repro bedňa vydáva pisklavý zvuk

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

repro bedňa vydáva pisklavý zvuk

Príspevok od používateľa Rafi87 » 09 Feb 2024, 13:09

ahojte
mám túto repro bedňa ktorú som ja s otcom poskladal,,

https://youtu.be/vjLpXWWiho8?si=qEwe02ZEl4iIsTMv

bednu som dlho nepočúval a minule keď som ju zapol tak mi pískala, prepojené cez BT - PC

kde môže byť problém?

ešte taká drobná otázka, bednu nemám s ničím vyplnenú, čím by som ju mal vyplniť aby zvuk nebol taký dutý?
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: repro bedňa vydáva pisklavý zvuk

Príspevok od používateľa mr.dred » 09 Feb 2024, 14:24

Rafi87 napísal:
09 Feb 2024, 13:09
a minule keď som ju zapol tak mi pískala, prepojené cez BT - PC
Ono to mohlo pískať aj predtým (tesne po poskladaní), ale v návale emócií ste si toho možno ani nevšimli (stalo sa to aj mne ...teraz mi to trochu vadí, ale kolegovci si nesťažujú... záleží na pomere užitočný signál a "ticho" )...
Prepojenie BT modulu s nejakým výkonovým "D" - čkovým zosilňovačom a navyše je to celé napájané impulzným zdrojom - a to už je veľa na to, aby to nezanieslo nejaké rušenie (pískanie/čvrlikanie) po napájaní a hlavne po viacnásobnom uzemnení (GND).
GND (zem) by nikdy nemala byť v uzavretej slučke . Vytvoria ju aj pospojovanie modulov - "minus - čiže GND v napájaní a súčastne aj signálová zem ... a čím je väčšia ich dĺžka, tým viac rušivého napätia sa do signálu dostane...
V plusovej vetve je žiadúce dať odrušovacie LC členy + blokovacie kondenzátory čo najbližšie k modulu ( Napríklad niekedy pomôže aj "zablokovať" vhodným kondenzátorom napájanie priamo na nožičkách integráku..)
U takéhoto "vrabčieho" hniezda je to ťažko, ale je to riešiteľné.... Treba si nakresliť blokovú schému, ako máš tie moduly pospojované a tej zemnej slučke sa musíš nejako vyhnúť...niekde ju prerušiť!
Skús nakresliť, ako to máš.... po správnosti aspoň takto... prípadne ešte vradiť indukčnosť a elyt v napájaní každého modulu... Alebo aspoň toho BT modulu !
Prílohy
obrázok_2024-02-09_142407879.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: repro bedňa vydáva pisklavý zvuk

Príspevok od používateľa Rafi87 » 09 Feb 2024, 14:39

ja také schémy kreslit neviem,,
viem poskytnúť len fotky
zosilovať je takýto, BT je vstavané
TPA3116 + LM1036 + CSR8630 4.0 HIFI Bluetooth Amplifier Board Class D 50W*2

a áno, pískalo aj predtým, len asi nie až takto,, túto bednu sme robili ešte v 2018 :mrgreen:

Obrázok
Obrázok
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: repro bedňa vydáva pisklavý zvuk

Príspevok od používateľa cool-zool » 09 Feb 2024, 16:40

Rafi toto , bude na veľmi dlho a s výsledkom neurčitým !!!
Najskôr si mal priadne identifikovať a popísať o aké pískanie ide ! Môže ti pískať od ventilátora , po cievky v zdroji , alebo na koncovom zosilňovači čokoľvek ... Treba identifikovať odkiaľ to pískanie ide !!! Ak ide s reprákov tak potom bude mať pravdu mr.Dred a pri toľkých moduloch čo tam máš pospájané to bude ťažké , Hádam len pomaly po jednom odpájať všetky moduly , že kedy to pískanie prestane ...
Cievky sa otrasmi , vibráciami mohli uvolniť a tiež môžu spôsobovať pískanie , ako aj spomínaný ventilátor ...
0

Používateľov profilový obrázok
Rafi87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1874
Dátum registrácie: 07 Sep 2013, 13:16
Vek: 37

Re: repro bedňa vydáva pisklavý zvuk

Príspevok od používateľa Rafi87 » 09 Feb 2024, 16:47

cool-zool to písanie ide z reprákov,, nie je to ani ventilátor ani zdroj,, ventilátor je nastavený na nižšie otáčky,

na ten moj reprák by som aj kašlal, mám tu jeden originál gogen, len mal by som nejaké otázky

https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld ... gwMjU5MQ==
0
Obrázok

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok