslo potešenie ale len trápenie. Ešte k tomu výkonu... samozrejme neverím že 600W RMS by hralo trvalo 600w, a 40 A poistka znamená že by som tú poistku odpálil pri každom keď pridám na plné pecky. Odber podľa mojich odhadov tam môže byť okolo10-20A. 20 je už Max....
V tomto momente som spokojný že mi to hrá ako má, a som veľmi vďačný že ste mi v tom pomohli. Audio nemám v aute aby som na seba upozorňoval.... V každom aute som mal vylepšenie originál ozvučenia, lebo pre mňa znamená kvalitná hudba potešenie (za mlada som robil DJ-a). Aj pri tichej hudbe je významný rozdiel medzi muzikou originál vs audio tuning
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Subwoofer vypína počas brzdenia motorom

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Dec 2022, 11:46

Je to úplne v pohode ! Netráp sa už ! Já som sa len "profesionálne" neudržal a trochu ma sr*lo, že ti v tom obchode nie úplne správne poradili.

Čím rýchlejšia spínacia dióda, tak jej technológia výroby spôsobí väčší úbytok napätia na PN prechode v priepustnom smere. Bežné usmerňovačky majú úbytok tak do 1 V, veľmi rýchle spíňačky tak do 2 V. Je to síce 100%-ný rozdiel, no pri tomto riešení nepodstatný. Pre istotu, až budú v lete vonku hice, tak si po dlhšom počúvaní audia skontroluj teplotu chladiča. Podľa výpočtov môže mať až 95°C a bude to v poriadku. Rukou udržíš asi 55°C, čo bude na 1000% v poriadku. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Subwoofer vypína počas brzdenia motorom

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Dec 2022, 14:57

Keď som videl cenu toho meniča skoro 800€,tak ma prešla chuť ísť týmto turistickým vysokohorským chodníkom a prikláňam sa k Dolfiho diodam./ Dolfi , a čo tvoja povestná žiarovka,nič? :biggrin: :wink: /,
V pohode, srandujem, 40A v špičke..... :wink:
Áno, DJ má väčší cit pre kvalitu,čo sa mu ponúka z obyčajného autorádia, ale kvitujem, že berieš ohlad aj na iných,lebo nie každý je naladený na rovnakej vlne,hlavne dB. :thumbup:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Subwoofer vypína počas brzdenia motorom

Príspevok od používateľa balu » 12 Dec 2022, 07:57

csalika napísal:
11 Dec 2022, 10:10
... samozrejme neverím že 600W RMS by hralo trvalo 600w, a 40 A poistka znamená že by som tú poistku odpálil pri každom keď pridám na plné pecky. Odber podľa mojich odhadov tam môže byť okolo10-20A. 20 je už Max....
Na "plné pecky" to stejně nikdy nepustíš (teda maximálně, když budeš chtít vyzkoušet, "co umí"), protože bys v autě nevydržel. Myslím si, že 10-20A nebude ani trvalý odběr - spíš jen špičky.


csalika napísal:
11 Dec 2022, 10:10
V každom aute som mal vylepšenie originál ozvučenia, lebo pre mňa znamená kvalitná hudba potešenie (za mlada som robil DJ-a). Aj pri tichej hudbe je významný rozdiel medzi muzikou originál vs audio tuning
Jsem rád, že nejsem jediný, kdo si v autě vytvoří malou koncertní síň. A taky je pravda, že i na tichý poslech daleko lepší podání nabídne aparatura, která má dostatečnou výkonovou rezervu, než něco, co hraje na hranici možností.

Jen se ještě chci zeptat - subwoofer se nějak sám vypíná po vypnutí rádia ? Aby nevysosal baterku, když budeš někde na týden třeba lyžovat ?
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Subwoofer vypína počas brzdenia motorom

Príspevok od používateľa Edgar » 12 Dec 2022, 16:20

balu napísal:
12 Dec 2022, 07:57
Myslím si, že 10-20A nebude ani trvalý odběr - spíš jen špičky.
 
Preto som vyššie písal, nech pri skúšaní odberu pustí čistý sínus... Možno skôr vypne ochrana v subwooferi než sa prehreje dióda.
 
balu napísal:
12 Dec 2022, 07:57
Jen se ještě chci zeptat - subwoofer se nějak sám vypíná po vypnutí rádia ? Aby nevysosal baterku, když budeš někde na týden třeba lyžovat ?
 
"REMOTE" +12V vstup...
1
Obrázok 1

csalika
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 08 Dec 2022, 18:00

Re: Subwoofer vypína počas brzdenia motorom

Príspevok od používateľa csalika » 13 Dec 2022, 20:53

Samozrejme napájanie je priame, ako Edgar píše je to ovládané s rem signálom z high/low adaptéru ktorý dáva signál ak ide zvuk na originál repráky
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok