Stavba koncového stupňa do 15W

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Stavba koncového stupňa do 15W

Príspevok od používateľa cool-zool » 27 Mar 2024, 09:42

Tak , ono môžme my tu polemizovať čo , kde , ako , prečo , začo ??? Ja osobne som rád že chce niečo skúsiť , no či si nechá poradiť , alebo nie je druhá vec ... Po profesionálnej stránke je určite lepšie kúpiť hotové zariadenie ( aj keď štvorkanál s výkonom cca 15 - 20 W ) neverím že zoženieš . a či naozaj potrebuje štvorkanál , alebo by stačilo aj stereo s pripojením na štyri repro ( a to sa bežné robí s prepínaním na speaker A/B )....
A na druhej strane ani nevieme aké repro má , takže naozaj do akej kvality ísť je vo hviezdach , alebo :fortuneteller: ....
Ja som mu tu navrhol ten koncák s LM 1875 / 1876 , lebo si myslím že sa najviac blíži k tomu čo zadávateľ témy chcel ( a to ako výkonom , tak aj kvalitou/skreslením a pod.) ...
0
Naposledy upravil/-a cool-zool v 27 Mar 2024, 19:38, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Stavba koncového stupňa do 15W

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 27 Mar 2024, 10:12

V pohode, ja tu samozrejme svoje riešenie pretláčať nebudem. On sa musí rozhodnúť sám, čo chce a čo potrebuje. Ja som len načrtol, ktorou cestou by som šiel ja. Aj tak si myslím, že vo finále z tohoto vlákna nič nebude a vyšumí to do stratena. Ale nechám sa prekvapiť, ďalej to už budem len sledovať. :)
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Stavba koncového stupňa do 15W

Príspevok od používateľa kapor » 27 Mar 2024, 10:32

A ono je aj otázka, či to chce len aby to fungovalo, alebo mať aj radosť z niečoho čo som vyrobil, pomeral a nastavil. Ak to prvé, tak jednoznačne IO.
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Stavba koncového stupňa do 15W

Príspevok od používateľa rogi » 28 Mar 2024, 13:45

V dnešnej dobe ak nejde o "smajkeke" tak stačí kúpiť D-ečkový stereo zosilňovač z Číny a nieje o čom. Niečo takéto. Práve to skúšam napájanie na skúšku zo stabilizovaného zdroja, nastavenie 12V prúdová poistka na 500mA
Len to má stred a výšky, ako by som to opísal prenikavé až mi cvakalo v ušiach.
Našiel som to aj techfune na Slovensku za 10€. Za to je jeden LM 3886.
Ja ale idem radšej na LM 3886.
Prílohy
IMG_20240328_131711.jpg
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Stavba koncového stupňa do 15W

Príspevok od používateľa dan21 » 28 Mar 2024, 13:59

@rogi:
paci sa mi ta kablova redukcia audio signalu :-)
0

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Stavba koncového stupňa do 15W

Príspevok od používateľa rogi » 28 Mar 2024, 17:02

Na šak som si musel dáko pomôcť, :D nie je to moje, len som to odskúšal.
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

Používateľov profilový obrázok
maugli
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 25 Mar 2024, 21:24

Re: Stavba koncového stupňa do 15W

Príspevok od používateľa maugli » 02 Apr 2024, 09:38

Po čase som tu znova a vidím že pribudlo dosť príspevkov. Ďaleko som nepostupil mám len tie dva korekčáky s lm1036, no som prekvapený že nie sú dobré ako bolo raz spomenuté. No na koncák som ešte nič nekúpil, no bol som už rozhodnutý pre lm1875 a mal som to rovno pod nosom xD - minulý rok som kúpil časopis praktická elektronika a tam je. Ale znovu som na pochybách.
Prečo som nekúpil nejaký hotový zosilovač? kôli privelkému výkonu, nechcem investovať do nových reproduktorov, teraz používam 2pásmové Tesla ARS-9024 15w 4ohm. Časom aj tie by som chcel zameniť za lepšie.
Pozeral som aj tie maličké moduly koncových zosilovačov, no keď vidím aký maličký chladič to má, tak som na pochybách že to niečo vydrží - či za chvílu nezhorí.
Asi kúpim predsa len nejaký 4kanálový TDA 8... 4x12w, akurát je v predajni tu v Nových Zámkoch kde bývam.
Videá nerobím profesionálne, ale len ako hobby- na súťaže a niečo dém aj na youtube- zatial tam mám len jedno video https://www.youtube.com/watch?v=YRwCFaosfWE&t=649s- no tu som zvuk odflákol. Teraz mám aj externý audio rekordér ZOOM H2N ktorý umožnuje nahrávať priestorový zvuk.
0

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Stavba koncového stupňa do 15W

Príspevok od používateľa rogi » 02 Apr 2024, 09:54

Dečkove zosilnovače nepotrebuju velky chladič, pracuju inak, neboj nezhorito to skor by odišli tie dvojpasma. Mal som to pustene viac ako 15 minut , stale studene, čo mam z LM3886 tak ten sa mierne hreje. Este som to videl v eshope GME.
Inak ked budeš stavat zosilnovač tak najväčšou položkou budu transformatory pre napajanie.
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

Používateľov profilový obrázok
maugli
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 25 Mar 2024, 21:24

Re: Stavba koncového stupňa do 15W

Príspevok od používateľa maugli » 02 Apr 2024, 10:08

Čo sa týka transformátorov, takak som správne pochopil pochopil , tak ideálne by bolo mať jedno trafo na napájanie všetkých komponentov?
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Stavba koncového stupňa do 15W

Príspevok od používateľa budvar10 » 02 Apr 2024, 10:46

maugli napísal:
02 Apr 2024, 09:38
Prečo som nekúpil nejaký hotový zosilovač? kôli privelkému výkonu, nechcem investovať do nových reproduktorov, teraz používam 2pásmové Tesla ARS-9024 15w 4ohm. Časom aj tie by som chcel zameniť za lepšie.
Reproduktory kľudne môžeš použiť aj s "hotovým" zosilňovačom. Priveľký výkon vôbec nevadí, ak ovládač hlasitosti nedáš nad určitú hranicu.
Videl som video. Ty proste potrebuješ ten zosilňovač kúpiť. To je môj názor. S tým ti vieme tiež poradiť Za cenu hifi bazárovky určite nepostavíš ani len približne niečo použiteľné. Pre stavbu je potrebné mať aj nejakú meraciu techniku a náradie, ak to teda nemáš pre potešenie. Najdrahšia a najzložitejšia je skrinka. Si to zrátaj. Urobíš to do 200EUR? To nevravím, že za 200 sa dá dokonca kúpiť aj nový.
A reproduktory aj tak časom vymeníš. Aj tie chceš postaviť? Lebo aj to sa dá.

Ešte aj keď ti korekcie, čo už máš, hodíš do koša, stále sa oplatí kúpiť hotový.

Trafo v špičkových zosilňovačoch je zvyčajne jedno na kanál, ale nie je to pravidlo. Tebe určite bude stačiť jedno na všetko.
1
Obrázok 1

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Stavba koncového stupňa do 15W

Príspevok od používateľa nalimko33 » 02 Apr 2024, 14:23

"
Trafo v špičkových zosilňovačoch je zvyčajne jedno na kanál, ale nie je to pravidlo.
"
nože daj SM nejakého "špičkového" zosika s dvomi trafákmi.....
0
SHARP MZ-811

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Stavba koncového stupňa do 15W

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 02 Apr 2024, 14:37

SM som síce nehľadal, ale napríklad: https://www.canor-audio.com/sk/canor-ai-1-20

Alebo https://www.bursonaudio.com/products/ti ... nd-tourer/ . Totálny dual-mono, každý kanál má vlastnú šasi, aj vlastný napájací adaptér. Takže napájanie ľavého a pravého kanálu sa stretne až v rozvodoch NN.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Stavba koncového stupňa do 15W

Príspevok od používateľa budvar10 » 02 Apr 2024, 15:09

nalimko33 napísal:
02 Apr 2024, 14:23
nože daj SM nejakého "špičkového" zosika s dvomi trafákmi.....
stereo_integrated_amplifier_su_v900_2493717.jpg
Môže byť obrázok?
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Stavba koncového stupňa do 15W

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 02 Apr 2024, 15:57

Momentálne je úplne u p...le, koľko trafákov majú špičkové zosilňovače (áno, sú také) a či vôbec majú viac, ako jeden. Ja som zvedavý, ako by ste tu chlapcovi vyriešili zemnenie štyroch kanálov koncákov a dvoma modulmi LM1036. On tu na jednej strane bude naháňať stotiny skreslenia a na druhej strane tam bude mať brum počuteľný z piatich metrov. Ja viem, že vy ste tu poväčšine fanúšikovia DIY (ja som vlastne tiež), ale občas je DIY naozaj kontraproduktívne. Budvar10 má pravdu.

Ad. výstupný výkon: Čím výkonnejší zosilňovač, tým lepšie. Nie je pre reproduktory nič nebezpečnejšie, ako slabý 10W chrchlák zahnaný do hlbokej limitácie, ktorý produkuje defacto obdĺžnikový signál. Za taký sa vám reproduktory fakt "poďakujú". Takže 15W zosilňovač dokáže poškodiť 15W reproduktory.
Naopak, amplifajr o výkone 100W v rukách príčetnej osoby bude škodlivý oveľa menej. Treba si uvedomiť, že nepočúvame na sínusovom signále. Aj pri subjektívne vysokej hlasitosti máme stredný výkon veľmi malý a obvykle nepresiahne 10W. Ostatné sú špičky, ktoré pokiaľ sú čisté a bez limitácie, neublížia tým ARN5604 v ARS9204 ani ak budú dosahovať do tých 100W. Tie špičky sú totiž krátkodobého charakteru a nedokážu tepelne zničiť kmitačku reproduktora. Iná vec je samozrejme Xmax (maximálna dovolená výchylka membrány), ktorá ale závisí na viacerých faktoroch (objem a typ ozvučnice, frekvencia), nielen na výkone.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Stavba koncového stupňa do 15W

Príspevok od používateľa mr.dred » 02 Apr 2024, 16:00

Ahoj maugli.
Akurát som si pozrel to tvoje video - a musím uznať, že by sa s takou prezentáciou ani nejaký Discovery Chanel nemusel hanbiť :potlesk:
Po prečítaní vlákna mi ale nejde do makovice, načo ti vlastne taký požadovaný typ zosilňovača bude... To chceš ozvučovať prírodu??? Veď prírodu netreba ozvučiť - ju treba práve "počúvať/zosnímať /zaznamenať" v pôvodnom znení na nejaké médium... či už mono/stereo, alebo priestorovo...
Podľa mňa Ty potrebuješ jeden/ dva/ x-mikrofónov na zaznamenanie tých zvukov (aj pod vodou) v jednom/reálnom čase...rozmiestnených v širokom priestore... A to potom rozumne zladiť.. = Zanamenať viac signálov z mikrofónov (aj nezávisle od seba) , zosynchronizovať a pridať podmaz.
Tak že potrebuješ kvalitné mikrofóny, dobrý mixážny pult, prípadne nejaký kodér priestorového zvuku.. aby to bolo "počúvateľné" aj na bežných domácich zariadeniach..Teda okrem sterea... lebo to zvládne hocičo..
Hudbu do toho "zakomponuješ" nakoniec / na pulte... a tá úplne stačí v stereo prevedení - možno s nejakým "ľahkým" efektom..
Zrejme si ale chceš vytvoriť "výsledný" efekt videozáznamu v reále - priamo na mieste...tak ako to vtedy cítiš - je to síce jedna z ciest, ale to nie je až také jednoduché... Budú to rušivé vplyvy hlavne na to živočíčstvo ktoré snímaš...a ver, že im sa nejaký hudobný podmaz páčiť nebude...
:agree:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
maugli
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 25 Mar 2024, 21:24

Re: Stavba koncového stupňa do 15W

Príspevok od používateľa maugli » 02 Apr 2024, 17:34

No hudbu chcem používať minimálne, už mám vela 4kanálových zvukových nahrávok , ktorými chcem nahradiť originálne zvukové stopy jednotlivých záberov. Tie nahrávky som robil na miestach kde nepočuť autá, vlaky či iné rušivé zvuky civilizácie- i keď lietadlá bolo všade počuť, to som musel počkať vtedy kým preletí lietadlo.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Stavba koncového stupňa do 15W

Príspevok od používateľa mr.dred » 02 Apr 2024, 18:15

..ako hovoríš.. na dobrú fotku či video si musíš počkať... a so zvukom je to rovnako...
Ale nepochopil som zrejme, načo ti je ten "mobilný" reprodukujúci aparát...
Veď doma / v štúdiu je to o inom...
Ale asi len na "dokreslenie" tej momentálnej situácie... a v rámci Tvojho subjektu.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Stavba koncového stupňa do 15W

Príspevok od používateľa mr.dred » 02 Apr 2024, 18:22

Ešte dodám... môžeš postaviť hocijaký kvalitný aparát na posluch... Ale keď bude vstupný signál zmršený nekvalitou, tak z toho nič lepšie nevytrieskaš..
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Stavba koncového stupňa do 15W

Príspevok od používateľa rogi » 03 Apr 2024, 07:13

mr.dred napísal:
02 Apr 2024, 16:00

Po prečítaní vlákna mi ale nejde do makovice, načo ti vlastne taký požadovaný typ zosilňovača bude... To chceš ozvučovať prírodu???
:agree:
Veď písal, chce to na prezentáciu vo väčších miestnostiach, nikde nepísal že chce ozvučovat prírodu.
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Stavba koncového stupňa do 15W

Príspevok od používateľa kapor » 03 Apr 2024, 09:06

Kto chce počúvať zvuky prírody, mal by to robiť v prírode, nie cez zosilňovač. A v prírode je spolu so zvukmi aj video .....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok