Zahada s TDA8561Q

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Zahada s TDA8561Q

Príspevok od používateľa boraicho » 03 Nov 2009, 21:18

Zdravim, je to normalne?Som nasraty že jak nikdy.
Staval som zosilovač s TDA8561Q je to na plosaku nefachči to, dam to von z plošaku prispajkujem rovno na nožičky tak to fachči uplne paradne proste pecka hej, vyhybka ktora je na plosaku, tak ide tiež paradne proste je na plošaku, ale natiahnem kablik a dam na TDAčko.
tak že reku už ok, dam naspeť na plosak neide, nervy pracuju, skusam do mostika aj bez neho neide, nechtiac som poskratoval vystupy o napajanie abo ani neviem o čo, a že reku skusim ho vyspajkovať von ale prve este raz vyskušam a čo sa nestalo , zosilovač hraje, a na plosaku, ale ne tak fajne jak vtedy ked bol mimo plošaku. hraje ale kus skresľuje a vyhybka na plosaku nefunguje vobec, a funguje len do mostika inak to neide vobec, jak je toto možne?
jak je možne už len to že zosik sa nastartuje tym že poskratujem vystupy?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

DJ_BobiseK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 830
Dátum registrácie: 06 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa DJ_BobiseK » 03 Nov 2009, 21:25

hoď schému a odfoť ten tvoj výrobok, inžinieri sa tu na to pozrú :wink:
0
Ľudovýt Štúr RULEZZZ

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 03 Nov 2009, 21:54

zapojenie je z datasheetu prikladam aj plosak
ale ked som to mal v zapojeni do vzduchu tak som to mal podla schemy na papiery ale iba jeden kanal, taže jeden kond a odpor a reprak a islo to proste parada, a vyhybka? oblaky sa triasli parada. Na chatu pecka ale prečo to nechce isť na plosaku...
Plosak mam robeny fotocestou
http://img193.imageshack.us/gal.php?g=cimg0609u.jpg
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
addo1
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 597
Dátum registrácie: 27 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa addo1 » 03 Nov 2009, 22:08

plosak je kuprexit ci je to ten smejd kuprexkart :twisted: ...... skus pozriet na skraty na DPS.... a hlavne na tom smejde(kuprexkart myslim) sa stava velmi casto ze sa podlepta mozno mas niektoru cesticku takto poskodenu a to moze robit ten skresleny zvuk.....popripade ak si naozaj poskratoval vstupy tak je dost mozne ze si nacal aj to TDA :idea:
0

MSDOSMan

Príspevok od používateľa MSDOSMan » 03 Nov 2009, 22:34

addo1 napísal:....popripade ak si naozaj poskratoval vstupy tak je dost mozne ze si nacal aj to TDA :idea:
.. asi TDA nenacal ked u mimo plsaku ide...

Storm
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 280
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: skoro Olomouc (Velká Bystřice)

Príspevok od používateľa Storm » 04 Nov 2009, 00:05

jj, tohle je od pohledu materiál FR2, který má ke cuprextitu hodně daleko, asi ten plošňák s nanesenou fotovrstvou. u toho je ale podleptání dosti nepravděpodobné, teda pokud to osvěcuješ jako člověk :)

jo, jedno doporučení, boraicho, s tím "rozlíváním mědí" po celém plošňáku hodně opatrně. to je největší zdroj chyb.
0

Používateľov profilový obrázok
servisman
Power user
Power user
Príspevky: 1763
Dátum registrácie: 15 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: skoro PN

Príspevok od používateľa servisman » 04 Nov 2009, 07:14

DPS si navrhoval Ty? Pokiaľ Ti to ide "vzdušnou" montážou, je určite závada na DPS (zlé rozvrhnutie súčiastok a s tým vyplývajúce spoje, kvalita použitej DPS.) :wink:
0
Nič sa nedeje náhodne!

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 04 Nov 2009, 07:45

Je to kuprexkart. Ano navrhoval som to ja.Nechce sa mi veriť žeby materialom DPS može byť ovplyvnena aj kvalita zvuku a vsetkeho.
Ale šak navrhnute to zle nemože byť vyhybka ide vyborne a zosilovač? tam su len dva vstupne kondiky a už len vystupy.Tam chyba nikde nemože byť.

storm "jo, jedno doporučení, boraicho, s tím "rozlíváním mědí" po celém plošňáku hodně opatrně. to je největší zdroj chyb."
jak myslis že možu byť zdrojom chyb?
ale asi zrobim novy DPS tak mam tu rozliatu med odstraniť?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

eriko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2285
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa eriko » 04 Nov 2009, 09:41

Tak ma napadlo ... nemáš blízko seba vstupné a výstupné cestičky?
0

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Príspevok od používateľa Tuf » 04 Nov 2009, 09:43

Boraicho,
a) predpokladám, že http://img193.imageshack.us/i/85612.gif/ je pohlaď zo strany súčiastok, rovnako ako img140 a pri pohľade na skutočné prevedenie na http://img94.imageshack.us/i/cimg0611z.jpg/ a že plošné spoje máš urobené zrkadlovo.
b) Na http://img140.imageshack.us/i/8561.gif/ nie je dobre vidno rezistor v prívodu k pinu 14 /MODE-mute/ z emitora tranzistoru na zem (v katalógovom liste je uvedený 100k) - je posadený naprieč?
c) tvoj zosilňovač vyzerá zaujímavo, pridaj schému
d) robíš v Sprint Layoute? Pekné, ale ako tu bolo písané, netreba to preháňať s ponechávaním veľkých plôch medi.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 04 Nov 2009, 10:27

a) ano je to zo strany sučiastok ked to tlačim tak to obraciam zrkadlovo.
b) ja tam nemam 100k rezistor ked si vsimnes v scheme je take male zapojenie s tranzistorom ktore sa pripaja na pin 14 ale momentalne na fotkach mam cestičku k tomu tranzistoru prerezanu a zo spodu je odpor 2k2 na plus bez neho je ticho.
d)nechaval som med len koli tomu aby som menej spotreboval leptacieho roztoku. aj lepšie sa DPS navrhovala.
A prečo sa nemože nechavať pokryta meďou zvyšna časť ktora je nevyužita?

c) schemu nemam robil som to z hlavy, zapojenie je čisto z datasheetu a vyhybka je ... a naladena na 150Hz a samozrejme kus upravena na nesymetricke zapojenie a už som to len poprepajal a dal tam jednu vychytavku s tou kolikovou listou že sa to da dať na 2x22W alebo 2x11W + 1x22W

eriko či mam blizko? neviem posuď sám :wink:
Prílohy
vyh.jpg
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Príspevok od používateľa Tuf » 04 Nov 2009, 13:54

Pozerám na http://img140.imageshack.us/i/8561.gif/ že rezistor z pinu 16 ma plošnáku máš, v tvojej schéme je preškrtaný. Mal by mať odpor vyše 10k. Je to diagnostický výstup z tranzistora s otvoreným kolektorom /viac v http://www.datasheetcatalog.org/datashe ... A8561Q.pdf , tak je i na str. 14 schéma zapínania MODE/

Pre diagnostický výstup je v katalogovom liste TDA8560Q písané "1) To avoid high energy switching pulses which can feedback to the inputs it is advisable to ensure that the value of the resistor at pin 12 is 10 kohms." V prípade TDA8561Q je to pin 16 s tou istou funkciou.

Pozri aj http://www.soselectronic.com/a_info/res ... /ns561.pdf
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 04 Nov 2009, 14:26

Neboj na plosaku je, aj som ho mal 10k , ale ked som ten integrač zapajal externe tak som ho nedaval, a preto som ho na papiery preškrtol lebo som ho ani nezapajal ale viem že tam ma isť.Ale islo to aj bez neho.
ale aj tak šak to je vystup.
na novej DPS vyhodim ten ovladaci 14 pin dam tam napevno dajaky odpor a konec.
mne to treba len žeby to hralo nič extra nijake obvody ani nič mi tam netreba.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Príspevok od používateľa Tuf » 04 Nov 2009, 15:44

boraicho napísal: vyhybka je ... a samozrejme kus upravena na nesymetricke zapojenie a už som to len poprepajal a dal tam jednu
Boraicho, ako to behá samotné bez filtru? Nerobí to zlé napájanie pre tie operáky?
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 04 Nov 2009, 19:26

nie určite nie, vyhybka fachči ako ma, ale dneska ten TDA vyberiem a skusim zapojiť mimo plosaka.potom sa ozvem
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 04 Nov 2009, 22:51

JE TO NORMALNE!! JETO NORMALNE??!!!
vybral som ten itegrač z plosaku pin 14 som skratol na plus taže je tam len jedna sučasitka "oddelovaci kondik" na vstupe a zosilovač hraje jak o dušu, jak to je možne?
idem urobiť novy plosak potom sa ozvem.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 04 Nov 2009, 22:55

Síce nič k téme, ale z toho nemožem :lol: :lol: :lol:

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 05 Nov 2009, 03:41

Boraicho né že bych ti nechtěl poradit (jenže tady není co) ale víš že se docela dobře bavím? 8) Zejména uvědomím-li si primitivnost zapojení tohoto IO, dá-li se ještě vůbec mluvit ještě o zapojení.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Príspevok od používateľa Tuf » 05 Nov 2009, 06:20

ako je prevedené napájanie OZ a konca? Nie je zakopaný pes v pripojenie nesymetricky napájaného konca s umelou symetrizáciou napájania pre predzosilňovač, ako som písal už včera?
0

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Príspevok od používateľa Tuf » 11 Nov 2009, 20:58

boraicho, ak si povedal Á, povedz aj Bé. Ako? Behá, kde bol zakopaný pes?
0

Napísať odpoveď