Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Sabian
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 06 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava - Trnávka
Vek: 53
Kontaktovať používateľa:

Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Príspevok od používateľa Sabian » 29 Aug 2023, 19:25

Dobrý deň prajem,
chcel by som sa s prosbou opýtať tutok osadenstva, či by mi niekto vedel poradiť ako riešiť problém už iba s mono hrajúcimi tunermi v starších rádiách, receivroch, alebo rádiomagnetofónoch. Mám totižto doma väčšiu zbierku starých mašiniek, kde jeden po druhom odchádzajú tunerové časti a hrajú iba v režime mono. Či je to nejaký Kenwood, SONY receiver, alebo rádiomagnetofón National Panasonic. Priznám sa, tunery nie sú moja silná stránka a asi na VF meranie ani nemám vybavenie. Je to nejaký "spoločný" problém? Áno, možno kondenzátory.. ale je niečo na čo by som sa mal zamerať najprv?
Ďakujem.
0
Ďakujem za trpezlivosť, nikto nie je dokonalý, viem to, čo viem a čo neviem, na to sa pýtam. A keď už sa úplne nudím, venujem sa tomuto: http://www.boombox.sk

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Príspevok od používateľa 105nu70 » 29 Aug 2023, 20:16

:butthead:
1
Obrázok 1
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 11 Apr 2024, 07:32, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
Sabian
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 06 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava - Trnávka
Vek: 53
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Príspevok od používateľa Sabian » 30 Aug 2023, 09:47

Moje znalosti vo VF sú minimálne, už aj mašiny som dal nejaké preč vrátane čítača, ostalo mi len jedno UNI-T meradlo a ocsiloskop. ktorý som zapol v živote 5x. :-( Neviem si predstaviť že by som krútil trimrami v tuneri len tak naverím boha ako niekto kto chce zúfalo niečo "opraviť". Mám síce schému, ale tam na meracích bodoch nie sú niekde ani napätia.
0
Ďakujem za trpezlivosť, nikto nie je dokonalý, viem to, čo viem a čo neviem, na to sa pýtam. A keď už sa úplne nudím, venujem sa tomuto: http://www.boombox.sk

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 30 Aug 2023, 10:17

Este blba otazka: mono hraju vsetky stanice? lebo niektore stanice idu mono. v Cr napr. Impuls, u nas to bolo radio antena, takze je dost mozne, ze mono idu aj jemne a dalsie z tej skupiny.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Sabian
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 06 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava - Trnávka
Vek: 53
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Príspevok od používateľa Sabian » 30 Aug 2023, 10:28

Jasné, zase tak blbý nie som, samozrejme som prešiel celé FM a kompletne všetko hrá v mono režime, ST nenabehne ani u jednej. Žiarovku som dal za novú a hľadal som to v slúchadlách na ušiach, tam by to bolo počuť, keby stanica preša do režimu ST. Nič. čo by za to dali niektorí čo by chceli MONO prepínač ako som čítal na fórach. No ja mám opačný problém. :-)
0
Ďakujem za trpezlivosť, nikto nie je dokonalý, viem to, čo viem a čo neviem, na to sa pýtam. A keď už sa úplne nudím, venujem sa tomuto: http://www.boombox.sk

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Príspevok od používateľa 105nu70 » 30 Aug 2023, 10:56

:butthead:
1
Obrázok 1
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 11 Apr 2024, 07:32, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
Sabian
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 06 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava - Trnávka
Vek: 53
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Príspevok od používateľa Sabian » 30 Aug 2023, 12:14

Ďakujem za odpoveď. Medzitým som vyhrabal servisný manuál a posunul som sa o kúsok ďalej. Stereodekodér je μPC554C Obrázok. Ako píšeš, treba zistiť na ktorej nožičke je VCO trimer. Prikladám sem aj odkaz na SM v ENG.
[url]https://uloz.to/tamhle/ThB1chrbQEqo/nam ... V5Lt==/url]
Nakoľko som utlmil svoju doterajšiu činnosť v tejto oblasti, generátor aj čítač som predal a v podstate mi doma ostal iba osciloskop, ktorý zapadá prachom a jedno UNI-téčko, ale o tom som už písal.
Takže trimre. Dobre. V tunerovej časti sa žiaden trimer nenachádza, viď pohľad na tomto obrázku zvrchu. (treba si otvoriť obrázok na novej karte kvôli zväčšeniu)
Obrázok V červenom obdĺžničku sa nachádza ten stereodekodér a na hlavnom ladiacom kondenzátore je tiež jeden kondenzátorový trimer (červený štvorček). Neostávalo mi teda nič iné len ako si napísal, naladiť v plnej kvalite stanicu a skúsiť točiť po jednom s trimrami. Urobil som to na tom jednom v červenom štvorčeku, nič sa nezmenilo, stále MONO, samozrejme som vrátil polohy do východiskových nastavení. Tie ostatné cievky na to asi vplyv nemajú. Ja si myslím, že namiesto trimra je tam z fabriky pevný rezistor, ktorý treba asi na tom mieste osadiť trimrom. Zatiaľ som teda skončil v tejto fáze. Ak som napísal nejakú hovadinu, ospravedlňujem sa, rád sa naučím niečo nové.
0
Ďakujem za trpezlivosť, nikto nie je dokonalý, viem to, čo viem a čo neviem, na to sa pýtam. A keď už sa úplne nudím, venujem sa tomuto: http://www.boombox.sk

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Príspevok od používateľa Mek » 30 Aug 2023, 13:37

Je to tak ako pise 105nu70 vyssie. Ked som nemal pristroje, tiez som nastavil stereo dekoder len podla toho kedy zasvietila LED, pocas toho ako bola naladena nejaka silna stanica o ktorej viem ze vysiela stereo, nebol problem.
Tu v scheme nevidim ziaden trimer, iba nejake LC obvody oznacene Tg10. Kondiky v nich mozu byt mimo s kapacitou.
Uz sa mi v minulosti stalo aj, ze nebol vadny stereo dekoder, ale uz signal zo vstupnej jednotky bol mimo (mimo 10,7 Mhz), kde bolo treba doladit istu cievku lebo jej paralelny kondik casom stratil kapacitu. Sposobovalo to, ze nebolo ani stereo, ani RDS, a toto pomohlo. Ale bez pristrojov, porozumenia funkcie ladiacich suciastok a overenia ze tam je presne problem, by som ti to neradil.
Ak mas SDR radio (lacny USB dongle z Ciny, na ktory sa da prijimat radio) a zvlada prijimat aj 10,7 Mhz, mozes skontrolovat, ci zo vstupnej jednotky ide signal na tych 10,7 MHz, alebo je niekde mimo.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Sabian
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 06 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava - Trnávka
Vek: 53
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Príspevok od používateľa Sabian » 30 Aug 2023, 14:00

Áno, to čo chcem najmenej, je rozladiť cievku oproti uhnutému kondenzátoru. Táto mašina je ešte jednoduchá, počítam tak okolo 1975, podľa mňa nezomrel ST dekodér, ale po 50 rokoch zostarli nejaké súčiastky. A tým že je tam úplná absencia nastavovacích prvkov, tak to bude treba pátrať súčiastku po súčiastke. Ťažké pre toho pre koho je to kukuričné pole... :-(
0
Ďakujem za trpezlivosť, nikto nie je dokonalý, viem to, čo viem a čo neviem, na to sa pýtam. A keď už sa úplne nudím, venujem sa tomuto: http://www.boombox.sk

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Príspevok od používateľa 105nu70 » 30 Aug 2023, 14:49

:butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 11 Apr 2024, 07:32, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
Sabian
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 06 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava - Trnávka
Vek: 53
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Príspevok od používateľa Sabian » 30 Aug 2023, 14:59

Díky chalani, ak mi vyjde čas, pozriem to doma dnes. Aj lepšie ten SM, v robote som to len letmo prebehol. A áno, cievkami by som netočil, tie sú zabetónované, skôr to vidím na nejaký elyt alebo keramiku z dôb starohôr.
0
Ďakujem za trpezlivosť, nikto nie je dokonalý, viem to, čo viem a čo neviem, na to sa pýtam. A keď už sa úplne nudím, venujem sa tomuto: http://www.boombox.sk

Používateľov profilový obrázok
Sabian
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 06 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava - Trnávka
Vek: 53
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Príspevok od používateľa Sabian » 31 Aug 2023, 23:52

Myslím že to vzdávam. Na tej 14. nožičke je RC člen C44 a R38, kde má byť tých 1,8V, premeraný, aj rezistor aj kond, všetko OK. Po odpojení rezistora sa natrvalo rozsvietila kontrolka stereo, samozrejme to nič nehovorilo, tuner si šiel v režime mono. Na pine kde má byť podľa schémy 1,8V nie je nič. Povyberal som aj kondy Cg44, 46, 43,34, premeral, vymenil za iné, akurát som pozoroval jav, že keď boli kondenzátory vybraté a prelaďoval som stanice, tak mi medzi stanicami v slúchadlách nabehol taký šumový pseudostereoefekt a blikla kontrolka sterea, čo ale bolo úplne mimo, lebo tam boli stanice zachrčané.
Teraz keď prelaďujem, tak medzi stanicami sú križovatky iných staníc, chrčí to tam, občas sa rozsvieti stereo, ale to nie je o vyladení, ale asi nejaká interferencia a ona potom pomýli stereodekodér. Žiaľ, za pochodu objavujem už dávno objavené, naozaj bez nejakých širších skúseností sa asi nechytím.
0
Ďakujem za trpezlivosť, nikto nie je dokonalý, viem to, čo viem a čo neviem, na to sa pýtam. A keď už sa úplne nudím, venujem sa tomuto: http://www.boombox.sk

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Príspevok od používateľa Radus » 01 Sep 2023, 14:32

Keby si na vystup MPX zavesil nejaký svoj stereodekóder, napr s A290D, alebo nejaký vykuchať z autorádia - vedel by si aspoň vylúčiť kde je chyba, či v dekódery alebo v medzifrekvencii...hm?
0

105nu70
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 08 Nov 2017, 11:51

Re: Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Príspevok od používateľa 105nu70 » 01 Sep 2023, 15:56

:butthead:
0
Naposledy upravil/-a 105nu70 v 11 Apr 2024, 07:32, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Príspevok od používateľa amater63 » 03 Sep 2023, 15:19

Odpoj odpor rg43 - 33K ( psal ti i 105NU70) ,označ si polohu jádra cívek Tg10,nalad si nějakou místní silnou stanici a pomalu otáčej jádrem + / - Tg10 -co se bude dít.
S-metr ti ukazuje dostatečnou sílu signálu? Vlastně se ptám, jestli je s-metr funkční...
(Ještě by stálo za to, se zaměřit na keramické filtry 10,7Mhz Cfg1,2 v Mf části.)
Prílohy
-.png
0

Používateľov profilový obrázok
Sabian
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 06 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava - Trnávka
Vek: 53
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Príspevok od používateľa Sabian » 04 Sep 2023, 13:00

Radus napísal:
01 Sep 2023, 14:32
Keby si na vystup MPX zavesil nejaký svoj stereodekóder, napr s A290D, alebo nejaký vykuchať z autorádia - vedel by si aspoň vylúčiť kde je chyba, či v dekódery alebo v medzifrekvencii...hm?
Áno, bola by to možnosť, ale tuto vyzerá že dekodér je v poriadku, ale to už asi rozhasil asi niekto predo mnou.
0
Ďakujem za trpezlivosť, nikto nie je dokonalý, viem to, čo viem a čo neviem, na to sa pýtam. A keď už sa úplne nudím, venujem sa tomuto: http://www.boombox.sk

Používateľov profilový obrázok
Sabian
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 06 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava - Trnávka
Vek: 53
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Príspevok od používateľa Sabian » 04 Sep 2023, 13:13

105nu70 napísal:
01 Sep 2023, 15:56
Očuj, že ty si babral do trimra Ctg1? Tým sa totiž práve dolaďuje lokal oscilator pre FM aby mal súbeh so vstupnou ladenou časťou... Teraz ...keď som správne pochopil... hovoríš že si pomenil spomínané kondíky a stereo ti už občas zasvieti, ale chrčí to... to vyzerá akoby ten dekodér už aj ožil ale ešte niečo iné je rozladené...
Nie, kondíky som povymieňal len tak že vybral, premeral, dal pre istotu druhý a vrátil pôvodný, keďže vykazoval riadne správanie. Stereo veľmi krátko preblikne iba na určitých miestach keď prelaďujem stanice, ale hlavne v šume medzi stanicami. Takže ten dekodér by mal žiť, ale ako aj Amater63 píše, a fakt by stálo za to to vyskúšať bez toho odporu. Ja už som prístroj takýto zdedil, len som ho oprášil z povale a chcel ho dať do pucu. Určite tam už bol niekto predo mnou, pretože viem, že som tú mašinku kúpil s povoleným šasi len tak nasladko a čo je tiež neklamným znakom, že nie som prvý, kúštik uhlíka na spomínanom cievkovom trimri je akoby odlomený, takže tam už niekto niečo pchal. :-( A keď už hovoríš o tom naverímboha prelaďovaní cievok, tak aj keby som to robil , tak opatrne a hlavne označiť si pôvodnú polohu pred tým kým niečím pohnem, to mi je známe.
A ešte pre Amater63, áno S-meter funguje, ladí silné stanice cez 4+ z 5 takže tam to žije.
Raz som dostal radu, že keď mi aj hocijaké iné rádio nehrá stereo, chyba môže byť aj v tom keramickom filtri. Mám niekde asi pred rokom tak kúpené filtre, to bude ďalší level, čo ešte musím poskúšať, len som sa k tomu ešte nedostal.
0
Ďakujem za trpezlivosť, nikto nie je dokonalý, viem to, čo viem a čo neviem, na to sa pýtam. A keď už sa úplne nudím, venujem sa tomuto: http://www.boombox.sk

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Príspevok od používateľa Radus » 04 Sep 2023, 13:22

Sabian napísal:
04 Sep 2023, 13:00
Áno, bola by to možnosť, ale tuto vyzerá že dekodér je v poriadku, ale to už asi rozhasil asi niekto predo mnou.
...tak to skús naopak, prived MPX signál z inej vstupnej jednotky do tvojho stereodekódera. Aspoň vylúčiš polovicu....
0

Používateľov profilový obrázok
Sabian
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 06 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava - Trnávka
Vek: 53
Kontaktovať používateľa:

Re: Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Príspevok od používateľa Sabian » 04 Sep 2023, 14:28

Áno, aj to je spôsob. :yawinkle:
0
Ďakujem za trpezlivosť, nikto nie je dokonalý, viem to, čo viem a čo neviem, na to sa pýtam. A keď už sa úplne nudím, venujem sa tomuto: http://www.boombox.sk

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Problém so stereom v tuneroch starších vintage audiozariadení

Príspevok od používateľa kapor » 05 Sep 2023, 08:37

A ešte jedna možnosť - slabý a zarušený prijímaný signál :roll: :roll: :roll:
0
Naposledy upravil/-a kapor v 05 Sep 2023, 09:53, upravené celkom 1 krát.
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok