Laserový mikrofón

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

nickairsoft
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 09 Jan 2015, 10:58

Laserový mikrofón

Príspevok od používateľa nickairsoft » 20 Sep 2023, 00:14

Zdravím, chcel by som sa opytat. našiel som na nete takyto článok o laserovom mikrofone na školsky projekt
https://www.researchgate.net/publicatio ... onstration

je tam laser, solarny panel, zosilovač a reprák...

zaujimalo by ma či ten solárny panel bude fungovať aj na infračervený zdroj svetla ktorý bude prenášať zvukové vlny ?

alebo to musí byť iba zdroj viditelneho svetla...

v prípade že solarny panel nefunguje na IR žiarenie čo na miesto toho sa da použit aby to bolo väčšieho rozmeru podobne ako solarny panel

za vaše odpovede Vám vopred ďakujem

v prilohe je zjednodušená schéma ak by link nefungoval
Prílohy
Bez názvu.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: Laserový mikrofón

Príspevok od používateľa Pozitron » 20 Sep 2023, 18:15

Podľa môjho skromného názoru "solar cell" neznamená "solar panel". Je to fotodióda, napr. z prijímača diaľkového ovládania TVP alebo hocičoho iného.
Ako "laser" by sa teoreticky, na krátku vzdialenosť mohol použiť, príslušne upravený, vysielač (čiže ovládač) DO. Na väčšie vzdialenosti IR laserová dióda z CD mechaniky. IR preto, aby svetlo nebolo vnímané zrakom.
Článok som nečítal, mám inú zábavu. V tomto odbore sa neangažujem, takže som napísal len, čo ma na prvý raz napadlo. Uznávam že sa môžem mýliť.
0

nickairsoft
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 09 Jan 2015, 10:58

Re: Laserový mikrofón

Príspevok od používateľa nickairsoft » 20 Sep 2023, 18:32

tu som našiel na IR a je tam malý solárny článok

https://www.circuits-diy.com/simple-ir- ... lar-cells/

asi to teda funguje aj na IR žiarenie ten solarny panel... vyskušam to s tym laserom...
Prílohy
Simple-IR-Audio-Transmitter-Receiver-Using-Solar-Cells-1.png
0

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: Laserový mikrofón

Príspevok od používateľa Zaky » 21 Sep 2023, 09:06

Na jakou vzdálenost bys to chtěl provozovat? Kolimovaný paprsek laseru řeší probém na vysílací straně, ovšem, abys pak dostal nějaký signál na detektor, to bez optiky nepůjde. Zkrátka bude potřeba zajistit, abys co nejvíce světla z té tečky od laseru na skle dostal zase na přijímač. Měla by stačit fotodioda. A na IR můsí být optika plastová, sklo IR nepropustí.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Laserový mikrofón

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 21 Sep 2023, 10:56

Kremičité sklo IR prepustí.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Laserový mikrofón

Príspevok od používateľa jezevec » 21 Sep 2023, 17:41

Laser vysílá úzký paprsek, je problém jej přesně nasměrovat na přijímač když ho nevidíš. Dá se to řešit, ale je to komplikovanější.
Dalším problémem je stabilní poloha vysílače, stačí pohyb o 0,1mm a na 10. metrech ti to ustřelí o 1m od přijímače.
0

nickairsoft
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 09 Jan 2015, 10:58

Re: Laserový mikrofón

Príspevok od používateľa nickairsoft » 23 Sep 2023, 23:51

Ďakujem Vám za užitočné odpovede, poradilo sa mi to zostrojiť, funguje to celkom pekne... ale potreboval by som ešte jednu vec poradiť,

je možné nejak na väčšiu vzdialenosť ten odrazený lúč nasmerovať do pôvodného miesta odkiaľ bol vyslaný? pretože ten uhol pod ktorým sa vracia lúč je pre mňa momentálne technicky nemožné zachytiť...

v prílohe mám schému potreboval by som to odraziť ako je na schéme ten zelený lúč...


... čo som našiel na nete, sú moderné zariadenia ktoré maju v jednej mašinke zabudovaný aj zdroj laseru a zároveň senzor (fotodiodu) t.j. je jedno pod akým uhlom snímate vzdialený zvuk... akurat sa neviem dopátrať ako to technicky funguje,
Prílohy
laser.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Laserový mikrofón

Príspevok od používateľa jezevec » 24 Sep 2023, 11:27

Úhel dopadu = úhel odrazu, ale na druhou stranu. Najdi si v učebnici fyziky jak se odráží a lomí světlo.
0

nickairsoft
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 09 Jan 2015, 10:58

Re: Laserový mikrofón

Príspevok od používateľa nickairsoft » 24 Sep 2023, 14:31

jasne to.viem.. akurat ze ako potom funguju tie komercne laser. mikrofony ked su nezavisle na uhle snímania a maju v jednom zariadeni aj Infra vysielac aj prijimac... na to.neviem prisť, teda najsť to ten princip fungovania... to keby mi niekto poradil tak by som.bol rád
0

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: Laserový mikrofón

Príspevok od používateľa Zaky » 25 Sep 2023, 12:02

Fyziku neošidíš. Úhel odrazu = úhel dopadu. Profi zařízení hraje na to, že sklo není čisté a snímá to mizivé množství světla, co se odrazí od nečistot správným směrem. Pokud posvítíš viditelným laserem na sklo, tečku slabě uvidíš stále z různých míst. To se snímá. Takže citlivost musí být značná.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Laserový mikrofón

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 25 Sep 2023, 12:22

Ja by som predsa skúsil pridať ešte jedno zrkadlo, neovplyvnené meraným zvukom. Zrkadlá by boli kolmo na seba. Takto by sa dal odchádzajúci lúč nasmerovať tak, aby bol aspoň paralelný s prichádzajúcim.
0

nickairsoft
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 09 Jan 2015, 10:58

Re: Laserový mikrofón

Príspevok od používateľa nickairsoft » 25 Sep 2023, 20:07

jasne,
maskrtnik01 a mohol by si mi prosim urobiť nákres asi ako by si dal tie zrkadlá ? nejaku jednoduchu schemu v skicari prosím ? vdaka
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Laserový mikrofón

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 25 Sep 2023, 20:20

Laser zasvieti na horné zrkadlo, ohýbané zvukom. Lúč sa odrazí smerom k druhému zrkadlu, potom aj od druhého, a vráti sa paralelne k lúču pred prvým odrazom. Nie je to to isté, ako ste chceli, ale snáď to zjednoduší konštrukciu,
Prílohy
Snímka obrazovky 2023-09-25 o 20.17.09.png
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Laserový mikrofón

Príspevok od používateľa AdamVarga » 25 Sep 2023, 22:10

Každý mikrofón sníma chvenie nejakej membrány či už sklo fólia plast blana......čokoľvek.

Dynamický mikrofón to sníma cievkou ktorá sa pohybuje v magnetickom poli
Kondenzátorový to sníma zmenou kapacity ktorú tvorí medzi membránou a statorom.

Laserový, no tu je sranda.... Ako snímaš pohyb skla? Zmenou polohy skla sa zmení smer ktorým sa laserový lúč odráža, ale nezmení jeho intenzitu.

"Photo Cell" bude pravdepodobne len blbý solárny panel. A ten veru zmenou polohy lúča na povrch nedá nijak proporčne iný výstup...

Čo by ale bolo možné, na veľkú dialku bezdrôtovo opticky preniest zvuk. Teda lúč nasmeruješ na prijímací povrch ako fotodioda alebo solárny panel a potom moduluješ intenzitu lúča podľa zvuku (amplitudová modulácia prúdu laserovej diódy) a už len zosilníš striedavú zložku prijímacieho zariadenia a máš systém na posielanie zvuku na dialku bez kabeláže. Opticky.

To už by bolo realizovateľné. Ale nevidím žiaden spôsob ako by sa dal realizovať pôvodný plán...
0

nickairsoft
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 09 Jan 2015, 10:58

Re: Laserový mikrofón

Príspevok od používateľa nickairsoft » 26 Sep 2023, 17:41

j jasne tie profi zariadenia využivaju ten nerovny povrch, preto ma napadla taka vec či by sa to nedalo riešiť ako je v mojom nákrese že na objekt odrazu by sa nasmeroval monokular a na konci neho by bola fotodioda IR vysokocitliva. samozrejme ešte predtym nejaka šošovka ktora by koncentrovala odrazene svetlo a zachytilo by to tie mimo uhlu dopadu odrazene luče...

aky je váš názor ?

vid. príloha
Prílohy
koncept.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Laserový mikrofón

Príspevok od používateľa pablox » 26 Sep 2023, 17:46

Nefunguje to podobne aj v laserových diaľkomeroch? Tam neriešiš uhol smerovania, proste namieriš na objekt a stlačíš tlačidlo.

Resp. ako je to riešené tam?
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

nickairsoft
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 09 Jan 2015, 10:58

Re: Laserový mikrofón

Príspevok od používateľa nickairsoft » 26 Sep 2023, 18:11

čo som videl na fotkách tak oni v podstate maju ako keby dva objektivy z predu v jednej "krabici" jeden je kamera na displej ktora zobrazi IR luč, a ten druhy je zrejme to čo som poslal v nakrese... tak proste mi to napadlo kedže som schemu profi teda nenašiel... len sa snažim odvodiť ten princip na zaklade fyziky
0

erik55538
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 30 Júl 2016, 22:40
Bydlisko: zavar

Re: Laserový mikrofón

Príspevok od používateľa erik55538 » 26 Sep 2023, 23:03

co tak pouzit 1pp75 na laser
https://www.teslakatalog.cz/1PP75.html
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Laserový mikrofón

Príspevok od používateľa AdamVarga » 27 Sep 2023, 13:17

nickairsoft napísal:
26 Sep 2023, 17:41
j jasne tie profi zariadenia využivaju ten nerovny povrch, preto ma napadla taka vec či by sa to nedalo riešiť ako je v mojom nákrese že na objekt odrazu by sa nasmeroval monokular a na konci neho by bola fotodioda IR vysokocitliva. samozrejme ešte predtym nejaka šošovka ktora by koncentrovala odrazene svetlo a zachytilo by to tie mimo uhlu dopadu odrazene luče...

aky je váš názor ?

vid. príloha
Tak ešte raz ako, Zmena polohy =/= zmena intenzity lúča. Bežnou fotodiodou sa nedá zaznamenať poloha lúča (Ani žiadným fotočlánkom typu fototranzistor LDR).... Muselo by sa jednať o minimálne 10 fotodiod a podľa toho ktorú kedy osvieti lúč bude na výstupe napätie. Je to ale fušerina lebo zaprvé kvalita toho zvuku bude mizér keďže plný rozkmit bude rozdelený do 10tich hodnôť. Pre porovnanie 24bit zvuková karta ti rozdelí plný rozkmit na 16,777,216 rôznych napäťových úrovní...

Ja by som celí ten projekt mikrofónu zahodil keďže bez skúseností, náradia a drahých komponentov sa nedá z tohoto dostať dostatočne kvalitný výsledok hodný povšimnutia.

A aj keby, prvá vec čo nás bude zuajímať je kvalita a var lúča, a tam objektívy začnú velice rapídne narastať na cene.

Pre záchranu projektu aby si niečo vedel prezentovať by som volil konverziu na bezdrôtový optický prenos audia. Ako som spomenul, moduluj prúd laserovej diódy audiom a na fotočlánku (ideálne fotodióda keďže tá je naj rýchlejšia) sa bude ukazovať napätie priamo úmerne intenzite lúča. (V rámci možností linearity jak laserovej diódy a snímacej fotodiódy pretože v reálnom svete 2x prúd to laserovej diódy sa nerovná dvojnásobná intenzita svetla, a ani na fotodióde sa dvojnásobné zvýšenie intenzity svetla nerovná dvojnásobok elektrického výstupu fotodiody.
erik55538 napísal:
26 Sep 2023, 23:03
co tak pouzit 1pp75 na laser
https://www.teslakatalog.cz/1PP75.html
Toto by som strašne moc chcel :D používali sa vo filmových projektoroch kde sa zvuk prehrával ako inenzita svetla ktoré preniká cez film.
image.png
image.png (11.58 KiB) 1404 zobrazení
0

nickairsoft
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 09 Jan 2015, 10:58

Re: Laserový mikrofón

Príspevok od používateľa nickairsoft » 27 Sep 2023, 16:25

okey tak tento projekt hádžem do koša.

ale nechápem potom ako funguje toto zariadenie čo má chlapik vo videu vid. link

https://www.youtube.com/watch?v=MTpZsKCUvcc
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok