Kúpa monitora,rada

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Kúpa monitora,rada

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Sep 2021, 10:51

Cavte,
Pouzivam NB s 15 palcovym displejom na rozliseni full HD 1920x1080. Obraz je cisty pismenka ostre, len je to vsetko pre moje oci drobne. Uz sa mi kazia oci.

Clpreto chcem kupit max. 24" monitor, len neviem s akym rozlisenim. Ci mam ostat pri full HD rozliseni alebo kupit s vacsim? Neviem ci moja graficka karta dokaze zobrazit viac ak detekuje extetny monitor.
Priorita u mna je vacsie a rovnako ostre pismenka. Lebo teraz ak zmenim rozlisenie na pc, sice pismenka su vacsie, ale monitor to nedokaze zobrazit cisto. Ten kontrast tych pismen je iny (jemne horsi). A toto by som nechcel.
Preto sa pytam ze ako to je a co mi poradite.

Mam zistit ake max rozlisenie moja graficka karta v NB dokaze zobrazit podla toho kupit monitor?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Kúpa monitora,rada

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 09 Sep 2021, 14:00

Ja by som bral 4K(3840x2160) alebo podobné rozlíšenie. Zvlášť ak je požiadavkou ostrý obraz na veľkom monitore.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Kúpa monitora,rada

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Sep 2021, 14:46

Nemyslím si, že ostrosť písma je určované grafickou kartou. Jednoznačne najostrejšie zobrazenie dáva natívne rozlíšenie monitora. Každá interpolácia zobrazenia zákonite musí byť horšia, (snáď okrem dvojnásobného natívneho rozlíšenia displeja, na polovičné zobrazenie z grafickej karty).
Preto, čím väčšia uhlopriečka monitora, tak tým sú aj väčšie pixely a aj generované znaky v natívnom rozlíšení. Písmo je síce ostré, ale určite budeš vnímať aj "kostrbatosť" znakov, (zrnitosť obrazu), lebo oči to "nerozmažú".
Ten 24" monitor bude asi najvhodnejší kompromis. (Jedine že by si kúpil monitor s rozlíšením 3840 x 2160 a išiel na 1920 x 1080. No neviem, či taký monitor vôbec existuje.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Kúpa monitora,rada

Príspevok od používateľa cool-zool » 09 Sep 2021, 20:21

,,Romiadam,, nič v zlom , ani žiadne hlúpe nárážky nechcem použiť , ale z vlastnej skúsenosti som dospel pri veľmi podobnom probléme k návšteve ,,očného lekára,, a skončil som pri používaní okuliarov ... 8O 8O 8O
A dnes máš tých možností s výberom okuliarov podľa spôsobu použitia viac než dosť .....
Riešiť tvoju situáciu kúpou väčšieho monitoru asi nebude najlepšie , keď sám priznávaš že ťa už oči veľmi neposlúchajú ....
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Kúpa monitora,rada

Príspevok od používateľa Mek » 09 Sep 2021, 21:36

Mozes si zvysit citatelnost textu tak, ze si zvysis DPI v nastaveni Windowsu (alebo ineho systemu aky pouzivas). Ako na to konkretne, si uz urcite vygooglis aj sam, v kazdej verzii je to pomaly inde.
Tiez mam 15" notebook a na nom FullHD rozlisenie. Bez nastavenia DPI na 150% by to neslo. Dokonca to tak tusim aj Windows sam nastavuje po cerstvej instalacii.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Kúpa monitora,rada

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Sep 2021, 08:20

S tou grafickou kartou som to tak myslel, ze ci graficka karta (NB z roku asi 2015 s i5 CPU) dokaze zobrazit native rozlisenie monitora z roku 2021. Aby som nekupil monitor s native rozlisenim napr. 4K a graficka zo seba vyda len full hd. Cize mi monitor nepojde na native rozlisenie a pismenka nebudu ostre.

S tymi ocami.
Bohuzial uz mam okuliare na citanie a podla unavy oci potrebujem silnejsie alebo slabsie (1.5x-2.5x). A zistil som ked citam vacsie pismenka tak je to lepsie, menej namaham tie oci.

No s tym DPI to je dobry napad. Toto ma nenapadlo. Vyskusam a dam vediet.

Diki za rady.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Kúpa monitora,rada

Príspevok od používateľa rudko » 10 Sep 2021, 09:35

Ako clovek co pracuje s pocitacom cca 10h denne ti poradim asi nasledovne. Ak sa nezivis grafikou, editaciou foto alebo videa tak Pri 24" monitore sa vyser na vyssie rozlisenia ako fullHD. Pri vyssom rozliseni zase skoncis s malymi pismenkami a si tam kde si bol. Zvysovanie dpi je pekne, ale k comu je dobre mat 4k monitor s 150 alebo 200% dpi? Myslis ze to pouzijes neskor? Lepsie to uz nebude ;-)
Ak kupis kvalitny monitor s nativnym fullhd rozlisenim obraz bude pekny ostry a nebude ti to zbytocne tahat hlavu blizko ku monitoru.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Kúpa monitora,rada

Príspevok od používateľa Dolfi » 10 Sep 2021, 09:50

Ako sa dá zvýšiť DPI na monitore, keď je to dané jeho fyzickým rozlíšením ?. Znovu musí dôjsť k interpolácii, (zhoršeniu zobrazenia).

Stále tvrdím, že ak už 4k monitor, tak ho prevádzkovať v rozlíšení 1920 x 1080. Notebook by ho mal utiahnuť, veď v tomto rozlíšení budí aj vlastný displej.

Nie je tu prítomný niekto so 4k monitorom a neskúšal to ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Kúpa monitora,rada

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Sep 2021, 14:06

rudko, (alebo aj ostatni)
ake parametre ma mat kvalitny monitor?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Kúpa monitora,rada

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 10 Sep 2021, 14:54

Keď ja som bol v tom, že 4K HDR. Potom pri hrách ešte odozva a fps.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Kúpa monitora,rada

Príspevok od používateľa rudko » 10 Sep 2021, 16:07

romiadam napísal:
10 Sep 2021, 14:06
rudko, (alebo aj ostatni)
ake parametre ma mat kvalitny monitor?
No to zalezi od oblasti pouzitia. Na kancelarsku pracu nepotrebujes to iste ako na upravu fotiek. Na hranie zase potrebujes daco ine.
Ja mam doma napriklad 2x Dell P2419h. A vyhovuje mi dokonale. Pouzivam ho ale vylucne na "kancelarsku" pracu a kodenie. Ale na foto/video by vhodny nebol lebo nema 100% verne podanie farieb
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Kúpa monitora,rada

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 10 Sep 2021, 16:57

Mohol by som poprosiť detailnejšie váš názor na požiadavky ku hernému monitoru?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok