Yamaha RX500 - bez zvuku

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
darklord
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 23 Mar 2022, 20:44

Re: Yamaha RX500 - bez zvuku

Príspevok od používateľa darklord » 15 Jan 2023, 13:12

Moze obycajny prach urobit niekde skrat? Lebo som masinu vyfukal a zda sa ze to hra... :rolleyes:
0

Používateľov profilový obrázok
darklord
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 23 Mar 2022, 20:44

Re: Yamaha RX500 - bez zvuku

Príspevok od používateľa darklord » 15 Jan 2023, 15:21

Hodinu vydrzalo hrat (kupil som na bazosi 8ohm repraky, nech to netrapim) a tentokrat to zhodilo uz bez rany do reprakov. Takze zavada je nazad, a ja som na zaciatku... Kazdopadne este predtym som skusal merat napatia na tranzistoroch a porovnavat L-R. Dostal som sa az k Q205-Q206 a aj tam bol stale rozdiel cca 7V.
0

Používateľov profilový obrázok
darklord
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 23 Mar 2022, 20:44

Re: Yamaha RX500 - bez zvuku

Príspevok od používateľa darklord » 15 Jan 2023, 18:20

No ja fakt neviem, teraz som si rozpisal suciastky do tabulky ze pojdem merat, pozhanal ku vsetkemu datasheet nech viem ako idu piny, premeram prvych 6, relatko cvakne a masina hra ako keby sa nic nestalo. To zase bude nahananie ducha
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Yamaha RX500 - bez zvuku

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 17 Jan 2023, 09:11

Osobne by som sa pozrel aj na tie teslácke repráky. Často sa prehliada problém kondenzátorov vo výhybkách. A veľmi často býva vadný kondenzátor, ktorý je paralelne s basákom. Máva vysoký zvod a impedancia na tej vetve padá veľmi nízko (kľudne pod 0,5 ohmu, pričom ale repráky stále hrajú). Chovajú sa takto predovšetkým krabicové TC473 a potom povestné "hovňáky". Rozhodne by som ten receiver netestoval na tých tesláckych sústavách a už vôbec by som na ne nezapájal nič ďalšie, kým sa nezrevidujú.
Samozrejme tým ale netvrdím, že receiver je OK. Ten opraviť treba. Len som chcel upozorniť aj na problém rôznych starších sústav...
0

Používateľov profilový obrázok
darklord
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 23 Mar 2022, 20:44

Re: Yamaha RX500 - bez zvuku

Príspevok od používateľa darklord » 18 Jan 2023, 15:39

Tie repraky sli zase do pivnice, pisal som uz vyssie ze som kupil ine s vyssou impedanciou.

Kazdopadne, uz sa mi problem nepodarilo nijak zreplikovat, receiver hra normalne a tvari sa ze on nic....
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Yamaha RX500 - bez zvuku

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 23 Jan 2023, 15:28

A tie, čo si kúpil sú nové, alebo 100-pro OK?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Yamaha RX500 - bez zvuku

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Mar 2023, 21:08

V prvom rade si mal zosilňovač skúšať na odporovej záťaži -tá totiž zvláda celé zvukové, aj nezvukové spektrum...reproduktory/slúchadlá - sú len pre kontrolu - či to vôbec nejako hrá, ale ani to nepotrebuješ, pokiaľ máš analógový osciloskop (ten je na to najlepší) a vieš ho aj správne pripojiť - generátor kmitočtov (sínus a obdĺžnik) je na to viac ako potrebný... Vylúčil by si tým "základnú nestabilitu/závadu". Je jasné, že "komplexná záťaž tvorená dvoj-troj-viac pásmovými pasívnymi výhybkami dokáže rozhodiť stabilitu zosilňovača, ale pokiaľ nepôjde poriadne do jedného rezistora = jedného repráku, tak zbytočne budeš k nemu pripájať hocijakú výkonnú x-ohmovú pasívnu sústavu. K ničomu sa nedopracuješ... NF zosilňovač je len "obyčajný" výkonový člen, ktorý zvláda rýchlosť prebehu signálu / prenášané kmitočtové pásmo / a dodá výkon do reproduktorov... a malo by mu byť jedno v akom akustickom či neakustickom pásme pracuje.... v tomto prípade je navrhnutý pre NF - tak tam musí pracovať...
Reprákmi to nevyriešiš... je jedno či pri "normálnej obývačkovej" hlasitosti máš 4 - 6 - 8 ohmové repráky... to sa prejavý pri "ampéroch" - či hluchote poslucháča...
Až je tam "strelený" nejaký odpor či kondenzátor musíš ho nájsť, ale nenájdeš to spôsobom výmeny posledného článku - reprosústavy....
Musíš meraním zistiť nejakú anomáliu v L či P kanále..a to by musela byť kúúrwa náhoda, aby bola v oboch naraz. Procesor vyhodnocuje závadu v oboch (viacerých) kanáloch ale vyhodí chybu len ako jednu - NEHRÁM a basta...odstavý oba (pri DK či receiveri všetky) výstupné kanály.
U Yamahy je síce malá pravdepodobnosť vady nejakej súčiastky - skôr by som sa prikláňal k nejakému " studenáku" na konektoroch - je že ich tam neúrekom - či pospojovaniu blokov a GND po šasi....
Bez priskrutkovaného zadného dekla a následných dosiek k nemu sa ani nezapne :twisted:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
darklord
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 23 Mar 2022, 20:44

Re: Yamaha RX500 - bez zvuku

Príspevok od používateľa darklord » 20 Mar 2023, 21:37

Urcite to bude nejaky studeny spoj alebo iny problem zavisly na teplote. Proste ten zosilovac nejde pouzivat pod 10 stupnov celzia, cize v zime v garazi neni sanca. Zial ked je v normalnych podmienkach tak sa zavada uz skorej neprejavuje. Cize prebehla oprava ponechanim. Teraz uz to hrava normalne. A v zime holt budem potichu ked nahodou bude daco treba riesit v garazi, aj tak sa tam skrz zimu neda robit nic dlho.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Yamaha RX500 - bez zvuku

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Mar 2023, 21:43

darklord napísal:
15 Jan 2023, 15:21
Hodinu vydrzalo hrat
K tomuto len toľko.. ak takéto "zariadenie" vydrží ísť hodinu bez známky chyby a potom "vypadne" je určite chyba len niekde v nejakom nedokonalom styku - studený spoj / možno zoxidovaný vodič na krimpovaní v konektore..niečo sa zohreje - prehne a prasklina sa prejaví... atď..
Tým že si ho "vyfúkal" - niečo sa pohýbalo a ako zázrakom to fungovalo zase chviľu..ale súčiastkami to zrejme nebude,, aj keď.. Ale toto sú závady, ktoré podliehajú degradácii materiálu, ktoré sú vzdušnej vlhkosti a následnej korózii prístupné ..pasívne aj aktívne súčiastky sú dobre uzavreté a v podstate nemajú prečo degradovať... sú výnimky, ale v kvalitných prevedeniach sa vyskytujú len výnimočne.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Yamaha RX500 - bez zvuku

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Mar 2023, 21:50

darklord napísal:
20 Mar 2023, 21:37
Urcite to bude nejaky studeny spoj alebo iny problem zavisly na teplote.
:biggrin: budeš sa musieť zavrieť do mraziaku s oddeklovaným receiverom a postupne kývať komponentami, aby si lokalizoval miesto závady... aj takéto sú úskalia opravy niektorých zariadení.... ale keď to nájdeš... to bude radostííííí :lol: :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
darklord
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 23 Mar 2022, 20:44

Re: Yamaha RX500 - bez zvuku

Príspevok od používateľa darklord » 20 Mar 2023, 21:53

Myslim ze moj cas ktory som bol ochotny tomu venovat som uz vycerpal, az to prestane hrat znova tak kupim za par korun podobnu sunku, ktorej mi nebude v garazi luto a budem dufat ze nema niekde schovanu podobnu zavadu. Mam tam kopec dolezitejsich veci kde ma najdenie zavady potesi :mrgreen:
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Yamaha RX500 - bez zvuku

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Mar 2023, 19:45

Poloz to na ulicu pred dom vedla kontajnera nech to zoberie nejaky elektro kutil a nech sa stym trapi on, kedze ty na to cas nemas. :mrgreen:
1
Obrázok 1
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Yamaha RX500 - bez zvuku

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Mar 2023, 22:10

Niekedy pomôže obyčajná silná lupa,najnovšie aj mikroskop k PC a skontrolovať plošák bod po bode,kývať súčiastkami a sledovať, či sa nehýbe nožička v cíne, prípadne poklepať,alebo pritláčať niečim na plošák a sledovať, v ktorom mieste sa to prejaví , a tam potom skontrolovať letovacie body.
Alebo preventívne v predpokladanej oblasti preletovať všetky spoje a možno sa podarí objaviť miesto závady.
Pri dnešných doskách s bezolovnatým cínom, mi veľakrát pomohla naozaj len optika zo zväčšením 60x a nestačil som sa diviť, ako dokáže cín prasknúť dookola nožičky ako kráter na sopke, samozrejme volným okom neviditeľne, tak že zostane bod celkom nevodivý. :wink: Platí to aj pri SMD súčiastkach,keď je jedna strana súčiastky,,v lufte,, :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Yamaha RX500 - bez zvuku

Príspevok od používateľa peterple » 21 Mar 2023, 22:36

Na takéto problémy sa používa Freezer Spray
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok