Hi-low prevodník

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Hi-low prevodník

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Apr 2023, 13:02

Zdravím, dostalo sa ku mne staršie autorádio ktoré by som rád používal ako FM prijímač k aktívnym reproduktorom. Aj napriek tomu, že je to relatívne novší model od SONY (CDX-GT28), tak bohužiaľ nemá LINE OUT. Samozrejme dalo by sa to riešiť kúpením hi-low prevodníka, ale 10€ sa mi do takej blbosti investovať nechce :D Dá sa to vyrobiť? Na internete som našiel vnútro tých prevodníkov, vyzerá to nejak takto, ale sú potom aj prevodníky s oddeľovacími trafami alebo sú v nich výkonové odpory, nie obyčajné. Fungovalo by niečo takéto? Predpokladám že je to zapojené takto?
obrázok.png
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Hi-low prevodník

Príspevok od používateľa cool-zool » 16 Apr 2023, 19:02

Čiste teoreticky asi áno , ale nevidím v tom zmysel a záleží ako je zapojený koncák v autorádii (či do mostíku , alebo oproti kostre ) !!!
Načo používať zbytočne dva koncáky ??? Píšeš o použití k aktívnym reprákom , tak potom odpoj koncák v autorádiu a vytiahni tieneným káblom signál z plošáku , ktorý išiel do výkonového zosilňovača autorádia ...
Budeš mať oveľa menší odber ( stačí Ti slabší zdroj na napájanie autorádia ) , alebo z aktívnych repro urob pasívne a napájať ich budeš priamo z autorádia ( urobíš to isté ako som radil pred tým , ale nie v autorádii , ale v aktívnych repro - odpojíš koncák a pripojíš sa na reproduktory ) , čo mi pripadá rozumnejšie už len kvôli ovládaniu ( načo zapínať autorádio aj aktívne repro a hlasitosť tiež ovládať na oboch zariadeniach atd.) ....
Prípadne niečo podobné :
https://svetelektro.com/phpbb/?phpbb=dm ... Q9NDE3NjI=

Manuál autorádia :
https://servlib.com/sony/car-audio/cdx- ... l?start=22
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Hi-low prevodník

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Apr 2023, 22:07

Vidno že ma nepoznáš, inak by si vedel, že v tomto prípade som nechcel ani len chytiť skrutkovač do ruky a nie ešte sa s tým srať :D Ale keďže toto bola jediná reakcia, rozobral som to, a čuduj sa svete, inžinieri zo SONY to urobili podobne, vlastne asi úplne rovnako ako keď som tu niečo podobné dávnejšie riešil na veži Roadstar. Takže napajkované káble na kontakty FL a FR a hneď máme funkčný LINE OUT z predných reprákov. Mám to zatiaľ v polorozobratom stave, tak asi vytiahnem aj kábel od zadného LINE OUT. Síce to vyzerá, že nejaké súčiastky okolo toho chýbajú, ale funguje to.

EDIT: Zadný LINE OUT nefunguje, na zadnom paneli píše REAR/SUB, takže ide o softvérovo konfigurovateľný výstup s patričným frekvenčným rozsahom, ktorý bez adekvátneho softvéru zrejme nefunguje vôbec


IMG_3601.jpeg
0
Naposledy upravil/-a Edgar v 18 Apr 2023, 16:22, upravené celkom 1 krát.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Hi-low prevodník

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 16 Apr 2023, 23:20

tak tie suciastky budu asi nejaka ochrana, alebo filter.
Vies, tu si na elektro fore a akosi sa predpoklada, ze to zariadenie aspon rozoberies, a niekde pripajkujes kable.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Hi-low prevodník

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Apr 2023, 23:44

Podľa popisu tam má ísť pravdepodobne odpor a kondenzátor, to by som pochopil keby kondenzátor mal ísť v sérii ako blokovanie DC zložky, ale podľa merania idú aj odpor aj kondenzátor v paralelne, čo trochu nechápem.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Hi-low prevodník

Príspevok od používateľa mr.dred » 17 Apr 2023, 04:48

Ten paralelný RC člen voči GND je tam zrejme proti VF rušeniu prípadne rušeniu z palubnej siete... pokiaľ ti tam necvrlikajú krátko-či stredovlnné vysielače, tak to nerieš...
Výstupy mávali autorádia často na káblových CINCH konektoroch a nezapojené sa správali v podstate ako anténa.... ty nemáš rádio s tou výbavou, tak nedali ani RC.
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Hi-low prevodník

Príspevok od používateľa Edgar » 17 Apr 2023, 06:20

Ďakujem, funguje to práve že úplne perfektne aj bez RC členov.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok