SEAK MONO 105

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: SEAK MONO 105

Príspevok od používateľa pablox » 04 Jún 2024, 09:22

Brutálne prevedenie, to nepoznali DPS? :O

Ako to bolo so spoľahlivosťou ich výrobkov, vydržalo to niečo alebo to bol des?

Ale fakt, vyzerá to ako doma robené :D
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Vek: 48

Príspevok od používateľa SMITH » 05 Jún 2024, 00:12

pablox napísal:
04 Jún 2024, 09:22
Brutálne prevedenie, to nepoznali DPS? :O

Ako to bolo so spoľahlivosťou ich výrobkov, vydržalo to niečo alebo to bol des?

Ale fakt, vyzerá to ako doma robené :D
Brat mal mix DMR7
mixazni-pult-seak-dmr7-123251119.jpeg
a zosilovač PA410 . Viac menej neboli s nimi problémy akurát životnosť crossfadera bola nízka ... Ono sa v tej dobe (1990) ani nič lepšie za rozumnú cenu nedalo kúpiť . Ten mix mal asi cca 4 roky , potom kúpil GEMINI PMD 6012 so samplerom
GEMINI_PMD_6012.jpg
a to už bola iná liga . No a potom sa oženil :biggrin: ...
Tu je odkaz na fotky zo zosilovača PA210 https://www.facebook.com/media/set/?set ... 0cc3I&_rdr
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Vek: 42

Príspevok od používateľa dudoo » 05 Jún 2024, 12:47

Tak včera som si našiel trochu času sa tomu povenovať.
Začal som rozobratím jedného trafka, ako so sľúbil. Foto bude nižšie. Záver je taký, že trafo má oddelené vinutie, ale vývody jedného vinutia prechádzajú neštandardne cez druhé vinutie.

Potom som pripojil osciloskop k reproduktoru a vtedy som si uvedomil, že ten "brum" je hodne slabý cca. 10mVšš oproti tomu keď pripojím korekčný zosilňovač. To je už šum poriadny niekoľko Všš až som niekedy mal pocit, že na to naladím aj nejaké rádio. Vtedy som si vlastne uvedomil, že nie "brum" ale ten šum vliekol celým kostolom :oops:

Našiel som tam jednu keramiku, ktorá je citlivá už na priblíženie meracieho hrotu meráka. Dotykom meracieho hrotu na puzdro keramiky reprák je vážne nekľudný. Predpokladám, že celý problém bude tam v okolí.
image.png
image.png
image.png
image.png
1
Obrázok 1

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen

Príspevok od používateľa dudoo » 12 Jún 2024, 02:25

Po dlhšej dobe som si zasa našiel trochu času, nové poznatky..
- Korekčný zosilovač, napojil som ho na laboratórny zdroj a to je katastrofa. Stačí sa rukou priblížiť ku kondenzátorom a už to kmitá, bzučí.
Podľa osciloskopu je na výstupe bez žiadneho pripojeného vstupu taká sinusovka s deformovaným ostrejším prepadom v druhom kvadrante a ostrejším nástupom v štvrtom kvadrante, ako by to presne kopírovalo nábeh sinusovky. Frekvencia okolo 500Hz, ale to je merané na časovej základni, tak to môže byť +/- lebo ak pridám na ČZ, tak už nevidím celý priebeh v celej šírke tak už nedokážem odčítať koľko priebehov tam je.

Snažil som sa pochopiť trase signálu, ale súčiastky sú na strane spojov a kryjú cesty pod nimi, takže prepískavam postupne všetky vývody a zakresľujem všetko čo sa dá na papier.
Zaujímavé je, že je tam 5 vstupov a každý z nich má korekcie a z bežca (Volume) potenciometra to má každý zvedené cez 850k odpor do jedného 45mikro kondenzátora, ten kondenzátor ak odpojím, tak je to citeľne tichšie (osciloskop na 8ohm repráku 400mV šš).

P.S. Rád by som postol aj foto z osciloskopu, nedarí sa, ČZ je tak pomalá, že na foto je len kúsok nič nehovoriaceho priebehu.
1
Obrázok 1

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen

Príspevok od používateľa dudoo » 13 Jún 2024, 23:04

Možno som na niečo prišiel.
Výstup z korekcií ide na TR2 na schéme vyššie. Jeden koniec trafka ide na výstup signálu z korekcii cez kondenzátor 68mikro? kondenzátor. Druhý koniec vinutia ide na zem, tá zem je potom spojená s uzemnením krabice.
Ak som odpojil trafo od zeme, tak nastalo až také ticho, že som si musel reproduktor priložiť bližšie k uchu, aby som si overil, že je zapnutý.
Tak ma napadlo, ten koniec vinutia nedať priamo na zem, ale cez kondenzátor, tak po ruke som mal 47nF tak som to zapol a ono to hraje, ono to nešumí, len vzhľadom na nízku kapacitu som prišiel o spodné pásmo (ľudský hlas znel hodne priškrtene). Už som sa tomu nemohol viacej venovať, tak skúsim to nejako doladiť. Hlavné je to, že sa to niekam pohlo, dokonca celý predzosilovač sa prestal správať ako detektor kovov.
0

mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Vek: 59

Príspevok od používateľa mr.dred » 13 Jún 2024, 23:53

Možno to v tom zosilňovači nikto neriešil, lebo vtedy...
Zabráneniu vzniku zemnej slučky, ktorá vtedy na krátke trate nemala vážny účinok.. si pri tomto zapojení treba "trošku rozkresliť" Možno hľadáš príčinu "TAM" kde ani nie je... Správne pospojovanie audiotechniky má svoje pravidlá, ale tiež nemusia byť tie orechové.... Je to na inú debatu, ale pozri len konektor z mikrofónu (či iného pripojenia signálu) - či nie je spojené tienenie kábla s "obalom" konektora. LEBO! Vtedy sa "obal" konektora spojí s kostrou ďaľšieho prístroja a vzniká zemná slučka.... Pri symetrickom aj nesymetrickom vedení je "dvojité" zemnenie skôr nežiadúce. Najväčší problém potom vzniká u koncových zosilňovačov, kde je signálová GND niečim oddelená od výkonovej (väčšinou nejakým odporom 10-100 ohm) a pri "tvrdom prepojení" (cez konektor) vzniká nežiaduci "brum". V podstate celý zvukový reťazec by mal byť iba v "sérii" a ukostrený iba v jednom bode - v tom koncáku - na konci!
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

manik
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Dátum registrácie: 19 Jan 2008, 00:00
Vek: 45

Príspevok od používateľa manik » 14 Jún 2024, 06:16

Preco prekreslujes schemu z plosaka? Povedz co chces a poslem ti schemu, vsetko je uz nakreslene...
0

mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen

Príspevok od používateľa mr.dred » 14 Jún 2024, 06:29

dudoo napísal:
13 Jún 2024, 23:04
Ak som odpojil trafo od zeme, tak nastalo až také ticho, že som si musel reproduktor priložiť bližšie k uchu, aby som si overil, že je zapnutý.
Tak ma napadlo, ten koniec vinutia nedať priamo na zem, ale cez kondenzátor, tak po ruke som mal 47nF tak som to zapol a ono to hraje
..len tak pre srandu... odmeraj teraz na tom kondenzátore jednosmerné napätie... a potom zisti, prečo tam nie NULA :wink:
0

manik
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Dátum registrácie: 19 Jan 2008, 00:00
Vek: 45

Príspevok od používateľa manik » 14 Jún 2024, 06:52

vstup bude podobny
Prílohy
mono.jpg
eseak.jpg
eseak2.jpg
mmr13.jpg
1
Obrázok 1

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen

Príspevok od používateľa dudoo » 15 Jún 2024, 02:30

mr.dred napísal:
13 Jún 2024, 23:53
si pri tomto zapojení treba "trošku rozkresliť" Možno hľadáš príčinu "TAM" kde ani nie je... pozri len konektor z mikrofónu (či iného pripojenia signálu) - či nie je spojené tienenie kábla s "obalom" konektora. LEBO! Vtedy sa "obal" konektora spojí s kostrou ďalšieho prístroja a vzniká zemná slučka....
Ano ďakujem za podnet, ale v tom zosilňovači nie je ani jeden kúsok tieneného kábla, pritom z korekcií vedie v jednej asi 20 cm bužírke aj audio signál aj napájanie paralelne k doske koncového stupňa.
Ten zosilňovač nemá symetrické vstupy. Umelý 6.3mm mono Jack je na každom z piatich vstupov a obalu sa vodivo nedotýkajú, doska korekcií je aj tak vymontovaná z predného panelu.
Pravdu máš, hľadám chybu, tam kde nie je. Prešiel som celé korekcie premeral som každú súčiastku, tá čo sa mi nepáčila, tú som vymenil, tú ktorú som nevedel premerať (TL072) som vymenil. Stále to šumelo a brumelo. Úplne na začiatku vlákna som popisoval ten jav ako by tam vypadla zem, ale ono ten problém je v nejakej zemniacej slučke.
Zaujímavé je, že ak zapojím korekcie, tak to šumí a brumí (4V šš do 8 Ohm reproduktoru), ak odpojím svorkovnicu od korekcií, tak to len brumí (je tam len cca 3,8V šš) . Pridám kondenzátor a voila na výstupe je niečo nižšie 1V šš a žiadna nepodarená sinusovka.

Celá historka začala, že som bol požiadaný na výmenu zosilňovačov (Kus za kus rovnaký Momo 105 ale z iného kostola), lebo ten pôvodný kus po cca 10 minútach začal hrozne hlasne vrčať. Vymenil som kus za kus a znovu to strašné vrčanie. Potom som zistil, že tam mali mikrofóny so symetrickým vstupom a o preklad sa staral malý Mixpult Behringer
image.png
Tam sa prehrieval 7815 alebo 7812 , už sa presne nepamätám (Jediný mal chladič). Po zahriati ten stabilizátor vypol, stratilo sa napájanie, resp. udržalo sa niekde na 2V a mix začal oscilovať.

Tak sme tam ten zosilňovač vymenili a po zapnutí som bol upozornený že ticho vyzerá inak.
0

mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Jún 2024, 06:51

dudoo napísal:
15 Jún 2024, 02:30
Pridám kondenzátor a voila na výstupe je niečo nižšie 1V šš a žiadna nepodarená sinusovka.
meral si napätie na tom pridanom kondíku?? Máš tam zrejme jednosmernú zložku a tá sa s trafákmi "nemiluje"...Príčinou môže byť kondenzátor niekde v obvode - má zvod a posunul " pracovné" napätie výstupu/vstupu trafka mimo nulu.
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen

Príspevok od používateľa dudoo » 18 Jún 2024, 23:43

Meral som to, na kondenzátore je 123mV DC.
Toto nižšie je prvotná schéma (Jedna ruka meria a druhá kreslí).
image.png
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok