Zosilňovač z rádia Tesla 1112A stereo

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Ajven_Black
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Máj 2018, 21:12

Zosilňovač z rádia Tesla 1112A stereo

Príspevok od používateľa Ajven_Black » 06 Aug 2023, 17:11

Ahojte,

mám uvedené rádio a zvažujem, že by som si z neho spravil stereo zosilňovač. Je to osadené 1x ECC83 a 2x ECL82 elektrónkami. Stiahol som si schému rádia, že by som vybral len časť NF zosilňovača a obvody rádia by som vyhodil preč. No v tej schéme je to pomerne neprehľadné. Ak by mal niekto zaručene dobrú schému zosilňovača, kde by som použil výstupné trafko a súčiastky z rádia, tak by som bol veľmi vďačný. Prípadne nejaký nápad ako na to? Dík!
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač z rádia Tesla 1112A stereo

Príspevok od používateľa AdamVarga » 06 Aug 2023, 20:04

A na čo je toto dobré? Skanibalizovať rádio ktoré sa dá zachrániť?

1112A je celkom ojedinelí kúsok. Tak prečo to dojebať?

Keď chceš niečo elektronkové ECL ani PCL nieje cesta a vonkoncom nie tie chudobné výstupné trafáčiky z rádií.

Ak chceš niečo lepšie respektive zmysluplnejšie:
Mullard 3-3 : http://www.r-type.org/articles/art-003h.htm (nestavať viarant s tonovou clonou!)

Mullard 5-10 : http://www.r-type.org/articles/art-003e.htm (toto už začína byť rozumne dobrý zes)

Mullard 5-20 : http://www.r-type.org/articles/art-003d.htm (skvelý benchmark čo ide dostať z elektroniek kvalitativne)

Ak sa zdá byť EF86 drahá alebo nemáš po ruke (46 eur od JJ za EF86 je skutočne vela) tak vyhrabaj zo šuflíka EF80 len pozor na mikrofoniu elektronky. Ja som to s EF80 skúšal s tým Mullard 5-20 a fungovalo to pekne až na to že keď som ťukol do tej EF80 tak ju bolo počuť (v tom obvode má EF80 dosť velké zosilnenie a tiež za ňou je to slušné..)
0

Ajven_Black
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Máj 2018, 21:12

Re: Zosilňovač z rádia Tesla 1112A stereo

Príspevok od používateľa Ajven_Black » 08 Aug 2023, 09:57

ďakujem AdamVarga hlavne za tie linky. Mal som čo čítať a študovať. To rádio zatiaľ nechám tak. Možno raz bude mať nejakú hodnotu.
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Zosilňovač z rádia Tesla 1112A stereo

Príspevok od používateľa kapor » 08 Aug 2023, 10:12

Adam Varga napísal : 1112A je celkom ojedinelí kúsok. Tak prečo to dojebať?
Nebuď hulvát...... a jednotné číslo.... V podstate ako vždy.....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Zosilňovač z rádia Tesla 1112A stereo

Príspevok od používateľa kapor » 08 Aug 2023, 10:20

Ajven_Black napísal:
08 Aug 2023, 09:57
To rádio zatiaľ nechám tak. Možno raz bude mať nejakú hodnotu.
Už teraz má hodnotu.
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Ajven_Black
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Máj 2018, 21:12

Re: Zosilňovač z rádia Tesla 1112A stereo

Príspevok od používateľa Ajven_Black » 08 Aug 2023, 10:21

Kapor, však ho nekarhaj za pravopis. Keby si videl, aké zverstvá proti slovenskému jazyku čítam, keď opravujem písomky žiakom, tak by sa ti toto zdalo ako banalita! :D Aspoň mi poskytol užitočné linky na stavbu zosilňovačov ako jediný z tohto fóra. :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač z rádia Tesla 1112A stereo

Príspevok od používateľa AdamVarga » 08 Aug 2023, 12:26

kapor napísal:
08 Aug 2023, 10:12
Adam Varga napísal : 1112A je celkom ojedinelí kúsok. Tak prečo to dojebať?
Nebuď hulvát...... a jednotné číslo.... V podstate ako vždy.....
Ako vždy...na každého hubuje ale nikdy ničím užitočným neprispeje. Grow up! Diktát ťa v živote ďaleko nedostane :D To už musíš byť fakt zúfalý aby si riešil niekoho pravopis kde na ňom ani nezáleží.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Zosilňovač z rádia Tesla 1112A stereo

Príspevok od používateľa josek » 08 Aug 2023, 13:17

Ono to nie je hlúpy nápad oživiť aspoň zdroj a NF časť tohoto rádia. Na vstup možno priviesť prakticky akýkoľvek zdroj signálu a to, že tento stroj začne hrať, veľkým úspechom pre súčasného majiteľa. Jedná sa iba o to urobiť to s citom a bez zbytočných úprav. Tak isto sa dá spojazdniť aj gramošasí.

Osobne si myslím, že samotné oživenie a nastavenie VF časti je v súčasnosti, ako aj v budúcnosti kontraproduktívne. Tých zopár staníc na SV a DV čo takýto dobre nastavený prijímač dokáže zachytiť, bude v blízkej budúcnosti aj tak nereálnych. A to nehovorím o nutnom VF prístrojovom vybavení, ktoré zvlášť na FM nemá každý.
Teda zhrnuté - uvedený prijímač sa dočká svojej eventuálnej reinkarnácie tak-či tak "s krížom po funuse". Žiaden zberateľ , trúfam si povedať, tento príjimač nebude v budúcnosti testovať na funkčnosť VF časti, ale bude sa zaoberať predovšetkým kompletnosťou a celkovou zachovalosťou originality.

Za mňa teda: Ajven_Black do toho, ale s citom!!
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Zosilňovač z rádia Tesla 1112A stereo

Príspevok od používateľa enigma » 08 Aug 2023, 16:24

AdamVarga napísal:
08 Aug 2023, 12:26
kapor napísal:
08 Aug 2023, 10:12
Adam Varga napísal : 1112A je celkom ojedinelí kúsok. Tak prečo to dojebať?
Nebuď hulvát...... a jednotné číslo.... V podstate ako vždy.....
Ako vždy...na každého hubuje ale nikdy ničím užitočným neprispeje. Grow up! Diktát ťa v živote ďaleko nedostane :D To už musíš byť fakt zúfalý aby si riešil niekoho pravopis kde na ňom ani nezáleží.
keď už , tak namiesto niekoho sa používa niečí ..... stačí si zopakovať pády , pádové otázky , skloňovanie a privlastňovacie zámená . ( prečo namiesto tretieho , používate štvrtý pád ? )
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zosilňovač z rádia Tesla 1112A stereo

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Aug 2023, 18:00

Ajven_Black napísal:
06 Aug 2023, 17:11
Prípadne nejaký nápad ako na to?
Chceš si niečo postaviť s elektrónkami. Aby ťa ten nápad neprešiel, čo tak začať trénovať s oživením tohoto rádia ? Určite sa dosť naučíš.

Podľa mňa, použiť len koniec, (a zbytok nechať na pokoji), nie je nič zložité. Ak si vyvedieš piny 5, 4 a 3 (zem) z konektora, kde je nakreslená magnetická hlavička, získaš koniec s fyziologickou reguláciou hlasitosti (R31), korekciami (R38 a R43) a balansom (R47). No a prepínače (Pxx) treba správne poprepínať !. A asi to bude dosť hlasité, možno bude treba dať odporové deliče na vstup, alebo to skúsiť cez piny 1, 2 a 3 (zem) horeuvedeného konektora, kde sú už odpory 2M2 osadené.

Tak nech sa darí ! :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač z rádia Tesla 1112A stereo

Príspevok od používateľa AdamVarga » 08 Aug 2023, 19:30

Začal som tu rozpisovať ako sa dnes ešte pri zberateľoch týchto strojov sa dbá na kompletnú funkčnosť, ale nakoniec to bolo tak dlhé že radšej napíšem TLDR toho celého

Dnes je dostupná jak súčiastková základňa tak aj schémy a dokumenty na stavbu zmysluplných konštrukcií. Kanibalizáciu rádia na zosilňovač považujem za druhotriedne riešenie ktoré doručí menej než použiteľný posluchový dojem.

Ak to nespravíš poriadne tak to nerob vôbec. Skončí to len hodené do rohu dielne s dokopy 10timi hodinami hracej doby. -koniec tldr

Za mňa takýto projekt si vyžaduje dať bokon 600eur a v tom budgetu sa dá spraviť krásne uspokojivý projekt EL84 push pull teda Mullard 5-10. A to bude zosík ktorý poslúži dlho, fakt dlho.

500 eur nieje malá čiastka tomu ja rozumiem, ale to je už tak s elektronkami. Teda konkrétne s lepším elektronkovým zosilňovačom. Za 500eur by som poskladal tranzistorové stereo delo a ešte by mi vystálo 200eur... Ale to predsa nieje pointa.

http://www.r-type.org/articles/art-003e.htm
Toto bez tónovej clony je fakt pekne hrajúci zosík :) . Pre ideálne chovanie s naozaj nízkym skreslením je rozumné použiť UL zapojenie. To je potom ďalej popisované v tom celom texte.

Čo už je menej pekné je cena za výstupné trafá a napájacie.
vystupne
https://www.tme.eu/sk/details/ttg-el84p ... y/toroidy/ zhruba 90eur
napajacie
https://www.tme.eu/sk/details/tsta80_00 ... ta-80-001/ zhruba 80eur
čiže 260eur za železo

a elektronky (ozvlášť tá extrémne predražená EF86) tvoria kapitoly sami o sebe.
https://www.elektronky.sk/el84-6bq5 - párovaná štvorica - 69eur
https://www.elektronky.sk/ecc83-s-12ax7-7025 - dva kusy 32,40eur
https://www.elektronky.sk/ef806-s?search=ef806 - dva kusy 89,40eur!!!
-191eur len za elektronky.

je sice pravda že EF86 a ECC83 v tomto zapojení prežije viacero párov EL84..podľa mňa prežije aj 5 párov EL84 (a k výmene prvého páru EL84 to bude zopár prevádzkových hodín :D) Keďtak ale dá sa použiť aj EF80 naiesto 86 akurát treba brať ohľad na to že bude mikrofonická. Ja som kúpil dve nové teslácke z ebayu z bulharska za 1/3 ceny od JJ.

takže už sme minuli 450eur...ostáva 150 na kastlu. Sranda nie ? najlepšie je že plošáky už na tento projekt mám :) Aj mullard 5-20 plošáky mám ešte ale to už by šlo dosť mimo budgetu.
0

Ajven_Black
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Máj 2018, 21:12

Re: Zosilňovač z rádia Tesla 1112A stereo

Príspevok od používateľa Ajven_Black » 10 Aug 2023, 21:10

AdamVarga, spočítal som si cca. náklady na postavenie el. zosilňovača s EL84EH a možno ťa neprekvapí, že ma to vyšlo ešte drahšie ako kupovaný zosilňovač osadený 4xEL34, ktorý má deklarovaný výkon 2x40W. No ja o tom trocha pochybujem, ale čert to ber. Je to marketing všetko.
Pôvodne som sa chcel niečo nové priučiť pri "kanibalizovaní" rádia ako si to výstižne napísal ty pri minimálnych investíciách, ale odkladám to na neurčito. Ale ešte raz dík za linky. :agree:
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač z rádia Tesla 1112A stereo

Príspevok od používateľa AdamVarga » 11 Aug 2023, 01:32

Pošli link na ten zosík s EL34? Zaujima ma tá cena

Ono takto. Ja som si postavil Mullard 5-20 (stereo). 4X EL34 a 2x20W (papierových)

Ono z tých EL34 dá vyťažit viac. Barz aj 100W (viz AUJ620 ale to nieje vôbec zes ktorý by som si staval :D)

20W katodove predpätie, 40W mriežkové, 50W s trocha nižšou anodovou impedanciou, 100W Ua 800V..... sranda. (800V žiadna sranda nieje teda)

Ten variant čo som si postavil je s katodovou väzbou a s vyšším Ra-a. Nižšie skreslenie lepší činiteľ tlmenia atď.....

Neviem čo by to dnes stálo zložiť..postavil som to v druhom ročníku na strednej (4 roky nazad) a dodnes to funguje. A keďže som to staval ako stredoškolský soplák tak to drahé nemohlo byť :D

Ja som v tom čase nakúpil čínske EL34 KT88 6550 elektronky za viac než výhodné ceny nové. Som s nimi spokojný (podstatne lepšia kontrola kvality ako JJ) ale dnes už sú tak isti drahé alebo len mierne lacnejšie z toho Ebayu ako JJ (bohudík europa....)..

Takže tam mám dve tie TOROIDY TTG-EL34-PP 6k6 Ra-a a ako napájacie trafo som ukoristil trafo z AUJ620 a na 6.3V som upravil 5V zdroj z aliexpresu. Totál ghetto ale bolo to lacné dostupné. Predtým som skúšal navrhnúť SMPS na to napájánie anód ale nebolo to tak jednoduché a dost ma obmedzovali financie aj vedomosti. Tak som po dvoch rokoch ždímania toho spínaku som narazil na AUJ620tky a jedno som rozobral ukoristil trafo.

Dnes by som si tiež nakúpil tie Toroidy, ale nechal by som si navinút napájací transformátor, alebo by som sa vrátil k môjmu projektu SMPS pre elektronky, ale to by chcelo oprášiť 5 ročný projekt.

Tuším som celé stereo postavil na 250€. Súčiastky v schéme sú oriešky. Kondenzátory WIMA (dve fólie) zvyšok bežné elektrolyty a klasické rezistory RoyalOhm. Nič závratné. Plošáky z JLCPCB.

Celá cena toho zesu je len mechanické prevedenie kastle trafá a elektronky (a asi aj v tomto poradí)
0

Ajven_Black
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Máj 2018, 21:12

Re: Zosilňovač z rádia Tesla 1112A stereo

Príspevok od používateľa Ajven_Black » 13 Aug 2023, 12:38

Pošli link na ten zosík s EL34? Zaujima ma tá cena
Je to T.A.C. 34 Dream vyrobený v Číne. Predával sa tak cca. 8 rokov dozadu. Vtedy som ho kúpil za 900€.
Doteraz slúži, len jednu anomáliu som časom zistil, že v ľavom kanály sa kazí jedna EL34. Prejavuje sa to tak, že v reproduktore hlasno zapraská a vidieť v banke elektrónky ako sa rozžhaví do červena taký ten šedý pliešok, ktorý tvorí telo samotnej elektrónky. Vymením za novú a je pokoj nejaký čas.
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač z rádia Tesla 1112A stereo

Príspevok od používateľa AdamVarga » 13 Aug 2023, 15:37

ak to tak rychlo žere elektronky treba skontrolovať predpätie teda anodový prúd. Keď elektrpnkape tak buď vzduchom alebo zoslabne. A nezačne anóda žeravieť na červeno! Tam bude nejaký prúser.
0

Ajven_Black
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Máj 2018, 21:12

Re: Zosilňovač z rádia Tesla 1112A stereo

Príspevok od používateľa Ajven_Black » 13 Aug 2023, 15:56

Pomeriam. Šťastie je, že to robí vždy len jeden kanál, tskže porovnám namerané hodnoty a ak nebudú rovnaké, viem, že je niekde zrada.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Zosilňovač z rádia Tesla 1112A stereo

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 13 Aug 2023, 17:40

Tiež by som povedal, že niečo tam bude zle. Mám dva zosilňovače už pár rokov, ešte som nevidel že by žhavilo kde nemá. Menil som iba elektrónky, ktoré mojou vinou chytili vzduch.
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač z rádia Tesla 1112A stereo

Príspevok od používateľa AdamVarga » 13 Aug 2023, 18:16

Radšej to pomeraj absolutne nie relatívne.

Ua
Ug1
Ug2
Ik
Uk(ak je to katodové predpätie conje viac než pravdepodobné v zosilňovači s EL84)

Potom ti už viem povedať či to je mimo alebo fajn. Ale vieš si z Ua a Ik urobiť vlastný záver či je to fajn.

Ug1, Ug2, Uk poslúžia na zistenie závady.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok