Zapojenie kvazikomplementárneho emitorového sledovača, dilema?

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Zapojenie kvazikomplementárneho emitorového sledovača, dilema?

Príspevok od používateľa budvar10 » 28 Júl 2023, 11:25

Tento dokument vidím prvý raz.
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie kvazikomplementárneho emitorového sledovača, dilema?

Príspevok od používateľa AdamVarga » 28 Júl 2023, 11:25

Taký katalóg úplne nemám, ale ten knižkový mám.

Z toho čo som vyčítal sa mi zdá že tá KU607 605 606 na tom niesu ani tak zle čo sa týka linearity teda elektrického chovania. Malo by to byť fajn

@budvar
"pre spínacie účely" a vieme čo to vlastne znamená? Alebo len to ž to je určené pre spínacie účely a nevieme prečo je tak určený ten tranzistor? čo robí z tranzistora spínací a čo robí z tranzistora audio koncák. Konkrétne aký parameter?

To čo sa na tých fórach preberalo bolo ďaleko za konštruktívnou kritikou. Konštruktívna kritika je keď opíšu problém ktorý sa môže vyskytnúť v obvode alebo s istou pravdepodobnosťou sa vyskitne, ale konštruktívna kritika nieje "kašli na to urob to z TDA/LM a máš to bezstarostne", alebo lepšie: veď kúp modul z číny, stačí to.....
Odpovedi na pôvodnú otázku sa asi už nedočkám nikdy :D

@kapor
Keď disponuješ vysvetlením prečo je to zle, teda ktorý parameter toho tranzistora ho robí priam nepoužiteľným pre audio, tak prosím. Ale nápis z katalógu viem aj ja čítať :) tak sprostý niesom. Výpovedná hodnota nápisu je nulová. Akurát mi to povie že to bude rýchla mrcha s mizernejšou schopnosťou odvádzať teplo z kremíka. Žiaden iný elektrický parameter ho neobmedzuje.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Zapojenie kvazikomplementárneho emitorového sledovača, dilema?

Príspevok od používateľa budvar10 » 28 Júl 2023, 11:45

Pre spínacie účely sú dôležité veľkosť prúdu, napätia, ako rýchlo sa dostane do saturácie a späť, čo najmenší odpor v zopnutom stave. Samozrejme žiaden z týchto parametrov nevylučuje použitie v audio, tam je ale asi linearita prioritou.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Zapojenie kvazikomplementárneho emitorového sledovača, dilema?

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 28 Júl 2023, 11:48

budvar10 napísal:
28 Júl 2023, 11:25
Tento dokument vidím prvý raz.
ulozto
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Zapojenie kvazikomplementárneho emitorového sledovača, dilema?

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 28 Júl 2023, 12:15

Trand vhodný na lineárne aplikácie má silnú SOA a roznumý zisk, moderné trandy majú zisk vyše 100 a držia si ho s rastúcim prúdom. MJL1302/3281 majú zisk 100 ešte pri cca 5A.
Keď použiješ slovo lineárny tranzistor, zvyčajne sa myslí lineárny zisk, nie vhodnosť na lineárne aplikácie.
Spínacie majú nižšie zosilnenie, často pod 30 už pri pár ampér im klesá zisk pod 10, čo kladie v lin. aplikácií nároky na budenie....často majú slabú SOA, malý kremík zameraný na nízke kapacity a rýchle spínacie časy...zrejme nízke kapacity potom vyžadujú v lin aplíkacii zatlkanie kompenzáciami, aby sa obvod spomalil na tolko, aby spínaciemu trandu nedrbalo a nespôsoboval nestabilitu, až rovno kmitanie a deštrukciu celého zapojenia.

Čo robí trand nepoužitelný? Slabá SOA!, nezmyselne nízky zisk, nelineárny zisk.

KU607 majú relatívne slabú SOA, ale pri tých 25V sa z nich ešte dá ťahať nejaký výkon...vhodné ale moc nie sú, zase si neklamme...transiwatty sa stavali z toho čo bolo, moc toho nebolo a ešte draho.
2
Obrázok 2

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie kvazikomplementárneho emitorového sledovača, dilema?

Príspevok od používateľa AdamVarga » 28 Júl 2023, 14:13

Super komečne to niekto napísal.

So všetkým súhlasím.

Ale na začiatku som tiež napísal prečo chcem skúsiť KU607 605 ;) som si vedomí toho že to nieje ideálny tranzistor ale s tým sa dá žiť do istej miery ak od toho nečakám šialené veci od nich.

Zaujimalo ma práve to ako rýchly je ten kremík. Z KD607 617 80V/us asi nevytiahnem bez potenciálu odpálením krýžovým prúdom(ak teda z toho bude vôbec niečo rýchlejšie ako 30V-40V/us možné postaviť).
Jedná sa o malovýkon v aktívnych bedniach. To čo stratím na SOA a zosilnení tým že volím KU605 607 ako koncák si myslím že ma úplne nezabije.

Teslácke zosilňovače sú všetky utlčené, ďaleko za mieru potreby. To konkrétne platí aj pre ARS651 ktoré zakmitávajú, ale plošák v tom vyzerá ako 2D vrabčák. Antény všade.

Použitie dlhých drátikov od tranzistorov po plošák je dosť hlúpe s pôvodnými KU605.

Ja tam plánujem spraviť plošák čo sa priamo dá nacinovať na vývody tranzistorov a našrobovať na kolektory. Uvidíme ako to dopadne.
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Zapojenie kvazikomplementárneho emitorového sledovača, dilema?

Príspevok od používateľa kapor » 28 Júl 2023, 17:15

Človek, ktorý má aspoň základné vedomosti v tejto oblasti nemôže predsa napísať "krýžový prúd". Celý posledný príspevok mi pripadá ako google preklad.
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok